Справа № 383/24/18
Номер провадження 2/383/132/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2018 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Адаменко І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Одінцової Н.Г.,
представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області в приміщенні Бобринецького районного суду Кіровоградської області, справу № 383/24/18 за позовною заявою ОСОБА_3 до Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про встановлення факту постійного проживання та визнання права власності на майно у порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулась до суду із вищевказаним позовом в якому з урахування уточнених позовних вимог просить встановити факт її постійного проживання з ОСОБА_5 на момент відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_4 року за адресою: с. Зоряне Бобринецького району Кіровоградської області (господарство НОМЕР_3) та визнати за нею в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) площею 7,27, що розташована на території Витязівської сільської ради, яка належала ОСОБА_5 на підставі сертифікату серії НОМЕР_2 від 19.04.1997 року зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну ділянку (пай) за №174. Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року помер її двоюрідний дядько ОСОБА_5, після смерті якого відкрилась спадщина на земельну частку (пай) площею 7,27 га, що розташована на території Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області. Вона є єдиною спадкоємицею майна, що належало ОСОБА_5. Оскільки на момент смерті ОСОБА_5 проживала разом з ним, піклувалася про нього, разом вели спільне господарство, тому вважає, що відповідно до положень ст.549 ЦК Української РСР (чинного на момент смерті спадкодавця) прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5, оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Факт постійного проживання із спадкодавцем підтверджується поясненнями свідків та потрібний їй для реалізації своїх прав на прийняття спадщини.
Представник позивача - адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, додатково пояснивши, що позивач з 1995 року проживала з двоюрідним дядьком ОСОБА_5 у будинку останнього до дня його смерті та вела з ним спільне господарство. Після смерті ОСОБА_5 проживала в його будинку ще близько одного року. Поховання ОСОБА_5 не здійснювала. До нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 позивачка не зверталася.
Представник відповідача - ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та заперечив проти їх задоволення. Подав відзив на позовну заяву, згідно якого зазначив, що згідно даних погосподарської книги Витязівської сільської ради №1 с. Зоряне за 1996-2000 роки, ОСОБА_4 не проживала спільно з ОСОБА_5 та не вела з ним спільне господарство, а останній на час смерті проживав один. Крім цього, згідно рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 25.08.2009 року спадщина на земельну частку (пай) площею 7,27 га, яка належала ОСОБА_5, визнана відумерлою та передана у комунальну власність Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області. (а.с.55-56).
Ухвалою суду від 11.01.2018 року позовну заяву залишено без руху (а.с.20-21).
Ухвалою суду від 02.02.2018 року відкрито провадження у справі (а.с.32-34).
Ухвалою суду від 06 березня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.87-88).
Ухвалою суду від 21.03.2018 року задоволено клопотання представника позивача про виклик свідків (а.с.98-99).
Ухвалою суду від 21.03.2018 року задоволено клопотання представника відповідача про виклик свідка (а.с.100-101).
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_4 року у с. Зоряне Бобринецького району Кіровоградської області помер ОСОБА_5, що підтверджується копією запису акта про смерть №18 від 11.04.1997 року (а.с.18).
Судом встановленого, що ОСОБА_5 є двоюрідним дядьком позивача, що підтверджується копіями архівних витягів з державного архіву Кіровоградської області від 22.01.2018 року (а.с.81-84); копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (а.с.79) та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 (а.с.14,78).
За своє життя ОСОБА_5 перебував у членах КСП Колос та отримав право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Колос розміром 7,27 умовно кадастрових гектар, яка розташована на території Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, що підтверджується копією сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 виданого Бобринецькою районною державною адміністрацією 19.04.1997 року (а.с.8-9).
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як вбачається з копії погосподарської книги Витязівської сільської ради №1 села Зоряне за 1996-2000 роки ОСОБА_4 проживала в домогосподарстві №546 разом із бабусею ОСОБА_6, яка була головою даного господарства. Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_6 позивач у 1998 році стала головою вказаного домогосподарства та проживала в ньому з чоловіком ОСОБА_7 та донькою ОСОБА_8 до липня 2007 року (а.с.41-43).
Згідно довідки Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області №44 від 13.02.2018 року, ОСОБА_5 був зареєстрований та постійно проживав за адресою: с. Зоряне Бобринецького району Кіровоградської області. На час смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_4 року, проживав один. Заповіти від імені ОСОБА_5 сільською радою не посвідчувалися (а.с.49). Вказані обставини також підтверджуються копією погосподарської книги Витязівської сільської ради №1 села Зоряне за 1996-2000 роки, згідно якої ОСОБА_5 проживав один у домогосподарстві НОМЕР_3 та був головою даного господарства. Після його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 року, у домогосподарстві ніхто не проживав (а.с.44).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 пояснила, що знає позивачку як односельчанку. Їй відомо, що ОСОБА_5 проживав у власному будинку в с. Зоряне Бобринецького району разом із матір'ю ОСОБА_10 Після смерті матері він проживав у будинку один. Позивачка проживала по сусідству із ОСОБА_5 разом з бабусею та чоловіком. Деякий час позивачка доглядала за ОСОБА_5 та допомагала по господарству. Разом із іншими родичами ОСОБА_3 здійснила поховання померлого та доглядає за його могилою. Після смерті ОСОБА_5 в будинку ніхто не проживав та він зруйнувався. Із майна у померлого залишилась земельна ділянка, яка перебувала в користуванні сільської ради.
Свідок ОСОБА_11 пояснив, що знає позивачку як односельчанку, яка проживала разом з матір'ю, бабусею та дідусем в с. Зоряне Бобринецького району у своєму домоволодінні. ОСОБА_5 проживав в іншому домоволодінні разом із матір'ю, а після її смерті один. Позивачка приїжджала до ОСОБА_5 та допомагала по господарству. Хто здійснював поховання померлого йому невідомо. Знає, що ОСОБА_12 допомагав у похованні.
Свідок ОСОБА_12 пояснив, що знає позивачку як односельчанку, яка проживала в будинку своєї бабусі. Померлий ОСОБА_5 не був одружений, проживав із матір'ю, а після її смерті, сам. Господарства у померлого не було. Позивачка не проживала у будинку померлого. Він отримав свідоцтво про смерть ОСОБА_5
З матеріалів справи та показів свідків судом не встановлено, що позивач по справі та спадкодавець на час смерті останнього проживали за однією адресою за місцем проживання спадкодавця та вели спільне господарство.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина до складу якої входить земельна частка (пай) розміром 7,27 умовно кадастрових гектар, яка розташована на території Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області.
Рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 25.08.2009 року по справі №2-о-37/2009 р. визнано відумерлою спадщину на земельну частку (пай) площею 7,27 умовно кадастрових гектар, яка належала ОСОБА_5 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) від 19.04.1997 року виданого КСП ім. Колос Витязівської сільської ради, серії НОМЕР_2. Спадщину передано у власність Витязівській сільській раді Бобринецького району Кіровоградської області (а.с.45). Вказаним рішенням суду зокрема встановлено, що спадкові справи від імені ОСОБА_5 не заводились, заповіти Бобринецькою державною нотаріальною конторою не посвідчувались.
Державна реєстрація права комунальної власності Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області на вказану земельну ділянку проведена 26.10.2017 року, номер запису про інше речове право: 23119215, про що свідчить Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №102199883 від 01.11.2017 року (а.с.46).
Дані правовідносини сторін витікають з інституту спадкування та регулюються нормами Цивільного Кодексу УРСР в редакції 1963 року, оскільки спадщина була відкрита до 01.01.2004 року, тому необхідно застосовувати Закон, який був чинний на момент відкриття спадщини.
Відповідно до ст.524 ЦК УРСР в редакції 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Статтею ст. 525 цього кодексу також передбачено, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Статтею 529 ЦК УРСР в редакції 1963 року передбачено, що спадкоємцями першої черги за законом є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга) (стаття 530 ЦК УРСР в редакції 1963 року).
Оскільки позивач є двоюрідною племінницею ОСОБА_5, а тому не відноситься до спадкоємців першої та другої черги за законом після смерті померлого.
Згідно ст. 531 ЦК УРСР в редакції 1963 року до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Той факт, що позивачка перебувала на утриманні ОСОБА_5 не менше одного року до його смерті не доведений будь-якими доказами.
Таким чином, оскільки позивачкою не доведено той факт, що вона відноситься до осіб, перелічених у статтях 529-531 ЦК УРСР в редакції 1963 року, тому вона не є спадкоємицею майна після смерті ОСОБА_5
Заповіт від імені ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 не складався.
Окрім того, позивачка не зверталась до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5
Таким чином, проаналізувавши та оцінивши всі вищевикладені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимога про встановлення факту постійного проживання позивача ОСОБА_4 з ОСОБА_5 на момент відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_4 року за адресою: с. Зоряне Бобринецького району Кіровоградської області (господарство НОМЕР_3) задоволенню не підлягає, оскільки даний факт не знайшов своє підтвердження під час розгляду справи, при цьому, вказаний факт, при спадкуванні за нормами ЦК УРСР в редакції 1963 року, правового значення для вирішення справи не має.
Оскільки судом не встановлено того факту, що позивач є спадкоємицею майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5 ні за законом ні за заповітом, та на даний час спірна земельна ділянка є комунальною власністю, тому вимоги про визнання права власності на майно у порядку спадкування задоволенню також не підлягають.
За вказаних вище обставин суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_4 до Витязіської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про встановлення факту постійного проживання та визнання права власності на майно у порядку спадкування слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 12, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 315, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 524, 529, 530, 531 ЦК УРСР в редакції 1963 року, суд, -
В И Р І Ш И В :
ОСОБА_4 в задоволенні позову до Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про встановлення факту постійного проживання та визнання права власності на майно у порядку спадкування - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Кіровоградської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 поштовий індекс 25005.
Відповідач: Витязівська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області, Код ЄДРПОУ 04365448, Юридична адреса: вулиця Базарна,19 село Витязівка Бобринецького району Кіровоградської області, поштовий індекс 27232.
Представник позивача: адвокат ОСОБА_1, свідоцтво про право зайняття адвокатською діяльністю № 382 від 25.02.2011 року.
Повне судове рішення складено 13.06.2018 року.
Суддя І.М. Адаменко
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2018 |
Оприлюднено | 14.06.2018 |
Номер документу | 74648740 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Адаменко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні