Рішення
від 18.06.2018 по справі 812/1064/18
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10.2.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

18 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1064/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Борзаниці С.В.,

за участі секретаря - Жданової Г.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Сєвєродонецької госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці Луганської ОО Товариства сприяння оборони України в особі ліквідаційної комісії про стягнення капіталізованих платежів, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - позивач) до Сєвєродонецької госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці Луганської ОО Товариства сприяння оборони України в особі ліквідаційної комісії (далі - відповідач, СГРБД ЛОО ТСОУ), в якому просить стягнути з відповідача капіталізовані платежі за ушкодження здоров'я працівників підприємства в сумі 194161,36 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідач з 08.02.2018 року перебуває в стані припинення та як страхувальник перебуває на обліку Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з 01.04.2001.

Позивачем 01 березня 2018 року було подано Відповідачу заяву № 635/03-1 про вступ з грошовими вимогами, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю працівникам, шляхом капіталізації відповідних платежів, в зв'язку з ліквідацією підприємства на суму 194161,36 грн.

Відповідно до відповіді Голови комісії з припинення СГРБД ЛОО ТСОУ від 26.03.201 № 6 у визнанні грошових вимог відділення відмовлено.

Згідно з п.п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України Про загальнообов'язкове державне , соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-ХІV зі змінами (далі за текстом - Закон № 1105) одним із джерел формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках (не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута, але й з інших підстав, передбачених законодавством).

За даними бази Реєстр потерпілих Фонду соціального страхування України наявна 1 справа потерпілого ОСОБА_1, який має зареєстрований страховий випадок, що стався під час роботи на СГРБД ЛОО ТСОУ.

В силу вимог п. 1 ч.2 ст. 15 Закону № 1105-ХІV роботодавець як страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із Законом № 1105- ХІV.

Згідно із Постановою Рубіжанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 09.01.2018 №1215/461/461/9 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 1 січня 2018 року, потерпілому ОСОБА_1 призначено перерахована щомісячна страхова виплата в розмірі 540,96 грн.

Таким чином, потреба в капіталізації коштів для виплати щомісячних страхових сум ОСОБА_1 складає 194161,36грн. (щоміс. виплата 540,96 грн. х 12 міс. х середньоочік. тривалість життя 29,91).

Представник Позивача підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.

Представник Відповідача заперечував проти позову, виходячи з такого.

СГРБД ЛОО ТСОУ не працює 7 років. З 2013 року численність - 1 особа. Дохід за останні роки склав: 2012 рік - 32 тис. грн.; 2013 рік - 38,0; 2014 рік - 39,0; 2015 рік - 23,0; 2016 рік - 2,0; 2017 рік - 0. Дохід від надання в оренду майна направлявся на оплату податків та зборів. Останні роки майно в оренду не здавалось, військова техніка була повернута в військову частину в 2015 році. Розрахунковий рахунок закрито, кошти відсутні.

По справі вчинені такі процесуальні дії:

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року відкрито провадження у справі після усунення недоліків позовної заяви та призначено підготовче засідання на 15 травня 2018 року. Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 1-2).

15 травня 2018 року розгляд справи за клопотанням представника позивача відкладено на 07 червня 2018 року (арк. спр. 62).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.06.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18 червня 2018 року (арк. спр. 72-73).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив таке.

СГРБД ЛОО ТСОУ зареєстровано в якості юридичної особи за ідентифікаційним кодом 13382440, місцезнаходження: вул. Першотравнева, буд. 24 Б, смт. Метьолкіне, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93491, перебуває на обліку Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з 01.04.2001 та перебуває в стані припинення з 07.06.2013, що вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 37-40).

01 березня 2018 року позивачем було подано Відповідачу заяву № 635/03-1 про вступ з грошовими вимогами, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю працівникам, шляхом капіталізації відповідних платежів, в зв'язку з ліквідацією підприємства на суму 194161,36 грн.

Відповідно листа голови комісії з припинення СГРБД ЛОО ТСОУ від 26.03.201 № 6 у визнанні грошових вимог відділення відмовлено.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 17 цього Закону строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що заборгованість з капіталізованих платежів, що мають надійти до Фонду у випадках ліквідації страхувальників, є одним з видів заборгованості перед Фондом, а отже, позовна давність у даних правовідносинах не застосовується.

У той же час, відповідно до ст. 112 Цивільного кодексу України, вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

Отримавши 26 березня 2018 року відповідь СГРБД ЛОО ТСОУ на заяву про вступ з грошовими вимогами, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю працівникам, шляхом капіталізації відповідних платежів у зв'язку з ліквідацією підприємства, позивач 12 квітня 2018 року в межах визначеного ст. 112 Цивільного кодексу України місячного строку звернувся до суду із даним позовом.

При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до преамбули Закону № 1105-XIV зазначений Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Як вже зазначалось судом, джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зазначеною нормою законодавець передбачає необхідність проведення страхувальником капіталізації страхових виплат із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами в наслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі - Порядок № 765).

Статтею 1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом від 14 травня 1992 року № 2343-XII визначено, що банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Відповідно до Закону № 1105-XIV одними з основних принципів страхування від нещасного випадку є своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком та обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю.

В силу вимог п. 8 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов'язаний подавати звітність до Фонду у строки, в порядку та за формою, що встановлені правлінням Фонду.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-VI від 8 липня 2010 року Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закон № 2464-VI, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на …загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За змістом ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Як вже наголошувалось судом за приписами п.п. 1 та 5 ч. 1 ст. 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду (крім інших) є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку.

У відповідності до ст. 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу - щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно ч. 3 ст. 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною 2 ст. 1205 Цивільного Кодексу України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст. 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин підлягають застосовуванню приписи п.п. 1 та 5 ч. 1 ст. 11 Закону № 1105-XIV.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові цього суду від 26 червня 2012 року у справі № 21-156а12.

Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Відповідно до п. 3 Порядку № 765 капіталізація платежів нараховується за період, що визначається, з різниці між середньої тривалості життя для чоловіків і жінок і їхнім віком на момент проведення капіталізації.

Згідно п. 4 цього Порядку до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності-банкрута з виплат, пов'язаних з його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, а саме: суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.

За даними бази Реєстр потерпілих Фонду соціального страхування України наявна 1 справа потерпілого ОСОБА_1, який має зареєстрований страховий випадок, що стався під час роботи на СГРБД ЛОО ТСОУ.

В силу вимог п. 1 ч.2 ст. 15 Закону № 1105-ХІV роботодавець як страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із Законом № 1105- ХІV.

З 01.12.2009 у Рубіжанському міському відділенню управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області перебуває на обліку та знаходиться справа потерпілого ОСОБА_1, який отримав трудове каліцтво під час роботи на підприємстві відповідача, що підтверджується обліковою карткою платника страхових внесків та актом про нещасний випадок № 1 від 19.07.2007 (арк. спр. 9, 10-14).

Заявлена позивачем сума платежів, яка підлягає капіталізації, підтверджується розрахунками потреби в капіталізації коштів, актом про нещасний випадок на виробництві, виписки із акту огляду МСЕК та постановами позивача про призначення страхових виплат у зв'язку із отриманим трудовим каліцтвом працівником відповідача (арк. спр. 8, 10-14, 15, 16, 17) та іншими матеріалами справи.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заявленої суми капіталізованих платежів у розмірі 194161,36 грн є правомірними та обґрунтованими.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Сєвєродонецької госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці Луганської ОО Товариства сприяння оборони України в особі ліквідаційної комісії про стягнення капіталізованих платежіву повному обсязі.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Сєвєродонецької госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці Луганської ОО Товариства сприяння оборони України в особі ліквідаційної комісії про стягнення капіталізованих платежів - задовольнити.

Стягнути Сєвєродонецької госпрозрахункової ремонтно-будівельної дільниці Луганської ОО Товариства сприяння оборони України в особі ліквідаційної комісії (ідентифікаційний номер 13382440, місцезнаходження: вул. Першотравнева, буд. 24 Б, смт. Метьолкіне, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93491) на користь Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (ідентифікаційний код 41457899, місцезнаходження: пр-кт Центральний, 17, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) суму капіталізованих платежів в розмірі 194161,36 грн. (сто шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот сорок дві гривні 28 коп.)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця

СудЛуганський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.06.2018
Оприлюднено19.06.2018
Номер документу74725700
СудочинствоАдміністративне