Справа № 467/117/18
2/467/108/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2018 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Явіци І.В.
за участю секретаря судового засідання Андросової А.В.
представника позивача - Деменко І.Л.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Арбузинка цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Арбузинської районної державної адміністрації Миколаївської області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Благодатненська сільська рада Арбузинського району Миколаївської області, Миколаївський обласний будинок дитини про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ :
31 січня 2018 року орган опіки та піклування Арбузинської районної державної адміністрації Миколаївської області звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що ОСОБА_2, будучи матір'ю малолітнього ОСОБА_3, своїх обов'язків по догляду і вихованню дитини не виконує, не піклується про фізичний та духовний розвиток сина, матеріально його не забезпечує.
Зокрема, як зазначено в позовній заяві, малолітній ОСОБА_3 за станом свого здоров'я знаходився на лікуванні в Миколаївській обласній лікарні. За заявою від відповідача його було влаштовано до Миколаївського обласного будинку дитини терміном на шість місяців, який в подальшому було подовжено з метою надання відповідачці можливості створити належні матеріально-побутові умови для проживання та виховання дитини.
Проте, відповідачка, будучи попередженою про наслідки невиконання своїх батьківських обов'язків щодо малолітнього ОСОБА_3, ніяких дій щодо повернення останнього не здійснила, за час перебування сина у Миколаївському обласному будинку дитини відвідала його лише чотири рази, в подальшому його долею не цікавилась, можливість побачитись з дитиною нехтує, посилаючись на брак часу.
Малолітній ОСОБА_3 є дитиною інвалідом, має різні вади розвитку, проте відповідачка не займається його утриманням та вихованням, не забезпечує відповідним харчуванням та лікуванням, про його стан здоров'я та розвиток не турбується, що негативно впливає на дитину, тобто свідомо нехтує своїми батьківськими обов'язками.
Після уточнення позовних вимог, позивач просить суд відібрати у ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав малолітню дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з відповідачки аліменти на утримання дитини у розмірі ? частини зі всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 25% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і до повноліття дитини, шляхом перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов'язати Миколаївський обласний Будинок дитини відкрити особистий рахунок у відділенні Державного ощадного банку України на ім'я ОСОБА_3
Провадження за вимогами позивача було відкрите ухвалою судді Арбузинського районного суду Миколаївської області від 06 лютого 2018 року та призначено попереднє судове засідання на 05 березня 2018 року.
13 березня 2018 року на адресу Арбузинського районного суду Миколаївської області надійшла заява про уточнення позовних вимог. Пункт 1 позовної заяви залишено без змін, пункт 3 - виключено, а пункт 2 викладено у новій редакції, а саме: стягнути з відповідача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліменти на утримання дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, у розмірі ? всіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 06 лютого 2018 року і до повноліття дитини, шляхом перерахування аліментів на особистий рахунок ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, відділенні Державного ощадного банку України № НОМЕР_1.
04 квітня 2018 року в підготовчому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Відповідач у підготовчому засіданні визнала позовні вимоги у повному обсязі, проти задоволення позову не заперечсувала.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Благодатненської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області та Миколаївського обласного будинку дитини в підготовче засіданні не з'явились, направили до суду заяви з проханням розглядати справу у їх відсутність, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити у повному обсязі.
Проти ухвалення рішення на стадії підготовчого провадження сторони не заперечували.
Тож, на підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження, оскільки відповідач позов визнав повністю і сторони проти такого вирішення справи не заперечували.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 ЦПК України.
Частиною 4 статті 206 ЦПК України встановлено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, а також оцінивши їх з точки зору належності і допустимості, достатності та взаємозв'язку, в межах заявлених вимог, керуючись принципом верховенства права, встановивши фактичні обставини та визначивши відповідні їм правовідносини, суд прийшов до таких висновків.
Згідно ст. 150 СК України, ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Згідно ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім'ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Згідно з п.п. 2-5 ч.1 ст. 164 СК України, суд може постановити таке рішення у випадку, якщо батьки ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; батьки ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 8, 9, 10), є матір'ю малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2, виданим 20.04.2016 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Арбузинського районного управління юстиції у Миколаївській області (а.с. 21).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження (а.с. 22) відомості про батька (ОСОБА_4) записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
З народження ОСОБА_3 за станом здоров'я знаходився на лікуванні у Миколаївській обласній лікарні.
Згідно розпорядження голови Арбузинської районної державної адміністрації № 117 від 26 квітня 2016 року Про направлення до Миколаївського обласного будинку дитини малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н. , за заявою матері ОСОБА_2 та бабусі ОСОБА_5 від 20.04.2016 року, мешканців АДРЕСА_1, про тимчасове влаштування в будинок дитини у зв'язку з сімейними обставинами та станом здоров'я дитини, ОСОБА_3 направлено до Миколаївського обласного будинку дитини (а.с. 25).
Розпорядженням голови Арбузинської районної державної адміністрації № 6 від 12 січня 2017 року Про продовження терміну перебування в Миколаївському обласному Будинку дитини малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н. , з метою соціального захисту малолітнього ОСОБА_3 за станом здоров'я, з метою продовження реабілітації дитини та неможливістю догляду дитини матір'ю, термін перебування дитини в закладі продовжено для подальшого отримання належної медичної допомоги (а.с 24).
Згідно довідок, виданих Благодатненською сільською радою Арбузинського району Миколаївської області, відповідач зареєстрована та проживає у будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11), власного житла та іншого майна не має (а.с. 15), сім'я ОСОБА_2 складається з: мати - ОСОБА_5, 1981 року народження; брат - ОСОБА_2, 1998 року народження; сестра - ОСОБА_6, 2002 року народження; сестра - ОСОБА_7, 2008 року народження: син - ОСОБА_3, 2015 року народження (а.с. 12).
З характеристики № 235 від 23 жовтня 2017 року та клопотання за № 231 від 23 жовтня 2017 року, виданих Благодатненською сільською радою Арбузинського району Миколаївської області вбачається, що ОСОБА_2 проживає на території сільської ради з народження, навчається в Надбузькому ліцеї с. Широколанівка Веселинівського району Миколаївської області. Між відповідачем та її матір'ю часто виникають непорозуміння, сварки. ОСОБА_2 може зникати з дому на 3-4 дні. Малолітній син відповідачки з народження знаходиться в будинку дитини м. Миколаєва. Мати дитиною не цікавиться, вихованням не займається. Громадський порядок не порушує, до адміністративної відповідальності не притягувалась. На зауваження та співбесіди з працівниками органів виконавчої влади не реагує (а.с 13, 14).
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_2, 2001 року народження, від 23 жовтня 2017 року (а.с. 16), встановлено, що ОСОБА_2 проживає у будинку, який належить її матері ОСОБА_5 В будинку є дві кімнати, кухня, з меблів є: ліжко - 4 шт., шафа - 2 шт., диван, телевізор, пральна машина, стільці. На території домоволодіння є присадибна ділянка, на якій вирощують сільськогосподарські культури. Підсобного господарства не має. На день обстеження виявлено продукти харчування, а саме: картопля, крупи, макаронні вироби, олія, консервація. ОСОБА_2 проживає за рахунок стипендії.
Згідно довідки Арбузинської ЦРЛ від 08 листопада 2017 року № 01-1545-10, ОСОБА_2 на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває (а.с. 17).
Відповідач з 01.09.2016 року по 22.12.2017 року навчалася в Надбузькому професійному аграрному ліцеї, розташованому в с. Широколанівка Веселинівського району Миколаївської області, де отримала професію кухаря (а.с. 18).
ОСОБА_2 на обліку Арбузинського відділення поліції Братського відділу поліції ГУНП в Миколаївській області не перебуває (а.с. 19).
Відповідно до інформації Арбузинського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за № 776 від 12 жовтня 2017 року встановлено, що з відповідачем проводилась індивідуальна робота за карткою обліку роботи з сім'єю (а.с. 32).
Як вбачається з повідомлення Миколаївського обласного будинку дитини Миколаївської обласної ради № 03-1032-04 від 17 жовтня 2017 року, з 15.06.2016 року на повному державному забезпеченні перебуває малолітній ОСОБА_3, 2015 року народження. За час його перебування у закладі, мати відвідувала свого сина лише 4 рази: 02.08.2017 року, 03.08.2017 року, 04.08.2017 року та 05.08.2017 року. Долею дитини не цікавилась (а.с. 29).
За інформацією Миколаївського обласного будинку дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, оформлена інвалідність з 23.08.2017 року за діагнозом: ДЦП, змішаний тетрапарез, затримка психомоторного та мовного розвитку, строком на 5 років. Повний діагноз хлопчика: дитячий церебральний параліч, змішаний тетрапарез, затримка психомоторного та мовного розвитку; тимомегалія; рахіт 2 підгострий перебіг період розпалу; вроджений стридор; бронхолегенева дисплазія; вторинна легенева гіпертензія; уточнена форма легенево-серцевої недостатності; залізодефіцитна анемія; вторинний імунодефіцит ний синдром по клітковинному типу (а.с. 71).
Згідно пояснювальної записки ОСОБА_2 на ім'я начальника служби у справах дітей від 10.10.2017 року (а.с. 20), остання відвідувала свого малолітнього сина в липні 2017 року протягом десяти днів. Більше приділити уваги сину не може, у зв'язку з тим, що не має коштів.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Арбузинської райдержадміністрації про доцільність відібрання без позбавлення батьківських прав ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 6-7), у липні 2017 року ОСОБА_2 була запрошена до служби у справах дітей Арбузинської райдержадміністрації, де їй був наданий перелік документів для повернення її сина ОСОБА_8 в сімейне оточення та попереджено про відповідальність за ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків. Однак, відповідач надані їй рекомендації проігнорувала та нічого не зробила для повернення дитини. У зв'язку з ухиленням від виховання дитини, орган опіки та піклування Арбузинської райдержадміністрації вважає за доцільне відібрати у ОСОБА_2, без позбавлення батьківських прав, малолітнього сина ОСОБА_3
У зв'язку з віком ОСОБА_2, її небажанням піклуватись про сина, недостатнім досвідом у вихованні та догляду за дитиною, небажанням його отримувати, 21 листопада 2017 року на засіданні комісії з питань захисту прав дітей при Арбузинській райдержадміністрації прийнято рішення № 3 про доцільність відібрання малолітнього ОСОБА_3 у відповідача без позбавлення батьківських прав.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_5 та ОСОБА_9 від 29.03.2018 року (а.с. 80), що проживає за адресою: АДРЕСА_1, встановлено, що за даною адресою проживають неповнолітні діти: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_12; ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_13; ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_14; ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_15 Сім'я проживає у власному будинку без комунальних зручностей, з пічним опаленням. В будинку 3 жилі кімнати, одна яз яких найбільша (облаштована), але не опалюється, ще одна використовується в зимовий період як кухня. В кімнатах наведено лад, одяг та постільна білизна чисті. Під час обстеження відповідача вдома не було, зі слів матері донька більше проживає в с. Зелена Поляна, іноді телефонує, щоб попросити грошей. Місце (кімната) для дитини, яка потребує догляду, не облаштовано. Вікторія не здійснює жодних заходів для подальшого самостійного виховання сина.
Відповідно до роз'яснень пунктів 16 і 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Суд має право вирішити питання про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав та передати органу опіки та піклування (якщо цього потребують інтереси дитини), без визначення при цьому конкретного закладу.
При винесенні вказаного рішення суд враховує положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради УРСР № 789-ХХІІ від 27 лютого 1991 року, в яких зазначено, що під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з як найкращого забезпечення інтересів дітей.
Суд також виходить з положень ст. 8 Закону України Про охорону дитинства , відповідно до якої кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що відповідач не прикладає достатньо зусиль для створення необхідних для всебічного розвитку дитини умов.
При цьому, як слідує з матеріалів справи, відповідач не працює, на обліку, як безробітна не перебуває, влаштуватись на роботу не намагається, проживає за рахунок доходу своєї матері, а тому, з урахуванням стану здоров'я та розвитку дитини, ці обставини негативно пливатимуть на здатність відповідачки забезпечувати сина достатньою кількістю необхідних медикаментів.
Що стосується вимоги про стягнення з ОСОБА_10 аліментів на утримання її сина ОСОБА_3, то суд виходив із такого.
У відповідності до ст.180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.2 ст.182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно ч. 2 ст. 193 СК України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров'я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.
Відповідно до ч. 3 ст. 193 СК України за рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_2 життям своєї дитини не цікавиться, стан здоров'я, фізичний та духовний розвиток дитини не цікавить відповідача, орган опіки і піклування дав позитивний висновок стосовно відібрання від відповідача її малолітнього сина - ОСОБА_3, а тому суд приходить до висновку про ухилення відповідача від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, що є підставою для відібрання дитини у останньої та передачі її на виховання органу опіки та піклування, а також стягнення з відповідача аліментів на утримання дитини, оскільки батьки, не звільняються від обов'язку утримувати дитину у випадку її відібрання у них.
Згідно ч. 1 ст. 191 СК України - аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 88, 200, 206, 258, 259, 268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Органу опіки та піклування Арбузинської районної державної адміністрації Миколаївської області в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Благодатненська сільська рада Арбузинського району Миколаївської області, Миколаївський обласний будинок дитини про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.
Відібрати у ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_3, виданий 01.09.2017 року) без позбавлення батьківських прав малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Передати малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 органу опіки та піклування Арбузинської районної державної адміністрації Миколаївської області (місцезнаходження юридичної особи: Миколаївська область, Арбузинський район, смт. Арбузинка, площа Центральна, 18, ідентифікаційний код юридичної особи: 04056670).
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_3, виданий 01.09.2017 року) аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі ? всіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 31 січня 2017 року і до досягнення дитиною повноліття шляхом перерахування аліментів на рахунок ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, № НОМЕР_4, відкритий в Публічному акціонерному товаристві Державний ощадний банк України .
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт: НОМЕР_3, виданий 01.09.2017 року) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. на користь держави.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Миколаївської області через Арбузинський районний суд Миколаївської області протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Явіца
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2018 |
Оприлюднено | 18.04.2018 |
Номер документу | 73352900 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Явіца І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні