Справа № 529/39/18
УХВАЛА
іменем України
про призначення судової експертизи
26 квітня 2018 року Диканський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.,
при секретарі Скрипник Р. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю 'Агрофірма 'ім. Довженка' до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Приватного нотаріуса Решетилівського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 про визнання договору оренди недійсним та скасування державної реєстрації права оренди та зустрічний позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ім. Довженка" про визнання договору недійсним,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" звернувся до суду з позовом та просить визнати недійсним договір оренди землі № 21 від 01. 04. 2016 року, укладений між відповідачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та скасувати державну реєстрацію права оренди за цим договором, здійснену приватним нотаріусом Решетилівського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3, посилаючись на те, що вказаний оспорюваний договір було укладено під час дії договору оренди землі від 03. 09. 2012 року, укладеного між ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" та ОСОБА_1
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом ОСОБА_1 подала до суду зустрічний позов до ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка", третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання недійсним договору оренди землі від 03. 09. 2012 року, укладеного між нею та ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка", визнати недійсним запис у Державному реєстрі земель № 532100004000719 від 12. 11. 2012 року про реєстрацію вказаного договору та зобов'язати ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" повернути належну їй земельну ділянку площею 3,45 га, кадастровий номер 5321085800:00:002:0040, посилаючись на те, що вона вказаний договір та акт прийому передачі земельної ділянки по цьому договору не підписувала, згоди на його укладення не надавала, а запис про державну реєстрацію вказаного договору було здійснено з порушенням вимог діючого на той час законодавства.
09 лютого 2018 року ухвалою суду було об'єднано в одне провадження вищевказані первісний та зустрічний позови.
Під час судового розгляду справи представник відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1 - ОСОБА_4 звернулася до суду із письмовим клопотанням про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи, посилаючись на те, що ОСОБА_1 лише у квітні 2017 року дізналася, що між нею та ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" було укладено договір оренди землі від 03. 09. 2012 року, який зареєстровано Відділом Держкомзему у Диканському районі 12. 11. 2012 року та категорично стверджує, що вона вказаного договору та акту прийому передачі по ньому земельної ділянки не підписувала. Представник ОСОБА_4 просила доручити проведення вказаної експертизи експертам Полтавського відділення Харківського НДІСЕ ім. М. С. Бокаріуса та поставити на вирішення експертизи питання: чи виконаний підпис в договорі оренди землі від 03 вересня 2012 року та акті приймання-передачі земельної ділянки від 12 листопада 2012 року ОСОБА_1, чи іншою особою?
Представник позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" в судовому засідання заперечував проти призначення по справі судової почеркознавчої експертизи та проведення її експертами Полтавського відділення Харківського НДІСЕ ім. М. С. Бокаріуса. Своє твердження мотивує тим, що позивач за зустрічним позовом знала про дію договору від 03.09.2012 року, бо отримувала орендну плату за цим договором.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала клопотання передставника позивача за зустрічним позовом адвокати ОСОБА_4 про призначення по справі судової почеркознавчої експертизи.
Відповідач за первісним позовом - приватний нотаріус Решетилівського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 та представник третьої особи за зустрічним позовом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з'явилися, а надіслали до суду письмові клопотання про розгляд справи у їхню відсутність.
Розглянувши клопотання представника позивача за зустрічним позовом та представника відповідача за первісним позовом - ОСОБА_4 про призначення у справі судової-почеркознавчої експертизи, дослідивши наявні по справі докази, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності .
Враховуючи, що для вирішення питання щодо визначення справжності підпису ОСОБА_1 в оспорюваному договорі оренди землі від 03. 09. 2012 року необхідні спеціальні знання у галузі почеркознавства, з метою об'єктивного вирішення справи по суті, суд вважає за необхідне задоволити клопотання та за згодою учасників справи призначити по справі судову-почеркознавчу експертизу та доручити її проведення експертам Полтавського відділення Харківського НДІСЕ імені ОСОБА_5.
Вказана експертиза повинна бути проведена у строк до 30 діб з моменту одержання всіх необхідних матеріалів.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу учасників справи на те, що згідно ст.109 ЦПК України - у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з"ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Суд, заслухавши думки учасників по справі, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, а сторонами не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань.
Оскільки для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження по справі слід зупинити на час проведення експертизи у відповідності до вимог ст. 252 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 103, 104, 106-108, 252 ЦПК України,суд,-
УХВАЛИВ:
З метою з'ясування обставин справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю 'Агрофірма 'ім. Довженка' до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Приватного нотаріуса Решетилівського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 про визнання договору оренди недійсним та скасування державної реєстрації права оренди та скасування державної реєстрації права оренди та зустрічний позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ім. Довженка" про визнання договору недійсним, призначити судову почеркознавчу експертизу , на вирішення якої поставити наступні питання:
- чи виконаний підпис в договорі оренди землі від 03 вересня 2012 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ім. Довженка" та ОСОБА_1, та акті прийому-передачі земельної ділянки від 12 листопада 2012 року самою ОСОБА_1 чи іншою особою?
Проведення вказаної експертизи доручити експертам Полтавського відділення Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені ОСОБА_5, попередивши їх про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Секретарю судового засідання до вступу ухвали в законну силу відібрати згідно чинного законодавства зразки почерку ОСОБА_6 для направлення їх разом з матеріалами справи до експертної установи.
Попередити учасників справи про наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України.
Матеріали цивільної справи направити на експертизу.
Оплату вартості експертизи покласти на відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1.
Провадження по даній цивільній справі зупинити до одержання висновку експертизи.
Ухвала набирає законної сили через 15 днів з дня її проголошення якщо на неї не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Ухвала може бути оскаржена у частині зупинення провадження у справі протягом 15 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області.
Суддя Диканського районного суду ОСОБА_7
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2018 |
Оприлюднено | 29.04.2018 |
Номер документу | 73676868 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні