Рішення
від 08.05.2018 по справі 674/1696/17
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/1696/17

Провадження № 2/674/172/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.

за участю:

секретаря судового засідання Мудрицької Л.В.

справа №674/1696/17

представника позивача ОСОБА_1

відповідачки ОСОБА_2

представників третьої особи ОСОБА_3

ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дунаївці цивільну справу за позовом Городоцької міської ради Хмельницької області в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору : Дунаєвецька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування та Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

В С Т А Н О В И В :

12 грудня 2017 року позивач, Городоцька міська рада Хмельницької області звернулася до суду з позовними вимогами в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору : Дунаєвецька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування та Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

На підтвердження позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка с. Малий Карабчіїв, Дунаєвецького району, жителька с. Великий Карабчіїв Городоцького району проживає у власному будинку на утриманні якої перебуває малолітня донька ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, відносно якої вона є матір'ю-одиначкою.

Відповідачка неналежним чином виконує батьківські обов'язки відносно малолітньої доньки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ніде не працює, зловживає спиртними напоями, вихованням дитини не займається. На зауваження працівників виконавчого комітету Великокарабчіївської сільської ради, служби у справах дітей районної державної адміністрації та районного центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді відповідачка не реагує.

Малолітня ОСОБА_6 з 04.05.2017 року перебуває на обліку в службі у справах дітей Городоцької районної державної адміністрації, як дитина, що опинилася в складних життєвих обставинах.

Працівниками служби у справах дітей райдержадміністрації, виконавчого комітету Великокарабчіївської сільської ради, протягом 2016 року - 9 місяців 2017 року неодноразово проводились обстеження умов проживання даної сім'ї.

Питання неналежного виконання батьківських обов'язків відповідачкою відносно малолітньої доньки неодноразово розглядалося на засіданні виконавчого комітету Великокарабчіївської сільської ради та двічі слухалося на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини при Городоцькій райдержадміністрації, де заслуховувались ОСОБА_2 та було попереджено, що у разі повторення ситуації, буде ставитися питання відібрання малолітньої дитини без позбавлення батьківських прав.

22.10.2017 року ОСОБА_2, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, спричинила скандал та бійку, яка завершилася тим, що було викликано групу швидкого реагування та слідчо - оперативну групу Городоцького відділу поліції ГУНП України в Хмельницькій області.

23.10.207 року на підставі пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини виконавчим комітетом Великокарабчіївської сільської ради було прийняте рішення № 1 від 23.10.2017 року Про негайне відібрання дитини у матері , згідно, якого малолітню ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 було вилучено з сім'ї та влаштовано до дитячого відділення Городоцької центральної районної лікарні з подальшим влаштуванням у Хмельницький спеціалізований будинок дитини Берізка .

У судовому засіданні представник позивача Городоцької міської ради Хмельницької області по довіреності ОСОБА_1 позов підтримав, просив його задовольнити, пославшись на обставини викладені у позовній заяві.

Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала та пояснила, що їй важко поратися з дитиною, не має постійної роботи, житло винаймає, час від часу зловживала алкогольними напоями, на даний час навідує свою малолітню дочку в дитячому будинку та буде виправлятися, щоб забрати дитину додому.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області як орган опіки та піклування по довіреності ОСОБА_4 судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та пояснив, що сім'я відповідачки перебуває на обліку з 2007 року як неблагополучна сім'я. причиною було те, що ОСОБА_2 не належним чином виконувала свої батьківські обов'язки, проживала антисанітарних умовах, дитина не була доглянута. Відповідачку неодноразово попереджали про це. 23 жовтня 2017 року було прийнято вилучити дитинуу відповідачки, оскільки відповідачка перебувала в стані алкогольного сп'яніння, після чого дитину було доставлено в дитячий заклад Берізка . На даний час відповідачка житла та офіційного місця роботи не має, неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області як орган опіки та піклування по довіреності ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримала, вважає за доцільним відібрати дитину у відповідачки.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та третіх осіб ,відповідачку, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, уважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір'ю малолітньої ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження від 03 грудня 2015 року, серія НОМЕР_3) (а.с.8).

Відповідно до рішення №1 від 23 жовтня 2017 року на підставі пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини виконавчим комітетом Великокарабчіївської сільської ради Городоцького району Хмельницької області було прийняте рішення про негайне відібрання дитини у матері, згідно якого малолітню ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 було вилучено з сім'ї ОСОБА_2 та влаштовано до дитячого відділення Городоцької центральної районної лікарні з подальшим влаштуванням у Хмельницький спеціалізований будинок дитини Берізка (а.с.7).

Частиною 1 ст.12 ЗУ Про охорону дитинства передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ст.170 СК України, якщо умови проживання загрожують життю та здоров'ю і моральному вихованню малолітніх дітей, то суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків не позбавляючи їх батьківських прав.

Згідно характеристики, наданої Великокарабчіївською сільською радою Городоцького району Хмельницької області на сім'ю ОСОБА_2, 06.12 1996 року народження, яка фактично проживає на території Великокарабчіївської сільської ради (але не зареєстрована) за адресою: АДРЕСА_2 видно, що сім'я відповідачки - це сім'я одинокої матері, яка виховує дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, сім'я проживає у будинку, купленому на "дитячі" гроші, але не оформлено документи на право власності. Будинок має тільки електро постачання, опалення пічне. Сім'я малозабезпечена, мати доглядає дитину до трьох років, співмешканець ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 постійної роботи немає, тимчасово підробляє у лісі , відповідачка одержує державну допомогу при народженні дитини. В помешканні часто бувають п'яні компанії, мати дуже часто не буває дома, зловживає спиртними напоями, заночовує ,то у куми, то у сестри, карточка на одержання "дитячих" грошей може бути у людей, які торгують самогоном. Через лінивість і безвідповідальність відповідачки, її сім'я у складних життєвих обставинах (а.с.15).

У відповідності до актів обстеження житлово-побутових умов від 28.12.2016 року, 16.02.2017 року, 11.05.2017 року, 23.05.2017 року, 12.07.2017 року складених службою у справах дітей Городоцької районної державної адміністрації видно, що батьки вживають алкоголь та ведуть аморальний спосіб життя, в сім'ї часто бувають п'яні компанії, дитина не доглянута, брудна, дії ОСОБА_2загрожують життю та здоров'ю дитини (а.с. 9-13).

Судом також встановлено, що сім'ю відповідачки було взято на облік, як неблагодійну сім'ю, оскільки батьки ведуть аморальний спосіб життя та не виконають батьківських обов'язків, а також винесено ОСОБА_2 попередження, щодо неналежного виконання батьківських обов'язків, що підтверджується копіями рішень Виконавчого комітету Великокарабчіївської сільської ради Городоцького району Хмельницької області від 19 травня 2016 року та 24 лютого 2017 року (а.с.17,18).

З висновку №42/21-15-552/2018 від 02.03.2018 року Городоцької районної державної адміністрації, як органу опіки та піклування вбачається доцільність відібрання малолітньої ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 без позбавлення батьківських прав у ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , з врахуванням неналежного виконання нею батьківських обов'язків відносно малолітньої доньки ОСОБА_6, яка ніде не працювала, зловживала спиртними напоями, вихованням дитини не займалася.

Статтею 152 СК України забезпечено права дитини на належне батьківське виховання; право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом; дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї; дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій; дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років.

Згідно ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності; батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини; відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства; ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

З довідки Хмельницького спеціалізованого будинку дитини Берізка за №245 від 02.04.2018 року вбачається, що дитина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 27.10.2017 року перебуває на повному державному вихованні у закладі. За час перебування дитину у закладі мати малолітньої ОСОБА_6, ОСОБА_2 провідувала дитину 34 рази (останній 27.03.2018 року). Дитина активна, весела, гарно контактує, як з дітьми так і з дорослими, із задоволеним виконує різні доручення вихователів.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачка не виконує свої обов'язки по вихованню дитини, а її умови проживання загрожують життю та здоров'я, а тому слід відібрати дитину у відповідачки без позбавлення батьківський прав.

Відповідно до роз'яснень пунктів 16 і 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Суд має право вирішити питання про відібрання дитини від батька без позбавлення його батьківських прав та передати органу опіки та піклування (якщо цього потребують інтереси дитини), без визначення при цьому конкретного закладу.

Відповідно до п.8 Постанови КМУ від 24.09.2008 р. № 866 Про питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини визначено, що у разі, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров'ю дитини, орган опіки та піклування, якому стало відомо про це, приймає рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють.

При винесенні вказаного рішення суд враховує положення ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради УРСР № 789-ХХІІ від 27 лютого 1991 року, в яких зазначено, що під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з як найкращого забезпечення інтересів дітей.

Таким чином, враховуючи, що відповідачка не виконує своїх батьківських обов'язків у відношенні малолітньої дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та враховуючи відсутність заяв інших родичів дитини щодо взяття дитини під опіку, суд вважає за можливе відібрати дитину у відповідачки по справі та передати на опікування органу опіки та піклування Дунаєвецької районної державної адміністрації.

Згідно ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч. 3 ст. 181 СК України - за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Згідно ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

При визначенні розміру аліментів на утримання дітей, суд враховує стан здоров'я дітей та стан здоров'я та матеріальне становище відповідачки, яка не працює, однак є працездатною, інших осіб на утриманні не має, а тому мають можливість працювати та заробляти кошти на утримання дітей.

З урахуванням всіх цих обставин, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2, аліменти на утримання дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі ј частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 12 грудня 2017 року на користь Дунаєвецької РДА як органу опіки та піклування.

Згідно ч. 1 ст. 191 СК України - аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.

Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 640 грн..

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 133,141, 263, 265, 268,430 ЦПК України, 152, 155, 180-183 СК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву Городоцької міської ради Хмельницької області (місцезнаходження м.Городок вул.Грушевського,53, код 04060708) в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_2 ( місце реєстрації АДРЕСА_1, код НОМЕР_1), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Дунаєвецька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування (місцезнаходження м.Дунаївці вул.1Травня,1 Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21316026) та Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області як орган опіки та піклування (місцезнаходження м.Городок вул.Шевченка,20, код ЄДРПОУ 21313625) про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити повністю.

Відібрати у ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 малолітню дочку, ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_1 без позбавлення батьківських прав і передати її на опікування Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області як органу опіки та піклування.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки с .Малий Карабчіїв Дунаєвецького району Хмельницької області аліменти на утримання дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі ј частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 12 грудня 2017 року на користь Дунаєвецької РДА як органу опіки та піклування (р/р 37115039000747 ГУДКСУ в Хмельницькій області ).

Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути ОСОБА_2 в дохід держави 640 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Хмельницької області через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 17 травня 2018 року.

Головуюча:/підпис/

Вірно:

Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення08.05.2018
Оприлюднено21.05.2018
Номер документу74090217
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —674/1696/17

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 17.11.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 15.11.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 08.11.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Шафікова Ю. Е.

Ухвала від 24.06.2019

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Артемчук В. М.

Ухвала від 04.06.2019

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Артемчук В. М.

Рішення від 08.05.2018

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Артемчук В. М.

Рішення від 08.05.2018

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Артемчук В. М.

Ухвала від 04.04.2018

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Артемчук В. М.

Ухвала від 05.02.2018

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Артемчук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні