ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.06.2018м. ДніпроСправа № 904/1106/18
за позовом Криворізької місцевої прокуратура №3 Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг Дніпропетровська обл. в інтересах держави в особі Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Приватного підприємства "Земстрой", м. Дніпро
про повернення земельної ділянки
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від прокуратури - ОСОБА_1, посвідчення № 033466 від 18.05.2018;
від позивача - ОСОБА_2, довіреність № 7/26-37 від 04.01.2018;
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Криворізька місцева прокуратура №3 Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "Земстрой" про повернення земельної ділянки розміром 0,8036 га вартістю 37 002 428, 37 грн.
Ухвалою суду від 26.03.2018 позовну заяву Криворізької місцевої прокуратури №3 Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради Дніпропетровської області прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на безпідставне користування відповідачем земельною ділянкою.
Ухвалою суду від 04.01.2018 року позовну заяву Криворізької місцевої прокуратури №3 Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради Дніпропетровської області прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 25.04.2018 підготовче засідання відкладено.
Ухвалою суду від 15.05.2018 підготовче провадження закрито, справу призначено до розгляду по суті.
Відповідач не направив уповноваженого представника в судове засідання 07.06.2018, письмовий відзив на позов не надав. В матеріалах справи наявний поштовий конверт з ухвалою суду, який було направлено на вказану у витягу з ЄДРПОУ адресу відповідача, та повернуто до суду за закінченням строку зберігання.
Частиною 3 статті 120 ГПК України передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Згідно з ч.7 статті 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Стаття 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин та враховуючи те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача, відносно якого судом вжито достатніх заходів про сповіщення щодо судового засідання.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 07.06.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, позивача та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Криворізької міської ради №1458 від 27.06.2007 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на мкр. Гірницькому та надання її в оренду для будівництва торговельного центру" надано Приватному підприємству "Земстрой" в оренду терміном на 2 роки земельну ділянку площею 0,8036 га для будівництва торгівельного центру на мкр. Гірницькому (біля станції швидкісного трамвая імені Гутовського) в Саксаганському районі за рахунок земель, ненаданих у власність та користування, згідно з доданою схемою.
21.09.2007 між Криворізькою міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством "Земстрой" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір).
Орендодавець на підставі рішення міської ради від 27.06.2007 №1458 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва торговельного центру, яка знаходиться на мкр. Гірницькому (біля станції швидкісного трамвая імені Гутовського) у Саксаганському районі м.Кривого Рогу (п. 1 Договору).
В оренду передається земельна ділянка площею 0,8036 га (п. 2 Договору).
Кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1: 06:054:0159 (п.3 Договору).
Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні (п.4 Договору).
Договір укладено на 2 роки. Після закінчення строку договору орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. (п.5 Договору).
Річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі №332 148 127 00024 код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 (п.6 Договору).
Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. (п.8 Договору)
Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" на поточний рік (п.9 Договору)
Розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору (п.10 Договору).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії (п. 11 Договору).
Земельна ділянка передається в оренду для будівництва торгівельного центру (п.15 Договору).
Умови збереження стану об'єкта оренди: орендар зобов'язаний забезпечити збереження стану земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства (п. 16 Договору).
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п. 17 Договору).
Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку (п. 18 Договору).
Повернення земельної ділянки здійснюється за актом приймання - передачі (повернення) (п. 19 Договору).
Орендар зобов'язаний до підписання акту приймання - передачі (повернення) привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення у придатний стан включає в себе благоустрій земельної ділянки (п. 20 Договору).
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 Договору).
Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; смерті фізичної особи орендаря, засудження його до позбавлення волі, обмеження його дієздатності за рішенням суду. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством України (п. 37 Договору).
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 45 Договору).
Вказаний договір оренди набув чинності та зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про що вчинено запис у Державному реєстрі земель за №040710800849 від 25.10.2017.
Відповідно до п. 33 Договору по закінченню терміну оренди, припиненні чи розірванні договору оренди земельну ділянку привести в належний стан та повернути орендодавцю з оформленням акту приймання-передачі (повернення) земельної ділянки.
Відповідно до п. 37 Договору дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
З огляду на те, що термін дії Договору закінчився, земельна ділянка підлягає поверненню орендодавцеві.
Пунктом 18 Договору передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Згідно з п. 19 вказаного договору повернення земельної ділянки здійснюється за актом приймання - передачі (повернення).
Актом обстеження земельної ділянки, складеним посадовими особами виконкому Криворізької міської ради в порядку самоврядного контролю 22.02.2018 встановлено: земельна ділянка фактично використовується, вільна від забудови.
Згідно листа відділу у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №10-4-0.22-76/105-18 від 16.02.2018 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:06:054:0159 становить 37 002 428, 37 грн.
Відповідно до листа Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, ПП Земстрой за земельну ділянку загалною площею 0, 8036 га за адресою м.Кривий Ріг, мкрн. Гірницький (біля станції швидкісного трамваю імені Гутовського), кадастровий номер 1211000000:06:054:0159, декларування та сплату земельного податку і орендної плати не здійснює.
Листом №4242 від 29.09.2017 в.о.начальника управління містобудування, архітектури та земельних відносин виконкому міської ради звертався до ПП "Земстрой" з питання повернення спірної земельної ділянки.
З огляду на те, що спірна земельна ділянка не повернута відповідачем, прокурор звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача повернути спірну земельну ділянку.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч.ч.1,2,5 ст.762 Цивільного кодексу України).
Положеннями ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до приписів ст.ст. 13, 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї сторони може бути посвідчений нотаріально. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Договір оренди землі підлягає припиненню за наявності підстав передбачених ст. 141 Земельного кодексу України та ст.ст. 31, 32 Закону України «Про оренду землі» .
Так, відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Статтями 17, 19 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
За нормами ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Як встановлено судом, строк дії договору оренди земельної ділянки від 21.09.2007 закінчився 21.09.2009, вказаний договір за згодою сторін чи за рішенням суду не поновлювався та є припиненим, у зв'язку із закінчення строку його дії.
У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі (ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України).
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п.1 ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Господарський суд зазначає, що доказів повернення спірної земельної ділянки орендарем орендодавцю шляхом підписання акту приймання-передачі сторонами до суду не надано.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи відсутність правових підстав для використання відповідачем спірної земельної ділянки, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 165, 233, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Приватне підприємство "Земстрой" (49000, м.Дніпро, вул. Метробудівська, буд.19, код 33421130) повернути Криворізькій міській раді Дніпропетровської області (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, код ЄДРПОУ 33874388) земельну ділянку площею 0,8036 га кадастровий номер 1211000000:06:054:0159, розташовану у м. Кривому Розі мкрн. Гірницький (біля станції швидкісного трамваю імені Гутовського) у придатному до використання стані шляхом складання акту приймання-передачі земельної ділянки.
Стягнути з Приватного підприємства "Земстрой" (49000, м.Дніпро, вул. Метробудівська, буд.19, код 33421130) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпропетровськ, пр. Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р 35217020000291 в ДКСУ в м. Київ, код 02909938) 1 762, 00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 18.06.2018
Суддя А.В. Суховаров
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2018 |
Оприлюднено | 18.06.2018 |
Номер документу | 74719235 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні