Постанова
від 17.05.2018 по справі 691/832/16-а
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 травня 2018 року

м.Київ

справа №691/832/16

адміністративне провадження №К/9901/12521/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду :

судді-доповідача - Стародуба О.П.,

суддів - Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016р. у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

У липні 2016 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом, в якому просила:

- визнати неправомірною та протиправною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим держаним службовцям;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії, призначеної як державному службовцю, відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на час призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 в редакції, чинній на дату призначення пенсії, в установленому розмірі при виході на пенсію 86 % від суми заробітної плати працюючого державного службовця (з урахуванням усіх надбавок, доплат, премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації), на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки про заробітну плату працюючого державного службовця з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеженості у часі, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, з 01.12.2015р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що раніше призначена їй пенсія підлягає перерахунку в зв'язку із зміною заробітної плати державних службовців в зв'язку з чим вважає відмову відповідача у такому перерахунку протиправною.

Постановою Городищенського районного суду Черкаської області від 26.08.2016р. у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016р. скасовано рішення суду першої інстанції та позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, призначеної як державному службовцю відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії, в установленому розмірі при виході на пенсію 86 % від суми заробітної плати працюючого державного службовця (з урахуванням усіх надбавок, доплат, премій та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації), на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки про заробітну плату працюючого державного службовця від 22.07.2016р. № 2663/05, починаючи з 01.08.2016р.

В іншій частині позову відмовлено.

З ухваленим у справі судовим рішенням апеляційного суду не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що 01.05.2016р. набрав чинності Закон України від 10.12.2015р. №889-VІІІ, який не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ, а тому у відповідача на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Також посилається на те, що відмова у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, тобто не відбулось звуження обсягу вже набутих нею прав та/або позбавлення її права на соціальний захист.

Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення апеляційного суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач з вересня 2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 86% заробітної плати.

Позивач 22.07.2016р. звернулась до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з урахуванням довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді від 22.07.2016р. № 2663/05, починаючи з 01.12.2015 (а.с.10-11).

Листом відповідача від 25.07.2016р. № 2694/03, позивачу повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії з посиланням на Закон України від 02.03.2015 № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", відповідно до якого з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу"", у зв'язку з чим пенсії в порядку та на умовах, визначених цим законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, з 01.01.2015р., законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії державному службовцю з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям виходячи із змін, внесених до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014р. № 76-УІІІ (а.с.12)

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що станом на липень 2016 року законодавство, яке регулює правовідносини щодо перерахунку пенсії державних службовців зазнало змін і не передбачає ні права таких осіб на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру заробітної плати, ні порядку та умов такого перерахунку.

За таких обставин суд першої інстанції прийшов до висновку що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 22.07.2016р. у відповідача не було правових підстав для такого перерахунку.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що право на перерахунок пенсії позивачу було гарантоване Законом України "Про державну службу" в чинній редакції на час призначення їй пенсії, а відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови в такому перерахунку.

З огляду на зазначене, апеляційний суд дійшов висновку, що відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

З такими висновками апеляційного суду колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, яка діяла до 01.01.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015р. делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015р. по 01.05.2016р. чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

Крім того, у ході реформування системи державного управління 10.12.2015р. прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України від 10.12.2015р. № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) .

Зазначений Закон набув чинності 01.05.2016р., у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII "Про державну службу" частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у ст. 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, до яких не віднесено підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців.

Положень, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність, діюче законодавство України не містить.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" у відповідача не було правових підстав для проведення такого перерахунку.

Посилання позивача на порушення положень Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, оскільки ані Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб'єктами.

Посилання позивача на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним і висновки судів не спростовує, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.

Також безпідставним є посилання позивача на те, що відповідно до статті 58 Конституції України права на перерахунок пенсії не можуть бути позбавлені державні службовці, які вже вийшли на пенсію, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов?язує право на такий перерахунок, а не з часу іі виходу на пенсію.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, зважаючи на практику Верховного Суду (справа №359/5905/16-а) у подібних правовідносинах, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог обгрунтованими.

Відповідно до статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

Колегія суддів прийшла до висновку, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону, а тому постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції залишенню в силі.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області - задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016р. скасувати, а постанову Городищенського районного суду Черкаської області від 26.08.2016р. у даній справі - залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Я.О. Берназюк

В.М. Кравчук

СудКасаційний адміністративний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення17.05.2018
Оприлюднено21.05.2018
Номер документу74077987
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —691/832/16-а

Постанова від 17.05.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стародуб О.П.

Ухвала від 15.05.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стародуб О.П.

Ухвала від 01.02.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стародуб О.П.

Ухвала від 27.10.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Черпак Ю.К.

Постанова від 29.09.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Парінов А.Б.

Ухвала від 15.09.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Парінов А.Б.

Постанова від 26.08.2016

Адміністративне

Городищенський районний суд Черкаської області

Черненко В. О.

Постанова від 26.08.2016

Адміністративне

Городищенський районний суд Черкаської області

Черненко В. О.

Ухвала від 29.07.2016

Адміністративне

Городищенський районний суд Черкаської області

Черненко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні