Справа № 350/1549/15-ц
Номер провадження 2/350/5/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2018 року смт.Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі :
головуючого судді Бейка А.М.
секретяря ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Рожнятів цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про переведення прав та обов'язків покупця, суд -
в с т а н о в и в :
у своїй позовній заяві позивачка просить суд винести рушення, яким перевести на неї права і обов'язки покупця за договором купівлі-продажу домоволодіння, що знаходиться за адресою вул.Гагаріна 11 /1 в смт.Рожнятів, Івано-Франківської області укладеного 21.10.2014 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4, посвідченого ОСОБА_6, приватним нотаріусом Рожнятівського районного нотаріального округу.
Свої вимоги мотивує тим, що вона являється власником на праві спільної часткової власності, 514/1000 частки житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по вул.Гагаріна 11, в смт.Рожнятів, Івано-франківської. Вказане майно належить їй на підставі рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області, яким проведено розподіл спільного майна подружжя та виділено їй частину будинковолодіння, що знаходиться за вищевказаною адресою. У грудні 2014 року вона випадково дізналася про те, що 21.10.2014 року між відповідачами ОСОБА_3 та ОСОБА_4, був укладений договір купівлі-продажу домоволодіння, за яким належна відповідачу ОСОБА_5 частина житлового будинку оплатно відчужена (передана у власність) сторонній відносно до співвласників особі - ОСОБА_4
Відповідач ОСОБА_3 не повідомив позивачку письмово про намір продати свою частку у праві спільної часткової власності на вищевказаний будинок сторонній особі, не довів до її відома ціну й інші умови такого продажу. Такі дії відповідача грубо порушують її права, що випливають з права спільної часткової власності на будинок, зокрема, переважне право купівлі частки, що продається, по ціні, за якою вона продається, і на інших рівних умовах.
У судове засідання позивачка ОСОБА_2 не з'явилась, однак направила до суду клопотання в якому вказала, що просить розгляд справи за її позовом проводити у її відсутності, а позовні вимоги задоволити у повному об'ємі.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, однак направили до суду заяви в яких вказали, що позовні вимоги не визнають, а справу просять слухати у їх відсутності.
За таких обставин суд вважає за можливе судове засідання провести у відсутності сторін у порядку, визначеному ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази вважає, що позов до задоволення не підлягає з таких підстав.
Копією рішення Рожнятівського районного суду від 22.12.209 року/а.с.6-10/ підтверджено, що між сторонами проведено реальний розподіл майна подружжя.
Копією технічного паспорта та Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно/а.с.14-18/ підтверджено, що за ОСОБА_2 зареєстровано 514/100 права власності, а за ОСОБА_3 зареєстровано 486/100 права власності на будинок по вул.Гагаріна 11, в смт.Рожнятів, Івано-Франківської області.
Копією Свідоцтва про право власності на нерухоме майно та Витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно/а.с.47-49/ підтверджено, що ОСОБА_3 є власником домоволодіння по вул.Гагаріна 11/1, що в смт.Рожнятів, Івано-Франківської області.
Копіями договорів купівлі-продаж домоволодіння та земельної ділянки від 21.10.2014 року /а.с.50, 53/ підтверджено, що ОСОБА_3 продав свій будинок по вул.Гагаріна 11/1 та земельну ділянку по вул.Гагаріна 11, що в смт.Рожнятів, Івано-Франківської області ОСОБА_4
Копією рішення Рожнятівського районного суду від 01.12.2017 року та Постановою Апеляційного суду Івано-Франківської області/а.с.146-147, 152-156/ підтверджено, що державна реєстрація права власності на домоволодіння по вул.Гагаріна 11/1 та його відчуження ОСОБА_3 були законними.
Відповідно до ст.362 ЦК України у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.
В судовому засіданні здобуто достатньо доказів того, що домоволодіння по вул.Гагаріна 11/1, що в смт.Рожнятів, Івано-Франківської області являлось на момент укладення договору купівлі-продаж від 21.10.2014 року і посвідченого ОСОБА_6, приватним нотаріусом Рожнятівського районного нотаріального округу, особистою власністю відповідача ОСОБА_3, а не спільною частковою власностю, як вказано у позовній заяві.
А тому у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст.362 ЦК України та керуючись ст.ст.258, 259, 263, 273, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про переведення прав та обов'язків покупця - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обовязки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Івано - Франківської області.
Суддя А.М.Бейко
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2018 |
Оприлюднено | 24.04.2018 |
Номер документу | 73538122 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Бейко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні