ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
м. Київ
10.04.2018Справа № 910/1370/18
Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., за участю секретаря судового засідання Ковалівської О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/1370/18
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Вест Ойл Трейд , м. Київ,
до товариства з обмеженою відповідальністю Нафтаклуб , м. Київ,
про стягнення 1 937 032,13 грн.,
за участю представників:
позивача - Ратушного О.А. (довіреність від 22.12.2017 №б/н);
відповідача - не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Вест Ойл Трейд (далі - ТОВ Вест Ойл Трейд ) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю Нафтаклуб (далі - ТОВ Нафтаклуб ) 1 398 000 грн. основної заборгованості, яка виникла у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки нафтопродуктів від 17.05.2016 №ВОТ-15-2016 (далі - Договір) та 539 032,13 грн. 36% річних, а всього 1 937 032,13 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 20.03.2018; встановлено:
- позивачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду: на підтвердження статусу юридичної особи і повного найменування належним чином засвідчені копії (для залучення до матеріалів справи) статуту; документів, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), оригінали для огляду, належним чином засвідчені копії для залучення до матеріалів справи; оригіналів всіх документів, доданих до позовної заяви (для огляду);
- відповідачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду: відзиву на позов в порядку статті 165 Господарського процесуального кодексу України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та докази направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу; на підтвердження статусу юридичної особи і повного найменування належним чином засвідчені копії (для залучення до матеріалів справи) статуту; документи, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), оригінали для огляду, належним чином засвідчені копії для залучення до матеріалів справи.
Позивач 01.03.2018 подав суду документи, підготовлені на виконання вимог ухвали суду від 13.02.2018.
Частинами восьмою і дев'ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення з штрихкодовим ідентифікатором №0103044714152, яке було надіслано за адресою відповідача, вбачається, що останнім отримано ухвалу суду про відкриття провадження у справі 16.02.2018.
Разом з тим, ні станом на 05.03.2018, ані станом на день судового розгляду відповідач не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, у зв'язку з чим суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу №910/1370/18 до судового розгляду по суті на 10.04.2018.
Представник відповідача у судове засідання 10.04.2018 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні 10.04.2018 оголосив вступне слово та позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, з'ясувавши обставини, на які посилається позивач, дослідив в порядку статей 209-210 Господарського процесуального кодексу України докази у справі.
Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.
Представник позивача виступив з промовою (заключним словом), в якій посилався на обставини і докази досліджені у судовому засіданні.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
17.05.2016 ТОВ Вест Ойл Трейд (постачальник) і ТОВ Нафтаклуб (покупець) укладено Договір, за умовами якого:
- постачальник зобов'язується передати в погоджені сторонами строки, а покупець прийняти і оплатити на умовах, викладених у Договорі, нафтопродукти (бензин автомобільний, дизельне паливо) (пункт 1.1 Договору);
- ціна на товар є договірною та визначається на кожну партію поставки товару в рахунках-фактурах постачальника та видаткових накладних (специфікаціях), які є невід'ємною частиною Договору, та включає в себе ПДВ; крім того, ціна є динамічною і може бути змінена постачальником у разі зміни курсу валют, вартості товару на ринку нафтопродуктів тощо (пункт 4.1 Договору);
- сторони домовились, що оплата товару здійснюється покупцем на умовах 100% переоплати; інші умови оплати товару можуть бути передбачені в додатковій угоді (специфікації) (пункт 4.3 Договору);
- покупець здійснює оплату товару на підставі виставленого постачальником рахунку-фактури шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника (пункт 4.4 Договору);
- при простроченні платежу за отриманий товар покупець сплачує штраф постачальнику у розмірі 25% від суми заборгованості; також покупець сплачує 36% річних як боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання (пункт 5.4 Договору);
- простроченням платежу також вважається відсутність оплати за товар на момент його поставки, при поставці на умовах передоплати (пункт 5.5 Договору);
- Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та скріплення печатками уповноваженими представниками сторін, діє один рік з дати його підписання, а в частині взаєморозрахунків - до повного розрахунку між сторонами; закінчення строку дії Договору не звільняє винну сторону від відповідальності за його невиконання; у разі відсутності до дати закінчення терміну дії Договору, від будь-якої з сторін, письмового повідомлення про розірвання Договору, термін дії Договору вважається автоматично продовженим до 31 грудня кожного наступного календарного року включно, без складання додаткових угод до Договору; кількість пролонгацій не обмежена (пункт 9.1 Договору).
Договір підписано уповноваженими особами, а саме, від позивача - директором Чорнобровою Юлією Григорівною, яка діяла на підставі статуту, та від відповідача - директором Полояном Давидом Анатолійовичем, який діяв на підставі статуту, та скріплено печатками.
Договір у встановленому порядку не оспорений, не розірваний, не визнаний недійсним.
Відповідно до частин першої і другої статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно із статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Позивачем на виконання умов Договору було поставлено відповідачу товар на загальну суму 1 861 949,20 грн., що підтверджується такими видатковими накладними: від 23.12.2016 №201 на суму 567 275,80 грн.; від 04.01.2017 №1 на суму 621 260,70 грн.; від 10.01.2017 №2 на суму 673 412,70 грн.
Позивач вказує, що відповідачем частково сплачено позивачу 463 949,20 грн. заборгованості.
Станом на день прийняття рішення з даної справи відповідачем не сплачена заборгованість у сумі 1 398 000 грн.; доказів протилежного суду не подано.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 1 398 000 грн. підлягають задоволенню.
Крім основної суми заборгованості позивач просить стягнути з відповідача 539 032,13 грн. 36% річних за період з 10.01.2017 по 06.02.2018.
За приписами статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних в порядку статті 625 Цивільного кодексу України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Згідно з пунктом 5.4 Договору покупець сплачує 36% річних як боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання.
Судом перевірено здійснений позивачем розрахунок 36% річних та встановлено, що він правильний.
Отже, стягненню з відповідача підлягає 539 032,13 грн. 36% річних.
За приписами статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 240 та 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Нафтаклуб (01042, місто Київ, бульвар Дружби народів, 7, офіс 11, ідентифікаційний код 39262838) з будь-якого рахунку, виявленого під час виконання даного рішення суду, на користь товариства з обмеженою відповідальністю Вест Ойл Трейд (04209, місто Київ, вулиця Богатирська, 9 офіс 416, ідентифікаційний код 39934232) заборгованість за договором поставки №ВОТ-15-2016 у сумі 1 398 000 (один мільйон триста дев'яносто вісім тисяч) грн., 36 процентів річних у сумі 539 032 (п'ятсот тридцять дев'ять тисяч тридцять дві) грн. 13 коп., 29 250 (двадцять дев'ять тисяч двісті п'ятдесят) грн. судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23.04.2018.
Суддя І.Д. Курдельчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2018 |
Оприлюднено | 24.04.2018 |
Номер документу | 73561911 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні