Справа № 2-370/2009
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 травня 2009 року смт. Леніне
Ленінський районний суд у складі:
головуючої судді Кондрак Н.Й.
при секретарі Хайрлаєвій О.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Керчгаз» про визнання дій неправомірними, визнання частково недійсними умов договору, внесення змін до договору, визнання дати внесення змін до договору 12.12.2007 року, стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по порушенню його прав як споживача, визнати недійсними умови договору щодо надання прав відповідачу на одностороннє відключення газу, внесення змін до договору, зокрема ч. 1 п. 6.1.1., зокрема припинення поставки газу тільки за рішенням суду, визнання дати внесення доповнень в договір від 17.12.2005 року в зв’язку зі зміною тарифів на оплату 12.12.2007 року, стягнення моральної шкоди 30 000грн. Вимоги мотивовані тим, що відповідач є монополістом, безпідставно підвищив ціну та відключив його від газопостачання, чим порушив права позивача та спричинив моральну шкоду.
У судовому засіданні позивач на позові наполягає з наведених в ньому підстав. Додатково пояснив, що просить визнати неправомірними дії відповідача щодо двохзначного тлумачення умов договору та невиконання його умов, вважає, що відключення від газопостачання можливе лише за рішенням суду і заборонене в зимовий період.
Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодилася в повному обсязі та пояснила, що відповідач діяв згідно умов договору та нормативних документів. Оскільки відповідач перевищив річне споживання газу 2500 м куб, повинен був сплачувати за ціною 47,8 коп, а сплачував за ціною 31,5 коп, внаслідок чого виникла заборгованість, які він не погасив, незважаючи на нагадування контролерів та попередження, відповіді на його письмові звернення, внаслідок чого було здійснено відключення. Законодавчої заборони відключення в зимовий період від газопостачання не має.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, всесторонньо дослідивши та оцінивши матеріали справи, виходячи з встановленого ст. 11 ЦПК України принципу диспозитивності, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав. Згідно зі ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Ст. 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи на підставі наданих сторонами доказів.
Як встановлено судом, 17.12.2005 року між позивачем та відповідачем було укладено договір на поставку газу. Протоколу розбіжностей, додаткових угод даний договір не містить. Договір відповідає Типовому, затвердженому Постановою НКРЕ № 1 від 04.01.2000 року, зареєстрованою в Мін’юсті за № 57/4278 від 01.02.2000р., що не суперечить ст. 630 ЦК України. Позивач просить визнати недійсними умови даного договору щодо права відповідача відключати споживача від газопостачання без рішення суду. Ст.ст. 627-629 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні його умов, зміст договору становлять визначені на розсуд сторін і погоджені ними умови і, відповідно, договір є обов’язковим для виконання сторонами. Таким чином, умови договору щодо відключення споживача погоджені сторонами, відповідають умовам, визначеним Типовим договором. П. 6 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою КМУ № 2246 від 09.12.1999 року визначено право газопостачальної організації відключати споживача від газопостачання в випадку порушення термінів оплати спожитого газу. Крім того, правочин (договір), а також його умови можуть бути визнані недійсними в випадках, визначених законодавством. Зокрема, ст. 215 ЦК України. Таких підстав з посиланнями на відповідну норму матеріального права позивачем не наведено.
Згідно ст. 651 ЦК України зміна договору допускається за згодою сторін. Як вбачається з пояснень позивача, він з пропозицією про зміну умов договору до відповідача не звертався.
Ч. 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що за рішенням суду договір може бути змінено у разі істотного порушення договору другою стороною та у випадках, встановлених договором або законом. При цьому істотним вважається таке порушення договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Жодної такої підстави позивачем не наведено.
Таким чином, підстав для визнання недійсними умов договору щодо права відповідача відключати споживача за несплату та внесення змін до договору щодо зупинення поставки газу тільки за рішенням суду суд, виходячи з принципу свободи договору та вищенаведених підстав, не вбачає.
Судом також встановлено, що 04 лютого 2008 року працівниками відповідача було здійснено відключення позивача від системи газопостачання на підставі попередження від 21.01.2008 року про наявність заборгованості за поставлений газ 631,14грн. Як вбачається з пояснень сторін, попередження було відправлене 21.01.2008 року і отримане позивачем. Дана обставина сторонами не оспорювалася. Згідно п. 13 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого Постановою КМУ № 1729 від 27.12.2001 року газопостачання можливе тільки за умови його 100% оплати. Після попередження позивач оплату не здійснив, внаслідок чого був відключений 04.02.2008 року і газопостачання поновлене після оплати заборгованості, що не оспорювало ся позивачем.
Позивачем також не оспорювалися дії відповідача щодо відключення, оскільки як пояснив позивач в судовому засіданні, він оспорює дії відповідача щодо двохзначного тлумачення умов договору та невиконання його умов. Згідно ст. 11 ЦПК України суд вирішував справу в межах заявлених позовних вимог.
Позивач вважає, що відповідач самочинно вніс зміни до договору в частині ціни за газ. Про що він довідався 12 грудня 2007 року в листі відповідача, внаслідок чого вважає, що саме з даної дати внесено зміни до договору та просить 12.12.2007 року визнати датою внесення змін до договору від 17.12.2005 року в зв’язку зі зміною тарифів на оплату газу.
П. 10 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого Постановою КМУ № 2246 від 09.12.1999 року з подальшими змінами та доповненнями, передбачено, що розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється починаючи з 1 січня 2007 р. за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного газу.
Згідно постанови НКРЕ № 1672 від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року встановлено диференціацію цін в залежності від обсягів споживання, згідно якої при річному споживанні газу до 2500 м куб. ціна за 1 м куб становить 31,5 коп. при перевищенні за результатами року цього обсягу і до 6000 м куб – 47,8 коп.
Абзацем 2 п. 10 вищенаведених Правил… передбачено, що застосування роздрібних цін, диференційованих залежно від річних обсягів споживання, у поточному році для споживачів здійснюється залежно від річного обсягу фактичного використання природного газу (зафіксованого на кожному особовому рахунку споживача) у попередньому році.
Згідно п. 32 Правил надання населенню послуг з газопостачання газопостачальні підприємства зобов’язані проводити за підсумками року станом на 1 січня перерахунок оплати споживачем вартості спожитого в попередньому році природного газу залежно від обсягу його фактичного використання в попередньому році за роздрібними цінами, що діяли в попередньому році тапроводити за підсумками першого півріччя поточного року станом на 1 липня перерахунок оплати споживачем вартості спожитого в першому півріччі поточного року природного газу залежно від обсягу його фактичного використання в першому півріччі поточного року за роздрібними цінами, що діяли в першому півріччі поточного року.
Абзацем 10 п. 10 Правил… передбачено, що г азопостачальні підприємства проводять щороку станом на 1 січня перерахунок оплати вартості використаного природного газу та суми нарахованих пільг окремо щодо кожного споживача залежно від обсягу фактичного використання газу у попередньому році та від диференційованих залежно від річних обсягів споживання роздрібних цін, що діяли в зазначеному році. Якщо за підсумками попереднього року фактичне використання природного газу споживачем не відповідає обсягам, на підставі яких визначалась ціна на природний газ, зокрема:
у разі перевищення обсягу використаного природного газу порівняно з встановленим у попередньому році (V2 > V1), споживач зобов'язаний протягом трьох місяців з дати здійснення перерахунку сплатити газопостачальному підприємству різницю його вартості, розрахунок якої здійснюється за формулою
Вс = (Ц2 х V2) - (Ц1 х V2),
де Ц1 - роздрібна ціна на природний газ, встановлена для оплати природного газу у попередньому році;
V1 - річний обсяг, згідно з яким була визначена ціна у попередньому році;
Ц2 - встановлена для оплати природного газу роздрібна ціна, що застосовується для споживача згідно з фактично використаним у попередньому році обсягом;
V2 - річний обсяг, фактично використаний споживачем у попередньому році;
Вс - вартість природного газу, яку споживач повинен сплатити за результатами перерахунку;
Вгп - вартість природного газу, яку газопостачальне підприємство зараховує на особовий рахунок споживача в рахунок майбутніх платежів;
у разі зменшення обсягу використаного природного газу порівняно з встановленим у попередньому році (V2 < V1), різниця у вартості газу залишається на особовому рахунку споживача і зараховується в рахунок майбутніх платежів. Розрахунок вартості у цьому разі здійснюється за формулою
Вгп = (Ц1 х V2) - (Ц2 х V2).
Такий перерахунок здійснюється до 1 лютого поточного року.
Цим же пунктом передбачено, що за ініціативою газопостачального підприємства або заявою споживача газопостачальне підприємство проводить станом на 1 липня перерахунок оплати вартості використаного природного газу залежно від обсягу його фактичного використання у першому півріччі поточного року та від роздрібних цін, що діяли в першому півріччі поточного року, аналогічно перерахунку, який проводиться за підсумками року станом на 1 січня. При цьому слід враховувати, що обсяг фактично використаного споживачем природного газу у першому півріччі поточного року становить 60 відсотків річного обсягу споживання природного газу, згідно з яким застосовуються роздрібні ціни на природний газ. Такий перерахунок здійснюється до 1 серпня поточного року.
Як встановлено судом, вбачається з виписки з особового рахунку споживача, фінансового стану (а.с. 42-43) та не оспорювалося позивачем, станом на травень 2007 року позивач спожив 2850 м куб газу, що перевищувало 100% від річного обсягу споживання газу, при якому оплата здійснювалася б по ціні 31,5 коп. внаслідок чого виник борг 506,87 грн. За підсумками 2007 року позивач спожив 4400 м куб газу, сплачуючи по 31,5 коп., а не 47,8 коп., внаслідок чого і утворився борг 631,14 грн. Доводи позивача, що він повинен був оплачувати по 47,8 коп. тільки різницю спожитого газу 4400 м куб – 2500 м куб = 1900 куб, а не весь спожитий газ, суперечать постанові НКРЕ № 1672 від 19.12.2006 року, якою такий порядок оплати не передбачений.
Доводи позивача, що він не був сповіщений в порушення умов договору про зміну цін суперечать матеріалам справи та його власним поясненням в судовому засіданні. З листа позивача, датованого 21.11.2007 року відповідачу (а.с 9) вбачається, що йому відомо про постанову НКРЕ № 1672 від 19.12.2006 року та її дію з 01.01.2007 року.
Як вбачається з пояснень позивача, розрахункову книжку він купує сам, а не отримує у відповідача, оскільки йому так зручніше, розраховується за газ в банківських установах, а не безпосередньо відповідачу. Відповідно, відповідач не може виконати свої зобов’язання згідно п. 3.3 договору щодо зазначення ціни на газ в розрахунковій книжці із посилання на нормативно-правовий акт, яким вона затверджена. Доказів того, що відповідач в порушення п. 6.2.5. договору відмовився надати йому дану розрахункову книжку з зазначенням даних відомостей чи інформацію щодо тарифів чи їх утворення, позивач не надав.
Доказів того, що тарифи протягом 2007 року мінялися, позивач не надав. Відповідач дану обставину заперечує, пояснюючи, що протягом 2007 року тарифи залишались незмінними.
П. 3.1. Договору між позивачем та відповідачем встановлено, що роздрібні ціни на природний газ встановлюються НКРЕ. Жодним пунктом договору не визначено конкретну ціну на газ і не передбачено, що вона встановлюється договором. Таким чином, відповідач ніяких доповнень до договору стосовно ціни на газ на 2007 рік, не приймав і доводи позивача що односторонньої зміни відповідачем умов договору в частині ціни на газ не відповідають договору.
В зв’язку з відсутністю вини відповідача, немає підстав і для стягнення моральної шкоди. Суд також зазначає, що згідно п. 5 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів», моральна шкода підлягає стягненню тільки у випадку, якщо вона завдана небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.
Керуючись ст.ст. 627-629, 651 ЦК України, Постановою КМУ № 2246 від 09.12.1999 року Постановою НКРЕ № 1672 від 19.12.2006 року ст. ст. 3, 11, 15, 208, 212-215, 217-218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного Суду АР Крим через Ленінський районний суд АРК шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або без подання заяви про апеляційне оскарження при умові подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя підпис ОСОБА_2
Копія вірна:
суддя
Суд | Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2009 |
Оприлюднено | 19.01.2010 |
Номер документу | 7447244 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим
Кондрак Наталя Йосифівна
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Лойзик Марія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні