Рішення
від 16.05.2018 по справі 521/6951/17
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа №521/6951/17

Провадження №2/521/1381/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2018 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Поліщук І.О.,

при секретарі - Бєрової А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ФОП ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ФОП ОСОБА_2, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на її користь - 35100 гривень - основного боргу, 593,57 гривень - 3% річних, 3426, 49 гривень - інфляційних втрат. Свій позов обґрунтовує тим, що в червні 2016 року вона вирішила придбати товар, а саме персональний комп'ютер Imac МК442. Даний персональний комп'ютер було вирішено придбати на сайті інтернет магазину www.e-staff.com.ua (підприємницьку діяльність через зазначений сайт здійснює фізична особа-підприємець ОСОБА_2). З метою придбання даного товару ОСОБА_1 був отриманий рахунок на загальну суму 35100 гривень. 02.06.2016 року позивачкою було перераховано суму у розмірі 35100 гривень на розрахунковий рахунок вказаний ФОП ОСОБА_2, а також сплачену банківську комісію у розмірі 351 гривень. Позивачка зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 638 ЦКУ договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) є такі умови: предмет договору - найменування товарів, робіт, послуг, їх кількість і ціна. Таким чином між сторонами був фактично укладений договір купівлі-продажу товару на відстані в спрощеній формі. Незважаючи на здійснення передоплати в 100 % розмірі відповідач товар в обумовленні чинним законодавством строки позивачці не передав. 12.09.2016 року позивачка звернулася с письмовою вимогою щодо повернення передоплати та відмовою від договору, однак відповідач на ці вимоги не відреагував. 14.09.2016 року позивачка звернулася із скаргою до Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, вказуючи на порушення прав споживачів ФОП ОСОБА_2

Оскільки, незважаючи на наведені заходи та численні звернення в телефонному режимі, станом на 25.04.2017 року, оплачений товар позивачкою не отриманий, кошти не повернуті, що свідчить про порушення прав ОСОБА_1 з боку відповідача, позивачка вимушена звернутися з даним позовом до суду.

В судове засідання позивачка та її представник не з'явилися, представник позивачки подав до суду заяву, що позовні вимоги свого довірителя підтримує з підстав викладених у позовній заяві та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 особа-підприємець ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав до суду письмові заперечення, в яких проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачка уклала з ФОП ОСОБА_2 договір купівлі-продажу шляхом безпосереднього особистого отримання рахунку на оплату товару в офісі відповідача (оферта) та оплатою цього рахунку (акцепт). Це підтверджується копією рахунку на оплату товару, який був наданий позивачем. Те що договір купівлі-продажу не був укладений в електронному вигляді, тобто на відстані, підтверджується і тим, що позивачка не надала до суду належних та допустимих доказів які б підтверджували, факт укладення договору саме в електронній формі. Відповідач звернув увагу суду, що ч.6 ст. 13 Закону України Про захист прав споживачів встановлено строки передачі товару тільки для договорів, які були укладені на відстані. На усі інші договори ці норми не розповсюджуються, тому норми ч.6 ст.13 Закону України Про захист прав споживачів не регулюють спірні правовідносини, оскільки між сторонами не був укладений договір на відстані, таким чином мають застосуватися загальні норми законодавства. Так, згідно ч.1 ст.663 ЦК України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, відповідно до положень ст. 530 ЦК України, відповідно до яких боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги. Відповідач наголошує на тому, що оскільки від позивачки жодних вимог щодо передачі товару не надходило, то у відповідача і не виникало обов'язку щодо передачі товару у визначений ч.2 ст.530 ЦК України строк.

Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку поданим доказам, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, та не заперечується як стороною позивача так і відповідачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, що 02.06.2016 року між ФОП ОСОБА_2 та позивачкою дійсно було укладено договір купівлі-продажу товару, а саме персонального комп'ютеру Imac МК442.

Позивачка вказує, що даний персональний комп'ютер було вирішено придбати на сайті інтернет-магазину www.e-staff.com.ua (підприємницьку діяльність через зазначений сайт здійснює фізична особа підприємець ОСОБА_2).

Як вбачається з квитанції № 75 від 02.06.2016 року ОСОБА_1 перераховано на рахунок отримувача - ФОП ОСОБА_2, грошову суму у розмірі - 35100 гривень - вартість персонального комп'ютеру Imac МК442.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦКУ договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) є такі умови: предмет договору - найменування товарів, робіт, послуг, їх кількість і ціна.

Надані стороною позивача документи підтверджують, що між сторонами був фактично укладений договір купівлі-продажу товару на відстані в спрощеній формі, позивачкою здійснено передоплату товару в 100 % розмірі, що зобов'язувало відповідача в обумовленні чинним законодавством строки передати товар покупцю.

Матеріалами справи підтверджується, що ФОП - ОСОБА_2 товар оплачений ОСОБА_1, ні у визначений законом строк, ні пізніше позивачці не передав.

11.09.2016року ОСОБА_1 звернулася с письмовою вимогою щодо повернення передоплати та відмовою від договору. Оскільки відповідач на ці вимоги не відреагував, позивачка звернулася із скаргою до Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, вказуючи на порушення прав споживачів ФОП ОСОБА_2

Відповідач ФОП ОСОБА_2 заперечуючи проти задоволення позову вказує, що між сторонами виникли правовідносини на які не поширюються вимоги Закону України Про захист прав споживачів , оскільки позивачкою в офісі відповідача отримано розрахунковий рахунок, на який мали б бути перераховані грошові кошти за товар, який мала намір придбати позивачка.

Суд критично відноситься до тверджень сторони відповідача в цій частині, оскільки отримання надрукованих на листі даних щодо отримувача, МФО отримувача, рахунку отримувача , ОКПО не свідчить про укладення договору купівлі-продажу у відповідності до ч.1 ст.663 ЦК України, згідно з якою продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, відповідно до положень ст. 530 ЦК України, відповідно до яких боржник повинен виконати такий обов'язок у семи денний строк від дня пред'явлення вимоги.

Суд також не погоджується з правовою позицією відповідача ФОП ОСОБА_2 виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1, ч.2, ч.3 ст.698 ЦК України за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його. Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним. До відносин за договором роздрібної купівлі-продажу з участю покупця фізичної особи, не врегульованих цим Кодексом, застосовується законодавство про захист прав споживачів.

Відповідно до п.22 ст.1 ЗУ Про захист прав споживачів споживачем є фізична особа, яка придбуаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб. Згідно п.6 ст.13 Закону України Про захист прав споживачів встановлено, що якщо інше не передбачено договором, згідно укладеним на відстані договором продавець повинен поставити споживачеві товар протягом прийнятого строку, але не пізніше тридцяти днів із моменту одержання згоди споживача на укладення договору.

Таким чином, приймаючи до уваги не належне обслуговування позивача, як споживача, суд приходить до висновку що відповідач - як продавець що одержав суму попередньої оплати товару у повному обсязі, не передав товар у встановлений законом строк, тому покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

З цих підстав суд визнає договір купівлі-продажу персонального комп'ютеру Imac МК442 -розірваним та стягує з відповідача ФОП ОСОБА_2 на користь позивачки грошову суму - вартість персонального комп'ютеру Imac МК442у розмірі - 35100 гривень.

В ході розгляду справи встановлено, що 12 вересня 2016 року позивачка надіслала вимогу відповідачу щодо повернення сплачених нею грошових коштів у розмірі - 35100 гривень за товар - персональний комп'ютер Imac МК442, який до вказаного строку товар покупцю не передав, будь-яких заходів задля врегулювання ситуації не вжив.

Відповідно до п.3 ст.1 Закону України Про захист прав споживачів виконавець - суб'єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги.

Відповідач - ФОП ОСОБА_2В - суб'єкт господарювання який надає послуги щодо продажу товарів, а тому є особою обізнаною у наслідках щодо порушення Закону України Про захист прав споживачів . Відповідно до статті 625 ЦК України боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 1 жовтня 2014 року за результатами розгляду справи № 6-113 цс 14 зробив правовий висновок, відповідно до якого будь-яке зобов'язання, яке зводиться до сплати грошей, є грошовим зобов'язанням незалежно від правових підстав його виникнення і в разі його порушення підлягає застосуванню ч. 2 ст. 625 ЦК України. За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

З зазначених вище підстав суд приходить до висновку, що позовні вимог у частині присудження до стягнення з інфляційних втрат у розмірі - 3426, 49 гривень та 3% річних за невиконання грошового зобов'язання у розмірі - 593,57 гривень підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 92, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст.11, 15, 16, 633,664,698 ЦК України, ст.ст. 12,13 Закону України Про захист прав споживачів суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (65039, АДРЕСА_1, код 34930233) на користь ОСОБА_1 вартість товару - персонального комп'ютеру Imac МК442у розмірі - 35100 (тридцять п'ять тисяч сто) гривень, інфляційні втрати у розмірі - 3426,49 (три тисячі чотириста двадцять шість) гривень 49 копійок, та 3% річних за невиконання грошового зобов'язання у розмірі - 593,57 (п'ятсот дев'яносто три) гривні 57 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене учасниками процесу до апеляційного суду Одеської області в тридцятиденний термін. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий:

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення16.05.2018
Оприлюднено22.05.2018
Номер документу74118295
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —521/6951/17

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Поліщук І. О.

Постанова від 26.12.2018

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Сегеда С. М.

Ухвала від 02.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Сегеда С. М.

Ухвала від 26.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Сегеда С. М.

Ухвала від 25.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Сегеда С. М.

Рішення від 16.05.2018

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Поліщук І. О.

Ухвала від 18.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Плавич Н. Д.

Ухвала від 02.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Плавич Н. Д.

Ухвала від 02.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Плавич Н. Д.

Ухвала від 12.05.2017

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Поліщук І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні