Рішення
від 21.05.2018 по справі 188/169/18
ПЕТРОПАВЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 188/169/18

Провадження № 2/188/175/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року смт.Петропавлівка

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Курочкіної О.М.

секретар судового засідання Лукіна Л.Г.

справа №188/169/18

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному провадженні матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, про встановлення належності спадкового майна спадкодавцю та визнання права власності на майно за спадкоємцем за законом та зустрічний позов в порядку самостійної вимоги ОСОБА_2 до Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_3, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області , про встановлення належності спадкового майна спадкодавцю та визнання права власності на майно за спадкоємцем

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, про встановлення належності спадкового майна спадкодавцю та визнання права власності на майно за спадкоємцем за законом. Третя особа, ОСОБА_2 звернувся до суду з самостійними вимогами про визнання за ним права власності на частку майна як за спадкоємцем за законом.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 17 травня 2005 року померла його мати, ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим виконкомом Олександропільської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області за актовим записом № 12.

На час відкриття спадщини ОСОБА_4 належала на праві приватної власності земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею - 3,287 гектари, розташована на території Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

За життя ОСОБА_4 склала заповіт, який було посвідчено 21.10.2004 року секретарем виконкому Олександропільської сільської ради за реєстраційним номером 149, а отже спадкування після її смерті повинно здійснюватись саме за заповітом. Згідно вищезгаданого заповіту спадкоємцем на все належне

ОСОБА_4 майно, усі майнові права та обов'язки , що належали їй на день смерті, є ОСОБА_1, позивач.

Загалом після смерті ОСОБА_4 існувало чотири спадкоємці першої черги: три сина та донька спадкодавця. Рідні брат та сестра позивача : ОСОБА_5 та ОСОБА_3, скористались своїм правом на обов'язкові частки та звернулись до нотаріальної контори з відповідними заявами; один брат відмовився від свого права. Виходячи з умов ч. 1 ст. 1241 Цивільного кодексу України вищенаведені спадкоємці набули права на 1/8 частину спадщини кожен. Через втрату правовстановлюючого документу на спадкову земельну ділянку нотаріус виніс постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії на користь всіх трьох спадкоємців кожному окремо. ОСОБА_5 помер не встигши оформити своє право обов'язкову частку. Рішенням Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 18.10.2017 року за ОСОБА_3 було визнано право власності в порядку спадкування обов'язкової частки в спадщині на 1/8 частину земельної ділянки що належала ОСОБА_4.

Реалізуючи своє право на спадщину після смерті ОСОБА_4 позивач отримавши постанову від нотаріуса звернувся з цим позовом до суду. Виходячи зі змісту постанови нотаріуса позивачу потрібно довести належність спадкового майна ОСОБА_4, що в свою чергу підтвердить його право на спадкування 3/4 частини виключивши частки брата та сестри. Просить позовні вимоги щодо його частки задовольнити.

Третя особа, ОСОБА_2, заявив самостійну вимогу до Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, про встановлення належності спадкового майна спадкодавцю та визнання за ним як за спадкоємцем після смерті батька права власності на майно .

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначив обставини викладені в первинному позові ОСОБА_1 та додатково вказав, що його батько, ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року не встигши захистити своє право на обов'язкову частку в спадщині після смерті ОСОБА_4. Єдиним спадкоємцем першої черги після смерті його батька, ОСОБА_5 є він, рідний його син, ОСОБА_2, який прийняв спадщину після смерті батька, яка складається саме з 1/8 частини спадкової земельної ділянки. Просить позовні вимоги щодо його частки задовольнити.

Позивач в судове засідання надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав в повному обсязі, просить позовні вимоги задовольнити, а судові витрати віднести на власний рахунок.

Третя особа, ОСОБА_2, в судове засідання надав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову не заперечує, заявлені самостійні вимоги підтримав в повному обсязі, просить заявлені позовні вимоги задовольнити.

Треті особи: ОСОБА_3, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в судове засідання не з'явилися, про день слухання справи були належним чином повідомлені, від третіх осіб не надійшло повідомлення про причини неявки.

Від відповідача надійшла заява з проханням розглянути справу без участі їх представника, позов визнають судові витрати просить віднести на рахунок позивача.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.

Копією заповіту, постановою завідуючої Державної нотаріальної контори від 09.02.2018 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у вигляді земельної ділянки площею 3.287 га яка розташована на території Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

Довідкою відділу у Петропавлівському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області підтверджується, що грошова оцінка земельної ділянки, яка належала померлій ОСОБА_4 відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2, зареєстрованого 19.03.2002 року за №Пп №7183, становить 54981.13 грн.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру наданого відділом у Петропавлівському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_4 є власником земельної ділянки відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 площею 3.2870 га.

Рішенням Петропавлівського районного суду Дніпропетровської обл. від 17.10.2017 року ОСОБА_3 визнана спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, на право власності 1/8 частини земельної ділянки площею 3.287 га розташованої на території Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

Враховуючи вищезазначене за ОСОБА_1 слід визнати в порядку спадкування за заповітом, право приватної власності на 3/4 частини земельної ділянки сільськогосподарського призначення , кадастровий номер : НОМЕР_3, що належала на підставі державного акту серії НОМЕР_4 від 19.03.2002 року загальною площею - 3,287 га ОСОБА_4, померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Згідно з ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.

Відповідно до діючого законодавства позивач звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом, постановою завідуючої Державної нотаріальної контори від 09.02.2018 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у вигляді земельної ділянки площею 3.287 га яка розташована на території Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

Відповідно до рішення Петропавлівського районного суду Дніпропетровської обл. від 17.10.2017 року ОСОБА_3 визнана спадкоємцем першої черги за законом на обов'язкову частку, після смерті ОСОБА_4, на право власності 1/8 частини земельної ділянки площею 3.287 га розташованої на території Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

Померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_5, батько третьої особи, ОСОБА_2, мав право на право власності 1/8 частини земельної ділянки площею 3.287 га розташованої на території Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок нотаріусом позивачу було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її на час відкриття.

Позивач ОСОБА_1, звернувся до нотаріуса з відповідною заявою, проте через відсутність правовстановлюючого документу на ім'я померлої не може оформити вказане спадкове майно на свої ім'я та розпоряджатися ним на правах власника.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до положень ст. 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах , із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до внесених змін, згідно ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав .

Враховуючи вищевикладене, дослідивши та оцінивши докази позивача, надані ним на підтвердження своїх вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Щодо самостійних вимог третьої особи ОСОБА_2, судом встановлено, що третя особа ОСОБА_2, надав суду лише копію свідоцтва про смерть батька, ОСОБА_5 та своє свідоцтво про народження, що підтверджує родинні стосунки з померлим.

Третя особа ОСОБА_2 не прийняв спадщину після смерті батька, ОСОБА_5, не звернувся з приводу подачі заяви про прийняття спадщини, до нотаріуса, не надав суду доказів про відмову нотаріуса з цього приводу, не надано доказів щодо кола осіб щодо спадкоємців після смерті батька, ОСОБА_5.

Враховуючи, що ОСОБА_2 фактично не може надати суду відповідні докази, самостійні вимоги третьої особи слід залишити без розгляду, так як ОСОБА_2 з позовними вимогами звернувся передчасно.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування лише у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до положень ч.1 ст.257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.

Відповідно до ч.2 ст.257 ЦПК України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду, має право звернутися до суду повторно.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1217, 1218, 1241, 1268, 1270, 1272-1274 ЦК України , суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, про встановлення належності спадкового майна спадкодавцю та визнання права власності на майно за спадкоємцем за законом задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 як за спадкоємцем за заповітом право приватної власності на 3/4 частини земельної ділянки сільськогосподарського призначення, кадастровий номер : НОМЕР_3, загальною площею - 3,287 га, що належала на підставі державного акту серії НОМЕР_4 від 19.03.2002 року ОСОБА_4, померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Позов третьої особи, ОСОБА_2 в порядку самостійної вимоги до Дмитрівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_3, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області , про встановлення належності спадкового майна спадкодавцю та визнання права власності на майно за спадкоємцем залишити без розгляду.

Судовий збір, сплачений позивачем ОСОБА_1, залишити за ним.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. М. Курочкіна

СудПетропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення21.05.2018
Оприлюднено22.05.2018
Номер документу74101809
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —188/169/18

Рішення від 21.05.2018

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 16.04.2018

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 10.04.2018

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 20.03.2018

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 06.03.2018

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 15.02.2018

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні