Дата документу 14.06.2018
ЄУ № 420/319/18
Провадження №2/420/313/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Стеценко О.С.
за участю секретаря Стєніної А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новопсков в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Краснолуцької міської ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Перша Горлівська нотаріальна контора,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить визначити для неї додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, що помер 20.12.2016 в м. Хрустальний (Красний Луч), Луганська область.
В позовній заяві позивач зазначила, що 20.12.2016 помер її батько ОСОБА_2, після смерті якого відкрилася спадщина. Вона є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька. У встановлений законом строк вона не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки її батько помер 20.12.2016 у м. Хрустальний, де відсутні органи державної влади України. Крім того, їй необхідно було звернутися до Волноваського районного суду Донецької області із заявою про встановлення факту смерті її матері, що мало наслідком значні витрати зі сплати судового збору та оплати правової допомоги. У зв'язку зі скрутним матеріальним становищем, відсутністю заробітку через бойові дії, вона пропустила шестимісячний строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та змушена звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 19.03.2018 у справі було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 03.04.2018.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 03.04.2018 підготовче судове засідання відкладено до 15.05.2018 та витребувано у державного нотаріуса Новопсковської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), та витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі спадкової справи після ОСОБА_2, який помер 12.12.2016).
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 15.05.2017 підготовче провадження у справі було закрито та призначено справу до судового розгляду на 14.06.2018.
Сторони в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, позивач та представник позивача ОСОБА_4 надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, на задоволенні позовних вимог наполягають. Представник позивача в своїй заяві також зазначив, що у зв'язку з тим, що ним невірно зазначено точну назву відповідача, вірною слід вважати назву відповідача - Краснолуцька міська рада Луганської області.
Від представника третьої особи до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі документів.
Вивчивши письмові докази, матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер 20.12.2016 в м. Красний Луч Луганської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії ІІ-НО №002518, виданим Волноваським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, актовий запис №919.
Як вбачається з матеріалів справи, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.
ОСОБА_5 є донькою та спадкоємцем першої черги за законом після ОСОБА_2, що підтверджується її свідоцтвом про народження серії ІІІ-ЯР №679517, виданим 05.01.1958 Брянським районним бюро ЗАГС Луганської області, актовий запис №9; свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-ЕД №403498, виданим 25.02.1978 Відділом ЗАГС м. Красний Луч Ворошиловградської області, актовий запис №183, згідно якого прізвище ОСОБА_6 після укладення шлюбу було змінено на Тактарова .
Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №51758120 від 02.05.2018, виданої Новопсковською державною нотаріальною конторою, спадкова справа після ОСОБА_2, який помер 20.12.2016, не заводилася.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно з ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Як зазначено у позовній заяві, ОСОБА_1 своєчасно не прийняла спадщину у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем через відсутність заробітку, а також у зв'язку з тим, що на території Луганської області проводилися бойові дії.
Судом спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку у спадщині відповідно до ст. 1241 ЦК України, не виявлено.
Звернувшись до Першої Горлівської нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області позивачу було роз'яснено її право звернутися до суду із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини у зв'язку з пропуском нею такого строку.
Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Судом встановлено, що спадкодавець помер 20.12.2016, отже, граничний строк для подання заяви про прийняття спадщини відповідно до ст.1270 ЦК України сплинув 20.06.2017.
Таким чином, судом встановлено, що у визначений законом строк позивач не подав заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, у зв'язку з чим не може оформити належним чином свої спадкові права.
Щодо поважності причини пропуску строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини суд зазначає таке.
Статтею 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини у справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 263-268, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Краснолуцької міської ради Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Перша Горлівська нотаріальна контора, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії ЕК №754285, виданий Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області 19.02.1998, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, який помер 20.12.2016 в м.Хрустальний Луганської області, з дня набрання рішенням законної сили.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії ЕК №754285, виданий Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області 19.02.1998, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідач - Краснолуцька міська рада Луганської області, що знаходиться за адресою: вул. Комуністична, 33, м. Хрустальний Луганської області, код ЄДРПОУ - 26180502.
Третя особа - Перша Горлівська нотаріальна контора, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, 73, м. Бахмут, Донецька область, код ЄДРПОУ - 02888159.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.С. Стеценко
Суд | Новопсковський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2018 |
Оприлюднено | 17.06.2018 |
Номер документу | 74705161 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новопсковський районний суд Луганської області
Стеценко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні