Рішення
від 22.05.2018 по справі 394/300/18
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

22.05.2018 394/300/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2018 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Партоліної І.П.

за участю помічника судді

(за дорученням головуючого): Ядерської В.Р.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Копенкуватської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом з тих підстав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3, яка за життя мала право на земельну частку (пай), що підтверджено відповідним сертифікатом. Після смерті матері все спадкове майно, що залишилось після її смерті своєю реєстрацією та фактичним проживанням прийняв батько позивача - ОСОБА_4, який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Позивач прийняла спадщину після смерті батька. Нотаріусом позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька у зв'язку з тим, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно.

Оскільки вирішити даний спір в добровільному порядку неможливо позивач вимушена звертатись до суду з даним позовом.

В судове засідання позивач не з'явилась, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав позов та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Дослідивши докази в сукупності з іншими матеріалами справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Правовідносини сторін регулюються ст.ст. 524, 529, 548, 549 ЦК УРСР.

Згідно ст.524 ЦК УРСР спадкування здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ст.529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця, який помер до 01 січня 2004 року, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини (ст.549 ЦК УРСР). Доказом вступу в управління або володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконкому місцевої ради про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, довідки про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі, оплачувались комунальні послуги,запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, державного акту про право приватної власності на землю тощо.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

За життя ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП "Червона Комуна" розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що підтверджується даними відділу у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про те, що на ім'я ОСОБА_3 зареєстровано сертифікат про право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2, виданий 03 липня 1997 року.

Згідно довідки виданої Копенкуватською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області 04.07.2017 року за № 425 ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1. В даному домоволодінні проживав та був зареєстрований її чоловік ОСОБА_4.

Таким чином, після смерті ОСОБА_3, фактично прийняв спадщину своєю пропискою та реєстрацією в житловому будинку її чоловік ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

За життя ОСОБА_4 мав право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП "Червона Комуна" розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що підтверджується даними відділу у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про те, що на ім'я ОСОБА_4 зареєстровано сертифікат про право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданий 03 липня 1997 року.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).

Відповідно до вимог ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно довідки виданої Копенкуватською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області 04.07.2017 року за № 424 ОСОБА_4 був зареєстрований та проживав до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1. В даному домоволодінні проживав сам.

Факт родинних відносин між позивачем та померлими підтверджено копією свідоцтва про народження та копією свідоцтва про одруження позивача.

Нотаріусом було відмовлено позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

За інформацією наданою приватним нотаріусом Новоархангельського державного нотаріального округу після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не відкривалась. Згідно Єдиного реєстру спадкових справ від імені ОСОБА_3 заповіти не посвідчувались. Після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрита спадкова справа. Заяву про прийняття спадщини подала дочка ОСОБА_2. Згідно Єдиного реєстру спадкових справ від імені ОСОБА_4 заповіти не посвідчувались.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Позивач скористався своїм правом прийняття спадщини відповідно до норм чинного законодавства .

Суд приймає до уваги як доказ відсутності оригіналів сертифікатів оголошення про їх втрату та визнанням недійсними, опублікованого в газеті Колос від 22 липня 2017 року.

Згідно роз'яснень, викладених у п.23 Постанови Пленуму Верхованого Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Тобто, за таких обставин судом достовірно встановлено, що позивач є спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_4, прийняла спадщину, але документально оформити право власності на право на земельні частки (паї) в нотаріальній конторі не може по причині відсутності у неї оригіналів правовстановлюючих документів.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 524, 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст. ст. 16, 1217, 1218, 1268, 1269 ЦК України, ст.ст. 200, 206, 263-265 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Червона комуна розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на підставі сертифіката серії НОМЕР_2, виданого 03 липня 1997 року на ім'я ОСОБА_3, після смерті якої право на спадщину на цю частку перейшло до ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Копенкувате Новоархангельського району Кіровоградської області, за правом спадкування за законом після смерті останнього.

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Червона комуна розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на підставі сертифіката серії НОМЕР_3, виданого 03 липня 1997 року на ім'я ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Копенкувате Новоархангельського району Кіровоградської області, за правом спадкування за законом після смерті останнього.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку визначеному ст. 354, 355 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2, місце проживання АДРЕСА_2, код - НОМЕР_1.

Відповідач: Копенкуватська сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04367039, місцезнаходження вулиця Миру, 16, село Копенкувате Новоархангельського району Кіровоградської області.

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.05.2018
Оприлюднено23.05.2018
Номер документу74139357
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/300/18

Рішення від 22.05.2018

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 26.04.2018

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні