Рішення
від 24.04.2018 по справі 715/106/18
ГЛИБОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 715/106/18

Провадження № 2/715/146/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року

смт. Глибока

Глибоцький районний суд Чернівецької області у складі:

Судді Цуркана В.В.

при секретарі судового засідання Майщук С.В.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Глибоцького районного суду Чернівецької області цивільну справу за позовною заявою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес до ОСОБА_4 Лічіки Василівни, третя особа АТ Ощадбанк в особі філії - Чернівецьке обласне управління АТ Ощадбанк про стягнення заборгованості в порядку регресу та зустрічну позовну заяву ОСОБА_4 Лучіка Василівна до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро - Прогрес , третя особа АТ Ощадбанк в особі філії - Чернівецьке обласне управління АТ Ощадбанк про визнання припиненими зобов'язання,-

В С Т А Н О В И В:

СТзОВ Агро-Прогрес звернулося в суд з позовною заявою до ОСОБА_4 Лучіки Василівни про стягнення заборгованості в порядку регресу, вказавши в позові, що між відкритим акціонерним товариством Державний ощадний банк України та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес 26.06.2008 р. був укладений іпотечний договір нерухомого майна, відповідно до умов якого СТзОВ Агро-Прогрес як іпотекодавець виступив в якості майнового поручителя ОСОБА_5 Василівни (боржника) з метою забезпечення зобов'язання останньої перед ВАТ Державний ощадний банк України за договором відновлювальної кредитної лінії № 828 від 26.06.2008 р. Згідно п.2.1 зазначеного договору предметом іпотеки було нерухоме майно, а саме адмінбудинок, що знаходиться в с. Тереблече Глибоцького району Чернівецької області по вул. Головній (вул. Центральній) буд. 2-а загальною площею 636,4 кв.м. В подальшому, постановою господарського суду Чернівецької області від 24.01.2011 р. було визнано банкрутом сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес , с. Тереблече Глибоцького району Чернівецької області, вул. Головна, буд. 2, код ЄДРПОУ 30713734 та відкрито ліквідаційну процедуру. В порядку ліквідаційної процедури арбітражним керуючим ОСОБА_6 було продано предмет іпотеки, а саме нежитлове приміщення адмінбудинку загальною площею 636,4 кв.м за адресою Чернівецька область, Глибоцький район, село Тереблече, вулиця Головна. Будинок 2-А. При погашенні вимог AT Ощадбанк у банкрута, TOB Агро-Прогрес , одночасно виникла дебіторська заборгованість до ОСОБА_4 Лучіки Василівни, так як банкрут фактично частково погасив зобов'язання останньої перед банком по кредитному договору №828 від 26.06.2008 р. Тому просить суд, стягнути з ОСОБА_4 Лучіки Василівни на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес , заборгованість в розмірі 800 000,00 грн.

13 лютого 2018 року ПАТ Державний ощадний банк України направив до суду заяву, про залучення їх в якості третьої особи без самостійних вимог.

01 березня 2018 року ОСОБА_4 Лучіка Василівна направила до суду відзив на позовну заяву, в якому посилалася на необґрунтованість та безпідставність позовних вимог позивача та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

01 березня 2018 року ОСОБА_4 Лучіка Василівна направила до суду зустрічну позовну заяву, в якій просила визнати припиненими зобов'язання ОСОБА_4 Лучіки Василівни перед ОСОБА_7 товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес на суму 389 190,16 грн. в зв'язку із поєднанням боржника і кредитора в одній особі.

21 березня 2018 року Глибоцький районний суд Чернівецької області виніс Ухвалу, в якій залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - АТ Ощадбанк в особі філії - Чернівецьке обласне управління АТ Ощадбанк .

Також 21 березня 2018 року Глибоцький районний суд Чернівецької області виніс ухвалу, в якій об'єднав в одне провадження позовні заяви Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес до ОСОБА_4 Лучіки Василівни про стягнення заборгованості в порядку регресу та зустрічну позовну заяву ОСОБА_4 Лучіки Василівни до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес про припинення зобов'язання та присвоїв справі № 715/106/18-ц, провадження № 2/715/146/18.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги первісного позову підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити, а в задоволенні зустрічного позову просив відмовити, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення первісного позову, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність, а також на пропуск позивачем строку позовної давності та просила суд у задоволенні первісного позову відмовити, а зустрічні позовні вимоги підтримала повністю, в своїх поясненнях підтвердила обставини, що викладені в зустрічній позовній заяві і просила суд зустрічну позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Представник третьої особи ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення первісного позову, та заперечував проти задоволення зустрічного позову, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.

Вислухавши пояснення сторін та, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, а також визначив наступні правові норми, що їх регулюють.

Як вбачається з іпотечного договору нерухомого майна від 26.06.2008 року, що укладений між відкритим акціонерним товариством Державний ощадний банк України та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес , ТЗОВ як іпотекодавець виступив в якості майнового поручителя ОСОБА_4 Лучіки Василівни (боржника) з метою забезпечення зобов'язання останнього перед ВАТ Державний ощадний банк України за договором відновлювальної кредитної лінії № 828 від 26.06.2008 р. Згідно п.1.2 зазначеного договору предметом іпотеки було нерухоме майно, а саме адмінбудинок, що знаходиться в с. Тереблече Глибоцького району Чернівецької області по вул. Головній (вул. Центральній) буд. 2-а загальною площею 636,4 кв.м.

Постановою господарського суду Чернівецької області від 24.01.2011 року було визнано банкрутом сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес , с. Тереблече Глибоцького району Чернівецької області, вул. Головна, буд. 2, код ЄДРПОУ 30713734, та відкрито ліквідаційну процедуру.

В порядку ліквідаційної процедури арбітражним керуючим ОСОБА_6 було продано предмет іпотеки, а саме нежитлове приміщення адмінбудинку загальною площею 636,4 кв.м за адресою Чернівецька область, Глибоцький район, село Тереблече, вулиця Головна. Будинок 2-А.

Згідно платіжного доручення від 20 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_7 товариство з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес перерахував третій особі Публічному Акціонерному Товариству Державний ощадний банк України кошти в розмірі 700000,00 грн. та згідно платіжного доручення № 4 від 26 грудня 2017 року - 100000,00 грн. з призначенням платежів - погашення кредиторських вимог І-ої черги згідно ухвали господарського суду Чернівецької області від 13.03.2009 року та 19.04.2011 як майнового поручителя ОСОБА_4 по іпотечному договору від 26.06.2008 року.

В судовому засіданні представник третьої особи ПАТ Державний ощадний банк України підтвердив, що після отримання банком вищевказаних коштів заборгованість перед банком складає приблизно 370 000 гривень, тобто вимоги іпотеко держателя в повному обсязі не виконанні і на час розгляду справи відповідач ОСОБА_8 має заборгованість перед кредитором ПАТ Державний ощадний банк України .

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем).

Згідно ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частинами 5 та 6 ст.3 Закону України Про іпотеку , визначено, що іпотека має похідний характер від основного зобов'язання і є дійсною до припинення основного зобов'язання або до закінчення строку дії іпотечного договору. У разі порушення боржником основного зобов'язання відповідно до іпотеки іпотеко держатель має право задовольнити забезпечені нею вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно зареєстровані після державної реєстрації іпотеки.

Статтею 11 зазначеного Закону визначено, що майновий поручитель несе відповідальність перед іпотеко держателем за невиконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета іпотеки. У разі задоволення вимог іпотекодержателя за рахунок предмета іпотеки майновий поручитель набуває права кредитора за основним зобов'язанням.

Згідно ч.4 ст.590 ЦК України у разі часткового виконання боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, право звернення на предмет застави зберігається в первісному обсязі.

Відповідно до п.4.6 іпотечного договору від 28 квітня 2007 року передбачено, що у випадку часткового виконання зобов'язання іпотека зберігається у первісному обсязі.

Статтею 7 Закону України Про іпотеку , зокрема, ч.1, визначено, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.

Як вбачається із умов договору іпотеки, цим договором забезпечені зобов'язання за кредитним договором №828 від 26 червня 2008 року, укладені між іпотекодержателем ВАТ Державний ощадний банком України та ОСОБА_8 Лучікою Василівною (боржник) за зобов'язаннями боржника повернути кредит в сумі 655000 грн. у строк та на умовах визначених Кредитним договором, сплатити проценти за користування кредитом (19,5% річних), комісійні винагороди, штрафні санкції у випадку неналежного виконання зобов'язань та відшкодувати збитки.

Як вбачається з договору купівлі-продажу від 21 жовтня 2016 року іпотечне майно було продано за 1млн. грн.

Також судом встановлено, що на аукціоні, який відбувся 20.10.2016 р. ліквідатор ОСОБА_6 реалізував нерухоме майно банкрута, яке перебуває в іпотеці ПАТ Державний ощадний банк України , а саме адміністративний будинок та огорожу пo вул. Головній (Центральній) 2-А в с. Тереблене Глибоцького району Чернівецької області (т.е. 12, а.с. 211-212). Згідно даних бухгалтерського обліку TOB "Агро-Прогрес" кошти за вказане майно від переможця аукціону ПП "Інтер Інвест Бук" в сумі 950000,00 грн. надійшли на ліквідаційний рахунок банкрута 26.10.2016 р., тобто відбувалася повторна реалізація іпотечного майна.

Керуючись зазначеними вище нормами права кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем). А майновий поручитель набуває права кредитора тільки у випадку задоволення вимог іпотекодержателя за рахунок предмета іпотеки за основним зобов'язанням (ст.11 Закону України Про іпотеку ).

В даному випадку вимоги Іпотекодержателя за основним зобов'язанням не були задоволені, оскільки борг за основним зобов'язанням продовжував існувати, так як не був погашений в повному обсязі.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України у справі № 6-466цс15 від 23 вересня 2015 року, в якій зазначається, що: за положеннями частини першої статті 554 ЦК України в разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Відповідно до вимог частин першої, другої статті 556 ЦК України до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання, а кредитор після виконання поручителем зобов'язання, забезпеченого порукою, повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника. Правовий аналіз норм частин першої та другої статті 556 ЦК України дає підстави для висновку про те, що наслідки, передбачені в цій нормі, настають лише в разі повного виконання поручителем забезпеченого порукою кредитного зобов'язання. Цей висновок узгоджується з положенням пункту 3 частини першої статті 512 ЦК України, яке передбачає подібний спосіб заміни кредитора в зобов'язанні внаслідок виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем). Часткове виконання поручителем зобов'язань за кредитним договором не породжує перехід до нього прав кредитора за цим договором.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги первісного позову не зайшли свого обґрунтування при розгляді справи також позивач пропустив строки позовної давності для звернення в суд з позовом про стягнення з відповідача зазначеної суми боргу,

Так, в зв'язку із тим, що ОСОБА_4 допустила просторочення з повернення боргу за договором відновлювальної кредитної лінії № 828 від 28.06.2008 р. ПАТ Державний ощадний банк України , керуючись п. 3.2.2 кредитного договору 18 лютого 2009 року пред'явило ОСОБА_4 вимогу про дострокове повернення боргу, протягом 30 днів з часу її пред'явлення. Вимога була передана через приватного нотаріуса Глибоцького районного нотаріального округу ОСОБА_9М, 18 лютого 2009 р. за № 9, та зареєстрована в реєстрі за № 484. Таким чином трьохрічний строк позовної давності закінчився в 2012 року, а позов пред'явлено аж 19 січня 2018 року. Однак, суд може відмовити в позові або у зв'язку із пропуском строку, або за необґрунтованістю позовних вимог. Оскільки суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, незважаючи на пропуск позивачем строку звернення в суд, у задоволенні позовних вимог слід відмовити саме за їх необґрунтованістю.

Вирішуючи зустрічні позовні вимоги, суд дійшов висновку, що вони також не підлягають задоволенню, оскільки в обґрунтування зустрічних позовних вимог відповідачка посилається на те, що вона є кредитором позивача на суму 389 190,16 грн. основного боргу та 125,00 грн. судових витрат, що підтверджується Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 23 січня 2009 року. Вважає, що зобов'язання припинилися внаслідок поєднання боржника і кредитора в одній особі.

Відповідно до ст. 606 ЦК України зобов'язання припиняється поєднанням боржника і кредитора в одній особі.

Проте аналізуючи вказані вище судові рішення та матеріали справи, суд дійшов висновку, що між сторонами існує не одне зобов'язання, а різні, що виникли з різних правовідносин, тому неможливе в даному випадку поєднання боржника і кредитора в одній особі.

Більш того вказані вимоги відповідача до позивача можуть бути вирішенні тільки в рамках процесуальних дій щодо реалізації майна банкрута і чинним законодавством встановлено черговість кредиторів.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов вважає, що зустрічні позовні вимоги не знайшли своє обґрунтування при розгляді справи. Також враховуючи відмову суду у задоволенні первісного позову, суд відмовляє у задоволенні зустрічних позовних вимог ОСОБА_10

Інші доводи та обґрунтування як первісних так і зустрічних позовних вимог не є суттєвими і не впливають на результат розгляду справи. При цьому, суд враховує те, що аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (наприклад, рішення від 21 січня 1999 року в справі ОСОБА_11 проти Іспанії , від 22 лютого 2007 року в справі Красуля проти Росії , від 5 травня 2011 року в справі Ільяді проти Росії , від 28 жовтня 2010 року в справі Трофимчук проти України , від 9 грудня 1994 року в справі Хіро Балані проти Іспанії , від 1 липня 2003 року в справі Суомінен проти Фінляндії , від 7 червня 2008 року в справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та ОСОБА_12 (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії ) свідчить, що право на мотивоване (обґрунтоване) судове рішення є частиною загального права людини на справедливий і публічний розгляд справи та поширюється як на цивільний, так і на кримінальний процес.

Вимога пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

На пiдставi викладеного, керуючись ст.ст. 3-13, 19, 23, 76-81, 141, 259, 265, 273 ЦПК України, суд,-

В И Р I Ш И В:

У задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Прогрес доОСОБА_10 Лічіки Василівни, третя особа АТ Ощадбанк в особі філії - Чернівецьке обласне управління АТ Ощадбанк про стягнення заборгованості в порядку регресу - відмовити повністю.

У задоволенні зустрічних позовних вимог ОСОБА_10 Лучіка Василівна до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агро - Прогрес , третя особа АТ Ощадбанк в особі філії - Чернівецьке обласне управління АТ Ощадбанк про визнання припиненими зобов'язання - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 03 травня 2018 року.

СУДДЯ:

СудГлибоцький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення24.04.2018
Оприлюднено04.05.2018
Номер документу73756622
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —715/106/18

Постанова від 22.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Чернівецької області

Перепелюк І. Б.

Ухвала від 19.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Чернівецької області

Перепелюк І. Б.

Ухвала від 14.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Чернівецької області

Перепелюк І. Б.

Рішення від 24.04.2018

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Цуркан В. В.

Рішення від 24.04.2018

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Цуркан В. В.

Ухвала від 12.04.2018

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Цуркан В. В.

Ухвала від 21.03.2018

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Цуркан В. В.

Ухвала від 02.02.2018

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Цуркан В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні