ВЕРХОВНИЙ СУД
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД
справа № 521/2151/17
провадження № 51-2596км18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 травня 2018року м.Київ
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючогоОСОБА_1 ,суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,прокурораОСОБА_5 ,розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу директора ПП« ОСОБА_6 » ОСОБА_7 на ухвалу судді Апеляційного суду Одеської області від3березня 2017року про відмову у відкритті апеляційного провадження зайого апеляційною скаргою на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від10лютого 2017 року.
Обставини справи
1.Слідчий суддя Малиновського районного суду м. Одеси ухвалою від 10 лютого 2017року задовольнив клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей ідокументів у межах кримінального провадження №12017160470000497 від 7 лютого 2017 року за ознаками злочину, передбаченого частиною четвертою статті 190 Кримінального кодексу України (далі КК). Вказаною ухвалою суддя надав тимчасовий доступ до оригіналів реєстраційних справ ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ПП « ОСОБА_6 », які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , зможливістю їх вилучення.
2. ОСОБА_7 оскаржив згадану ухвалу слідчого судді вапеляційному порядку.
3.Суддя ІНФОРМАЦІЯ_3 ухвалою від 3 березня 2017 року відмовив у відкритті апеляційного провадження та повернув апеляційну скаргу узв`язку з тим, що ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Вимоги і доводи касаційної скарги
4.У касаційній скарзі ОСОБА_7 , посилаючись на пункт 1 частини першої статті438 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК), просить скасувати оскаржену ухвалу і направити справу до апеляційного суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження. Він вважає, що ця ухвала єнезаконною, оскільки пунктом 10 частини першої статті 309 КПК прямо передбачено право на оскарження в апеляційному порядку ухвал слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.
5.Він стверджує, що оскаржена ухвала порушує принципи диспозитивності, змагальності сторін, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, атакож принцип безпосередності дослідження показань, речей і документів, оскільки, на думку скаржника, питання про те, чи впливає ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до матеріалів реєстраційних справ з можливістю їх вилучення на господарську і статутну діяльність підприємства, має вирішуватися виключно в судовому засіданні шляхом дослідження наданих сторонами доказів та з наданням можливості висловити свої аргументи і правові позиції.
6.Учасників кримінального провадження було належним чином повідомлено про дату, час та місце касаційного розгляду. До початку розгляду справи по суті прокурор заявила клопотання про відкладення судового розгляду до вирішення іншої справи, щонаразі перебуває на розгляді ІНФОРМАЦІЯ_4 та розгляд якої призначено на 23 травня 2018 року, з метою отримання єдиної правової позиції з цього питання. Суд, порадившись на місці, ухвалив відмовити в задоволенні клопотання прокурора, оскільки справа, що розглядається Великою Палатою стосується інших правових питань. Від інших учасників кримінального провадження клопотань про відкладення судового розгляду до Суду ненадходило.
Оцінка Суду
7.Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, яка підтримала доводи касаційної скарги і вважала за необхідне скасувати оскаржену ухвалу, перевіривши матеріали кримінального провадження, обговоривши наведені в скарзі доводи, Суд дійшов висновку, що необхідно відмовити в задоволенні касаційної скарги.
8.Відповідно до пункту 10 частини першої статті 309 КПК під час досудового розслідування в апеляційному порядку можуть бути оскаржені ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, якими дозволено вилучення речей ідокументів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, лише у випадку, якщо вилучення речей і документів позбавляє фізичну особу підприємця чи юридичну особу можливості здійснювати свою діяльність.
9.Зацікавлена особа, що оскаржує в апеляційному порядку ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має довести, що ця ухвала є предметом апеляційного оскарження в значенні пункту 10 частини першої статті 309 КПК. Таким чином, питання про те, чи є ухвала такою, що перешкоджає зацікавленій особі здійснювати свою діяльність, є питанням прийнятності апеляційної скарги, яке вирішується судом настадії відкриття провадження. Тому зацікавлена особа на цій стадії має довести прийнятність апеляційної скарги, тобто надати prima facie докази тим обставинам, які єсуттєвими для вирішення, чи може бути ухвала слідчого судді оскаржена вапеляційному порядку.
10.Хоча надання таких доказів не виключає можливості того, що у разі відкриття провадження і проведення змагального розгляду ці доводи будуть спростовані іншою стороною, однак вже на стадії відкриття мають давати судді підстави вважати, що, якщо докази не будуть спростовані під час апеляційного розгляду, ухвала слідчого судді є такою, що перешкоджає нормальній діяльності господарюючого суб`єкта.
11. Як видно з матеріалів справи, в апеляційній скарзі ОСОБА_7 зазначив лише про те, що вилучення реєстраційних справ може перешкодити можливій реорганізації юридичної особи і, тим самим, порушити майнові права її засновників.
12. Суд виходить з того, що вираз в пункті 10 частини першої статті 309 КПК «позбавляються можливості здійснювати свою діяльність» стосується діяльності, яка вже здійснюється або здійснення якої заплановано у рамках поточної діяльності, анегіпотетичних ситуацій, які можуть виникнути в майбутньому.
13.В апеляційній скарзі не було наведено жодних доказів на підтвердження будь-яких реальних перешкод, які створила оскаржена ухвала поточній діяльності юридичної особи. Таким чином, апелянт не довів, що ухвала слідчого судді є такою, що може бути оскаржена відповідно до частини четвертої статті399 КПК.
14. Виходячи з наведеного вище, Суд дійшов висновку, що ухвала про відмову увідкритті апеляційного провадження є законною і обґрунтованою.
Керуючись статтями 433, 434, 436 КПК, пунктом 4 параграфа 3 розділу 4 Закону України від3жовтня 2017 року № 2147-VIII, Верховний Суд
ухвалив:
Ухвалу Апеляційного суду Одеської області від3березня 2017року про відмову увідкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 10 лютого 2017 року залишити без зміни, акасаційну скаргу директора ПП« ОСОБА_6 » ОСОБА_7 без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення й оскарженню непідлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2018 |
Оприлюднено | 01.03.2023 |
Номер документу | 73952214 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Бущенко Аркадій Петрович
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Марчук Наталія Олегівна
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Марчук Наталія Олегівна
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Марчук Наталія Олегівна
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Марчук Наталія Олегівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні