Рішення
від 10.05.2018 по справі 634/291/17
САХНОВЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 634/291/17

Провадження № 2-а/634/8/18

Категорія 105

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.05.2018 року

Сахновщинський районний суд Харківської області у складі:

судді - Зимовського О.С.,

за участі секретаря - Ковбаса С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт Сахновщина Харківської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сахновщинської районної ради Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сахновщинської районної ради Сахновщинського району Харківської області про поновлення строку для звернення до адміністративного суду, звільнення від сплати судового збору, визнання протиправними рішення голови Сахновщинської районної ради щодо відмови у нарахуванні та виплаті матеріальної допомоги у розмірі десяти посадових окладів при виході на пенсію та зобов'язання нарахувати та виплатити вказану матеріальну допомогу.

В попередньому судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати неправомірними дії голови Сахновщинської районної ради Харківської області щодо не нарахування та не виплати матеріальної допомоги, згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування № 2493-ІІІ від 07.06.2001 (в редакції Закону № 1215-IV від 02.10.2003) у розмірі десяти посадових окладів, при виході на пенсію ОСОБА_1, звільненому на підставі розпорядження голови Сахновщинської районної ради Харківської області №17-К від 31.03.2014 та зобов'язати Сахновщинську районну раду Харківської області нарахувати та виплатити матеріальну допомогу, згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування №2493-111 від 07.06.2001(в редакції Закону № 1215-IV від 02.10.2003)у розмірі десяти посадових окладів, при виході на пенсію ОСОБА_1, звільненому на підставі розпорядження голови Сахновщинської районної ради Харківської області №17-К від 31.03.2014 року.

В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі та пояснив, що при звільненні з посади йому було відмовлено у виплаті десяти посадових окладів, при виході на пенсію у зв'язку з відсутністю коштів, потім він неодноразово звертався до керівництва Сахновщинської районної ради Харківської області щодо виплати винагороди але йому було відмовлено тому він вимушений був звернутись до суду з адміністративним позовом.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала в повному обсязі і зазначила, що відмовляючи у виплаті матеріальну допомогу, згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування у розмірі десяти посадових окладів, при виході на пенсію ОСОБА_1, звільненому на підставі розпорядження голови Сахновщинської районної ради Харківської області №17-К від 31.03.2014 року, відповідач керувався вимогами Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні , яким було з 01.04.2014 року виключено частину 11 статті 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування . Крім того, згідно рішення Конституційного суду України від 26 листопада 2013 року №11- рп/2013 за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини тринадцятої статті 37 Закону України „Про державну службу« в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні« встановлено, що Конституційний Суд України зазначає, що грошова допомога, передбачена вказаним законодавчим положенням, має разовий характер. Право на її одержання пов'язане з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця та припиненням цієї роботи у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця. Тому розірвання трудового договору з державним службовцем з підстав, визначених у пункті 2 частини першої статті 40 Кодексу (зокрема, виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи), не може нівелювати право державного службовця на отримання зазначеної грошової допомоги за умови наявності стажу державної служби не менше 10 років . Відповідно до наданої довідки Лозівським об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Харківської області, ОСОБА_1 обрав пенсію за віком згідно до ст.40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а тому констатуємо відсутність необхідної вагомої умови для отримання грошової допомоги відповідно до зазначеного вище рішення Конституційного Суду України. Таким чином, ОСОБА_1 мав право на одержання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів у разі фактичного виходу на пенсію державного службовця (посадової особи місцевого самоврядування) з посади державного службовця (посадової особи місцевого самоврядування), але лише до 01 квітня 2014 року.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Розпорядженням голови Сахновщинської районної ради Харківської області №33-К від 09.07.2013 року позивача було призначено керуючим справами виконавчого апарату Сахновщинської районної ради та присвоєно 5-й ранг державного службовця.

Відповідно до розпорядження голови Сахновщинської районної ради Харківської області № 17-К від 31.03.2014 року позивача було звільнено з посади керуючого справами виконавчого апарату Сахновщинської районної ради 02.04.2014 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію, ст. 38 КЗпП України.

Згідно листа Лозівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області від 27.01.2017 року № 5/с-6 позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсія за віком, згідно ст. 26. п.1 ст. 29 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.04.2014 року. Щодо розрахунку пенсії відповідно до Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування то згідно наданих документів стаж державної служби ОСОБА_1, станом на день подання заяви 03.04.2014 року, становить 15 років 6 місяців 1 день.

Відповідно до листа Сахновщинської районної ради Харківської області від 27.01.2017 року за №14 позивачу було відмолено у виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів з посиланням на Закон України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні .

Не погодившись з рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом порушеного права.

Предметом спору у даному випадку є позбавлення позивача права на отримання одноразової грошової допомоги.

Згідно із статтею 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років. Здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

За змістом статті 37 Закону України Про державну службу , якою регулюється пенсійне забезпечення державних службовців, (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Частиною 11 статті 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування у разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування у зв'язку з виходом на пенсію посадовим особам місцевого самоврядування виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів за наявності не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 22 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Згідно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України Про державну службу в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні від 26.11.2013 року 11-рп/2013, в аспекті конституційного звернення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ з наступними змінами в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, ч. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні від 16 грудня 1993 року № 3721- XII з наступними змінами необхідно розуміти так, що у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади, відповідно до чинного законодавства, державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України Про державну службу .

Таким чином, приймаючи до уваги Рішення Конституційного Суду України від 26.11.2013 р. N11-рп/2013, суд приходить висновку, що обов'язковими умовами виплати грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів, з урахуванням приписів статті 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування та статті 37 Закону України Про державну службу , є наявність права виходу на пенсію посадової особи місцевого самоврядування та/або державного службовця на момент звільнення з роботи та не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Як зазначалось вище, стаж роботи позивача на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців становить більше ніж 10 років, що також не заперечується відповідачем та його представником.

Таким чином, наявні встановлені на законодавчому рівні умови, які дають право позивачу на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Відповідач керуючись Законом України "Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року, яким частину одинадцяту статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" виключено - відмовив позивачу у виплаті вищевказаної грошової допомоги.

На думку суду, даний Закон не може бути підставою для відмови у виплаті грошової допомоги, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи, та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року №1166-VІІ зміни, передбачені розділами II і III цього закону, набирають чинності з 1 квітня 2014 року.

Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Рішенням Конституційного суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів (далі по тексту -Рішення КСУ від 09.02.1999р. №1-рп/99) зазначається, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (п.2 мотивувальної частини Рішення КСУ від 09.02.1999р. №1-рп/99).

Враховуючи викладене та беручи до уваги те, що станом на дату винесення розпорядження про звільнення позивача з посади 31 березня 2014 року, діяла частина 11 ст.21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", яка передбачала право позивача на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, Сахновщинська районна рада Харківської області зобов'язана була виплатити позивачу одноразову грошову допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат, суд вирішує в порядку ч.1 ст. 139 КАС України враховуючи, що позивачем був сплачений судовий збір при зверненні до суду з адміністративним позовом.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 7, 9, 19, 90, 139, 243, 245, 250 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

Уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до Сахновщинської районної ради Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії голови Сахновщинської районної ради Харківської області щодо не нарахування та не виплати матеріальної допомоги, згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування № 2493-111 від 07.06.2001 року (в редакції Закону № 1215-IV від 02.10.2003 року)у розмірі десяти посадових окладів, при виході на пенсію ОСОБА_1, звільненому на підставі розпорядження голови Сахновщинської районної ради Харківської області №17-К від 31.03.2014 року .

Зобов'язати Сахновщинську районну раду Харківської області нарахувати та виплатити матеріальну допомогу, згідно з ч. 11 ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування №2493-111 від 07.06.2001 року (в редакції Закону № 1215-IV від 02.10.2003 року)у розмірі десяти посадових окладів, при виході на пенсію ОСОБА_1, звільненому на підставі розпорядження голови Сахновщинської районної ради Харківської області №17-К від 31.03.2014 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сахновщинської районної ради Харківської області (вул. Шмідта, 10 смт Сахновщина Харківської області, ЄДРПОУ 24268865) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.(шістсот сорок гривень 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сахновщинський районний суд Харківської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 травня 2018 року.

Суддя:

Копія вірна. Суддя:

СудСахновщинський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.05.2018
Оприлюднено21.05.2018
Номер документу74065102
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —634/291/17

Постанова від 19.08.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Яковенко М.М.

Ухвала від 13.08.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Яковенко М.М.

Ухвала від 03.10.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бевзенко В.М.

Постанова від 20.08.2018

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Постанова від 20.08.2018

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Ухвала від 09.07.2018

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Ухвала від 23.06.2018

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Ухвала від 14.06.2018

Адміністративне

Сахновщинський районний суд Харківської області

Зимовський О. С.

Рішення від 10.05.2018

Адміністративне

Сахновщинський районний суд Харківської області

Зимовський О. С.

Рішення від 10.05.2018

Адміністративне

Сахновщинський районний суд Харківської області

Зимовський О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні