Справа № 127/3482/18
Провадження № 2/127/576/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.04.2018 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Сичука М.М.,
при секретарі Конецул О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 організації Садове Товариство Підлісне , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство Вінницяобленерго про здійснення перерахунку сплачених платежів та виплату різниці,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в лютому 2018 року звернулася до суду з вищезазначеним позовом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вона являється власником земельної ділянки, кадастровий номер 0510137000:03:064:0435, яка розташована в м. Вінниці, Садівниче товариство Підлісне , ділянка № 71 та розташованого на ній дачного будинку за адресою: м. Вінниця, 6-й Черемховий проїзд, 13.
З 26.06.2014 року ОСОБА_1 зареєструвала своє місце проживання в даному будинку. Крім того, вона як власник земельної ділянки стала членом громадської організації Садового товариства Підлісне на території якого ОСОБА_1 знаходиться.
У 1986 році позивач була евакуйована із зони відчуження і відноситься до другої категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
ОСОБА_1 є споживачем електроенергії і нею від ГО Садове товариство Підлісне одержується, який її закуповує у енергопостачальника ПАТ Вінницяобленерго для забезпечення потреб населення. На ім'я позивача оформлений особовий рахунок № 7-77 та ведеться абонентська книжка по розрахункам за одержану електроенергію.
Фактично одразу після того, як ОСОБА_1 зареєструвала своє місце проживання по вказаній вище адресі нею 16.07.2014 року було подано на ім'я голови СТ Підлісне ОСОБА_3 заяву, в якій ставилось прохання надати їй відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пільги з оплати за електропостачання.
З моменту одержання даної заяви і до цього часу відповідач не задовольнив вимог її заяви з посилання на лист Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 21.08.2014 року № 08-00-019-/К-08-49642
ОСОБА_1 також зверталася до ГО Садове товариство Підлісне та ПАТ Вінницяобленерго з проханням укладення прямого договору про постачання електроенергії, однак останні, не зважаючи на численні письмові звернення з даного питання не бажають вирішити цю проблему.
Їх відмови базувались в основному на відсутності механізму укладення тристоронніх договорів про енергопостачання між населенням (ОСОБА_1Д.), населеним пунктом (ГО Садове товариство Підлісне ) та енергопостачальником (ПАТ Вінницяобленерго), пропонувалося звернутися за роз'ясненнями до Національної комісії з регулюванням енергетики (НКРЕ). Однак навіть після звернення до даної комісії за роз'ясненнями ГО Садове товариство Підлісне та ПАТ Вінницяобленерго відмовляються укладати прямі тристоронні договори про енергопостачання.
На даний у ОСОБА_1 із ГО Садове товариство Підлісне склалися досить напружені відносини, зокрема в березні місяці 2017 року відповідач на загальних зборах вирішив зобов'язати всіх членів СТ Підлісне , під загрозою виключення із членів СТ, поновити заяви на вступ до Садового товариства та укласти договори про відшкодування витрати по оплаті за електроенергію (протокол № 39 від 12.03.2017 року).
У зв'язку із тим, що позивач відмовилася підписувати вказані документи, оскільки останні суперечать чинному законодавству та подала відповідні зауваження на них, відповідач направив на її адресу листа про те, що ОСОБА_1 виключена із членів Садового товариства і їй відключать від електропостачання.
Позивач вважає, що ГО Садове товариство Підлісне своєю бездіяльністю порушує її законні права на отримання 50 % знижки за користування електричною енергією, а тому просить: зобов'язати ГО Садове товариство Підлісне здійснити перерахунок сплачених нею платежів по оплаті за використану електроенергію за період з 16.07.2014 року і до моменту звернення до суду із даним позовом з урахуванням встановленого статтею 21 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи права на 50-процентну знижку по оплаті за електричну енергію в межах середніх норм споживання, передбачених законом; зобов'язати ГО Садове товариство Підлісне здійснити виплату ОСОБА_1 різниці між сумою, яку остання повинна була б сплачувати з урахуванням права на 50-процентну знижку по оплаті за електричну енергію в межах середніх норм споживання, передбачених законом, встановлену статтею 21 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та сумою коштів, яку ОСОБА_1 фактично сплатила за період з 16.07.2017 року до моменту звернення до суду із даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Предстаники ГО Садове товариство Підлісне ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позовних вимог, надавши суду письмові пояснення, а саме: ГО "Садове товариство "Підлісне" є добровільним об'єднанням громадян згідно ЗУ Про добровільне об'єднання громадян та складається з семи дачних кооперативів. Дане товариство не є постачальником електроенергії, а її споживачем. Згідно роз'яснень НКРЄ, дачний будинок не є місцем постійного проживання, а є додатковим майном громадян. Електроенергія постачається громадянам - дачникам у випадку, якщо вони створили юридичну особу і уклали відповідний договір з енергопостачальною компанією. Згідно договору між ПАТ Вінницяобленерго та ГО "Садове товариство "Підлісне" № 3А-243301 від 28.10.2015 року електрична енергія постачається за тарифами, передбаченими для юридичних осіб. Електроенергія постачається членам ГО "Садове товариство "Підлісне" згідно договорів між членами і ГО "Садове товариство "Підлісне".
Представник ПАТ Вінницяобленерго ОСОБА_7 в судовому засіданні надала суду письмові пояснення, в яких просив відмовити позивачу в задоволенні заявлених вимог. Пояснення мотивовані тим, що ПАТ Вінницяобленерго здійснює ліцензовану діяльність з передачі та постачання електроенергії на території Вінницької області. З урахування положень ЗУ Про об'єднання громадян , садове товариство визначається, як добровільне об'єднання громадян для організації колективного саду та городництва і створення умов культурного проведення вільного часу на земельних ділянках, які зареєстровані в органах державної влади і мають статус юридичної особи. Згідно ст. 6 ЗУ Про об'єднання громадян , всі основні питання діяльності об'єднань громадян повинні вирішуватись на зборах всіх членів або представників членів об'єднання. Згідно ст. 13 ЗУ Про об'єднання громадян , об'єднання громадян діє на основі статуту або положення. ГО Садове товариство Підлісне є споживачем електроенергії - юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садівничого товариства (споживачів населеного пункту).
Заслухавши доводи учасників справи, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши наявні у справі докази і матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов до висновку відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки, кадастровий номер 0510137000:03:064:0435, яка розташована в м. Вінниці, Садове товариство Підлісне , ділянка № 71 та розташованого на най дачного будинку за адресою: м. Вінниця, 6-й Черемховий проїзд, 13, що підтверджується Державним актом про право власності на земельну ділянку серії АК № 187275 від 28.12.2011 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію речового права № 4260420 від 01.06.2013 року.
ОСОБА_1 є громадянкою, яка евакуйована із зони відчуження 1986 року і відноситься до другої категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Порядок споживання електричної енергії, права, обов'язки та відповідальність споживача та енергопостачальної компанії передбачені Законом України Про електроенергетику , Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 , за якими енергопостачальник надає, а споживач має оплачувати отриману електричну енергію.
Умови отримання, використання і оплати електричної енергії були передбачені і за договорами, укладеними між енергопостачальною компанією та Обслуговуючим кооперативом ГО Садове товариство Підлісне , відповідно до умов яких на садівниче товариство був покладений обов'язок передачі енергопостачальнику даних про обсяги споживання електричної енергії субспоживачами та звіт про використану останніми електроенергію.
ПАТ Вінницяобленерго здійснює ліцензовану діяльність з передачі та постачання електроенергії на території Вінницької області.
З урахування положень ЗУ Про об'єднання громадян , садове товариство визначається, як добровільне об'єднання громадян для організації колективного саду та городництва і створення умов культурного проведення вільного часу на земельних ділянках, які зареєстровані в органах державної влади і мають статус юридичної особи.
Згідно ст. 6 ЗУ Про об'єднання громадян , всі основні питання діяльності об'єднань громадян повинні вирішуватись на зборах всіх членів або представників членів об'єднання.
Згідно ст. 13 ЗУ Про об'єднання громадян , об'єднання громадян діє на основі статуту або положення.
Статутний документ об'єднання громадян повинен містити: назву об'єднання громадян, його статус та юридичну адресу; мету та завдання об'єднання громадян; умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян, вибуття з нього; права і обов'язки членів об'єднання; порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження; джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання; порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією. У статутному документі можуть бути передбачені інші положення, що стосуються особливостей створення і діяльності об'єднання громадян. Статутний документ об'єднання громадян не повинен суперечити законодавству України.
Взаємовідносин, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальником електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28 . Дія цих правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Норми розділів Загальні положення , Межі балансової належності та експлуатаційної від повільності сторін та Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів поширюються на всіх споживачів без винятку.
Відповідно до положень пункту 1.2 Правил користування електричною енергією населений пункт - юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту.
З урахуванням зазначеного, садове товариство, як юридична особа укладає договір про постачання електричної енергії з електропостачальником та сплачує за електричну енергію, спожиту членами садового товариства за показами загального розрахункового приладу обліку. Тобто електрична енергія передається юридичною особою - постачальником електричної енергії іншій юридичній особі - садовому товариству на межі балансової належності електричних мереж зазначених суб'єктів взаємовідносин.
28.10.2015 року між ГО Садове товариство Підлісне та Товаристсвом в особі структурної одиниці Замостянські електричні мережі був укладений договір про постачання електричної енергії № ЗА-243301. Згідно умов даного договору ГО Садове товариство Підлісне здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально - побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів визначені розділом 12 Правил користування електричною енергією .
Згідно із пунктом 12.3 Правил користування електричною енергією населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально-побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Так, пунктом 12.4 Правил користування електричною енергією встановлено, що закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Загальний прилад обліку, встановлений на межі балансової належності між енергопостачальником та юридичною особою - споживачем ГО Садове товариство Підлісне , крім електричної енергії, спожитої усіма членами садівничого товариства, враховує витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з'єднань, втрат електричної енергії в мережах, належних товариству тощо), споживання електричної енергії на загальні потреби садівничого товариства (освітлення вулиць, роботу приладів під час проведення робіт в інтересах товариства тощо). Таким чином, сумарне споживання за показами індивідуальних лічильників окремих членів садівничого товариства буде меншим від споживання, зафіксованого загальним приладом обліку. Оскільки садівниче товариство має розраховуватися за загальним приладом обліку, згадана різниця розподіляється між членами цього товариства. Порядок розподілу знаходиться у виключній компетенції ГО Садове товариство Підлісне відповідно до статутних документів.
Таким чином, ГО Садове товариство Підлісне є споживачем електроенергії - юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садівничого товариства (споживачів населеного пункту).
Пунктом 3 Правил користування електричною енергією для населення, споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і електропостачальником.
Згідно ч. 1 п. 31 Правил користування електричною енергією, Побутовий споживач , який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання побутовим споживачем заяви.
Реалізувати своє право щодо оплати електричної енергії з урахуванням пільги ОСОБА_1 може після укладення з енергопостачальником договору про користування електричною енергією з однією із схем визначених у п. 12.5 ПКЕЕ, а саме: змінити у встановленому порядку схему електропостачання та приєднати належну йому електроустановку до електричних мереж електропередавальної організації; укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору (додаток 5 ) та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення .
У разі укладення тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту постачальник електричної енергії та населений пункт вносять у встановленому законодавством України порядку зміни в укладений між ними договір про постачання електричної енергії щодо визначення обсягу спожитої населеним пунктом електричної енергії та умов припинення або обмеження електропостачання населеного пункту, які пов'язані та витікають з умов тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту.
При цьому відповідно до пункту 12.6 Правил, точка продажу електричної енергії споживачу на території населеного пункту збігається з точкою продажу електричної енергії населеному пункту. Відносини постачальника електричної енергії та населеного пункту із споживачем на території населеного пункту регулюються законодавством України, у тому числі нормами цих Правил.
Договір про користування електричною енергією на території населеного пункту може бути укладений у разі виконання таких умов:
1) особа, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, та населений пункт не мають боргів за електричну енергію перед населеним пунктом та постачальником електричної енергії відповідно;
2) технічний стан розрахункового засобу обліку, яким обладнана електроустановка особи, яка має намір набути статусу споживача на території населеного пункту, відповідає вимогам нормативно-технічних документів;
3) особою, яка має намір набути статус споживача на території населеного пункту, створені технічні можливості щодо забезпечення безперешкодного доступу представників постачальника електричної енергії, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку.
Відповідно до листа Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 21.08.2014 року № 08-00-019/К-08-49642, при формуванні садівничого товариства та укладанні договору про постачання електричною енергією садівниче товариство виступає як юридична особа із відповідними правами та обов'язками. Таким чином, електрична енергія подається енергопостачальною компанією садівничому товариству як юридичній особі, а не як населенню. Тому, члени останнього не можуть вносити кошти за спожиту електричну енергію за індивідуальними розрахунковими книжкам та користуватися пільгами.
Тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту можливо лише укласти між ОСОБА_1, ГО Садове товариство Підлісне та ПАТ "Вінницяобленерго". При цьому позивачем ОСОБА_1 не було залучено всіх належних відповідачів, а суд вважає, що нею обрано неправильний спосіб захисту своїх прав.
Згідно постанови ОСОБА_8 Верховного Суду у справі № 523/9076/16-ц від 17.04.2018 року пред'явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК ).
За вимогами ст.ст. 12 , 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 про здійснення перерахунку сплачених платежів та виплату різниці.
Також суд зазначає, що проведення перерахунку є передчасними, крім того позивач не зазначає за який саме період вона просить зробити перерахунок та не наводить свій розрахунок, якій суд повинен перевірити.
На підставі наведеного, керуючись Правилами користування електричною енергією , затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28 , ст. ст. 12 , 13 , 79 , 89 , 258-259 , 265 , 352 ЦПК України , суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 організації Садове Товариство Підлісне , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Публічне акціонерне товариство Вінницяобленерго про здійснення перерахунку сплачених платежів та виплату різниці відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: м. Вінниця, 6-й проїзд Черемховий, 13, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідач ОСОБА_2 організація Садове Товариство Підлісне , адреса: м. Вінниця, вул. Шевченка, 64, код ЄДРПОУ 26245153.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Публічне акціонерне товариство Вінницяобленерго , адреса: м. Вінниця, вул. Магістратська, 2, код ЄДРПОУ 00130694.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2018 |
Оприлюднено | 05.05.2018 |
Номер документу | 73765254 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Сичук М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні