Рішення
від 06.06.2018 по справі 527/2161/17
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/2161/17

провадження 2/527/66/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

06 червня 2018 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Олефір А.О.,

за участю секретаря

судових засідань - Бутко В.В. ,

представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - Гонжак К.І., представника відповідача ОСОБА_6 - ОСОБА_7, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_6, третя особа: Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Воронкова Олена Анатоліївна про визнання недійсним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації,-

В С Т А Н О В И В:

18 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації.

В своєму позові позивач зазначив, що Федорівська сільська рада Глобинського району Полтавської області, в інтересах територіальної громади - жителів с. Федорівка та с. Полівка, звернулася з даною позовною заявою до суду згідно рішення загальних зборів громади с. Федорівка та с. Попівка від 12.10.2017 року щодо захисту порушених прав та інтересів територіальної громади, що полягають в наступному.

03 жовтня 2016 року Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області було винесено Наказ № 7496-СГ Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду , яким було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, та надано громадянину ОСОБА_6 із земель сільськогосподарського призначення державної власності земельну ділянку площею 40,0000 га ріллі, кадастровий номер НОМЕР_2 в довгострокову оренду терміном на 7 років.

Підставою для проведення загальних зборів громади с. Федорівка та с. Попівка - скарги жителів с. Федорівка та с. Попівка на дії Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо незаконних відмов ряду громадян зі Списку (додаток № 1) у задоволенні клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства у власність громадянам на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів. Усім 52 громадянам, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області надіслало однакові відмови, які були мотивовані тим, що спеціалістами Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області відповідно до вимог ст. 9 ЗУ Про державний контроль за використанням та охороною земель за участю представників відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України в Полтавській області та спеціалістів відділу Держгеокадастру у Глобинському районі Полтавської області було встановлено, що масив площею 35,00 га на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, до складу якого нібито входять земельні ділянки, зазначені у клопотаннях громадян зі Списку, використовується TOB Агрофірма Перемога без правовстановлюючих документів. Враховуючи той факт, що земельна ділянка загальним масивом площею 35 га використовується без правовстановлюючих документів та не використовується індивідуально громадянами для ведення особистого селянського господарства або городництва, Головне управління не має правових підстав для задоволення клопотань громадян.

Разом з тим частиною 7 статті 118 ЗК України чітко встановлено, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, чинним законодавством України не передбачено такої підстави для відмови у наданні такого дозволу як використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та/або невикористання індивідуально громадянами для ведення особистого селянського господарства або городництва.

Усім громадянам по Списку надавалися земельні ділянки ще у 1993-1995 роках, при здійсненні розпаювання колгоспного двору, зокрема згідно рішення 13 сесії 21 скликання від 05.03.1993 р. та 6 сесії 22 скликання від 16.08.1995 р. Федорівської сільської ради було надано земельні ділянки відповідних площ під розширення особистого підсобного (селянського) господарства, про що в по господарські книги за 1991-1995 роки були внесені відповідні записи про збільшення земельних ділянок громадян. Збільшення земельних ділянок громадян із Списку було здійснено Федорівською сільською радою за рахунок спеціально відведених для цих цілей земель, які були додатково визначенні на відповідній карті - План земель в межах адміністративного підпорядкування Федоврівської сільської Ради народних депутатів Глобинського району Полтавської області 5-91- 2-6-ПЗ, зареєстрована за № 2-1123-3 від 01.07.1991 р. На зазначеному плані спірна земельна ділянка позначена Під розширення особистих підсобних господарств за межами населених пунктів - і має загальну площу 72 га. Даний план був у розпорядженні Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на момент прийняття рішень про відмову громадянам зі Списку у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, частина людей зі списку починаючи з 2012 року самостійно обробляла земельні ділянки, як їм було надано.

Саме в такому розмірі - 72 га та саме цю спірну земельну ділянку спочатку було погоджено громадянину ОСОБА_6, а Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області за № 1563-СГ від 04.03.2016 р. йому ж було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

При цьому, відмовляючи громадянам зі Списку, ГУ Держеокадастру у Полтавській області одночасно надає дозвіл ОСОБА_6 і будь-які підстави для відмови відсутні.

03.10.2016 року згідно Наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 7496-СГ від 03.10.2016 р. було укладено Спірний договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 40 га на 7 років, та зареєстровано в Державному реєстрі речових прав.

При цьому, не було враховано інтереси села Федорівка та села Попівка, інтереси громади села, проігноровані права громадян зі Списку, які користуються спірною земельною ділянкою та станом на сьогодні продовжують сплачувати земельний податок за земельні ділянки. Крім того позивач вважає, що договір оренди землі укладений між ГУ Держеокадастру у Полтавській області та ОСОБА_6 було укладено з порушеннями, а також у висновку про якісну характеристику грунтового покриву від 05.04.2016 року, зазначено, що земельна ділянка, яка надана відповідачу в оренду не відноситься до особливо цінних, натомість земельна ділянка надана гр. ОСОБА_11, яка розташована в одному кварталі із земельною ділянкою наданою ОСОБА_6 відноситься до особливо цінних, що призвело до суттєвого спрощення процедури та порядок оформлення договору оренди землі.

Посилаючись на викладене, позивач просив суд, визнати недійсним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 7496-СГ від 03.10.2016 р. Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду . Визнати недійсним договір оренди землі № 20/57-16-ДО від 03.10.2016 p., укладений згідно Наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 7496-СГ від 03.10.2016 р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області, як Орендодавцем, та громадянином ОСОБА_6, як Орендарем, земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 40 га на 7 років, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо об'єкта нерухомого майна на підставі рішення про державну реєстрацію права та їх обтяжень приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Воронкової O.A., реєстраційний номер OHM 1048341553206, номер запису про інше речове право 16784334 від 07.10.2016 р. Скасувати рішення приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Воронкової O.A. про державну реєстрацію інших речових прав - право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 від 07.10.2016 p., реєстраційний номер OHM 1048341553206, номер запису про інше речове право 16784334.

Представники позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали із наведених в ньому підстав.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - Гонжак К.І. в судовому засіданні заперечувала проти позову, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позов, а також на те, що порушень з боку управління під час передачі в оренду земельної ділянки ОСОБА_6 не було, відмови особам зазначеним позивачем в судовому порядку не оскаржені та не є предметом судового розгляду, у осіб зазначених позивачем відсутні належним чином підтверджені права користування або права власності на земельну ділянку, яка передана в оренду ОСОБА_6 (т. 2 а.с.147-152).

Представник відповідача ОСОБА_6 - ОСОБА_7 в судовому засіданні заперечувала проти позову, посилаючись на те, що рішенням 13 сесії 21 скликання Федорівської сільської ради Глобинського району від 05.03.1993 року, було вирішено виділити із земель КСП Перемога 180 га для розширення присадибних ділянок населення. Рішенням 6 сесії 22 скликання Федорівської сільської ради від 16.08.1995 фактично було змінено рішення сільської ради від 05.03.1993 року та було вирішено для покращення зручності обробітку індивідуальних присадибних ділянок, які виділялись для розширення особистих підсобних господарств, за межами села, додати їх до земель, які обробляються в загальному масиві КСГП Перемога для посіву зернових. Залишити присадибні ділянки для огородництва, що знаходяться біля будинків, в кого таких земель немає - виділити біля села не більше 25 сотих гектара.

Вказаними рішеннями позивач обґрунтовує те, що громадянам зі списку, долученого до позовної заяви, в 1993 та 1995 роках надавались земельні ділянки, які фактично знаходяться на тій земельній ділянці, що була надана громадянину ОСОБА_6 в оренду.

Разом з тим, зазначені рішення не містять списку громадян, яким надаються земельні ділянки, та конкретних розмірів ділянки, яка має бути надана конкретному громадянину, а також місцезнаходження. В 1993 та 1995 роках земельні відносини в Україні регулювались, Земельним Кодексом України від 18.12.1990 561-XII, який втратив чинність.

Відповідно до статті 48 Земельного кодексу України від 18.12.1990 (в редакції, чинній станом на 1993 рік) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність і надаються у користування: 1) громадянам - для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби. Згідно зі статтею 56 Земельного кодексу України від 18.12.1990 (в редакції, чинній станом на 1993 рік) для ведення особистого підсобного господарства громадянам за рішенням сільської, селищної, міської Ради народних депутатів передаються безплатно у власність земельні ділянки, в межах населених пунктів , у розмірах, вказаних у земельно-облікових документах, або надаються безплатно у власність у розмірі не більше 0,6 гектара. Статтею 65 ЗК України від 18.12.1990 встановлювалось, що до земель сільського населеного пункту належать усі землі, що знаходяться в межах, установлених для цього пункту в порядку землеустрою. Землі сільського населеного пункту перебувають у віданні сільської Ради народних депутатів. Межі сільських населених пунктів встановлюються і змінюються районною, міською в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Радою народних депутатів, отже Федорівська сільська рада народних депутатів мала право надавати громадянам у власність земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства виключно в межах населеного пункту. Крім того, в 1993-1995 роках передача земельних ділянок у власність, що була раніше надана громадянину, провадилася за місцем розташування цієї ділянки на підставі заяви громадянина і матеріалів, що підтверджують її розмір, право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникало після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право, право власності або право постійного користування землею посвідчувалося державними актами , які видавалися і реєструвалися сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Приймаючи до викладене, а також, те що матеріали справи не містять жодного документу, який підтверджував би наявність у громадян, зазначених позивачем, права власності на будь-які земельні ділянки. Також відсутні докази того, що взагалі відбувалась передача земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства будь-якому конкретному громадянину в порядку, встановленому діючим на той момент законодавством, відсутність кадастрових номерів, правовстановлюючих документів, а також технічної документації (проекту землеустрою) не дає змоги ідентифікувати земельні ділянки (визначити місце розташування та розміри) щодо порушення прав на які заявляє позивач, представник відповідача просила відмовити в задоволенні в повному обсязі.

Третя особа Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Воронкова Олена Анатоліївна в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву в якій просив справу розглядати у її відсутність (т. 2 а.с.143).

Вислухавши пояснення представників позивача, представників відповідачів, свідка ОСОБА_14, дослідивши матеріали, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

Згідно рішення 13 сесії 21 скликання від 05 березня 1993 року Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, було виділено із земель колективного сільськогосподарського підприємства Перемога зокрема для розширення присадибних ділянок населення до І га 180 га (т. 1 а.с.13).

Відповідно до рішення 6 сесії 22 скликання від 16 серпня 1995 рокуФедорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, зокрема для покращення і зручності обробітку індивідуальних присадибних ділянок, які виділялись для розширення особистих підсобних господарств, за межами села, додати їх до земель, які обробляються в загальному масиві ксгп Перемога для посіву зернових. Залишити присадибні ділянки для огородництва, що знаходяться біля будинків, в кого таких земель не має-виділити біля села більше 25 сотих гектара (т.1 а.с.14).

Жителі села Попівка: ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 та житель с. Федорівка ОСОБА_23 звернулися до сесії Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області з заявами, про те, що земельні ділянки розміром по 0,25 га надані їм під розширення особистого селянського господарства будуть використовувати самостійно для власних потреб, а в обробіток ТОВ АФ Перемога в 2013 році надавати не будуть (т. 1 а.с.50-59).

Як вбачається з довідок виданих Федорівською сільською радою на ім'я ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46 ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_9, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55 та ОСОБА_56, ОСОБА_57 та ОСОБА_58, ОСОБА_59 та ОСОБА_60, ОСОБА_61 та ОСОБА_62, ОСОБА_63 та ОСОБА_64, ОСОБА_65 та ОСОБА_66, ОСОБА_114. та ОСОБА_67 , ОСОБА_68 та ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71 та ОСОБА_72, ОСОБА_115, ОСОБА_73 та ОСОБА_24, ОСОБА_62 та ОСОБА_74, ОСОБА_75 та ОСОБА_76, ОСОБА_77 та ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80 та ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86 та ОСОБА_87, ОСОБА_88, згідно рішення 13 сесії 21 скликання від 05.03.1993 року та 6 сесії 22 скликання від 16.08.1995 року Федорівської сільської ради було надано земельну ділянку розміром 0,25 га під розширення ОСГ (особисте підсобне господарство) про що в по господарських книгах було внесено відповідні записи (т. 1 а.с. 110-135).

Листами на ім'я ОСОБА_10, ОСОБА_41, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_35, ОСОБА_81, ОСОБА_46, ОСОБА_50, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_61, ОСОБА_53, ОСОБА_28, ОСОБА_93, ОСОБА_94, ОСОБА_37, ОСОБА_32, ОСОБА_95, ОСОБА_27, ОСОБА_74, ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_33, ОСОБА_98, ОСОБА_26, ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102, ОСОБА_103, ОСОБА_104, ОСОБА_105, ОСОБА_64, ОСОБА_72, ОСОБА_106, ОСОБА_76, ОСОБА_107, ОСОБА_29, ОСОБА_108, ОСОБА_36, ОСОБА_42, ОСОБА_24 від 22.08.2016 року та ОСОБА_109, ОСОБА_30, ОСОБА_34, ОСОБА_110, ОСОБА_25, ОСОБА_111, ОСОБА_31, ОСОБА_112 від 07.10.2016 року, ГУ Держгеакадастру у Полтавській області за результатами розгляду клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства у власність на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів, відмовило у задоволенні клопотань оскільки спеціалістами Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області відповідно до вимог ст. 9 ЗУ Про державний контроль за використанням та охороною земель за участю представників відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України в Полтавській області та спеціалістів відділу Держгеокадастру у Глобинському районі Полтавської області було встановлено, що масив площею 35,00 га на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, до складу якого входить земельна ділянка, зазначена у клопотаннях, використовується TOB Агрофірма Перемога без правовстановлюючих документів. Враховуючи той факт, що земельна ділянка загальним масивом площею 35,00 га використовується без правовстановлюючих документів та не використовується індивідуально громадянами для ведення особистого селянського господарства або городництва (т.1 а.с.60-109).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5304093992016 від 02.06.2016 року, земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_2 перебуває у державній власності (т.1 а.с.48-49,139-140).

Як вбачається з договору оренди землі б/н від 03.10.2016 pоку, орендодавець - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області передав, а орендар - ОСОБА_6, згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03.10.2016 року № 7496-СГ, прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області площею 40,0000 га, у тому числі рілля - 40,0000 га (т. 1 а.с.44-47, 136-138).

Свідок ОСОБА_14, яка працює землевпорядником Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області пояснила суду, що надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_6 порушує права громадян, яким було виділено земельні ділянки в 1993-1995 роках під розширення особистого господарства, про що було внесено записи в по господарські книги, оскільки вони за них сплачують податки, а деякі обробляють їх самостійно. На момент надання земельної ділянки ОСОБА_113 в оренду вільних земель не було. Ніяких інших документів, окрім рішень сільської ради, які підтверджують право користування громадян зазначеними земельними ділянками немає. Вважає, що земельні ділянки належать громадянам, в тому числі і їй на праві користування, яке не є оформленим.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Однією з підстав позову, позивач зазначає, що згідно рішення 13 сесії 21 скликання від 05.03.1993 р. та 6 сесії 22 скликання від 16.08.1995 р. Федорівської сільської ради було надано громадянам земельні ділянки відповідних площ під розширення особистого підсобного (селянського) господарства, та саме ця земельна ділянка в подальшому була передана ОСОБА_6 в оренду, тому права позивачів є порушеними.

В 1993-1995 роках Земельні відносини в Україні регулювалися Земельним кодексом України (18.12.1990 року № 561-XII) .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 48 Земельного кодексу України (18.12.1990 року № 561-XII), землі сільськогосподарського призначення передаються у власність і надаються у користування громадянам - для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби.

Як зазначено в ст. 22 Земельного кодексу України (18.12.1990 року № 561-XII), право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється .

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Земельного кодексу України (18.12.1990 року № 561-XII), право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Згідно з ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Як зазначено в ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Позивачем не надано суду доказів на підтвердження того, що у громадян, зазначених ним, існує належним чином оформлене право користування чи право власності на земельні ділянки, в тому числі на території, яка надана в оренду позивачу. Крім того, в рішеннях 13 сесії 21 скликання від 05.03.1993 р. та 6 сесії 22 скликання від 16.08.1995 р. Федорівської сільської ради відсутні прізвища осіб (додатки до рішення), яким було надано земельні ділянки відповідних площ під розширення особистого підсобного (селянського) господарства.

Згідно із ч. ч. 1-6, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру . Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено в ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Договір оренди землі може бути визнано у судовому порядку недійсним з підстав, передбачених ст.215 Цивільного кодексу України , ч.2 ст.15 Закону України Про оренду землі .

Відповідно до ч. 1 ст.215 Цивільного кодексу України , підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 Цивільного кодексу України на момент вчинення правочину.

Згідно з ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Як зазначено в ст. 152 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною ; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

За змістом ч.2 ст. 792 Цивільного кодексу України, майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, вони регулюються також актами земельного законодавства Земельним Кодексом України та Законом України Про оренду землі .

Відповідно до ч.3 ст. 124 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.ч. 14 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Таким чином, особа, яка не є стороною угоди, може звернутися до суду з позовом про визнання такої угоди недійсною лише за умови, що ця угода порушує або оскаржує її законні права та охоронювані законом інтереси.

Приймаючи до уваги те, що позивачем не надано доказів наявності права користування або право власності осіб зазначених в позові на сформовану та індивідуалізовану земельну ділянку (із зазначенням кадастрових номерів, правовстановлюючих документів, а також технічної документації), яка в подальшому була передана в оренду відповідачу, суд дійшов висновку, що права осіб зазначених в позові наявністю спірного договору оренди порушені не були.

Крім того, позивач посилається на незаконність відмов Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області громадянам зі Списку (додаток № 1) у задоволенні клопотань про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства у власність громадянам на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

Разом з тим, як зазначили в судовому засіданні представники позивача, громадянами зазначені відмови у судовому порядку оскаржені не були.

Крім того, підставами для відмов громадянам у задоволенні клопотань про надання дозволів на розробку проектів землеустрою не стало надання цієї ж земельної ділянки в оренду ОСОБА_6, отже такі відмови не є підставою для визнання договору оренди недісним.

Однією з підстав позову, позивач зазначає порушення порядку надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_6

Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею .

Згідно ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), зокрема відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Як зазначено в ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України (25.10.2001 № 2768-III), відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

ОСОБА_6 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 72 га з метою отримання в оренду для ведення фермерського господарства, за межами населеного пункту на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області (т. 2 а.с.9).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_6 було розроблено на земельну ділянку площею 40,00 га (т. 2 а.с. 2-44, т. 2 а.с.51-78).

Наказом від 09.10.2016 року № 7496-СГ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області було затверджено документацію із землеустрою та надано ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області площею 40,00 га, кадастровий номер НОМЕР_2 (т. 2 а.с. 44).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушень ст. 123 Земельного кодексу України, якою визначається порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування порушено не було.

Також позивач для визнання договору оренди земельної ділянки недійсним посилається на те, що земля яка передана в оренду ОСОБА_6 відноситься до особливо цінних, що підтверджується Висновком про якісну характеристику ґрунтів земельної ділянки, що відводиться ОСОБА_16, оскільки зазначені земельні ділянки розташовані в одному кварталі (т. 2 а.с.109).

Разом з тим, як вбачається з Висновку про якісну характеристику ґрунтового покриву земельної ділянки, що відводиться в оренду гр. ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області від 05.04.2016 року, зокрема земельна ділянка площею 40,00 га (рілля) не відноситься до особливо цінних, оскільки має ґрунтовий покрив агрогрупи 52д (т. 1 а.с.192-193).

Згідно ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2.

Натомість стороною позивача не надано суду доказів на підтвердження того, що земельна ділянка, кадастровий номер: НОМЕР_2 відноситься до особливо цінних, а земельна ділянка виділена ОСОБА_16 має інший кадастровий номер: НОМЕР_3, а отже містить інше місце розташування, тому Висновок про якісну характеристику ґрунтів земельної ділянки, що відводиться ОСОБА_16 не може бути належним доказом, який містить інформацію щодо предмету доказування.

Висновок про якісну характеристику ґрунтового покриву земельної ділянки, що відводиться в оренду гр. ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області від 05.04.2016 року у суду не викликає сумніву в його правильності та суд вважає його належним та допустимим письмовим доказом у розумінні положень ст.ст. 76,77 ЦПК України.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає в повному обсязі.

В зв'язку з відмовою у задоволенні позову позивачу, не підлягають стягненню з відповідача також судові витрати.

Керуючись ст.ст. 22,23,48 Земельного кодексу України (18.12.1990 року № 561-XII), ст. ст. 79, 81, 123,124, 152,155 Земельного кодексу України, ст.ст. 15, 203, 215, 792 Цивільного кодексу України, ст. ст. 25 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 3-15, 76, 79, 82, 91,211, 223, 258, 259, 263, 265, 268,273 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову Федорівської сільської ради Глобинського району Полтавської області до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_6, третя особа: Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Воронкова Олена Анатоліївна про визнання недійсним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд Полтавської області.

Позивач: Федорівська сільська рада Глобинського району Полтавської області (39031, Полтавська обл., Глобинський р-н., с. Федорівка, вул. Морозенка, буд. 7, код ЄДРПОУ: 22549867).

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (36039, м. Полтава, вул. Уютна, буд. 23).

Відповідач: ОСОБА_6 (39035, АДРЕСА_1, рнокпп: НОМЕР_1).

Третя особа: Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Воронкова Олена Анатоліївна (36000, АДРЕСА_2).

Повний текст рішення складено 14 червня 2018 року.

Суддя А. О. Олефір

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.06.2018
Оприлюднено17.06.2018
Номер документу74707396
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/2161/17

Постанова від 07.04.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 15.11.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 08.11.2018

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 19.10.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 17.09.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Постанова від 02.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Одринська Т. В.

Постанова від 02.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Одринська Т. В.

Ухвала від 26.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Одринська Т. В.

Ухвала від 10.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Одринська Т. В.

Рішення від 06.06.2018

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Олефір А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні