Рішення
від 03.05.2018 по справі 922/491/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" травня 2018 р.Справа № 922/491/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом ТОВ "Правова група "Альбіон", м. Харків до Приватне АТ "Український страховий капітал" в о. Харківської філії, м. Харків , ТОВ "Страхова компанія "Енергія", м. Світловодськ про стягнення коштів за участю представників:

від позивача - ОСОБА_2

від першого відповідача -ОСОБА_1

від другого відповідача - не з*явився

ВСТАНОВИВ:

В березні 2018 року до господарського суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Правова група" Альбіон" ( м. Харків, вул. Залютинська, 4, код 40464135) та просить стягнути з приватного акціонерного товариства "Український страховий капітал" в особі Харківської філії приватного акціонерного товариства "Український страховий капітал" ( 61022, м. Харків, вул. Іванівська,1 , ідентифікаційний код 33301622) та товариства з додатковою відповідальністю " Страхова компанія "Енергія" ( 27501, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Приморська, 18, офіс 2, ідентифікаційний код 40367375) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " Правова група "Альбіон" ( 61177, м. Харків, вул. Залютинська, 4, ідентифікаційний код 40464135) заборгованість в розмірі 96.500,00 грн. та судовий збір 1762,00 грн.

В обгрунтування позовних вимог заявник посилається на ст. 1212 ЦК України у зв*язку з не повернення грошових коштів , перерахованих першому відповідачу в розмірі 96.500,00 грн., в якості страхового платежу. Підставою для утворення боргу став договір № 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року укладений між ПАТ "Український страховий капітал" , що виступає від імені та в інтересах товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Енергія" та ТОВ" ОСОБА_3 екшн" не набув чинності . Підставою для стягнення боргу стало не внесення позивачем повної суми страхового платежу в розмірі 107.528,05 грн., як того передбачає п. 2.3 договору № 28/03-2017-В від 28.03.2017 року.

Перший відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі з посиланням на ті обставини, що ПАТ "Український страховий капітал" в особі Харківської філії ПАТ" Український страховий капітал" було виконано у повному обсязі взяті на себе зобов*язання як за договором № 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року , так і за договором доручення № 01/07-02 від 01.07.2016 року.

Крім того, відповідач звертає увагу на ті обставини, що відповідно до п. 4.2 договору № 28/03-2017-В від 28.03.2017 року договір страхування набирає чинності не раніше 00:00 годин дати, наступної за датою надходження страхового платежу на поточний рахунок Повіреного. Відповідач в обгрунтування своїх заперечень посилається на ч. 4 ст. 18 ЗУ" Про страхування" у відповідності до якої , договір страхування набирає чинності з моменту першого страхового платежу, якщо інше не передбачено договором страхування. ( а.с.50-54).

Другий відповідач в судове засідання не з*явився, заперечень щодо заявлених вимог не надав, хоча належним чином був повідомлений про дату та час розгляду справи про що свідчать поштові повідомлення ( а.с.128-129).

Ухвалою суду від 05.03.2018 року справа призначена у порядку спрощеного позовного провадження.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, судом встановлено наступне, що у відповідності до ст.10 Закону України "Про страхування " страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) це плата за страхування, яку страхувальник зобов'язаний внести страховику згідно з договором страхування.

Страховий тариф це ставка страхового внеску з одиниці страхової суми за визначений період страхування.

У відповідності до ст. 16 Закону України " Про страхування" договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Так, договір страхування повинен містити: права та обов'язки сторін і відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору;

На підставі ст. 18 для укладання договору страхування страхувальник подає страховику письмову заяву за формою, встановленою страховиком, або іншим чином заявляє про свій намір укласти договір страхування.

При укладанні договору страхування страховик має право запросити у страхувальника баланс або довідку про фінансовий стан, підтверджені аудитором (аудиторською фірмою), та інші документи, необхідні для оцінки страховиком страхового ризику.

Договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, якщо інше не передбачено договором страхування.

Так, у відповідності до ч. 3 ст. 20 Закону України " Про страхування" страховик зобов'язаний: 3) при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у передбачений договором строк. Страховик несе майнову відповідальність за несвоєчасне здійснення страхової виплати (страхового відшкодування) шляхом сплати страхувальнику неустойки (штрафу, пені), розмір якої визначається умовами договору страхування або законом;

Статтею 21 Закону України " Про страхування" передбачені обов'язки страхувальника , а саме страхувальник зобов'язаний , своєчасно вносити страхові платежі.

Законом передбачено, що дія договору страхування припиняється та втрачає чинність за згодою сторін, а також у разі: несплати страхувальником страхових платежів у встановлені договором строки. При цьому договір вважається достроково припиненим у випадку, якщо перший (або черговий) страховий платіж не був сплачений за письмовою вимогою страховика протягом десяти робочих днів з дня пред'явлення такої вимоги страхувальнику, якщо інше не передбачено умовами договору (ч. 3 ст. 28 Закону України " Про страхування" ).

Так, 01.07.2016 року між ТОВ" Страхова компанія "Енергія" ( другий відповідач) тат Приватним акціонерним товариством "Український Страховий Капітал" ( перший відповідач) був укладений договір доручення за № 01/07-02 ( а.с.64-66). У відповідності до предмету договору ТОВ" "Страхова Компанія "Енергія" доручає ПАТ" Український Страховий капітал" , представлене Харківською філією ПрАТ "УСК" з моменту підписання Договору діяти від імені Довірителя, а саме : проводити роботи з рекламування та консультування, пропонувати потенційним страхувальникам страхові послуги та виконувати дії, які безпосередньо пов*язані з укладанням та супроводом договорі страхування .

За виконані роботи Довіритель виплачує Повіреному винагороду згідно Акту виконаних робіт. Інші витрати компенсації не підлягають.

У відповідності до п. 2.3.1 договору Повірений ( перший відповідач) має право укладати від імені Довірителя договори страхування та одержувати від Страхувальника страхові платежі тільки за видами страхування, на здійснення яких Довіритель має ліцензію.

У відповідності до п. 2.4.17 Повірений на поточний рахунок Довірителя перераховує в повному обсязі страхову премію протягом 2 (двох) банківських днів з дати отримання її від Страхувальника.

В якості виконання взятих на себе зобов*язань за договором № 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальність перед третіми особами від 28.03.2017 року Страхувальником Повіреному була перерахована частина страхового платежу на загальну суму 96500, а саме : 11.04.2017 року було сплачено 29.000,00 грн. а 18.04.2017 року сплачено 67500,00 грн.

Таким чином, страховим агентом у відповідності до частину 7 статті 15 Закону України "Про страхування", визначено поняття страхових агентів, які є представниками страховика і діють в його інтересах за винагороду на підставі договору доручення із страховиком. Тобто, діяльність страхових агентів є виключним видом діяльності у сфері страхування у формі посередницької діяльності та між сторонами укладено договір доручення.

Відповідно до приписів статей 1000 - 1004 Цивільного кодексу України за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя. Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного. У договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними. Повірений зобов'язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення. Повірений може відступити від змісту доручення, якщо цього вимагають інтереси довірителя і повірений не міг попередньо запитати довірителя або не одержав у розумний строк відповіді на свій запит.

Крім того, 28.03.2017 року між приватним акціонерним товариством Український Страховий Капітал ( Повірений ) та Товариством з додатковою відповідальністю Страхова компанія Енергія , ( Страховик ) та Товариством з обмеженою відповідальністю ОСОБА_3 діджитал Екшин ( Страхувальник ) ( позивач у справі) було укладено договір № 28/03-2017 -В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами. ( а.с. 12-15).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про страхування", добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог цього Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.

В статті 16 Закону України "Про страхування" визначено, що договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Згідно ст. 4 Закону України "Про страхування", майнові інтереси, які пов'язані із володінням, користуванням і розпорядженням майном, а також інтереси, пов'язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності) віднесені до об'єктів страхування.

Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про страхування" передбачено, що страховий випадок - подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

Страхове відшкодування - це страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку (абзац 16 статті 9 Закону України „Про страхування").

Згідно з п. 1 ст. 354 Господарського кодексу України, за договором страхування страховик зобов'язується у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній страхувальником у договорі страхування, а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Відповідно до ст. 979 Цивільного кодексу України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Так, як вбачається з умов договору № № 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року, п. 2.1 , що загальна страхова сума за договором сторонами встановлена у розмірі 1.955.055,38 грн. Розмір страхового платежу, який Страхувальник ( позивач по справі) зобов*язався сплатити Повіреному , до 30 квітня 2017 року складає 107.528,05 грн. ( п. 2.3 договору). Договір між сторонами укладався на строк з 28 "березня" по "27 " вересня 2017 року. ( п. 4.1 договору). Договір страхування набирає чинності ні раніше 00:00 годин дати, наступної за датою надходження страхового платежу на поточний рахунок Повіреного ( п. 4.2 договору). Також сторони передбачили, що дія договору припиняється та втрачає чинність за згодою сторін, а також у разі :несплати Страхувальником страхового платежу у встановлені договором строки ( п. 5.3.3 договору).

11.08.2017 року ТОВ" АЙТІ ДЕВ" звернувся до ПАТ" Український капітал" , ПАТ "Український страховий капітал" та ТОВ" Енергія" з листом - вимогою щодо повернення грошових коштів в розмірі 96.500,00 грн. на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України у зв*язку не набранням чинності договору 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року на підставі того, що страховий платіж не був перерахований у повному обсязі та в обумовлений строк, як того передбачає п. 2.3 договору. ( а.с.17-20).

18.08.2017 року між ТОВ" Правова група "Альбіон" ( позивач по справі) та ТОВ" АЙТІ ДЕВ" було укладено договір за № 18/08-2 про відступлення права вимоги ( а.с.21- 23) .

Загальні підстави та порядок заміни кредитора у зобов'язанні унормовані статтею 512 ЦК України, за приписами якої кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відступлення права вимоги є правочином (договором), на підставі якого первісний кредитор передає свої права новому кредитору, а новий кредитор приймає ці права і зобов'язується або не зобов'язується їх оплатити.

Так, у відповідності до вказаного договору про відступлення права вимоги, ТОВ" Правова група "Альбіон" ( позивач по справі) передала Нового Кредитору ТОВ" АЙТІ ДЕВ" права вимоги, в межах повернення грошових коштів в розмірі 96500,00 грн. сплачених Первісним кредитором в якості страхового платежу за договором 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року .

Відповідно до статей 512, 514 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою у випадках, встановлених законом. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як вірно встановлено судом , предметом спору у даній справі є обов'язок відповідачів солідарно повернути позивачеві безпідставно набуті відповідачем грошові кошти в розмірі 96500,00 грн., перераховані позивачем на рахунок відповідача за договором 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року .

При цьому позивач просить суд стягнути з відповідача безпідставно отримані грошові кошти в розмірі 96500,00 грн. на підставі приписів ст. 1212 ЦК України.

Загальні підстави виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначено нормами гл. 83 ЦК України.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

1) повернення виконаного за недійсним правочином;

2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Отже із змісту вищевказаної норми вбачається, що для з'ясування чи набула особа відповідного зобов'язання, визначеного ст. 1212 ЦК України, необхідно встановити наступні обставини, які у сукупності є підставою для виникнення такого зобов'язання:

1) факт набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи;

2) відсутність для цього підстав.

Аналіз указаної норми права дає підстави для висновку, що цей вид позадоговірних зобов*язань породжують такі юридичні факти: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо такі відпали.

Як зазначено вище, предметом укладеного між сторонами договору договором 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року є стягнення боргу 96500,00 грн. При цьому кошти в розмірі 96500,00 грн., які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім у якості оплати як страховий платіж за вказаним договором 28/03-2017-В добровільного страхування відповідальності перед третіми особами від 28.03.2017 року . .

Отже, суд дійшов висновку, кошти в розмірі 96500,00 грн. набуто відповідачем за наявності правової підстави, а тому не може бути витребувано відповідно до положень ст. 1212 ЦК України як безпідставне збагачення .

Крім того, суд зазначає, що вимога про повернення грошових коштів, направлена ТОВ" АЙТІ ДЕВ" на адреси ПАТ" Український страховий капітал" м. Київ та м. Харків та ТОВ" Енергія" 14.08.2017 року, хоча сам договір за № 18/08-2 про відступлення права вимоги датований 18.08.2017 року. ( а.с.17-20).

При укладанні договору сторони погодили, що ТОВ" Страхова компанія "Енергія" діє на підставі Ліцензії Нацкомфінпослуг та Правил добровільного страхування відповідальності перед третіми особами, у відповідності до яких розділ 6 п.6.7 передбачено, що якщо страховий платіж сплачується одним платежем, та в установлений договором страхування строк страховий платіж сплачений не в повному розмірі, то страхове відшкодування визначається пропорційно до фактично одержаного від Страхувальника страхового платежу. ( а.с.74).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених вимог.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог відмовити.

Повне рішення складено 04.05.2018 р.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексу. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя ОСОБА_4

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.05.2018
Оприлюднено04.05.2018
Номер документу73761102
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/491/18

Постанова від 06.08.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Постанова від 06.08.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Ухвала від 19.07.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Ухвала від 02.07.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Ухвала від 18.06.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Ухвала від 06.06.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Хачатрян В.С.

Рішення від 03.05.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 24.04.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 22.03.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 05.03.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні