Рішення
від 19.04.2018 по справі 917/222/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.2018 Справа № 917/222/18

Господарський суд Полтавської області у складі судді Іванко Лідії Андріївни, при секретарі Ісенко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1Д, ідент. код 14360570

до товариства з обмеженою відповідальністю "Грант Ойл", Полтавська область, м. Кременчук, вул. Профспілкова, 1, ідент. код 37263507 в особі ліквідатора ОСОБА_1

про зобов'язання визнання та включення грошових вимог до проміжного ліквідаційного балансу

Представники сторін: не з'явились

встановив:

До господарського суду Полтавської області надійшов позов Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Грант Ойл" про зобов'язання включити до проміжного ліквідаційного балансу грошові вимоги в сумі 50629,21 грн., у тому числі 50205,51 грн. - заборгованість за послугою "Кредитний ліміт" з яких: 7899,43 грн. - заборгованість за кредитом, 21432,03 грн. - заборгованість за відсотками, 2133,47 грн. - заборгованість по комісії, 18740,58 грн. - пені, 423,70 грн. - заборгованість за послугою розрахунково-касового обслуговування рахунку з яких: 267,00 грн. - заборгованість по комісії, 156,70 грн. - пені.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на підставі договору банківського обслуговування б/н від 10.05.2012 р. надав відповідачу можливість користуватися кредитним лімітом в розмірі 8000 грн. Проте, відповідач суми кредитного ліміту не повернув в межах строків, встановлених умовами Договору, а з 13.02.2013р. перебуває в стані припинення.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.03.2018р. позовну заяву ПАТ КБ "Приватбанк" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.

При цьому, вказаною ухвалою суду, зокрема, відповідачу ТОВ "Грант Ойл" було визначено строк до 30.03.2018 року для подання заяви з запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження у справі.

ОСОБА_2 до ч. ч. 2, 3 ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд даної справи судом та про його право подати заяву з запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, відзив на позовну заяву, суд 16.03.2018р. направив на адресу відповідача, а саме: м. Кременчук, вул. Профспілкова, 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення ухвалу про відкриття провадження у справі від 12.03.2018р. по даній справі.

Вищезазначена ухвала суду від 12.03.2018р , яка направлялася відповідачу на адресу: м. Кременчук, вул. Профспілкова, 1 повернулася до суду з відміткою поштового відділення "за закінченням встановленого строку зберігання".

За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб -підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб,

фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 12.03.2018р. місцезнаходженням відповідача є: м. Кременчук, вул. Профспілкова, 1, тобто адреса, на яку і направлялася ухвала суду.

За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд даної справи та про дату, час, місце проведення судового засідання.

У даному випадку судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

ОСОБА_2 до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Ухвала суду про відкриття провадження у справі була своєчасно направлена для розміщення до Єдиного державного реєстру судових рішень.

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 12.03.2018р. у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд, встановив:

10 травня 2012 року між публічним акціонерним товариством комерційний банк Приватбанк (Далі-Позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Грант Ойл (далі - Відповідач) укладений договір банківського обслуговування (поточного рахунку) зі встановленням кредитного ліміту на рахунок шляхом підписання Заяви про відкриття поточного рахунку і карточки з зразками підписів і відбитку печатки .

ОСОБА_3 взяв на себе зобов'язання при наявності вільних грошових ресурсів здійснювати обслуговування кредитного ліміту клієнта за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого ОСОБА_4 повідомляє клієнту на свій розсуд або у письмовому вигляді, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 та клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами банку, які розміщені в сеті Інтернету на сайті www.privatbank.ua, які разом з Анкетою (заявою) складають Договір банківського обслуговування.

ОСОБА_2 до Договору відповідачу встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок 26004060816011 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет КЛІЄНТ банк, sms - повідомлення або Інших) що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".

У відповідності до п. 3.18.1.16. ОСОБА_4, при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до ОСОБА_4 і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі). ОСОБА_3 і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронного цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований ОСОБА_3 через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладанні договорів та угод у письмовій формі.

ОСОБА_2 до п. 3.18.1.1. ОСОБА_4, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту ОСОБА_4 повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 та Клієнта.

У відповідності до п. 3.18.2.2.2, 3.18.2.2.5, 3.18.2.2.7 ОСОБА_4, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Згідно до п. 3.18.6.1 ОСОБА_4, договір, а саме - обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта, вступає в силу з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту в межах вказаних у них сум, і діє в об'ємі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань Сторін по цьому договору.

Згідно 3.18.1.8 ОСОБА_4, проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться ОСОБА_3 протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до ОСОБА_4 і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - Угода ).

В п. 3.18.1.6. ОСОБА_4 зазначається, що ліміт може бути змінений ОСОБА_3 в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами ОСОБА_3. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться ОСОБА_3 в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).

Позивач прийняті на себе зобов'язання за договором виконав в повному обсязі, надавши відповідачу можливість користування кредитним лімітом в розмірі 8000 грн., що підтверджується випискою про рух коштів по рахунку №26004060816011.

Розділом 3.18.4 ОСОБА_4 встановлений порядок розрахунків за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує відсотки, виходячи з відсоткової ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована відсоткова ставка).

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулювання дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове Сальдо на поточному рахунку утворилося з 21-го до кінцевого числа поточного місяця, розрахунок відсотків здійснюється за відсотковою ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п.3.18.4.1.1 ОСОБА_4).

У випадку необнулювання дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, на протязі 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом відсотки в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню (п.3.18.4.1.2 ОСОБА_4).

У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує ОСОБА_3 відсотки за користування кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості, а з 01.07.2014 року 56% річних. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права ОСОБА_3 на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню у розмірі 0,1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожний день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань (п.3.18.4.1.3 ОСОБА_4).

Згідно п. 3.18.4.9 ОСОБА_4 розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими (п.3.18.4.10 ОСОБА_4).

ОСОБА_2 до п. 3.18.5.1. ОСОБА_4 при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п.3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п.3.18.2.2, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 ОСОБА_4, Клієнт виплачує ОСОБА_3 за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації ОСОБА_3 права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню у розмірі, зазначеному в п.3.18.4.1.3 ОСОБА_4 від суми заборгованості за кожен день прострочення.

Згідно п.3.18.2.3.4 ОСОБА_4 має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.

ОСОБА_2 до п.3.18.5.4 ОСОБА_4 - нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3, здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

Пунктом 3.18.6.1. ОСОБА_4 визначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом до ОСОБА_3 заяви на приєднання до ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту подання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитної Ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.

ОСОБА_2 до договору відповідачу встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № 26004060816011 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг", за період з 05.09.2012 року по 13.09.2012 року відповідач скористався банківськими коштами в сумі 7899,43 грн. Проте, вказаної суми кредитного ліміту не повернув в межах строків, встановлених умовами Договору, що підтверджується випискою про рух коштів.

Станом на 14.11.2017р. у ТОВ "ГРАНТ ОЙЛ" існує заборгованість перед ПАТ КБ „ПРИВАТБАНК" по Договору від 14.05.2012 року за послугою "Кредитний ліміт" в сумі 50205,51грн. (п'ятдесят тисяч двісті п'ять гривень 51 коп.), що складається з: заборгованості за кредитом - 7899,43 грн., заборгованості за відсотками - 21432,03 грн., заборгованість по комісії 2133,47 грн., пені - 18740,58 грн.

ОСОБА_2 п. 3.2.1.1 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надання банківських послуг ОСОБА_5 здійснює розрахунково-касове обслуговування клієнта на підставі діючого законодавства, цих ОСОБА_4 та ОСОБА_5, Договору банківського обслуговування, внутрішніх правил здійснення безготівкових розрахунків.

Згідно п. 3.2.1.2. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 здійснює Комплексне обслуговування Клієнта здійснюється відповідно до законодавства України, банківських правил, Договору і ОСОБА_3 Порядок випуску, обслуговування і здійснення операцій за допомогою платіжних карток додатково регулюється правилами Міжнародних платіжних систем Visa International, MasterCard Internetional.

ОСОБА_2 ОСОБА_3 вартість розрахунково-касового обслуговування операцій Відповідача становить 50 грн. на місяць.

Станом на 14.11.2017 року у Відповідача наявна заборгованість за послугою з розрахунково-касового обслуговування рахунку за період з липня 2012 року по січень 2013 року згідно договору банківського рахунку від 10.05.2012 без ПДВ в загальній сумі 423,70 грн., що складається з заборгованості по комісії за обслуговування рахунку в сумі 267,00 грн. та пені в сумі 156,70 грн., що підтверджується випискою про рух коштів по рахунку № 35791052350577.

ОСОБА_2 даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань ТОВ "ГРАНТ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ: 37263507) перебуває в стані припинення з 13.02.2013 року.

04 січня 2018 року Позивач направив на адресу ТОВ "ГРАНТ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ: 37263507) Заяву з кредиторськими вимогами, разом з розрахунком заборгованості, договором банківського обслуговування з додатками, виписками про рух коштів та Витягом з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надання банківських послуг, що підтверджується копією заяви, описом поштового відправлення та чеком плати послуг поштового зв'язку.

Зазначена заява з кредиторськими вимогами не отримана Відповідачем, а повернена за зворотною адресою за закінченням строку зберігання, й отримана Позивачем 14.02.2018 р., що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта" (httр.//services.ukrposhta.ua/bardcodesingle/OperationList.aspx?id=4902714267491).

Позивач вважає, що неотримання відповідачем заяви з кредиторськими вимогами свідчать про ухилення останнього від визнання грошових вимог, а тому просить зобов'язати ТОВ Грант Ойл визнати та включити кредиторські вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.

Статтею 525 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

ОСОБА_2 до ч.1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог що звичайно ставляться.

За ст.11 ч.2 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Стаття 530 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

ОСОБА_2 до ч. 1 ст. 1054 ЦК України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір Процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Статтею 1055 ЦК України встановлено, що кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

ОСОБА_2 до ч.1 ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

За загальним правилом, передбаченим частиною 1 статті 1072 ЦК України та частиною 22.9. статті 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк повинен виконати розпорядження клієнта виключно в межах залишку грошей на рахунку платника.

Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 1069 ЦК України якщо відповідно до договору банківського рахунку банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.

Таким чином, норми чинного законодавства надають сторонам договору банківського рахунку можливість передбачити в ньому положення про надання банком кредиту, який надається понад залишок грошових коштів на поточному рахунку клієнта в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунка, що має місце у спірних правовідносинах, які склались між сторонами у справі з приводу виконання укладеного між ними договору банківського обслуговування від 10.05.2012 року. Отже, таке кредитування рахунка клієнта надає останньому можливість здійснювати платежі за умови відсутності або недостатність грошових коштів на його рахунку.

ОСОБА_2 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

ОСОБА_2 до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Отже, кредиторські вимоги за послугою Кредитний ліміт в сумі 50205,51 грн., в т.ч. 7899,43 грн. - заборгованість за кредитом, 21432,03 грн. - заборгованість за відсотками, 2133,47 грн. - комісії, 18740,58 грн. пені, та заборгованість за послугою з розрахунково-касового обслуговування рахунку в сумі 423,70 грн., в т.ч. 267,00 грн. - комісії, 156,70 грн. - пені є обґрунтованими.

Частиною 1 ст. 110 ЦК України визначено, що юридична особа ліквідується, зокрема за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами; за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади; за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.

Як передбачено ч. 4 ст. 105 ЦК України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Згідно з частиною 6 статті 105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

За приписами частини 8 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.

Неотримання Відповідачем заяви з кредиторськими вимогами у відділенні поштового зв'язку свідчать про ухилення від визнання грошових вимог.

Згідно з частиною 3 статті 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволені вимог кредитора або ухиляння від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом або до ліквідаційної комісії.

ОСОБА_2 до ст.ст. 13, 74 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів в спростування вищевикладеного чи інших заперечень по суті спору відповідач суду не надав.

З огляду на викладене, позовні вимоги щодо зобов'язання ТОВ "Грант Ойл" визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу грошові вимоги в сумі 50629,21 грн. підлягають задоволенню.

Позивач у позові прохає також покласти на відповідача судові витрати, понесенні ним у даній справі.

При подачі даного позову позивачем сплачено 1762,00 грн. судового збору за платіжним дорученням від 26.02.2018р. №PROM6BEV7F (а.с. 12).

ОСОБА_2 до ч.2 ст.129 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 232-233, 237-238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Грант Ойл" (Полтавська область, м.Кременчук, вул.Профспілкова, 1, ідент. код 37263507) в особі ліквідатора ОСОБА_1 визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, буд.1Д, ідент. код 14360570) за договором від 10.05.2012 року в загальному розмірі 50629,21 грн., що виникли станом на 14.11.2017 року й складаються з заборгованості за послугою "Кредитний ліміт" в розмірі 50205,51 грн. (заборгованість за кредитом - 7899,43 грн., заборгованості за відсотками - 21432,03 грн., заборгованість по комісії 2133,47 грн., пені - 18740,58 грн.) та заборгованості за послугою розрахунково-касового обслуговування рахунку в сумі 423,7 грн. (заборгованість по комісії за обслуговування рахунку в сумі 267,00 грн. та пеня в сумі 156,7 грн.; 1762,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. ОСОБА_2 до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Іванко Л.А.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення19.04.2018
Оприлюднено22.04.2018
Номер документу73520291
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/222/18

Рішення від 19.04.2018

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Іванко Л.А.

Ухвала від 12.03.2018

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Іванко Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні