ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" квітня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/2979/17
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Орлов О.О.
розглянувши справу №916/2979/17
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго"
до відповідача: Будинкоуправління №1 10 Відділення морської інженерної служби
про стягнення 102007,15 грн.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність 120 від 29.012.2017р.
від відповідача: не з'явився
Суть спору: ПАТ "ЕК "Одесаобленерго" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Будинкоуправління №1 10 Відділення морської інженерної служби 102 007,15 грн., з яких: 86 339,55 грн. - заборгованість за спожиту активну електричну енергію, 8791 грн. - пеня, 1466,32 грн. - 3% річних, 5410,28 грн. - індекс інфляції.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором про постачання електричної енергії №4114 від 25.09.2013р. в частині повної та своєчасної оплати вартості електричної енергії.
У відзиві на позов від 28.01.2018р. за вх.№1822/18 відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити, з посиланням при цьому на те, що 99% споживачів житлово-комунальних послуг, які надає відповідач, є населення та наявний борг відповідача перед позивачем виник у зв'язку із заборгованістю населення перед відповідачем. Наявну заборгованість у розмірі 86 339,55 грн. відповідач намагається сплатити по мірі надходження грошових коштів від споживачів. Відповідач не має фінансової можливості погасити відповідні нарахування пені, 3% річних та індексу інфляції на суму боргу.
29.01.2018р. за вх.№1829/18 господарський суд одержав клопотання, згідно з яким відповідач просить у зв'язку з відсутністю штатних посад юридичної служби проводити розгляд справи без участі представника відповідача.
29.01.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження та ухвалу про відкладення підготовчого засідання.
У відповіді на відзив від 15.02.2018р. за вх.№3515/18 позивач вказав на те, що відповідачем у дійсній справі не заперечується факт наявності між сторонами зобов'язальних відносин за договором про постачання електричної енергії №4114 від 25.09.2013р. За період з серпня 2016р. по жовтень 2017р. відповідач спожив електричну енергію в обсязі 58 623 кВт/г на суму 86 339,55 грн., що підтверджується відомостями показань розрахункових лічильників електричної енергії, проте сплату за спожиту електричну енергію не провів. Наявність заявленої до стягнення заборгованості за спожиті енергоносії перед позивачем відповідачем не заперечується та підтверджується з огляду на відзив на позовну заяву та додану довідку. Скрутне фінансове становище є наслідком господарської діяльності відповідача на не може бути підставою для звільнення відповідача від відповідальності за порушення грошового зобов'язання.
В ухвалі від 19.02.2018р. відповідачу встановлено строк для подання заперечень на відповідь на відзив. Проте, вказана судова ухвала повернута до суду з довідкою поштового зв'язку „за закінченням терміну зберігання» .
26.03.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження до 02.05.2018р. та про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідач як у підготовче засідання, так і у засідання щодо розгляду справи по суті не з'явився. При цьому, господарським судом задоволено клопотання відповідача від 29.01.2018р. за вх.№1829/18 про розгляд справи без участі представника відповідача.
На підставі ст.240 ГПК України у судовому засіданні 23.04.2017р. за участю представника позивача оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив:
25.09.2013р. між ПАТ "ЕК "Одесаобленерго" (Постачальник, позивач) та ДП „Будинкоуправління №1 10 Відділення морської інженерної служби» (Споживач, відповідач) укладений договір про постачання електричної енергії №4114, відповідно до якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між Постачальником та Споживачем або інша межа, обумовлена окремим додатком до договору.
Згідно з п.2.2 договору Постачальник електричної енергії зобов'язується, зокрема, виконувати умови цього договору, постачати Споживачу електроенергію, як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з врахуванням умов розділу 6 цього договору (Додаток "Обсяги постачання електричної енергії споживачу"); згідно з категорією струмоприймачів Споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; забезпечити отримання Споживачем електричної енергії на рівні дозволеної потужності для кожної з площадок вимірювання, погодженої сторонами в додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".
Відповідно до п.2.3 договору Споживач зобов'язується, зокрема, виконувати умови цього договору, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки, оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість спожитої електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів обліку електричної енергії".
Згідно з п.3.1.1 договору Постачальник електричної енергії має право отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим договором.
Відповідно до п.4.2.1 договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3-2.3.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком "Порядок розрахунків", Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.
Згідно з п.5.2 договору узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлені додатком до договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу" є договірними величинами споживання електричної енергії.
Відповідно до п.7.1 договору облік електроенергії, спожитої Споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюються згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником електричної енергії розрахунково згідно з вимогами додатка "Порядок розрахунків".
Згідно з п.7.6 договору період між датами зняття показів засобів обліку на початку та в кінці розрахункового періоду прирівнюються до періоду дії тарифу (календарного місяця) і величина коштів, які має сплатити Споживча, визначається як добуток обсягу електричної енергії, спожитої (переданої) між датами зняття показів засобів обліку, на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду.
Відповідно до п. 9.4 договору, цей договір укладений на строк до 31.12.2013р., та відповідними додатковими угодами строк його дії продовжувався сторонами.
Додаток №2 до договору про постачання електричної енергії №4114 від 25.09.2013р. є Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, відповідно до п.2 якого Споживач зобов'язаний самостійно здійснити зняття показів розрахункових засобів обліку, оформити Акт про обсяги спожитої електричну енергію у двох примірниках, по одному для кожної із сторін, і в перший день наступного розрахункового періоду надати нарочно Постачальнику за адресою: вул. Краснова, 2а.
Додаток №5 до договору про постачання електричної енергії №4114 від 25.09.2013р. є Порядок розрахунків.
Відповідно до п.1 Порядку розрахунків розрахунковим період для визначення обсягу спожитої електроенергії приймається місяць з 14 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця. При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважати прирівняними. Розрахунки за електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електроенергії або дата внесення Споживачем готівки в касу Постачальника.
Згідно з п.2 Порядку розрахунків Споживач здійснює оплату вартості електричної енергії за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії згідно з виписаним рахунком. Оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, нарахувань по протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції, 3% річних та інші платежі, згідно з умовами цього договору, здійснюються Споживачем самостійно на протязі 5 операційних днів з дня отримання рахунку.
Відповідно до п.4 Порядку розрахунків обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за "Актом про обсяги спожитої електроенергії" за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка знаття показів. Акт про обсяги переданої субспоживачу електричної енергії узгоджується з Основним споживачем. При відсутності представника Постачальника на обумовлену Графіком зняття показів засобів обліку дату, Споживач самостійно проводить зняття показів розрахункових приладів обліку, оформлює Акт про обсяги спожитої електричної енергії та надає його Постачальнику не пізніше наступного робочого дня. Якщо Постачальник електричної енергії не отримав у зазначений термін даних про обсяги спожитої електричної енергії, визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період. Період розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати один місяць, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється Постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. Відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.
Згідно з п.7 Порядку розрахунків у разі несвоєчасної оплати, обумовлених даним Порядком платежів Постачальник електричної енергії проводить Споживачу нарахування пені, а сума боргу повинна бути сплачена з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних.
Також господарським судом встановлено, що у період з серпня 2016р. по жовтень 2017р. відповідач спожив електроенергію в обсязі 58 623 кВт.г на загальну суму 86 339,55 грн., в т.ч. у серпні 2016р. відповідачем спожито 3729 кВт.год на суму 3691,72 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 12.08.2016р.; у вересні 2016р. відповідачем спожито 3720 кВт.год на суму 4798,80 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 16.09.2016р.; у жовтні 2016р. відповідачем спожито 3602 кВт.год на усму 4656,58 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 17.10.2016р.; у листопаді 2016р. відповідачем спожито 3858 кВт.год на суму 4976,82 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 16.11.2016р.; у грудні 2016р. відповідачем спожито 4251 кВт.год на суму 5483,80 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 14.12.2016р.; у січні 2017р. відповідачем спожито 4626 кВт.год на суму 5967,55 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 16.01.2017р.; у лютому 2017р. відповідачем спожито 4492 кВт.год на суму 5794,98 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 14.02.2017р.; у березні 2017р. відповідачем спожито 4128 кВт.год на суму 6935,04 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 15.03.2017р.; у квітні 2017р. відповідачем спожито 4246 кВт.год на суму 7133,28 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 18.04.2017р.; у травні 2017р. відповідачем спожито 3602 кВт.год на суму 6051,36 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 15.05.2017р.; у червні 2017р. відповідачем спожито 3720 кВт.год на суму 6249,60 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 14.06.2017р.; у липні 2017р. відповідачем спожито 3600 кВт.год на суму 6048 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 14.07.2017р.; у серпні 2017р. відповідачем спожито 3720 кВт.год на суму 6249,60 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 14.08.2017р.; у вересні 2017р. відповідачем спожито 3728 кВт.год на суму 6263,04 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 14.09.2017р.; у жовтні 2017р. відповідачем спожито 3601 кВт.год на суму 6049,68 грн., на оплату яких позивачем складений рахунок-фактура №4114/1 від 12.10.2017р.
Між тим, спожиту електричну енергію відповідачем не оплачено, що стало і стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.
Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вище встановлено господарським судом між сторонами у справі укладений договір про постачання електричної енергії №4114 від 25.09.2013р., згідно з яким позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з приєднаною потужністю, а відповідач зобов'язаний оплатити вартість використаної електричної енергії.
Згідно зі ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч.1 ст.692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.
Між тим, як вище встановлено господарським судом, відповідачем не належним чином виконувались зобов'язання щодо повної та своєчасної оплати вартості спожитої активної електричної енергії, у зв'язку з чим у відповідача виник борг перед позивачем за спожиту електричну енергію за період з серпня 2016р. по жовтень 2017р. у розмірі 86 339,55 грн.
При цьому, жодних заперечень щодо цього боргу відповідачем до суду не надано, а навпаки у відзиві на позов визнано його наявність.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем, та згідно з яким, розмір нарахованих відповідачу 3% річних за загальний період з 20.08.2016р. по 30.10.2017р. становить 1466,32 грн., перевірений господарським судом та встановлено відповідність цього розрахунку обставинам справи щодо прострочення відповідача.
Розрахунок індексу інфляції, який здійснений позивачем, та згідно з яким, розмір нарахованого відповідачу індексу інфляції за загальний період з вересня 2016р. по вересень 2017р. становить 5410,28 грн., перевірений господарським судом, та встановлено відповідність цього розрахунку обставинам справи щодо прострочення відповідача.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Умовами п.4.2.1 укладеного між сторонами договору встановлено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3-2.3.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком "Порядок розрахунків", відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Розрахунок пені, який здійснений позивачем, та згідно з яким, розмір нарахованої відповідачу пені за загальний період з 20.08.2016р. по 30.10.2017р. становить 8791,00 грн., перевірений господарським судом та встановлено відповідність цього розрахунку обставинам справи щодо прострочення відповідача.
Посилання відповідача на скрутне фінансове становище, надання відповідачем послуг населенню, які несвоєчасно та не в повному обсязі ними оплачуються, що призвело до виникнення заборгованості, господарським судом до уваги не приймаються з огляду на вимоги ч.1 ст.625 ЦК України, згідно боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Таким чином, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" задовольняються господарським судом в повному обсязі.
На підставі ст.129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,
В И Р І Ш И В:
1.Позов Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" задовольнити.
2.Стягнути з Будинкоуправління №1 10 Відділення морської інженерної служби (65000, м. Одеса, вул. Базарна, 89, код ЄДРПОУ 24977917, р/р 26005054311760 в Южне ГРУ ПАТ „Приватбанк» м. Одеса, МФО 328704) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 Б, код ЄДРПОУ 00131713, р/р 2603730103777 в Одеське обласне управління ВАТ „Ощадбанк» м. Одеси, МФО 328845) 86339 (вісімдесят шість тисяч триста тридцять дев'ять ) грн. 55 коп. боргу, 8791 (вісім тисяч сімсот дев'яносто одна) грн. пені, 1466 (одна тисяча чотириста шістдесят шість) грн. 32 коп. 3% річних, 5410 (п'ять тисяч чотириста десять) грн. 28 коп. індексу інфляції та 1600 (одна тисяча шістсот) грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 27 квітня 2018 р.
Суддя Г.Є. Смелянець
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2018 |
Оприлюднено | 02.05.2018 |
Номер документу | 73696901 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Смелянець Г.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні