Постанова
від 30.05.2018 по справі 916/1408/17
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2018 року

м. Київ

Справа № 916/1408/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Берднік І.С. - головуючого, Міщенка І.С., Сухового В.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Корнієнко О.В.,

за участю представників:

Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" - Майбороди Т.В.,

Фермерського господарства "Каравай-К" - ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз"

на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017

(у складі колегії суддів: Будішевська Л.О. (головуючий), Мишкіна М.А., Таран С.В.)

у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз"

до Фермерського господарства "Каравай-К"

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.06.2017 Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - ПАТ "Укртрансгаз") в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Фермерського господарства "Каравай-К" (далі - ФГ "Каравай-К") про зобов'язання відповідача невідкладно викорчувати багаторічні насадження - дерева на відстані 3-х метрів від осі газопроводу в кожну сторону, які знаходяться в межах охоронної зони магістрального газопроводу - відводу до м. Білгород-Дністровський на 1,25 км, на території Овідіопольської селищної ради.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем п. 9, 11, 12 Правил охорони магістральних трубопроводів, ст. 22 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів", що унеможливило належне обслуговування газопроводу, його ремонт, швидку ліквідацію можливих аварій та є загрозою для належного функціонування газопроводу та безпеки громадян.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 24.07.2017 позов задоволено в повному обсязі. Зобов'язано відповідача невідкладно викорчувати багаторічні насадження - дерева на відстані 3 метрів від осі газопроводу в кожну сторону, які знаходяться в межах охоронної зони магістрального газопроводу - відводу до м. Білгорд-Дністровський на 1,25 км, на території Овідіопольської селищної ради земельна ділянка - кадастровий номер НОМЕР_1.

Рішення мотивоване порушенням ФГ "Каравай-К" вимог Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів", оскільки висадка багаторічних насаджень (фруктових дерев) виконана землекористувачем з порушенням діючого законодавства без отримання дозволу в експлуатуючого магістральний газопровід підприємства.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2017 скасовано. У задоволенні позову відмовлено.

Суд апеляційної інстанції мотивував свої висновки тим, що відомості про обмеження у використанні відповідачем земельної ділянки не зареєстровані, у справі відсутні матеріали щодо земельної ділянки із зазначенням охоронної зони магістрального газопроводу, відсутнє позначення охоронної зони на місцевості.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, 14.12.2017 ПАТ "Укртрансгаз" в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" звернулось з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 скасувати повністю, а рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2017 - залишити в силі.

В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що апеляційний суд не надав оцінки всім наявним у матеріалах справи доказам, та порушив вимоги Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів".

ФГ "Каравай-К" подало відзив на касаційну скаргу, у якому просить постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

ФГ "Каравай-К" подало пояснення, у яких додатково підтримало доводи відзиву на касаційну скаргу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, подані заперечення, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач збудував та експлуатує Магістральний газопровід-відвід до м. Білгород-Дністровський (І черга), який прокладено, в тому числі, й через земельну ділянку відповідача з кадастровим номером НОМЕР_1. Про факт будівництва магістрального газопроводу та введення його в експлуатацію в 2004 р. свідчить акт державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту "Газопровід - відгалуження до м. Білгород-Дністровський Одеської області".

Одеське лінійно-виробниче управління магістральних газопроводів (далі - Одеське ЛВУМГ), є структурним підрозділом філії УМГ "Прикарпаттрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз", яке здійснює дотримання заданих режимів і робочих параметрів газоперекачуючих агрегатів (ГПА), магістральних газопроводів, газорозподільчих станцій (ГРС), систем автоматики і телемеханіки, газовимірювальних станцій (ГВС), для забезпечення транзиту природного газу через територію України та виконання міждержавних договорів по транспортуванню природного газу в країни Західної Європи.

Головним завданням ПАТ ""Укртрансгаз" в особі Одеського ЛВУМГ є експлуатація та дотримання належного технічного стану магістральних газопроводів, їх безпечної та безперебійної роботи.

Працівниками Одеського ЛВУМГ встановлено, що в охоронній зоні, на вісі магістрального газопроводу - відводу до м. Білгород-Дністровський 1 черга на 1.25 км. на території Овідіопольської селищної ради, на земельній ділянці, якою користується ФГ "Каравай-К", насаджені фруктові дерева (персики), про що складено акт обстеження від 12.05.2016.

Предметом позову є вимога щодо зобов'язання відповідача невідкладно викорчувати багаторічні насадження - дерева на відстані 3 метрів від осі газопроводу в кожну сторону, які знаходяться в межах охоронної зони магістрального газопроводу - відводу до м. Білгорд-Дністровський на 1,8 км, на території Овідіопольської селищної ради земельна ділянка - кадастровий номер НОМЕР_1, у зв'язку з недотриманням відповідачем вимог законодавства України щодо обмежень у використанні земельних ділянок з охоронними зонами, що порушує права та законні інтереси експлуатуючої магістральний газопровід-відгалуження підприємства - позивача.

Судами встановлено, що магістральний газопровід - відвід до м. Білгород-Дністровський І черга було введено в експлуатацію в 2004 році. Згідно Технічного паспорту - це газопровід високого тиску 1 класу з умовним діаметром труб 200 мм, проектним тиском 55 кгс/см.кв. Наразі газопровід експлуатується з робочим тиском 35 кгс/см.кв.

Відповідно до Статуту ФГ "Каравай-К" одним із засновників та керівником фермерського господарства є ОСОБА_5, який на підставі розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації від 09.03.2005 № 144 є власником земельної ділянки загальною площею 3,996 га, розташованої на території Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (кадастровий номер: НОМЕР_1). Право власності підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку від 13.06.2005. Зазначеною земельною ділянкою користується ФГ "Каравай-К"

Відповідно до п. 11 Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених постановою КМУ від 16.11.2002 № 1747 (далі - Правила), які діяли станом на час отримання ОСОБА_5 у власність та набуття відповідачем у користування відповідних земельних ділянок, на земельних ділянках, розташованих у межах охоронних зон, забороняється: споруджувати житлові, громадські та дачні будинки; розміщувати автозаправні та автогазозаправні станції і склади пально-мастильних матеріалів; будувати гаражі та автостоянки, садові та дачно-садові споруди, автомобільні дороги I - V категорії та залізниці; влаштовувати звалища, виливати розчини кислот, солей та лугів, що спричиняють корозію; розміщувати спортивні майданчики, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, організовувати заходи, пов'язані з масовим скупченням людей; кидати у річках і водоймах якорі, проходити із закинутими якорями, ланцюгами, лотами, волокушами і тралами; будувати огорожі для відокремлення приватних земельних ділянок, лісових масивів, садів, виноградників тощо; зберігати сіно і солому, розбивати польові стани і табори для худоби, розміщувати пересувні та стаціонарні пасіки; розбирати і руйнувати водопропускні, берегоукріплювальні, земляні та інші споруди, що захищають об'єкти магістрального трубопровідного транспорту від руйнування, а прилеглу територію і навколишню місцевість - від аварійного розливання продукту, який транспортується магістральним трубопроводом; переміщувати та руйнувати знаки закріплення магістральних трубопроводів на місцевості, пошкоджувати або руйнувати лінійну частину цих трубопроводів, засоби електрохімічного захисту від корозії, кранове обладнання, засоби технологічного зв'язку і лінійної телемеханіки, інші складові магістральних трубопроводів; відчиняти люки, хвіртки і двері необслуговуваних підсилюючих пунктів кабельного зв'язку, загорож вузлів лінійної арматури, станцій катодного і дренажного захисту, лінійних і оглядових колодязів та інших лінійних споруд, відкривати і закривати запірну арматуру, вимикати і вмикати засоби зв'язку, енергозабезпечення і телемеханіки магістральних трубопроводів; розводити вогонь і розміщувати відкриті або закриті джерела вогню.

Тобто вказані Правила не містили обмежень щодо висадки багаторічних насаджень на земельних ділянках, розташованих у межах охоронних зон магістральних трубопроводів.

Водночас Закон України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" від 17.02.2011 конкретизував перелік обмежень господарської та іншої діяльності в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів.

Так, у ч. 4 ст. 22 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" в охоронній зоні магістрального газопроводу забороняється, зокрема, висаджувати багаторічні насадження, розміщувати звалища та інше.

Однак, вирішуючи даний спір, ні суд першої, ні суд апеляційної інстанції на наведене уваги не звернули та не встановили, коли відповідачем було висаджено багаторічні насадження в межах охоронної зони магістральних газопроводів, та які заборони діяли в межах вказаної охоронної зони на момент такої висадки.

При цьому, апеляційний суд дійшов передчасного висновку про те, що позивачу не було відомо про наявність охоронної зони, оскільки суд дійшов таких висновків без оцінки наявних у матеріалах справи пояснень відповідача (т. 1, а.с. 20) про те, що ширина охоронної зони була встановлена згідно з проектом відведення земельних ділянок для будівництва газопроводу. У вказаних поясненнях відповідач також зазначає, що згідно з документацією із землеустрою він отримав державний акт на право власності на земельну ділянку площею 3,996 га та право довгострокової оренди на земельну ділянку площею 1,64 га, якими підтверджено наявність охоронної зони.

Крім того, ст. 17 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" встановлено обов'язки підприємств магістральних трубопроводів в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів, до яких віднесено, зокрема, обов'язок повідомляти власників та користувачів земельних ділянок, розташованих у межах охоронних зон магістральних трубопроводів, про встановлені цим Законом обмеження щодо використання таких земельних ділянок у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас судами не було досліджено дотримання позивачем вказаних вимог Закону щодо встановлення уточнених обмежень на використання земельних ділянок в межах охоронної зони.

Крім того, відповідно до ст. 6 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" до основних принципів регулювання відносин в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів віднесено гарантування відшкодування шкоди, що може бути заподіяна підприємствами магістральних трубопроводів власникам і користувачам земельних ділянок.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, вибухові, гірничі та днопоглиблювальні роботи на земельних ділянках, розташованих в охоронних зонах, у місцях, де магістральні трубопроводи проходять через водні об'єкти, болота, торфорозробки та місця видобутку корисних копалин, а також всі інші роботи, пов'язані з розробкою ґрунту на глибину більше 30 сантиметрів на таких земельних ділянках, проводяться лише на підставі письмового погодження з підприємствами магістральних трубопроводів.

Водночас місцевий суд, задовольняючи позовні вимоги, не здійснив системний аналіз положень законодавства на предмет наявності підстав у позивача вимагати від відповідача самостійно здійснити викорчування багаторічних насаджень, розташованих в межах охоронної зони, а також не встановив, за рахунок якої із сторін мають бути здійснені відповідні дії.

Отже, наведене свідчить про відсутність підстав вважати, що рішення та постанова судів попередніх інстанцій прийняті на підставі дослідження усіх зібраних у справі доказів та з дотриманням вимог матеріального права, з огляду на що вказані судові акти підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду судам необхідно встановити: які обмеження діяли під час отримання ОСОБА_5 права власності та права користування відповідними земельними ділянками; коли відповідачем було посаджено спірні багаторічні насадження та чи діяли обмеження щодо висадки багаторічних насаджень в межах охоронної зони газопроводів на час висадки відповідачем дерев; яким чином відповідач був повідомлений про встановлення заборони щодо висадки багаторічних насаджень в межах охоронної зони магістральних газопроводів; за рахунок якої сторони мають бути усунуті порушення користування охоронною зоною, у разі їх наявності та чи може бути покладено на відповідача обов'язок з усунення таких порушень.

У зв'язку із направлення справи на новий розгляд розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 310, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" в особі Одеського Лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів філії Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" задовольнити частково.

2. Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2017 у справі №916/1408/17 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.С. Берднік

Судді І.С. Міщенко

В.Г. Суховий

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення30.05.2018
Оприлюднено04.06.2018
Номер документу74411332
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1408/17

Ухвала від 15.11.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 08.11.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 18.10.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 26.09.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Постанова від 30.05.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Берднік І.С.

Ухвала від 30.03.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Берднік І.С.

Ухвала від 14.12.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 14.12.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Постанова від 28.11.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 09.11.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні