ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
21 травня 2018 року Справа № 913/227/18
Провадження №19/913/227/18
Суддя Косенко Т.В. , розглянувши матеріали
за позовом заступника керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області (вул. Д.І. Менделєєва, 65, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Міністерство освіти і науки України (пр. Перемоги, 10, м. Київ, 01135)
до відповідача 1 - Фізичної особи - підприємця Селезньової Тетяни Леонідівни (АДРЕСА_1)
відповідача 2 - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області (б-р Дружби Народів, 32 а, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404)
про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути приміщення
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Селезньової Тетяни Леонідівни та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області про:
- визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №004317/09 від 18.06.2015, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та Фізичною особою - підприємцем Селезньовою Тетяною Леонідівною;
- зобов'язання Фізичну особу- підприємця Селезньову Тетяну Леонідівну звільнити державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлове вбудоване приміщення (кімната 101) на першому поверсі нежитлової будівлі (інв. №10310004) площею 37,9 кв. м, вартістю 68987 грн 00 коп., розміщене за адресою: вул. В. Сосюри, 275, м. Лисичанськ, Луганська область, та повернути його Лисичанському державному гірничо - індустріальному коледжу (балансоутримувачу).
Позовні вимоги заявника обґрунтовані тим, що 18.06.2015 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та Фізичною особою - підприємцем Селезньовою Тетяною Леонідівною укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №004317/09, згідно з яким у строкове платне користування передано окреме індивідуально визначене майно - нежитлове вбудоване приміщення (кімната 101) на першому поверсі нежитлової будівлі (інв. №10310004) площею 37,9 кв. м, розміщене за адресою: вул. В. Сосюри, 275, м. Лисичанськ, Луганська область, що обліковується на балансі Лисичанського ордена Трудового Червоного прапора гірничого технікуму (нині - Лисичанський державний гірничо - індустріальний коледж). Договір укладено строком на 2 роки, що діє з 18.06.2015 до 16.06.2018 включно. Вказане нежитлове приміщення відповідно до п.1.2 договору орендодавець передає орендареві під розміщення офісу. Виходячи з вимог законодавства про освіту, об'єкт освіти - це не тільки навчальний заклад, а й будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання та інші цінності підприємств системи освіти, а тому передача будь - яких приміщень навчальних закладів в оренду суб'єктам господарювання для проведення господарської діяльності не пов'язаної з наданням освітніх послуг прямо заборонена законом.
Згідно зі ст.53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб. У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про прокуратуру" право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Підставою звернення прокурора з позовною заявою в особі Міністерства освіти і науки України є порушення інтересів держави, яке полягає у використанні не за цільовим призначенням об'єктів освіти.
Вказані обставини обумовили представництво прокурором інтересів держави в особі Міністерства освіти і науки України.
На підтвердження факту повідомлення Міністерства освіти і науки України про звернення до суду з цим позовом, прокурором надано відповідний лист №4589вих18 від 07.05.2018 з описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком від 08.05.2018.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку, про наявність у цьому випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру".
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Щодо клопотання прокуратури, викладеного у позовній заяві, про залучення до участі у справі в якості 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Лисичанського державного гірничо - індустріального коледжу (просп. Перемоги, 84, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120, код ЄДРПОУ 00173290) суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
З огляду на викладене, з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, враховуючи, що рішення у даній справі може вплинути на права і обов'язки Лисичанського державного гірничо - індустріального коледжу (просп. Перемоги, 84, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120, код ЄДРПОУ 00173290), у зв'язку з тим, що заклад є балансоутримувачем спірного приміщення, суд дійшов висновку про необхідність залучення зазначеної особи до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача.
Керуючись ст.12, 50, 120, 176, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
3. Повідомити учасників справи про призначення підготовчого засідання на 19 червня 2018 року о 10 год. 30 хв.
4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №204 .
5. Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Лисичанський державний гірничо - індустріальний коледж (просп. Перемоги, 84, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120, код ЄДРПОУ 00173290).
6. Відповідачам установити строк для подачі відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України - по 18.06.2018 (включно).
7. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Ухвала набрала законної сили 21.05.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.В. Косенко
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2018 |
Оприлюднено | 21.05.2018 |
Номер документу | 74092064 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Косенко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні