Ухвала
від 10.05.2018 по справі 925/1250/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

10 травня 2018 року м. Черкаси справа № 925/1250/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Кадусі Н.В., за участі представників стягувача (заявника) - Семеняки В.В. за довіреністю, боржника - не з'явились, органу ДВС - не з'явились, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Лінія здоров'я на дії старшого державного виконавця Центрального відділу ДВС міста Черкаси ГТУ юстиції у Черкаській області Головко Маргарити Вікторівни у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Лінія здоров'я до фізичної особи-підприємця Михайлової Елеонори Юріївни про стягнення 248618 грн. 50 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Стягувач (позивач) - товариство з обмеженою відповідальністю Лінія здоров'я (далі - заявник), в порядку ч. 1 ст. 74 Закону України Про виконавче провадження , ст. 339 ГПК України, звернувся в господарський суд Черкаської області зі скаргою, в якій просив суд визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Центрального відділу ДВС міста Черкаси ГТУ юстиції у Черкаській області (далі - орган ДВС) Головко Маргарити Вікторівни щодо винесення повідомлення від 26.02.2018 року про повернення виконавчого документа стягувану без прийняття до виконання; визнати неправомірним повідомлення старшого державного виконавця Центрального відділу ДВС міста Черкаси ГТУ юстиції у Черкаській області Головко Маргарити Вікторівни від 26.02.2018 року про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання та зобов'язати старшого державного виконавця органу ДВС Головко Маргариту Вікторівну усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Скарга вмотивована порушенням державним виконавцем відділу ДВС при вчиненні оскаржених дій норми п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , прав і законних інтересів стягувача, що виразилось у протиправному поверненні виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.

Ухвалою суду від 26.04.2018 року скаргу у справі № 925/1250/17 прийнято до провадження суддею Грачовим В.М. та призначено її до розгляду.

Боржник та орган ДВС у судове засідання без поважних причин не з'явилися, явку своїх представників не забезпечили, що відповідно до ч. 2 ст. 342 ГПК України не перешкоджає розгляду скарги.

В засіданні суду представник заявника скаргу підтримав і просив суд її вимоги задовольнити повністю.

Вислухавши пояснення представника стягувача, дослідивши матеріали скарги, справи та оцінивши їх у сукупності, суд скаргу задовольняє частково з наступних підстав.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 21.11.2017 року у справі №925/1250/17 повністю задоволено позов, стягнуто з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Михайлової Елеонори Юріївни, на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Лінія здоров'я" - 248610 грн. 50 коп. безпідставно отриманих грошових коштів, 3729 грн. 29 коп. судових витрат.

12.01.2018 року господарським судом Черкаської області видано наказ на примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 21.11.2017 року у справі № 925/1250/17 щодо стягнення боргу і судових витрат, наказ направлено стягувачу - товариству з обмеженою відповідальністю "Лінія здоров'я".

13.02.2018 року стягувач - товариство з обмеженою відповідальністю "Лінія здоров'я" звернувся до Центрального відділу ДВС міста Черкаси Головного територіального управління юстиції у Черкаській області з заявою від 09.02.2018 року про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення, до заяви додав оригінал наказу від 12.01.2018 року про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 21.11.2017 року у справі № 925/1250/17, платіжне доручення про сплату авансового внеску та довідку про банківські реквізити стягувача.

26.02.2018 року головним державним виконавцем Центрального відділу ДВС міста Черкаси Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Головко М.В. направлено стягувачу (заявнику) листом за вих. № 7488 повідомлення від 26.02.2018 року про повернення, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , виконавчого документу щодо примусового виконання наказу № 925/1250/17 від 12.01.2018 року стягувану без прийняття до виконання. Повідомлення державним виконавцем мотивоване тим, що виконавчий документ не відповідає вимогам п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , а саме не вказано дати народження боржника.

Враховуючи вищевикладені обставини суд вважає, що спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України Про виконавче провадження , Господарського процесуального кодексу України, Конституції України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 124 Конституції України та ст. 326 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.

Законом України Про виконавче провадження передбачено, що:

виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ч. 1 ст. 1);

виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення (ч. 1, ч. 2 п. 1, ч. 5 ст. 18);

рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом (ч. 1 ст. 74).

Статтею 4 названого Закону визначено вимоги до виконавчого документа. Згідно з пунктами 3, 4 ч. 1 ст. 4 названого Закону, у виконавчому документі, зокрема, зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності). Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 4 цього Закону, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо, зокрема, виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.

Головним змістовним навантаження статті 4 ГПК України є визначення переліку осіб, які мають право звертатися до господарських судів. Відповідно до ч. 2 цієї статті ГПК України, одним із суб'єктів звернення до господарського суду є фізичні особи - підприємці.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність. Суб'єктами господарювання є господарські організації і громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Згідно зі ст. 42 ГК України підприємництво є видом господарської діяльності. Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Порядок набуття громадянами статусу суб'єкта підприємницької діяльності встановлено Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців . Громадяни набувають статусу суб'єкта підприємницької діяльності шляхом державної реєстрації. Відповідно до ст. 4 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Документом, що підтверджує набуття громадянами статусу суб'єкта підприємницької діяльності, є виписка з Єдиного державного реєстру.

Згідно з п. 5 розділу ІІІ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 822 від 22.09.2017 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 року за № 1306/31174, до облікової картки фізичної особи - платника податку вноситься інформація, зокрема, про його дату народження.

Статтею 51 ЦК України визначено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Відповідно до ст.ст. 339, 342, 343 ГПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права. Скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються. Неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду. За результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

З огляду на норми ст.ст. 42, 55 ГК України, ст. 51 ЦК України, ст.ст. 4, 327 ч.ч. 1, 3 ГПК України, ст.ст. 1, 4 Закону України Про виконавче провадження , виданий господарським судом виконавчий документ - наказ господарського суду Черкаської області від 12.01.2018 року у справі № 925/1250/17 відповідає вимогам ч. 3 ст. 327 ГПК України, п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , відтак його повернення стягувачу без прийняття до виконання державним виконавцем органу державної виконавчої служби вчинено всупереч вимогам п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , а повідомлення старшого державного виконавця Центрального відділу ДВС міста Черкаси ГТУ юстиції у Черкаській області Головко М.В. щодо винесення повідомлення від 26.02.2018 року про повернення стягувану без прийняття до виконання, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України Про виконавче провадження , виконавчого документа - наказу господарського суду Черкаської області від 12.01.2018 року у справі № 925/1250/17, стягувачу без прийняття до виконання є неправомірним.

З урахуванням встановлених обставин справи та вищенаведених норм законодавства суд визнає доводи заявника правомірними, вимогу скарги визнає обґрунтованою і задовольняє.

Керуючись ст.ст. 233-235, 343, п. п. 9, 17.5, 17.15, 19.1 розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Лінія здоров'я (вх. № 9970 від 10.04.2018) задовольнити частково.

Визнати неправомірним повідомлення старшого головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Головко М.В. від 26.02.2018 року про повернення виконавчого документа - наказу господарського суду Черкаської області від 12.01.2018 року у справі № 925/1250/17 стягувачу без прийняття до виконання.

Зобов'язати старшого головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Головко М.В. або іншу посадову особу Центрального відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області прийняти до виконання наказ господарського суду Черкаської області від 12.01.2018 року у справі № 925/1250/17 та відкрити виконавче провадження по його примусовому виконанню.

У задоволенні решти вимог скарги - відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя В.М. Грачов

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.05.2018
Оприлюднено16.05.2018
Номер документу73937042
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1250/17

Ухвала від 10.05.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 26.04.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Рішення від 21.11.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 07.11.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 05.10.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні