Справа №265/1436/18
Провадження №2/265/773/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2018 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Мельник І. Г.,
за участю секретаря судового засідання - Гусєвої К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовними вимогами про визнання права власності на будинок 47 по вулиці Набережній с. Піонерське м. Маріуполя в порядку спадкування за заповітом. В обґрунтування позовних вимог вказував, що 19 червня 2017 року померла ОСОБА_2. Він є спадкоємцем за заповітом померлої. Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді будинку 47 по вулиці Набережній в с. Піонерське м. Маріуполя, який належав померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно він звернувся до приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу ОСОБА_3 09 лютого 2018 року приватним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, з підставі відсутності будь-якої інформації щодо реєстрації права власності за ОСОБА_4 на вказаний житловий будинок, а також відсутня інформація про витрачання спеціального бланку нотаріального документу, на якому викладено свідоцтво про право на спадщину за законом, виданого Новоазовською державною нотаріальною конторою 06.11.1996 року за реєстром №2845. На теперішній час отримати необхідну інформацію у Новоазовському БТІ Донецької області не має можливості, оскільки м. Новоазовськ Донецької області є тимчасово окупованою територією. Оскільки порушеного його право, просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом на будинок №47 по вулиці Набережній с. Піонерске в м. Маріуполі.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву в якій просив розглянути справу без його участі, не заперечує проти задоволення позову.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про спадкування за законом, посвідченого 06 листопада 1996 року державним нотаріусом Новоазовської державної нотаріальної контори ОСОБА_5 реєстр. №2845, ОСОБА_2 є спадкоємцем після смерті ОСОБА_6. Спадкове майно складається з будинку 47 по вулиці Набережній в селі Піонерське Новоазовського району м. Маріуполя.
Згідно заповіту, посвідченого 24 лютого 2017 року приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі № 305;306, спадкоємцем майна ОСОБА_2 є ОСОБА_1.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 19 червня 2017 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого 20 червня 2017 року Лівобережним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 949.
09 липня 2018 року приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу ОСОБА_3 було відмовлено ОСОБА_1 у видачі після смерті 19 червня 2017 року ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину за заповітом, на житловий будинок з надвірними прибудовами номер 47, що знаходиться на вулиці Набережній в селі Піонерське міста Маріуполя Донецької області.
З відповіді приватного нотаріуса ОСОБА_7 №121/01-16 від 29 березня 2018 року вбачається, що ним 05 липня 2017 року на підставі ОСОБА_1 була заведена спадкова справа за № 43/2017 щодо майна померлої 19 червня 2017 року ОСОБА_2. ОСОБА_1 є єдиними спадкоємцем за заповітом. Спідкоємців, які б мали право на обов'язкову часту у спадщині, немає. Інших заяв не надходило.
Відповідно .п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30 травня 2008 року у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.ст.321, 328 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1220 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця.
Статтями 1268, 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Осіб, які б мали право на обов'язкову долю у спадщині, відповідно до ст.1241 ЦК Україні, судом не встановлено.
Відповідно до п.3.1 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05. 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1298 ЦК свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тому спір про спадкування може бути вирішений лише після закінчення цього строку.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
З урахуванням керівних роз'яснень Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, вищевикладеного, та з урахуванням того, що позивач звернувся в установленому порядку до нотаріуса для прийняття спадщини, але нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, в матеріалах справи маються документи, які свідчать про право власності померлого на спадковий будинок, суд приходить до висновку, що за ОСОБА_1 може бути визнано право власності в порядку спадкування за заповітом на будинок №47 по вулиці Набережній в селі Піонерське м. Маріуполя, внаслідок чого задовольняє позовні вимоги позивача в повному обсязі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 133, 141,142, 206, 263-265, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити
Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої 19 червня 2017 року, право власності на житловий будинок з надвірними прибудовами за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, село Піонерське, вулиці Набережна будинок 47, який складається з житлового будинку літ А-1, майданчика літ.а1, сараю літ.Б, погребу літ. Б/н, сараю літ.В., літньої кухні літ. Г, вбиральні літ.Д, сараю літ. Ж, паркану №1, нежитлової прибудови літ. А1-1, загальною площею 72,7 кв.м., житловою площею 45,5 кв.м.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області в місті Маріуполі через Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, якому повне рішення не були вручені у день його оголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження у випадках передбачених ч.2 ст. 354 ЦПК України.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, адреса мешкання: Донецька область, м. Маріуполь, вул.Зіркова буд.9
Відповідач: Виноградненська сільська рада Новоазовського району Донецької області , КОД ЄДРПОУ 04342128, юридична адреса: Донецька область. М. Маріуполь, с. Виноградне, вул. Центральна буд. 22-б.
Повний текст судового рішення складено 10 квітня 2018 року.
Суддя І.Г. Мельник
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2018 |
Оприлюднено | 22.04.2018 |
Номер документу | 73505671 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя
Мельник І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні