Ухвала
від 06.06.2018 по справі 210/4392/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 11-сс/774/722/18 Справа № 210/4392/17 Головуючий у 1 й інстанції - ОСОБА_1 Доповідач - ОСОБА_2

У Х В А Л А

ІМ ЕН ЕМ У КР АЇ НИ

06 червня 2018 року м. Дніпро

Апеляційний суд Дніпропетровської області у складі колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ:

головуючого судді ОСОБА_2

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4

секретаря судового засідання ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 травня 2018 року про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 12017040710002316 стосовно

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 306, ч. 1 ст. 263 КК,

за участю:

прокурора ОСОБА_8

підозрюваного

(в режимі відео конференції) ОСОБА_7

захисника

(в режимі відео конференції) ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ :

В апеляційній скарзі захисник просить скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову, якою відмовити в задоволенні клопотання прокурора про продовження строку тримання під вартою та застосувати до підозрюваного більш м`який запобіжний захід, не пов`язаний з позбавленням волі.

Оскаржуваною ухвалою слідчого судді задоволено клопотання слідчого СВ Металургійного ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_9 , погоджене з прокурором ОСОБА_10 , та продовжено строк тримання під вартою стосовно ОСОБА_7 до 25 червня 2018 року включно.

Слідчий суддя зазначив, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2ст.307,ч.2ст.306,ч.1ст.263ККпідтверджується матеріалами кримінального провадження, а також стороною обвинувачення доведено необхідність продовження строків тримання під вартою підозрюваного. Враховуючи спосіб та характер вчинення кримінальних правопорушень, мотиви таких дій, прокурором доведено обставини, які свідчать про наявність ризиків перешкоджати кримінальному провадженні, зокрема, ризик незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому кримінальному провадженні підтверджується тим, що в даному провадженні є інший підозрюваний ОСОБА_11 , якій обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, з якою ОСОБА_7 перебуває у родинних відносинах. Крім того, в провадженні призначено ряд експертиз, проведення яких не завершено, що не виключає можливості впливу підозрюваного на експертів та особу, яка була залучена до негласного співробітництва, тому для запобігання цим спробам підозрюваному слід продовжити запобіжний захід в межах строку досудового розслідування.

В апеляційній скарзі захисник посилається на необґрунтованість ухвали слідчого судді. Зазначає, що слідчим суддею в судовому засіданні взагалі не було перевірено обґрунтованість підозри, а також вказав про доведеність стороною обвинувачення ризиків, без доказів на підтвердження вказаних ризиків в контексті ст.. 84 КПК. Крім того, в ході розгляду клопотання ОСОБА_7 зазначив про застосування до нього фізичного насильства та психологічного впливу, однак взагалі слідчим суддею в порушення п. 6 ст. 206 КПК не вжито жодних заходів. В клопотанні слідчого не викладені обставини, що ризики не зменшилися та не зазначено обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали. Також, слідчим суддею не зазначено жодних обставин на обґрунтування того, що жоден з більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаних у клопотанні ризикам.

В судовому засіданні захисник та підозрюваний ОСОБА_7 підтримали апеляційну скаргу захисника і з підстав, викладених в скарзі, просили її задовольнити, ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні клопотання прокурора та застосувати до підозрюваного запобіжний захід, не пов`язаний з триманням під вартою.

Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги захисника, посилаючись на її безпідставність та просив залишити її без задоволення, а ухвалу слідчого судді без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, думки сторін кримінального провадження, перевіривши надані матеріали та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог частин 3, 4 ст. 199 КПК клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених устатті 184цього Кодексу,повинно містити: виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.

Слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку тримання під вартою до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який йдеться у клопотанні слідчого або прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається з клопотанням.

При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу відповідно до положеньст.178КПК,крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, зазначені у вказаній статті.

З вимог ст. 177 КПК вбачається, що підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Розглядаючи клопотання про продовження строку тримання під вартою для прийняття законного та обґрунтованого рішення в порядку ст. 199 КПК, суд повинен з`ясувати всі обставини, які передбачають підстави для застосування цього запобіжного заходу, та умови, за яких таке продовження можливе.

Колегія суддів вважає, що зазначені вище вимоги кримінального процесуального закону при розгляді клопотання прокурора слідчим суддею дотримані, а доводи сторони захисту, викладені в судовому засіданні та зазначені в апеляційній скарзі щодо необґрунтованості ухвали суду першої інстанції, є безпідставними.

Згідно наданих матеріалів, 21 травня 2018 року ОСОБА_7 вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 306, ч. 1 ст. 263 КК, які виразилися у незаконному придбанні, зберіганні з метою збуту, а також незаконний збут психотропних речовин, вчинені повторно, за попередньою змовою групою осіб; у розміщенні коштів, здобутих від незаконного обігу психотропних речовин у установах, вчинене повторно; у придбанні, зберіганні, вогнепальної зброї без передбаченого законом дозволу.

Відомості, що дають підстави обґрунтовано підозрювати його у вчиненні вказаних злочинів, підтверджуються матеріалами, доданими до клопотання, зокрема, протоколом про результати проведення установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу від 11 січня 2018 року, протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії спостереження за особою від 13 лютого 2018 року, протоколом про зняття інформації, отриманої з транспортних телекомунікаційних мереж від 27 лютого 2018 року, а також іншими матеріалами.

Крім того, обґрунтованість цієї підозри раніше була предметом судового розгляду і знайшла об`єктивне підтвердження при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу та під час перегляду відповідного рішення слідчого судді в апеляційному порядку. З матеріалів провадження не вбачається, що з цього часу виникли будь-які нові обставини, які б спростували обґрунтованість цієї підозри або причетність ОСОБА_7 до інкримінованих йому злочинів.

Таким чином, доводи апеляційної скарги захисника про необґрунтованість пред`явленої ОСОБА_7 підозри у вчиненні вказаних злочинів повністю спростовуються дослідженими матеріалами.

Апеляційний суд вважає також обгрунтованими висновки слідчого судді, що ризики, які були підставою для застосування підозрюваному запобіжного заходу, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК, продовжують існувати та не зменшилися, а саме ОСОБА_7 ,перебуваючи насвободі,з метоюуникнення відповідальностіза вчиненекримінальне правопорушенняможе переховуватисявід органівдосудового розслідуваннята суду,а такожвплинути насвідків,експерта,спеціаліста,іншого підозрюваногов цьомукримінальному провадженніабо продовжитикримінальне правопорушення, в якому підозрюється.

Оцінюючи вищевказані обставини, апеляційний суд також приймає до уваги практику ЄСПЛ, зокрема, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» №33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Водночас, апеляційний суд відповідно до ст. 178 КПК, враховує тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованих злочинів, зокрема, санкцією ч. 2 ст. 306 КК передбачено покарання у виді позбавлення волі строком від восьми до п`ятнадцяти років, що відноситься у відповідності до ст. 12 КК до категорії особливо тяжких злочинів, його вік, стан здоров`я, міцність соціальних зв`язків, наявність місця роботи, раніше не судимий. Однак, ризики, зазначені в ухвалі суду, є реальними та не зменшилися, і запобігти їхньому уникненню, окрім як продовження найбільш суворого запобіжного заходу неможливо, а тому слідчим суддею було обґрунтовано задоволено клопотання слідчого та продовжено підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування.

Доводи захисту про недоведеність стороною обвинувачення вищевказаних ризиків апеляційний суд вважає їх необґрунтованими з огляду на вищевикладене.

Що стосується посилань захисника в апеляційній скарзі про заявлення підозрюваним щодо застосування до нього фізичного насильства, однак слідчий суддя залишив це поза увагою, апеляційний суд зважає на них та зазначає, що це не позбавляє сторони захисту право звернутися до слідчого судді в суді першої інстанції з відповідною заявою в порядку ст. 206 КПК, яка може бути розглянута в окремому провадженні. Разом з тим, таких заяв підозрюваного до апеляційного суду не надходило.

Таким чином, порушень вимог кримінального процесуального законодавства, які б слугували підставами для скасування ухвали слідчого судді не вбачається, продовжений судом запобіжний захід стосовно підозрюваного ОСОБА_7 відповідає вимогам КПК, тому колегія суддів вважає, що ухвала слідчого судді є законною, обґрунтованою і вмотивованою, та не підлягає скасуванню, а в задоволенні апеляційної скарги захисника ОСОБА_6 слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 183, 194, 405, 407, 419, 422 КПК, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 травня 2018 року про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 12017040710002316 стосовно ОСОБА_7 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Судді:




ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудАпеляційний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.06.2018
Оприлюднено22.02.2023
Номер документу74583189
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —210/4392/17

Ухвала від 07.06.2018

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Літвіненко Н. А.

Ухвала від 06.06.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Піскун О. П.

Ухвала від 30.05.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Живоглядова І. К.

Ухвала від 22.05.2018

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Літвіненко Н. А.

Ухвала від 18.05.2018

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 22.05.2018

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Літвіненко Н. А.

Ухвала від 16.05.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Піскун О. П.

Ухвала від 11.05.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Крот С. І.

Ухвала від 11.05.2018

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Літвіненко Н. А.

Ухвала від 11.05.2018

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Літвіненко Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні