Рішення
від 23.05.2018 по справі 549/593/17
ЧОРНУХИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 549/593/17

Провадження № 2/549/26/18

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 травня 2018 року Чорнухинський районний суд Полтавської області

у складі: головуючого - судді Глущенко Н.М.

з участю секретаря Міщенко Т.А.

позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника позивача - ОСОБА_3

представника відповідача - ОСОБА_4

представника третьої особи - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду смт. Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Кізлівська сільська рада Чорнухинського району Полтавської області, про визнання незаконним та скасування рішень, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,-

в с т а н о в и в:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із позовом до Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Кізлівська сільська рада Чорнухинського району Полтавської області, про визнання незаконним та скасування рішень, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.

Свої позовні вимоги мотивують тим, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 15.12.2016 року державним нотаріусом Чорнухинської державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 належить право на земельну частку (пай) в розмірі 3,58 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0122398, виданого члену КСП Шляхом Ілліча ОСОБА_6, який помер 30.05.1998 року в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області.

З метою реалізації права на землю у відповідності до вимог ст.3 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися із заявами до Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області про виділення їм належної земельної частки (паю) в натурі ( на місцевості).

Згідно з розпорядженням голови Чорнухинської районної державної адміністрації №41 від 31.01.2017 року Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі земельної частки (паю) 3,58 в умовних кадастрових гектарах на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області ОСОБА_2 в розмірі ? земельної частки (паю) згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 15.12.2016 року, ОСОБА_1 в розмірі ? земельної частки (паю) згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 15.12.2016 р. Рекомендовано ОСОБА_2 та ОСОБА_1 виготовлену технічну документацію подати до райдержадміністрації для розгляду і прийняття відповідного розпорядження.

На підставі вказаного розпорядження Чорнухинської РДА, але у відсутності укладеного замовником ОСОБА_2, ОСОБА_1 договору про виконання робіт з виготовлення технічної документації із землеустрою, ФОП ОСОБА_7 була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5325181700:00:005:0096, загальна площа - 2,5432 га, розташована на території Кізлівської сільської ради с.Кізлівка ( за межами населеного пункту).

При цьому позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із заявами від 03.02.2017 року про розробку технічної документації із землеустрою до розробника ФОП ОСОБА_7 не зверталися.

Розпорядженням голови Чорнухинської РДА Полтавської області №132 від 03.04.2017 року Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_2 в розмірі ? земельної частки (паю) ОСОБА_1 в розмірі ? земельної частки (паю) на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області. Посвідчено право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5325181700:00:005:0096 площею 2,5400 га, в тому числі - ріллі - 2,5400 га.

У зв'язку з виниклими сумнівами щодо відповідності обрахованого розміру земельної ділянки у розпорядженні №132 від 03.04.2017 року позивачі звернулися за роз'ясненнями до відділу у Чорнухинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Полтавській області та отримали інформацію, що площа виділеної земельної ділянки в розмірі 2,54 га обрахована відповідно до розрахунку грошової оцінки земельної частки (паю) відповідної агрогрупи грунтів в межах розпайованих земель КСП Шляхом Ілліча Чорнухинського району, що наведена у таблиці 1 додатку 2 до технічної документації по розробці схеми організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель колективного сільськогосподарського підприємства Шляхом Ілліча розробленої ДП Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою . Відповідно до списку, доданого до технічної документації по розробці схеми організації територій земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель КСП Шляхом Ілліча ОСОБА_6 було виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,54 га серії ПЛ №158499, який зареєстрований у книзі реєстрації державних актів, але останній не отриманий.

Таким чином, розпорядженням Чорнухинської РДА №132 від 03.04.2017 року прийнято рішення про посвідчення права власності співвласникам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5325181700:006005:0096 площею 2,54 га, в тому числі - ріллі - 2,54 га, не на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0122398, а на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №158499, який покійному не видавався, а тому право власності на земельну ділянку він не набув.

В зв'язку з чим просили суд визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,5400 га виданий на ім'я ОСОБА_6, визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Чорнухинської РДА №41 від 31.01.2017 року, розпорядження голови Чорнухинської РДА №132 від 03.04.2017 року та стягнути судові витрати на їх користь.

В судовому засіданні позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_1 та представник позивачів ОСОБА_3 позовні вимоги, викладені в заяві підтримали та просили задовольнити позов. Позивачі зазначили, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого державним нотаріусом Чорнухинської державної нотаріальної контори, їм належить право на земельну частку (пай) в розмірі 3,58 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0122398, виданого члену КСП Шляхом Ілліча ОСОБА_6, який помер 30.05.1998 року в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області. Пояснили, що у них виник сумнів у правильності проведення обрахунку площі земельної ділянки з умовних кадастрових гектарів у фізичні гектари, зазначивши, що в умовних кадастрових гектарах площа земельної ділянки становить 3,58 , а у фізичних гектарах та сама площа земельної ділянки складає 2,54.

Представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_5 суду пояснила, що Головне управління розпоряджається тільки вільними землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, тому не розпоряджається землями, які знаходяться у приватній власності. Відділом не проводиться перерахунок площ з умовних кадастрових гектарів у фізичні гектари.

Представник Кізлівської сільської ради в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи у його відсутності, проти позовних вимог не заперечував.

Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Згідно частини статті 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи.

Відповідно до вимог ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження Чорнухинської РДА від 09.07.2002 №147 було затверджено межі та розміри земельних ділянок громадян при реалізації ними права на виділення земельної частки (паю) в натурі на ділянці приватизації колишнього КСП Шляхом Ілліча на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

На підставі розпорядження Чорнухинської РДА від 09.07.2002 № 147 на ім'я ОСОБА_6 було виготовлено Державний акт на право власності на земельну ділянку розміром 2,54 га, яка розташована на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області серії ПЛ № 158499 від 02.09.2003.

В судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 15.12.2016 року державним нотаріусом Чорнухинської державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 належить право на земельну частку (пай) в розмірі 3,58 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0122398, виданого члену КСП Шляхом Ілліча ОСОБА_6, яким помер 30.05.1998 року в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області.

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 12.01.2017 звернулись до голови Чорнухинської РДА з заявою, в якій просили надати дозвіл на виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) 4,90 умовних кадастрових гектарах в розмірі по ? на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області згідно сертифіката ПЛ №0122398 від 19.12.1996, свідоцтв про право на спадщину за законом серії НВІ № 255095 та НВІ № 255094 від 15.12.2016.

На підставі поданої заяви та, долучених до неї документів, розпорядженням Чорнухинської РДА від 31.01.2017 №41 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою , щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі земельної частки(паю) 4,90 в умовних кадастрових гектарах на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області гр. ОСОБА_2 та гр.ОСОБА_1 в розмірі ? земельної частки (паю) згідно свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 15.12.2016 НВІ №255095 та НВІ №255094.

На підставі заяв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 03.02.2017 ФОП ОСОБА_7 було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ( а.с.22-39 ).

28.02.2017 ОСОБА_2О та ОСОБА_1 звернулись до голови Чорнухинської РДА з заявою, в якій просили затвердити технічну документацію на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну частку (пай) площею 2,5432 га , кадастровий номер 5325181700:00:005:0096 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

Відповідно до поданої заяви, Чорнухинська РДА своїм розпорядженням від 03.04.2017 №132 затвердила технічну документацію із землеустрою щодо всчтановлення меж земельної ділянки в натурі (на м ісцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_1

Відповідно до довідки виданої відділом у Чорнухинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Полтавській області №31-16-0. 37-8/177-17 8/0/177-17 від 260.05.2017 року видно, що відповідно до списку доданого до технічної документації по розробці схеми організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель колективного сільськогосподарського підприємства Шляхом Ілліча ОСОБА_6 було надруковано державний акт на право привтаної власності на землю серія ПЛ №158499 на земельну ділянку загальною площею 2,54 га, що є зареєстрований у книзі реєстрації державних актів, але не отриманий.

Площа земельної ділянки 2,54 га обрахована відповідно розрахунку грошової оцінки земельної частки (паю) відповідної агрогрупи грунтів в межах розпайованих земель КСП Шляхом Ілліча Чорнухинського району, що наведено у таблиці 1 додатку 2 до технічної документації по розробці схеми організації території земельних часток (паїв) в межах розпайованих земель колективного сільськогосподарського підприємства Шляхом Ілліча розробленої Полтавським філіалом Інмтитуту землеустрою Української академії аграрних наук у 2000 році.

Відповідно до Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у

колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.

Закон України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) (далі - ОСОБА_8) визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності.

Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної районної державної адміністрації.

Відповідно до ст. 5 Закону сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної

документації із землеустрою, якщо такі роботи виконуються за рахунок місцевого бюджету; сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо; надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), в порядку, визначеному цим Законом; оформляють матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників до моменту видачі державних актів на право власності на земельну ділянку; приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв).

Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Видані головою Чорнухинської райдержадміністрації розпорядження №41 від 31.01.2017 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 ОСОБА_1О. , №132 від 03.04.2017 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та посвідчення права власності на земельну ділянку ОСОБА_2 та ОСОБА_1О. є правозастосовчими ненормативними актами індивідуальної дії, які за юридичними наслідками констатують факт надання згоди та вичерпали свою дію внаслідок їх виконання (є виконаними в силу самого факту їх прийняття).

Позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах .

Рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009, встановлено, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України зазначені висновки мають бути врахованими судом при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин.

Оскаржувані Розпорядження Чорнухинської райдержадміністрації узгоджуються з вимогами чинного законодавства і прийняті відповідно до обставин, що склалися, є вірними по суті, отже окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним.

З врахуванням вищенаведеного, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності вважаю, що в задоволенні позову слід відмовити.

ОСОБА_8 України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст.ст.13,81,263-265 ЦПК України суд -

вирішив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Кізлівська сільська рада Чорнухинського району Полтавської області, про визнання незаконним та скасування рішень, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Чорнухинський районний суд Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 01 червня 2018 року.

Суддя

СудЧорнухинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.05.2018
Оприлюднено12.06.2018
Номер документу74530228
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —549/593/17

Постанова від 27.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Постанова від 27.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Ухвала від 03.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Ухвала від 24.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Ухвала від 17.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Абрамов П. С.

Ухвала від 23.05.2018

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

Рішення від 23.05.2018

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

Рішення від 23.05.2018

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

Ухвала від 23.05.2018

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

Ухвала від 07.05.2018

Цивільне

Чорнухинський районний суд Полтавської області

Глущенко Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні