ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2018 року м. ОдесаСправа № 915/593/17 м. Одеса, пр. - т Шевченко, 29, Одеський апеляційний господарський суд, зал судових засідань № 7
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Лавриненко Л.В.
суддів: Величко Т.А., Філінюк І.Г.
секретар судового засідання - Безпалюк А.В.
розглянувши апеляційну скаргу Споживчого товариства "Діамед"
на рішення Господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017р.
у справі № 915/593/17
за позовом ОСОБА_1
до відповідачів:
1) Споживчого товариства "Діамед"
2) Комунального підприємства "Центр реєстраційних послуг"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Миколаївська міська рада
про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів та реєстраційної дії,
суддя суду першої інстанції: Семенчук Н.О.
час та місце ухвалення рішення: 19.09.2017 р., м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, Господарський суд Миколаївської області, зал судових засідань № 1
повний текст складено та підписано: 25.09.2017 р.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду у складі колегії суддів: Лавриненко Л. В., Величко Т. А. та Філінюка І. Г. прийнята до провадження та призначена до розгляду в судовому засіданні апеляційна скарга Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв на рішення Господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 р. по справі № 915/593/17.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Апеляційна скарга Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв розглянута в межах процесуального строку, встановленого ч. 1 ст. 273 ГПК України.
В червні 2017 р. ОСОБА_1 м. Київ звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв та Миколаївської міської ради, в якому просив визнати недійсним та скасувати рішення зборів Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв, оформлене протоколом від 27.12.2016 р. № 01/12/2016, а також реєстраційну дію від 20.01.2017 р. № 13351420061000554, внесену в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що участі в зборах учасників Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв, які відбулись 27.12.2016 р., на брав, про проведення таких зборів належним чином не повідомлявся, і дізнався про них лише побачивши зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 р. по справі № 915/593/17 позов ОСОБА_1 м. Київ задоволено.
Судове рішення обґрунтоване тим, що рішенням зборів Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв, оформленим протоколом від 27.12.2016 р. № 01/12/2016, порушені корпоративні права позивача, пов'язані з можливістю безпосередньої участі у діяльності товариства, в управлінні товариством, тощо.
Не погодившись з наведеним судовим рішенням, Споживче товариство "Діамед" м. Миколаїв оскаржило його до Одеського апеляційного господарського суду.
В своїй апеляційній скарзі представник відповідача просить рішення Господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 р. по справі № 915/593/17 скасувати, ОСОБА_1 м. Київ у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Споживчого товариства "Діамед" м. Миколаїв не підлягає задоволенню, з огляду на наступні обставини.
Споживче товариство "Діамед" є суб'єктом господарювання, створеним відповідно до Закону України "Про споживчу кооперацію".
Державна реєстрація юридичної особи відбулась 30.10.1998 р.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 111 ГК України споживча кооперація в Україні - система самоврядних організацій громадян (споживчих товариств, їх спілок, об'єднань), а також підприємств та установ цих організацій, яка є самостійною організаційною формою кооперативного руху.
Первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самоврядна організація громадян, які на основі добровільності членства, майнової участі та взаємодопомоги об'єднуються для спільної господарської діяльності з метою колективного організованого забезпечення своїх економічних і соціальних інтересів. Кожний член споживчого товариства має свою частку в його майні.
Споживче товариство є юридичною особою і діє на основі статуту.
Частиною 2 ст. 5 Закону України "Про споживчу кооперацію" від 10.04.1992 р. № 2265-XII (зі змінами та доповненнями) встановлено, що основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначається порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи Статуту Споживчого товариства "Діамед" (в редакції 1998 р.) членами товариства є: ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Відповідно до п. 7.4 та п. 7.7 Статуту для виконання статутної діяльності товариства за рахунок пайових внесків членів товариства створено статутний фонд в розмірі 1 000 грн., розмір та порядок внесення пайових внесків становлять:
ОСОБА_1 - 80%;
ОСОБА_4 - 10%;
ОСОБА_5 - 10%.
Права членів Споживчого товариства "Діамед" закріплені в п. 4.13 Статуту товариства.
Так, член Товариства має право:
· брати участь у діяльності Товариства;
· обирати і бути обраним до органів управління і контролю Товариством;
· отримувати необхідну інформацію про діяльність Товариства;
· вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності Товариства та усунення недоліків у роботі його органів і посадових осіб;
· на перевагу у придбанні товарів та одержанні послуг у магазинах та інших підприємствах Товариства;
· бути прийнятим у першочерговому порядку на роботу в Товариство відповідно до освіти і професійної підготовки;
· одержувати частку прибутку, що розподіляється за результатами господарської діяльності між членами Товариства пропорційно їх пайовому внеску;
· одержувати направлення в учбові заклади, в тому числі на правах господарського стипендіата та договірних засадах;
· вільно виходити з Товариства.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про споживчу кооперацію" вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають статут, визначають розміри вступного і обов'язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов'язані з його діяльністю.
Кожний член користується на загальних зборах споживчого товариства правом одного голосу незалежно від розміру внесеного ним пайового внеску, і це право не може бути передано іншим особам.
Для оперативного вирішення питань, що належать до компетенції загальних зборів споживчих товариств (крім питань прийняття статуту, ліквідації, реорганізації та виходу із спілки), можуть скликатися збори уповноважених.
Відповідно до п. 5.1 Статуту Споживчого товариства "Діамед" вищим органом управління товариством є загальні збори.
Згідно з п. 5.2 Статуту загальні збори скликаються правлінням Споживчого товариства в міру необхідності, але не рідше одного разу на рік.
Правління зобов'язане скликати загальні збори на вимогу 1/3 пайовиків, за пропозицією ревізійної комісії (ревізора). Збори повинні бути скликані не пізніше ніж через 30 днів після надходження такої вимоги або пропозиції.
Питання, що підлягають розгляду на загальних зборах, вносяться правлінням Споживчого товариства. Ревізійна комісія (ревізор), пайовики та колективні члени Споживчого товариства, які мають бажання внести питання на обговорення зборів, подають письмову заяву про це правлінню товариства не пізніше ніж за три дні до призначеного строку їх проведення.
Про дату, місце, час проведення та порядок денний зборів пайовики повинні бути сповіщені не пізніше ніж за сім днів до призначеного строку їх проведення.
Відповідно до п. 5.4. Статуту Споживчого товариства "Діамед" до компетенції Загальних зборів належить:
- прийняття (затвердження) Статуту Товариства;
- внесення змін та доповнень до Статуту Товариства;
- обрання та викликання членів виконавчого органу та ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, визначення порядку покриття збитків, тощо.
Згідно з п. 5.5. Статуту Споживчого товариства "Діамед" загальні збори визнаються повноважними, якщо в їх роботі беруть участь не менше 50 % членів Товариства.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.01.2014 р. за ініціативою членів споживчого товариства ОСОБА_6 та ОСОБА_5 відбулись позачергові загальні збори членів Споживчого товариства "Діамед". На цих зборах було прийняте рішення, оформлене протоколом від 10.01.2014 р. № 1, про:
- звільнення ОСОБА_1 з посади голови правління Споживчого товариства "Діамед", у зв'язку з неналежним виконанням покладених статутом обов'язків;
- обрання з 11.01.2014 р. головою правління ОСОБА_5;
- обрання ревізором товариства ОСОБА_4;
- зміну місцезнаходження відповідача на адресу: АДРЕСА_1;
- введення посади виконавчого директора відповідача;
- внесення відповідних змін до статуту Споживчого товариства "Діамед", шляхом викладення його в новій редакції.
12.01.2014 р. знову відбулись загальні збори членів Споживчого товариства "Діамед", на яких були присутні члени товариства ОСОБА_5 та ОСОБА_4
Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу загальних зборів від 12.01.2014 р. № 2 на цих зборах було прийняте рішення про:
- зміну місцезнаходження споживчого товариства;
- виключення ОСОБА_1 зі складу учасників споживчого товариства;
- включення до складу учасників споживчого товариства інших осіб: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9;
- збільшення пайового фонду споживчого товариства до 5 000 грн.;
- затвердження розподілу часток пайового фонду товариства між його учасниками.
В подальшому рішеннями Господарського суду Миколаївської області від 22.10.2014 р. по справі № 915/1296/14 та від 20.11.2014 р. по справі № 915/1586/14 рішення загальних зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлені протоколами від 10.01.2014 р. № 1 та від 12.01.2014 р. № 2 були визнані недійсними.
Наведені судові рішення були залишені без змін Вищим господарським судом України (постанови: від 07.04.2015 р. по справі № 915/1296/14 та від 15.07.2015 р. по справі № 915/1586/14).
Визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколами від 10.01.2014 р. № 1 та від 12.01.2014 р. № 2, призвело до скасування Реєстраційною службою Миколаївського міського управління юстиції реєстраційних дій, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за № 10721070012007691 від 11.01.2014 р. та № 10721050015007691 від 17.02.2014 р.
Як вбачається з матеріалів справи, після 12.01.2014 р. Споживчим товариством "Діамед" неодноразово проводились загальні збори, які відбулись у новому складі без участі ОСОБА_1, а саме:
- 29.05.2014 р., оформлені протоколом від 29.05.2014 р. № 29/05, відповідно до яких змінено місцезнаходження товариства, внесено відповідні зміни до статуту, затверджено нову редакцію статуту;
- 08.09.2014 р., оформлені протоколом від 08.09.2014 р. № 1/08/09, відповідно до яких звільнено з посади Голови правління товариства ОСОБА_5, обрано головою ОСОБА_4;
- 07.10.2014 р., оформлені протоколом від 07.10.2014 р. № 07/10, відповідно до яких включено до складу товариства нових учасників ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, визначено новий склад та затверджено розподіл часток між учасниками;
- 21.11.2014 р., оформлені протоколом від 21.11.2014 р. № 21/11, відповідно до яких визначено новий склад учасників товариства;
- 09.04.2015 р., оформлені протоколом від 09.04.2015 р. № 09/4, відповідно до яких визначено новий склад учасників товариства;
- 11.05.2015 р., оформлені протоколом від 11.05.2015 р. № 7, відповідно до яких вирішено припинити діяльність товариства, призначити ліквідатором товариства ОСОБА_4, затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури товариства;
- 10.07.2015 р., оформлені протоколом від 10.07.2015 р. № 10/7, відповідно до яких вирішено припинити проведення припинення діяльності товариства;
- 16.07.2015 р., оформлені протоколом від 16.07.2015 р. № 16/07, відповідно до яких вирішено припинити діяльність товариства, у зв'язку з ліквідацією створити ліквідаційну комісію у складі трьох членів: ОСОБА_4, ОСОБА_12, ОСОБА_13, головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_4, затверджено порядок проведення ліквідаційної процедури.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 30.06.2016 р. по справі № 915/534/16 рішення загальних зборів учасників Споживчого товариства "Діамед", оформлені протоколами від 29.05.2014 р. № 29/05, від 08.09.2014 р. № 1/08/09, від 07.10.2014 р. № 07/10, від 21.11.2014 р. № 21/11, від 09.04.2015 р. № 09/4, від 11.05.2015 р. № 7, від 10.07.2015 р. № 10/7, визнані недійсними та скасовані.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 30.06.2016 р. по справі № 915/459/16 рішення загальних зборів учасників Споживчого товариства "Діамед", оформлене протоколом від 16.07.2015 р. № 16/07, визнане недійсним та скасоване.
Отже, всі рішення загальних зборів учасників Споживчого товариства "Діамед", прийняті за відсутності ОСОБА_1, починаючи з 10.01.2014 р., були визнані такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, на час розгляду даної справи місцевим господарським судом учасниками Споживчого товариства "Діамед" є: ОСОБА_1, ОСОБА_14, ОСОБА_15 та Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед".
Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Предметом спору в межах цієї справи є визнання недійсним та скасування рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформленого протоколом від 27.12.2016 р. № 01/12/2016, та реєстраційної дії від 20.01.2017 р. № 13351420061000554.
Як вбачається зі змісту цього протоколу у зборах брали участь: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_12 та ОСОБА_13
На зборах було вирішено змінити склад ліквідаційної комісії Споживчого товариства "Діамед" та визначити ліквідаційну комісію товариства у складі трьох членів: ОСОБА_13 - голова комісії, ОСОБА_12, ОСОБА_10 - члени комісії.
Рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлене протоколом від 27.12.2016 р. № 01/12/2016, стало підставою для вчинення реєстраційної дії від 20.01.2017 р. № 13351420061000554 (станом на цю дату місцезнаходженням споживчого товариства є: м. Миколаїв, Бульвар Бузький, 18, офіс 203, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).
Отже, з огляду на обставини справи та наявні в матеріалах справи судові рішення від 22.10.2014 р. по справі № 915/1296/14, від 20.11.2014 р. по справі № 915/1586/14, від 30.06.2016 р. по справі № 915/534/16 та від 30.06.2016 р. по справі № 915/459/16, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформлене протоколом від 27.12.2016 р. № 01/12/2016, прийняте особами, які не були на той час учасниками споживчого товариства, а тому місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про необхідність визнання його недійсним та скасування.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 не є учасником Споживчого товариства "Діамед", а тому справа не підвідомча суду господарської юрисдикції, оскільки ці доводи спростовуються фактичними обставинами справи.
Не приймаються до уваги і доводи апеляційної скарги щодо невірного обчислення позивачем судового збору, оскільки вимога про скасування реєстраційної дії від 20.01.2017 р. № 13351420061000554 є похідною вимогою від вимоги про визнання недійсним рішення зборів Споживчого товариства "Діамед", оформленого протоколом від 27.12.2016 р. № 01/12/2016.
Суд апеляційної інстанції зауважує також на тому, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не суперечить вимогам ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України і спрямований на відновлення його порушених прав.
З огляду на викладені обставини, керуючись ст. ст. 272-282 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду Миколаївської області від 19.09.2017 р. по справі № 915/593/17 залишити без змін, апеляційну скаргу Споживчого товариства "Діамед" - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено та підписано 29.05.2018 р.
Головуючий суддя Л.В. Лавриненко
Судді: Т.А. Величко
І.Г. Філінюк
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2018 |
Оприлюднено | 01.06.2018 |
Номер документу | 74313917 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Лавриненко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні