ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
01.06.2018Справа № 910/2699/18
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західбудпром"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕС-УА Холдинг"
про стягнення 11228,56 грн.
Суддя Усатенко І.В.
Без виклику учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулось з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Західбудпром" до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕС-УА Холдинг" про стягнення 11228,56 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення взятих на себе за договором підряду № 128.KR від 15.09.2015 не підписав фінальний акт та не повернув суму утримання, в зв'язку з чим утворилась заборгованість у розмірі 9273,08 грн, яку позивач просить стягнути у судовому порядку. Крім того, позивач нарахував відповідачу санкції за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Ухвалою суду від 26.03.2018 відкрито провадження у справі № 910/2699/18, постановлено, розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи, надано відповідачу строк у 15 днів з дати отримання ухвали на подання відзиву.
11.04.2018 відповідач через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог, заперечення мотивовані тим, що умовами п. 7.5 Договору передбачено: "Факт виконання Робіт в повному обсязі підтверджується Фінальним актом підписаним уповноваженими представниками обох сторін. Фінальний акт - акт, який Сторони підписують після виконання Підрядником всього комплексу робіт за цим Договором. Фінальний акт надається по закінченню всіх етапів робіт, передбачених Графіком робіт та з урахуванням інших умов Договору. Даний акт підписуються Сторонами протягом 90-та (дев'яноста) календарних днів з моменту введення Об'єкту будівництва в експлуатацію та з урахуванням п.7.6 даного Договору". В свою чергу, п.7.6 Договору встановлює умови, виконання яких позивачем є підставою для підписання Фінального акту за Договором. П.7.6 Договору передбачено: "Одночасно з Фінальним актом Підрядник повинен надати наступні документи та виконати наступні дії: 7.6.1. має бути передана вся виконавча документація; 7.6.2. сплачені всі договірні неустойки; 7.6.3. підписання Сторонами бухгалтерського Акту звірки розрахунків; 7.6.4 підписання додатків, додаткових угод, які стосуються внесення змін до Договору; 7.6.5 передача всіх необхідних оригіналів документів до Договору: виконавчі документи, специфікації, сертифікати, копії полісів і т.д. 7.6.6. усунути всі недоліки, виявлені в процесі приймання окремих етапів Робіт. 7.6.7 сплачені всі генпідрядні послуги, 7.6.8 усунути всі недоліки, виявлені в процесі приймання окремих етапів Робіт. 7.6.9 оплачена компенсація страхової премії". Тобто, Фінальний акт може бути підписаний відповідачем лише коли всі умови, встановлені в п.7.6 Договору будуть виконані позивачем. Крім того, умовами п.7.6 Договору сторони передбачили, що невиконання Підрядником зобов'язань за цим пунктом Договору є підставою для не підписання Генеральним підрядником Фінального акту. Не підписання Генеральним підрядником Фінального акту у строк, визначений цим Договором, не може вважатися автоматичним його прийняттям". Крім того, відповідач вказує, що позивачем не надано доказів належної сплати податків, в тому числі ПДВ за період взаємовідносин по договору.
18.04.2018 від позивача до суду надійшла письмова відповідь на відзив. В даній відповіді позивач посилається на те, що ним належним чином зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується наданим до матеріалів справи копіями податкових накладних та витягами з реєстру.
Відповідно до ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ :
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно п.1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
15.03.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю "КЕС-УА Холдинг" (генеральний підрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Західбудпром" (підрядник) укладено договір підряду № 128.КR.
Відповідно до п. 1.1. договору генеральний підрядник доручає, а підрядник зобов'язується за завданням генерального підрядника та згідно з будівельними нормами виконати на свій ризик, власними та залученими силами і своїми матеріально-технічними засобами комплекс робіт з влаштування отворів, ванни для термомасла. Проходів між будівлями на об'єкті "Реконструкція головного виробничого корпусу підприємства на вул. Луцькій, 20 в м. Нововолинськ" (далі - об'єкт), відповідно до умов цього договору, додатків та додаткових угод до нього, котрі являються невід'ємною частиною договору, ліквідувати недоробки та дефекти, що виявлені в ході виконання робіт, приймання робіт генеральним, підрядником або протягом гарантійного строку та передати закінчені роботи генеральному підряднику, а генеральний підрядник зобов'язується прийняти та оплатити належним чином виконані роботи.
Відповідно до п. 1.2. договору перелік (об'єм та кількість) робіт зазначено у додатку № 1 до договору - договірна ціна.
Згідно з п. 2.1., 2.2 договору загальна вартість виконання повного комплексу робіт визначається, виходячи з договірної вартості окремих видів робіт, узгодженої сторонами, в установленому договором порядку та вказується в договірній ціні (додаток № 1), що являється невід'ємною частиною даного договору. Договірна ціна є твердою. Зміна договірної ціни можлива у разі зміни генеральним підрядником обсягів робіт (розрахунок ціни буде складатися на базі фактичної кількості, згідно одиничної вартості, що є в додатку № 1) згідно взаємних домовленостей сторін.
Згідно додатку № 1 до договору договірна ціна на влаштування отворів, ванни, переходів між будівлями склала 206759,27 грн., в тому числі вартість матеріалів у розмірі 25412,76 грн та вартість робіт у розмірі 181346,51 грн.
Додатком № 2 до договору передбачено виконання робіт в період з 15.09.2015 по 30.09.2015.
28.09.2015 сторони уклали додаткову угоду № 1 до договору № 128.KR від 15.09.2015, якою передбачили виконання підрядником додаткових робіт, вартість та перелік яких визначений у додатку № 6 до договору. Оплата додаткових робіт здійснюється у порядку, визначеному договором № 128.KR від 15.09.2015. Згідно додатку № 6 загальна вартість додаткових робіт по влаштуванню гідроізоляції стін ванни гідроізоляційною сумішшю становить 8194,31 грн, в тому числі вартість матеріалів у розмірі 5323,31 грн та вартість робіт у розмірі 2871,00 грн.
Додатковою угодою № 2 від 01.12.2015 до договору № 128.KR від 15.09.2015 сторони внесли зміни в додаток № 3 та додаток № 4 до договору, та виклали "акт приймання виконаних будівельних робіт", "довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати" у новій редакції.
Згідно п. 7.1. договору роботи, виконані за цим договором, приймаються генеральним підрядником за актом виконаних будівельних робіт, форма якого встановлена згідно додатку № 3 до даного договору та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, форма якої встановлена згідно додатку № 4 до даного договору. Дата підписання сторонами яких є датою передачі такого обсягу робіт (етапів робіт), а передача підрядником всього обсягу виконаних робіт генеральному підряднику оформляється фінальним актом приймання виконаних підрядних робіт, дата підписання сторонами якого є датою передачі всього обсягу робіт.
Стаття 853 Цивільного кодексу України встановлює, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Відповідно до пп. 7.2.1 - 7.2.5 договору сторони домовились про застосування наступної процедури приймання-передачі робіт за договором:
7.2.1. Після завершення виконання робіт (етапів робіт) підрядник повідомляє письмово генерального підрядника про готовність виконаних робіт до здачі та надає генеральному підряднику 3 (три) примірники актів виконаних будівельних робіт та 2 (два) примірники довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат. Акти виконаних будівельних робіт надаються підрядником для розгляду генеральному підряднику в строк не пізніше 20-го числа поточного місяця. Подавати акти виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати підрядник має право лише один раз на календарний місяць та не пізніше 1-го місяця з дати їх фактичного виконання на об'єкті.
7.2.2. Разом з актами виконаних будівельних робіт підрядник передає затверджену генеральним підрядником виконавчу документацію згідно виду робіт в 4-х примірниках, а саме: сертифікати відповідності на використані матеріали, необхідні інвентаризаційні документи, зокрема інвентаризаційний план (план поточної ситуації), інструкції по обслуговуванню, приписи з технічного обслуговування, результати експертиз, рішення, креслення, виконавчі схеми та протоколи результатів випробувань, висновки СЕС, технічні паспорти, поліси, протоколи перевірок що стосуються виконаних робіт та інші документи, необхідні для прийняття робіт. Всі копії поданих документів повинні бути, також, завірені підписом уповноваженої особи підрядника та печаткою. Виконавча документація надається на паперовому носії та в одному примірнику на електронному носії (у форматах DWG, DOC і XLS). Разом із кожним актом виконаних будівельних робіт підрядник зобов'язується надати замовнику для перевірки: кількість працівників на майданчику, щоденні протоколи з описом робіт, затверджені уповноваженою особою (керівником робіт) підрядника. Затверджувати виконавчу документацію зі сторони генерального підрядника має право: ОСОБА_1.
Без отримання вищевказаної документації, акти виконаних робіт вважаються оформленими підрядником неналежним чином та не підлягають розгляду та підписанню генеральним підрядником.
7.2.3. Генеральний підрядник зобов'язаний організувати та здійснити прийняття робіт протягом 16-ти календарних днів з моменту отримання від підрядника документів передбачених п. 7.2.1 та п. 7.2.2 даного договору.
У випадку, якщо підрядником були надані для розгляду генеральному підряднику акти виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат без виконавчої документації (повного її комплекту), або якщо виконавча документація виконана з порушення умов даного договору, та інших документів, вказаних в п. 7.2.2 договору, акти виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, що були отримані генеральним підрядником, не підлягають підписанню та оплаті.
В п. 16.1 договору визначено, що усі документи, що стосуються виконання зобов'язань за договором (сертифікати, журнал ведення робіт, журнал зварювальних робіт, журнал виконання антикорозійних робіт, журнал виконання монтажних з'єднань на болтах з контрольованим натягом, акти на приховані роботи, протокол візуального і вимірювального контролю зварних з'єднань, списки кваліфікованих працівників (зварників, малярів) з додатками посвідчень, технічні описи, креслення, сертифікати, протоколи випробувань тощо), повинні оформлятися та надаватися генеральному підряднику згідно вимог ДБН українською мовою та, на вимогу генерального підрядника, іноземною. Кожен документ надається в двох примірниках на паперовому носії та в трьох примірниках на електронних носіях.
Матеріали справи свідчать, що позивачем виконано роботи на загальну суму 185461,60 грн, а саме підписані та скріплені печатками обох сторін наступні документи:
- довідка про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 за вересень 2015 року на суму 71562,96 грн; за грудень 2015 року на суму 51801,72 грн; за січень 2016 року на суму 62096,92 грн;
- акт № 3 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2015 року на суму 71562,96 грн. форми № КБ-2в; акт № 11 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року на суму 51801,72 грн. форми № КБ-2в; акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2016 року на суму 62096,92 грн. форми № КБ-2в.
Наведене вище, підтверджує той факт, що позивач передав відповідачу усю виконавчу документацію по договору, а останній прийняв її, підписав акт приймання виконаних будівельних робіт та довідку про вартість виконаних робіт за договором.
Відповідно до п. 6.6. договору генеральний підрядник у вигляді гарантії виконання підрядником належним чином своїх зобов'язань за даним договором утримує 10% (десять відсотків) від актів виконаних будівельних робіт (надалі - сума утримання) протягом всього часу виконання робіт підрядником, рівними частинами з актів виконаних будівельних робіт.
Виплата суми утримання здійснюється на наступних умовах: 5% суми утримання виплачується після підписання сторонами фінального акту протягом 20-ти робочих днів; 5% суми утримання виплачується протягом 20-ти робочих днів по закінченню 6 років з дати підписання фінального акту. Умовами оплати суми утримання є: виставлення підрядником рахунку на оплату суми утримання; всі договірні неустойки сплачені; підписання сторонами бухгалтерського акту звірки розрахунків; підписання додатків, додаткових угод, які стосуються внесення змін до договору; передача всіх необхідних оригіналів документів до договору: виконавчі документи, специфікації, сертифікати, копії полісів і т.д.; підтвердження правильності сплати всіх податків, включаючи ПДВ (навіть тих, що підлягають сплаті його субпідрядниками). Відповідальність за правильну сплату ПДВ та інших податків в будь-якому випадку залишається відповідальністю виключно підрядника; належного виконання гарантійних зобов'язань; оплачені всі генпідрядні послуги; оплачена компенсація страхової премії.
У випадку настання обставин, передбачених п. 11.3, п. 7.8, ст. 12 даного договору сума понесених витрат генерального підрядника сплачуються підрядником або утримується генеральним підрядником при перерахуванні суми утримання. Сума утримання, також, не виплачується підряднику у випадку наявності у генерального підрядника підстав вважати що по операціях з підрядником будуть зняті/можуть бути зняті валові витрати та податковий кредит ПДВ, нараховані штрафні санкції та, у випадках наявності у генерального підрядника зауважень до виконання підрядником своїх гарантійних обов'язків.
Відповідно до п. 7.5. договору факт виконання робіт в повному обсязі підтверджується фінальним актом підписаним уповноваженими представниками обох сторін. Даний акт підписуються сторонами протягом 90-та (дев'яноста) календарних днів з моменту введення об'єкту будівництва в експлуатацію та з урахуванням п. 7.6 даного договору.
Згідно пп. 7.6.1. - 7.6.9. п. 7.6. договору, одночасно з фінальним актом підрядник повинен надати наступні документи та виконати наступні дії: має бути передана вся виконавча документація; сплачені всі договірні неустойки; підписання сторонами бухгалтерського акту звірки розрахунків; підписання додатків, додаткових угод, які стосуються внесення змін до договору; передача всіх необхідних оригіналів документів до договору: виконавчі документи, специфікації, сертифікати, копії полісів і т.д.; усунути всі недоліки, виявлені в процесі приймання окремих етапів Робіт; сплачені всі генпідрядні послуги; оплачена компенсація страхової премії. Невиконання підрядником зобов'язань за цим пунктом договору є підставою для не підписання генеральним підрядником фінального акту. Не підписання генеральним підрядником фінального акту у строк, визначений цим договором, не може вважатися автоматичним його прийняттям.
Позивач 19.09.2016 надіслав на адресу відповідача цінним листом з описом вкладення (підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4540814721387) акти звірки взаємних розрахунків по договору № 128.1.KR, які отримані відповідачем 13.10.2016.
20.10.2016 листом № 151 позивач передав відповідачу, серед іншого, фінальний акт по договору № 128.KR від 15.09.2015, проте відповідач листом № 489 від 01.11.2016 повідомив про зазначення в акті фрази "У випадку неповернення протягом 10 днів з моменту отримання вами цього акту ТОВ "Західпромбуд" вважає даний акт звірки взаєморозрахунків узгодженим", з якою відповідач не погоджується та на цій підставі відмовився підписувати акт взаєморозрахунків по договору № 128.KR. Крім того, листом № 511 від 04.11.2016 відповідач повідомив, що оскільки він відмовся підписати акти звірки взаєморозрахунків, то відсутні підстави передбачені п. 7.6 договору для підписання фінального акту за договором № 128.KR.
07.11.2016 листом № 154 позивач надіслав відповідачу акт звірки взаєморозрахунків по договору № 128.KR (підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4540815005278), який отримано відповідачем 10.11.2016. Проте, відповідач відповіді не надав.
26.12.2016 листом № 169 позивач знову надіслав відповідачу акт звірки розрахунків по договору № 128.KR з проханням його підписати, оскільки, позивачем дотримано всіх вимог п. 7.6 договору (підтверджується описом вкладення та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4540814975583), який отримано відповідачем 28.12.2016.
Відповідач згідно листа № 3 від 03.01.2017 відмовився підписати акт звірки та відповідно фінальний акт по договору № 128.KR вказавши на певні недоліки у загальному акті звірки розрахунків, що не є документом який передбачений п. 7.6. договору.
30.05.2017 позивач вкотре направив акти звірки розрахунків по договору № 128.КR цінним листом з описом.
Таким чином позивач виконав свій обов'язок, щодо підписання та передачі відповідачу належно оформленого акту звірки розрахунків по договору. Крім того додатки та додаткові угоди підписані між сторонами; вся документація, в т.ч. виконавча передана відповідачу, що підтверджується підписанням та оплатою відповідачем довідок про вартість виконаних будівельних робіт на суму 185461,60 грн. і актами приймання виконаних будівельних робіт на суму 185461,60 грн; недоліки позивачем не усувалися так як не були наявні під час прийняття робіт відповідачем; сплачені всі генпідрядні послуги та страхова премія на загальну суму 4080,16 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 257 від 16.05.2015 на суму 1366,14 грн., №254 від 16.05.2015 на суму 1139,64 грн., № 87 від 20.11.2015 на суму 1574,38 грн (акти надання послуг (генпідрядні послуги та страхова премія) на загальну суму 4080,16 грн долучені до матеріалів справи); докази ведення належного податкового обліку господарських операцій підрядником долучені до матеріалів справи (податкові накладні та Витяги з Єдиного реєстру податкових накладних).
Водночас, відповідно до норм чинного законодавства підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта. У свою чергу, обов'язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (у тому числі шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт) законом покладений саме на замовника. Вищезазначене спростовує доводи відповідача щодо ненадання йому документації, передбаченої договором.
Таким чином, відповідач безпідставно в порушення умов п. 6.6 договору не підписав фінальний акт та не повернув суму утримання (5% від вартості підрядних робіт, що прийняті згідно актів № 3, 11, 1 приймання виконаних будівельних робіт).
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно зі ст. 212 Цивільного кодексу України якщо настанню обставин недобросовісно перешкоджала сторона, якій це не вигідно, обставина вважається такою, що настала.
Пунктом 6.6. договору визначено, що 5% суми утримання виплачується відповідачем після підписання сторонами фінального акту протягом 20-ти робочих днів.
Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Матеріали справи свідчать про порушення відповідачем зобов'язання щодо оплати 5% суми утримання від акту виконаних будівельних робіт, в результаті чого виникла заборгованість, яка складає 9273,08 грн.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За приписами ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Згідно з ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з п. 1 ст. 843 Цивільного кодексу України у договорі підряду визначається ціна або способи її визначення.
Згідно з ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 9273,08 грн обґрунтовані та підлягають задоволенню.
В зв'язку з тим, що відповідач припустився прострочення по сплаті суми утримання, позивач на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України просить суд стягнути з відповідача 3 річних у розмірі 348,00 грн та втрати від інфляції у розмірі 1607,48 грн..
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3 % річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.
Отже зобов'язання з повернення 5% суми утримання є грошовим зобов'язанням відповідача за договором, то в зв'язку з його несвоєчасним виконанням підлягають нарахуванню 3 % річних та втрати від інфляції.
Суд перевірив розрахунок позивача та вважає його обгрунтованим та арифметично вірним за період з 30.11.2016 по 02.03.2018, а суму 3 % річних у розмірі 348,00 грн та суму втрат від інфляції у розмірі 1607,40 грн такими, що підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Разом з цим, суд зазначає, що частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Згідно з частиною 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Вказані положення означають, що закон встановлює рівні можливості сторін і гарантує їм право на захист своїх інтересів. Принцип рівності учасників судового процесу перед законом і судом є важливим засобом захисту їх прав і законних інтересів, що унеможливлює будь-який тиск однієї сторони на іншу, ущемлення будь-чиїх процесуальних прав. Це дає змогу сторонам вчиняти передбачені законодавством процесуальні дії, реалізовувати надані їм законом права і виконувати покладені на них обов'язки.
У відповідності до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Принцип змагальності тісно пов'язаний з процесуальною рівністю сторін і забезпечує повноту фактичного й доказового матеріалу, наявність якого є важливою умовою з'ясування обставин справи. Відповідно до вказаного принципу, особи, зацікавлені в результаті справи, вправі відстоювати свою правоту у спорі шляхом подання доказів; участі в дослідженні доказів, наданих іншими особами шляхом висловлення своєї думки з усіх питань, що підлягають розгляду у судовому засіданні. Змагальність є різновидом активності зацікавленої особи (сторони). Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами й активно впливати на процес з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів на спростування наведених вище висновків, як і не надано доказів відсутності боргу перед позивачем, у зв'язку з чим, на підставі встановлених під час розгляду справи обставин суд вважає заявлені позивачем вимоги обґрунтованими та такими, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Приписами ст. ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Західбудпром" підлягають задоволенню.
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Позивач просить стягнути з відповідача витрати, пов'язані з наданням правової допомоги у розмірі 2560,00 грн.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, окрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 1 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (ч. 2 ст. 126 ГПК України).
Згідно із ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч. 4 ст. 126 ГПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, 06.11.2017 між позивачем (клієнт) та адвокатом Микулик В.М. був укладений договір про надання правової допомоги № 06-11/17-8, за умовами якого адвокат зобов'язався надати правову допомогу та представляти інтереси в суді в господарській справі за позовом ТОВ Західбудпром до ТОВ КЕС УА Холдинг (про стягнення заборгованості за виконані підрядні роботи) гонорар за виконання якої згідно акту виконаних робіт (наданих послуг) № 8-г від 14.11.2017 становить 2560,00 грн. (попередня консультація, з'ясування фактичних обставин справи у клієнта, третіх осіб; збір документів, вивчення та правовий аналіз матеріалів справи; підготовка процесуальних документів). Позовна заява, відповідь на відзив підписані саме адвокатом Микулик В.М.
Позивач сплатив на користь адвоката Микулик В.М. грошові кошти в розмірі 2560,00 грн., що підтверджується квитанцією до прибуткового ордера № 8 ко від 14.11.2017 (платник ТзОВ Західбудпром , підстава платежу - Договір №06-11/17-8 від 06.11.2017), яка є належним та допустимим доказом понесення позивачем витрат на послуги адвоката. Підтвердженням того, що Микулик В.М. - адвокат, є свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю РН № 1331 від 04.11.2017.
При цьому, судом враховано, що відповідачем не було подано до суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження неспівмірності витрат на правничу допомогу у заявленому позивачем розмірі.
Доводи відповідача зазначені у відзиві спростовані матеріалами справи та обставинами, викладеними вище.
З огляду на наведене, витрати на правову допомогу адвоката, згідно із приписів ст. 129 ГПК України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в сумі 2560 ,00 грн.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕС-УА Холдинг" (04655, м. Київ, проспект Степана Бандери, будинок 20-Б; ідентифікаційний код 37140134) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Західбудпром" (45403, Волинська область, м. Нововолинськ, 5 мікрорайон, будинок 13, офіс 1; ідентифікаційний код 32186410) суму утримання у розмірі 9273 (дев'ять тисяч двісті сімдесят три) грн 08 коп., 3% річних у розмірі 348 (триста сорок вісім) грн 00 коп, , інфляційні втрати у розмірі 1607 (одна тисяча шістсот сім) грн 48 коп., витрати на правову допомогу у розмірі 2560 (дві тисячі п'ятсот шістдесят) грн 00 коп., судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн 00 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Суддя І.В. Усатенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2018 |
Оприлюднено | 01.06.2018 |
Номер документу | 74377113 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Усатенко І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні