ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" червня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/490/18
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Цісельського О.В.
при секретарі судового засідання Мукієнко Д.С.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Шивцова С.А. - за посвідченням
від позивача 1 (ОМР): Асташенкова О.І. -за довіреністю
від позивача 2 (ГУ Держгеокадастру в Одеській області): Ярошенко Г.Ю. - за довіреністю
від відповідача (ТОВ фірма "ВОЛОДИМИР ЛТД"): Лановий Д.А. - за довіреністю
від третьої особи (ДКВ ОМР): Польщіна Т.Л. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника прокурора Одеської області (буд. 3, вул. Пушкінська, м. Одеса, 65004) в інтересах держави в особі Одеської міської ради (буд. 1, пл. Думська, м. Одеса, 65004), в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (буд. 83, вул. канатна, м. Одеса, 65107)
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю фірми "ВОЛОДИМИР ЛТД" (буд. №23/25, вул. степова, м. Одеса, 65005)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради (буд.1, вул. Артилерійська, м. Одеса, 65039)
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: 19.03.2018р. заступник прокурора Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Одеської міської ради та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю Фірми "ВОЛОДИМИР ЛТД" (надалі - ТОВ Фірми "ВОЛОДИМИР ЛТД") в якої просить суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 706 м 2 , що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 та повернути її Одеської міської раді за актом приймання-передачі.
Викладені у позовній заяві вимоги, обґрунтовані тим, що за ТОВ ФІРМА "ВОЛОДИМИР ЛТД" зареєстровано право власності на АЗС на 300 заправок на добу, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54. На підставі договору на право тимчасового користування землею від 16.09.1995р., укладеного з Одеською міською радою строком на 20 років, відповідачу було надано у довгострокове користування земельну ділянку площею 0,0780 га для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу. Рішенням Одеської міської ради від 10.09.2015 № 7003-VІ ТОВ ФІРМА "ВОЛОДИМИР ЛТД"" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,0780 га, за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54, для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу з метою її подальшого викупу.
При цьому, згідно листа Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 01.03.2018р. № 01-13/993 прилегла частина земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 (поза межами орендованої земельної ділянки), використовується ТОВ ФІРМА "ВОЛОДИМИР ЛТД" без правовстановлюючих документів на землю. Фактична площа, відповідно до плану - схеми земельної ділянки М 1:500, за результатами вимірювань КП "БТІ" Одеської міської ради складає - 1486,0 м 2 , що на 706 м 2 перевищує площу земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу відповідно до рішення Одеської міської ради.
Тобто, ТОВ ФІРМА "ВОЛОДИМИР ЛТД" здійснено самовільне зайняття земельної ділянки загальною площею 706 м 2 , що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54. При цьому, відповідачем заходи щодо оформлення права користування земельною ділянкою, яка є предметом спору не вживалися.
Відповідно до Протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 19.03.2018р. матеріали справи № 916/490/18 (вх. № 526/18 від 19.03.2018р.) були розподілені до розгляду судді Цісельському О.В.
26.03.2018 р. ухвалою Господарського суду позовну заяву (вх. № 526/18) було прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 916/490/18 із призначенням її до розгляду в підготовчому засіданні на 24.04.2018р. та запропоновано сторонам виконати приписи ст.165-167 ГПК України.
27.03.2018р. на адресу Господарського суду від відповідача надійшло клопотання (вх. №2-1738/18) про залишення позовної заяви без розгляду, яке позивач обґрунтовує наступним:
Як вказує відповідач, 22.03.2018 р. на його адресу надійшла копія позовної заяви в цінному листі з описом вкладення (поштове відправлення № 6508204172965) з доданими до неї документами. Після відкриття цінного листа в ньому був виявлений опис вкладення з переліком документів, а також копія позовної заяви від 06.03.2018 р. № 05/1-851вих18 з доданими до неї документами про що складений акт від 22.03.2018 р. В поштовому відправлені відсутні копії документів, що зазначені в додатку позовної заяви, а також не зазначені в описі вкладення, а саме: 2-а повідомлення в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру"; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат. В описі також не зазначено про копію доказу сплати судового збору, який також не наданий відповідачу. Таким чином, Відповідач вважає, що Позивачем порушені ст. ст. 162, 172, 174 ГПК України.
16.04.2018р. на адресу Господарського суду від відповідача надійшов відзив (вх. № 8117/18) в якому відповідач виклав свої заперечення щодо позву, які полягають в наступному:
1) як вказує відповідач, позовна заява не містить підстави для звернення заступника прокурора до суду в інтересах держави, оскільки, відповідно до п. 3.2. "Положення по Департамент комунальної власності Одеської міської ради", затвердженого рішенням Одеської міської ради № 384-VІ від 28.02.2011р. таке право має Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
2) на думку відповідача не є належними та допустимими доказами на які посилається у позовній заяві прокурор, а саме: листи Департаменту комунальної власності ОМР № 01-13/635 від 07.02.2018 р. та № 01-13/993 від 01.03.2018 р., оскільки вони суперечать один одному в частині зазначення площі земельної ділянки яку начебто використовує відповідач (зазначені протилежні площі 611 м 2 та 706 м 2 ); лист Департаменту комунальної власності ОМР № 01-13/635 від 07.02.2018 р., який не містить підставу на якій здійснювався самоврядний контроль; акт огляду земельної ділянки від 21.02.2018 року складений Відділом самоврядного контролю Департаменту комунальної власності ОМР.
3) КП "БТІ" Одеської міської ради на наділено повноваженнями у сфері державного контролю за використанням земель та не мас право обстежувати земельні ділянки та складати відповідні схеми.
4) доводи прокурора про те, що відповідач самовільно зайняв частини земель комунальної власності територіальної громади м. Одеси по вул. Банківській, 54 що є порушенням п.6 ч.1 ст.211 ЗК України є необґрунтованими, оскільки рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 393 від 16.09.1995 р. відповідачу були надані в тимчасове користування земельна ділянка площею 834 м 2 для організації будівництва АЗС, а також земельна ділянка площею 780 м 2 строком на 20 років після закінчення будівництва та прийомки її до експлуатації.
Відповідно до договору на право тимчасового користування землею від 16.09.1995 р. відповідачу була надана в строкове платне користування земельна ділянка площею 780 м 2 строком на 20 років для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу. Згаданий договір набув чинності з моменту його державної реєстрації 18.03.1997 року та на час розгляду справи є чинним.
5) рішенням ОМР від 10.09.2015 р. № 7003-VІ відповідачу надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 780 м 2 по вул. Балківській, 54 в м. Одесі для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу. На теперішній час триває підготовка документів щодо відведення відповідачу земельної ділянки по вул. Балківській, 54 в м. Одесі, а її фактична площа буде визначена на підставі документації із землеустрою, що має бути розглянута та затверджена Одеською міською радою.
Таким чином, користування спірною земельною ділянкою, яка знаходяться під об'єктом нерухомості, а також є необхідною для обслуговування цього об'єкту, не може вважатися самовільним зайняттям земельної ділянки в розумінні суті ст. 212 ЗК України, навіть за відсутності переоформлених правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Крім того, відповідач звертає увагу на те, що до земельної ділянки на якій розташована АЗС відповідача прилигає територія, яка не може вважатись такою, що самовільно зайнята відповідачем, оскільки це територія загального користування, яку повинен очищувати та благоустроювати суб'єкт господарювання який експлуатує АЗС. Під час експлуатації АЗС була проведена її модернізація із зміною конфігурації навісу, фасаду та благоустрою прилеглої території, під час проведення якої заїзд на АЗС з вул. Розкидайлівської був перенесений на вул. Балківську за погодженням з ГУ МВС України в Одеській області (лист від 01.07.2009 року № 7/110пр та схема руху) та відповідно змінена організація дорожнього руху Листом №01-08/1366 від 16.03.2009 року Приморська районна адміністрація Одеської міської ради не заперечувала проти проведення модернізації АЗС. Відповідно до технічного паспорту від 02.11.2009 р. всі складові об'єкти АЗС (будівля операторської, колони навісу, резервуари, заправні колонки та мостіння) розташовані на земельній ділянці площею 780 м 2 .
Як зазначає відповідач, задоволення позовних вимог позивача про звільнення начебто зайнятих земельних ділянок, які по периметру прилигають до території АЗС призведе до обмеження права власності відповідача, оскільки зробить неможливим використання земельної ділянки під АЗС за цільовим призначенням для експлуатації АЗС.
23.04.2018р. від позивача 2 (ГУ Держгеокадастру) на адресу суду надійшло клопотання (вх. № 8358/18) про відкладення підготовчого засідання у зв'язку із зайнятістю його представника в іншої справі № 916/172/18, судове засідання по якій призначене на той самий час що і засідання по справі № 916/490/18.
24.04.2018р. від прокурора надійшло клопотання (вх. № 2-2110/18) про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОМР - Департамент комунальної власності Одеської міської ради .
16.01.2018р. в підготовчому засіданні судом на виконання приписів ст.182 ГПК України було вислухано пояснення позивача з приводу заявленого клопотання та запропоновано відповідачу висловити свою думку щодо клопотання. Представник відповідача зазначив, що йому не відомо про існування оспорюваного виконавчого напису, проти задоволення клопотання він заперечував.
В підготовчому засіданні, яке відбулося 24.04.2018р. судом було розглянуто клопотання відповідача (вх. №2-1738/18 від 27.03.2018р.) про залишення позовної заяви без розгляду, вислухано думку інших учасників справи та в його задоволені було відмовлено, оскільки аргументи які наводить відповідач у своєму клопотанні не є підставами, що передбачені ст. 174 ГПК України.
Щодо клопотання прокурора про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача Департамент комунальної власності ОМР, суд, вислухавши думку представників сторін, дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим, а тому ухвалою Господарського суду від 24.04.2018р. воно було задоволено, Департамент комунальної власності ОМР було залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів.
Також судом було розглянуто та задоволено клопотання позивача 2 - ГУ Держгеокадастр, ухвалою Господарського суду від 24.04.2018р.підготовче засідання було відкладено на 11.05.2018р.
02.05.2018р. прокурором до канцелярії Господарського суду було надано відповідь на відзив (вх. № 8813/18) в якій ним викладено свої заперечення щодо правової позиції відповідача, зазначеної у відзиві на позов.
В підготовчому засіданні, яке відбулося 11.05.2018р. прокурором було подано клопотання (вх. № 9393/18) про приєднання до матеріалів справи доказів, яке судом було розглянуто та задоволено, письмові докази долучені до матеріалів справи. Також відповідачем в судовому засіданні були надані заперечення на відповідь на відзив (вх. № 9378/18), які також прийняті судом та долучені до матеріалів справи.
21.05.2018р. до канцелярії суду надійшов відзив відповідача (вх. № 10043/18), який судом долучено до матеріалів справи.
22.05.2018р. від третьої особи ДКВ ОМР надійшли пояснення на позовну заяву (вх.№ 10128/18), відповідно до яких третя особа підтримує позов прокурора, вважає його законним та обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так з метою покладених на ДКВ ОМР повноважень 21.02.2018р. відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель, дотриманням вимог земельного законодавства та використанням об'єктів комунальної власності департаменту комунальної власності Одеської міської ради було проведено перевірку дотримання відповідачем земельного законодавства за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54. Зазначена перевірка проводилась із залученням інженера землевпорядника КП "БТІ" ОМР який має кваліфікаційний сертифікат №013409 на виконання топографо-геодезичних і картографічних робіт від 30.11.2016 р. №12.
Під час візуального обстеження працівниками ДКВ ОМР було встановлено, що фактична площа, займаної ТОВ ФІРМА "ВОЛОДИМИР ЛТД" земельної ділянки відповідно до плану - схеми, складеної за результатами вимірювань проведених під час обстеження інженером землевпорядником КП "БТІ" Одеської міської ради складає 1486,0 м 2 , що на 706 м 2 перевищує площу земельної ділянки, переданої у тимчасове користування відповідачу за договором № 35 від 18.03.1997 р. для експлуатації АЗС. Відповідно до наявної в Департаменті інформації, зазначена вище земельна ділянка використовується відповідачем за відсутності оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землекористування, що не відповідає положенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України та є самовільним зайняттям частини земель комунальної власності територіальної громади м. Одеси та порушенням п. б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за вищевказаною адресою ТОВ ФІРМА ВОЛОДИМИР ЛТД не розроблявся, на розгляд Департаменту чи Одеської міської ради не надавався та рішеннями Одеської міської ради не затверджувався. З метою деталізації інформації щодо меж та конфігурації спірної земельної ділянки, сертифікованим інженером геодезистом Дряпоченко Є.В (сертифікат № 010112 від 16.05.2013р.), що працює в складі КП "Одеський міський землевпорядний центр" виконано дослідження та зйомку земельної ділянки, що перебуває у користуванні відповідача.
Для визначення меж та конфігурації земельної ділянки відповідно до фактичного використання, було створено ортофотоплан місцевості в М : 1500. Прив'язка ортофотоплану до місцевої системи координат виконувались по маркам, які було встановлено на місцевості та за координовано відповідними приладами.
В результаті проведеного КП "Одеський міський землевпорядний центр" дослідження земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Банківська, 54, яка надана у користування відповідачу на підставі договору на право тимчасового користування землею від 16.09.1995р., виявлене самовільне зайняття земельної ділянки під двома елементами благоустрою: під двома бензоколонками та навісом з капітальним фундаментом, асфальтованим під'їздом до АЗС, газоном, рекламним стендом АЗС, флагштоками АЗС, металевим стовпом з логотипом АЗС, площа якої складає 0,0706 га. В той же час фактична площа земельної ділянки, складає 0,1486 га.
Як вказує ДКВ ОМР, під самовільним зайняттям земельної ділянки слід розуміти будь- які дії особи, які свідчать про заволодіння та/або користування земельною ділянкою за відсутністю рішення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи державного органу приватизації про передачу у власність чи надання у користування земельної ділянки, або правочину, яким засвідчується перехід прав на земельну ділянку від попереднього власника чи землекористувача до особи, що заволодіває земельною ділянкою, а так само за відсутності інших, передбачених законодавством юридичних фактів, які підтверджують виникнення в особи права власності чи користування земельною ділянкою. Відповідно до наявної в Департаменті інформації відповідач не звертався на адресу Одеської міської ради із заявою щодо оформлення у встановленому Законом порядку частини земельної ділянки що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 (поза межами орендованої земельної ділянки) та яка використовується відповідачем самовільно.
22.05.2018р. в підготовчому засіданні від позивача 2 - ГУ Держгеокадастр надійшли пояснення (вх. № 11331/18) на позовну заяву, які прийняті судом та долучені до матеріалів справи. Також в цьому судовому засіданні Господарський суд оголосив ухвалу про закриття підготовчого засідання та призначення справи до розгляду по суті на 07.06.2018р.
В судовому засіданні, яке відбулося 07.06.2018р прокурор підтримав заявлений позов в повному обсязі, просив суд його задовольнити.
Представники позивачів та третьої особи заявлений прокурором позов підтримали в повному обсязі та просили суд його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд в його задоволені відмовити з підстав, викладених у відзивах на позов.
У судовому засіданні 07.06.2018р. судом було закінчено розгляд справи по суті та проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення учасників справи, суд встановив:
09.08.1995р. між виконкомом Одеської міської ради народних депутатів (надалі - Виконком) та Фірмою "Володимир, ЛТД" (надалі - Забудовник) було укладено договір предметом якого, відповідно п.1.1. якого було надання Виконкомом від імені Одеської міської ради народних депутатів, який є суб'єктом права державної власності на землю територій міста, у користування Забудовнику земельної ділянки площею 0,078 га, яка знаходиться по вул. Балківська, 54 у межах, вказаних на доданої схемі відводу для будівництва автозаправної станції на 300 заправок у добу.
Відповідно до п.2.1. цього договору Виконком взяв на себе зобов'язання надати Забудовнику у тимчасове короткострокове користування на умовах оренди строком до 1 року (період проектування та будівництва) земельну ділянку, оговорену в п.1.1. та додатково на той самий строк земельну ділянку, площею 0,0834 га у межах, зазначених на доданої схемі відвду, для організації будівництва.
Пунктом 2.2. договору Виконком зобов'язувався провести відвід ділянок, вказаних у п.2.1. у тимчасове користування та оформити необхідні документи на протязі місяця після затвердження договору рішенням виконкому.
Відповідно до п.2.4. договору передбачено, що у місячний термін після підписання акту державної комісії о прийманні в експлуатацію об'єкту, передбаченого в п.1.1. договору, повернення ділянки, переданої додатково на період будівництва, приведеного у первинний стан та прийнятої по акту; виконання всіх умов цього договору та рішення виконкому, Виконком зобов'язувався видати Забудовнику правовстановлюючі документи на право подальшого користування земельною ділянкою.
За умовами п.3.5. договору Забудовник прийняв на себе зобов'язання одночасно з завершенням будівництва провести за власний рахунок благоустрій та відновлення території, відведеної додатково на період будівництва та передати її по акту постійному користувачу.
09.09.1996р. Державною технічною комісією, призначеною розпорядженням Центрального райвиконкому м. Одеси № 124 від 05.09.1996р. було складено Акт Державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації, відповідно до якого АЗС на 300 заправок на добу по вул. Балковська, 54 готова до введення в експлуатацію.
16.09.1995р. рішенням виконкому Одеської міської ради народних депутатів за № 393 було вирішено надати фірмі "Володимир ЛТД": земельну ділянку, площею 0,078 га із земель міськземфонду по вул. Балківська, 54 (на перехресті з вул. Раскідайловська) у тимчасове короткострокове користування на умовах оренди строком до 1 року, на період проектування та будівництва автозаправної станції на 300 заправок на добу, з передачею ділянки у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 20 років, після завершення будівництва та прийомки об'єкта в експлуатацію (п.1.1.); додатково земельну ділянку площею 0,0834 га у тимчасове короткострокове користування на умовах оренди строком до 1 року для організації будівництва (п.1.2.).
Пунктом 4 зазначеного рішення було затверджено договір між Одеським міськвиконкомом та Фірмою "Володимир ЛТД" (який є додатком № 1 до рішення).
16.09.1995р. між виконкомом Одеської міської ради та ТОВ фірмою "Володимир ЛТД" було укладено договір на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) за умовами п.1.1. якого Виконком на підставі рішення № 393 від 16.09.1995р. надає, а ТОВ фірма "Володимир ЛТД" приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,0780 га, згідно з планом користування що додається.
Відповідно до п.2.1. договору земельна ділянка, що надається на умовах тимчасового довгострокового користування на умовах оренди строком на 20 років для експлуатації автозаправної станції на 300 заправок на добу.
Згідно з п. 3.1. договору до прав та обов'язків Виконкому віднесено: право вилучити земельну ділянку у випадку порушення умов, викладених у цьому договорі і рішенні міськвиконкому, призупинити або перервати дію договору у випадку порушення земельного законодавства (п.п. а); обов'язок надати земельну ділянку площею 0,0780 га та оформити необхідні документи (п.п. б).
За умовами п.3.2. договору до прав та обов'язків Землекористувача віднесено: право господарювати на земельній ділянці у відповідності до її цільового призначення (п.п.а); обов'язок забезпечувати використання землі у відповідності до її цільового призначення та своєчасно вносити орендну плату (п.п.б).
В тексті договору зазначено, що він набуває чинності з моменту його реєстрації. (Договір зареєстровано в книзі записів договорі в на право тимчасового користування землею 13.03.1997р. за № 35).
30.10.1996р. розпорядженням Центральної районної адміністрації виконкому Одеської міської ради народних депутатів за № 52 було затверджено Акт Державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію АЗС на 300 заправок на добу, розташовану по вул. Балківська, 54 та просити Одеське міське бюро по технічній інвентаризації зареєструвати АЗС на 300 заправок на добу та видати документи на право власності ТОВ "Володимир ЛТД".
На підставі договору № 82 від 05.12.1996р., укладеного між Фірмою "Володимир ЛТД" та Державно-комунальним підприємством "Одеське міське земельно-кадастрове бюро" останнім було виготовлено проект відводу земельної ділянки та технічна документація по встановленню зовнішніх меж землекористування для укладання договору на право тимчасового користування землею фірми "Володимир ЛТД", розташованої у Центральному районі м. Одеси по вул. Балківській, квартал № 729 за матеріалами ОМБТІ. (т.с 2, а.с 24-43).
11.03.1997р. було складено Акт перевірки та приймання виконаних робіт по встановленню зовнішніх меж та підготовки державного акту на земельну ділянку, розташовану по вул. Балківській, 54 для фірмі "Володимир ЛТД".
22.12.2005р. виконкомом ОМР (замість виданого свідоцтва про право власності, виконкомом ОМР 11.06.2001р. № 014413, зареєстрованого ОМБТІ та РОН 20.06.2001р., реєстр. № 264., стор.92, кн. 13 неж) було видано ТОВ "Володимир ЛТД" свідоцтво про право власності (серії ЯЯЯ № 275869) на АЗС на 300 заправок на добу яка розташована у м. Одесі по вул. Балківській за № 54 та в цілому складається з основної будівлі літ. А, загальною площею 20,4 м 2 , навісу літ. Б, відображених у технічному паспорті від 07.12.2005р.
23.12.2005р. згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно виданого КП "ОМБТІ та РОН" за № 9405614, під реєстраційним № 1308421 за ТОВ "Володимир ЛТД" було зареєстровано право власності на АЗС на 300 заправок на добу за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Балківська, буд. 54. Номер запису 264 в книзі 49неж 51.
Відповідно до листа управління архітектури та містобудування ОМР від 30.07.2007р. за №1542г ТОВ "Володимир ЛТД" розробило проект модернізації існуючої АЗС, який передбачав зміну конфігурації навісу над АЗС, встановлення додаткової колонки, інформаційного табло та благоустрою прилеглої території без зміни потужності АЗС та реконструкції капітальних будівель та споруд (т.с. 1, ас.84).
16.03.2009р. листом за № 01-08/1366 Приморська районна адміністрація повідомила ТОВ "Володимир ЛТД" про те, що вона не заперечує проти модернізації АЗС, розташованої за адресою: вул. Балківська, 54 (т.с.1, а.с. 94).
01.07.2009р. листом за № 110пр проект модернізації існуючої АЗС ТОВ "Володимир ЛТД" було розглянуто та узгоджено відділом Державтоінспекції ГУ УМВС України в Одеській області (т.с.1, а.с.93).
18.08.2015р. ТОВ "Володимир ЛТД" направило до ОМР лист за № ФВ-ОМР-1, в якому просило надати дозвіл на викуп земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса. Вул. Балківська, 54 та, зокрема, погодилося на укладання угоди про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (т.с.1, а.с. 97).
10.09.2015р. рішенням ОМР за № 7003-VI було надано дозвіл ТОВ "Володимир ЛТД" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,0780 га за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу; надано згоду на відновлення меж цієї земельної ділянки; зобов'язано ТОВ "Володимир ЛТД" після погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в органах Держземагенства м. Одеси, надати до департаменту комунальної власності ОМР витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; доручено департаменту комунальної власності ОМР вжити заходи у встановленому законом порядку щодо реєстрації права комунальної власності територіальної громади м. Одеси на відповідну земельну ділянку та доручено провести експертну грошову оцінку земельної ділянки. Площею 0,0780 га за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу (т.с.1, а.с. 98-99).
02.02.2017р. ТОВ "Володимир ЛТД" направило до ОМР лист-повідомлення про поновлення договору оренди землі за № ФВ-ОМР-2/2, в якому із посиланням на приписи ст. 33 Закону України "Про оренду землі" запропонувало ОМР розглянути цей лист про продовження (поновлення) на 20 років договору оренди землі від 16.09.1995р. на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), який був укладений між ОМР та заявником відносно земельної ділянки, загальною площею 0,0780 га. Яка розташована по вул. Балківській, 54 на перехрещенні з вул. Розкидайлівською в м. Одесі. А також додатково повідомило ОМР про те, що ТОВ "Володимир ЛТД" бажає викупити зазначену вище земельну ділянку. Додатком до листа-повідомлення ТОВ "Володимир ЛТД" додав проект додаткової угоди до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) (т.с.1, а.с. 95-96).
05.02.2018р. Департамент комунальної власності ОМР звернувся до відповідача з листом за № 01-13/619, в якому із посиланням на те, що земельна ділянка площею 0,0780 га, розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 використовується ТОВ фірма "Володимир ЛТД" без правовстановлюючих документів, оскільки строк дії договору оренди на цю земельну ділянку сплинув 03.02.2017р. а земельна ділянка площею 0,0611 га використовується відповідачем самовільно та самочинно забудована об'єктом нерухомості, терміново вимагав від ТОВ фірма "Володимир ЛТД" надати документи щодо підстав розміщення автозаправки та автомийки ТОВ "Катрал і К" на вказаній земельній ділянці з метою розрахунку збитків, знесення самочинно збудованого об'єкту та вирішення питання щодо реєстрації кримінального провадження за ст. 197-1 КК України (т.с.1, а.с.100).
08.02.2018р. Департамент комунальної власності ОМР звернувся до відповідача з листом за № 01-13/666, в якому із посиланням на рішення ОМР за № 7003-VI від 10.09.2015р., та на строки виконання технічної документації, передбачені п. ґ ст. 28 Закону України "Про землеустрій" попросило у відповідача у найкоротший термін, але не пізніше 23.02.2018р. надати до департаменту комунальної власності ОМР розроблену документацію із землеустрою або письмово поінформувати про причини, з яких вона не може бути надана. При цьому відповідача було повідомлено про те, що у разі ненадання відповідної документації або обґрунтованої інформації щодо неможливості її надання у запитуваний строк департаментом на чергову сесію ОМР буде винесено питання про скасування вищезазначеного рішення ради.
21.02.2018р. Департаментом комунальної власності ОМР було проведено обстеження земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54, про що було складено Акт огляду земельної ділянки. Вказаним актом встановлено, що за наявною в Департаменті інформацією на зазначену земельну ділянку був укладений договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), зареєстрований в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 18.03.1997р. за № 35, терміном на 20 років з ТОВ фірма "Володимир ЛТД". Рішенням ОМР від 10.09.2015р. за № 7003-VI ТОВ фірмі "Володимир ЛТД було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,0780 га за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу та проведення експертної грошової оцінки цієї земельної ділянки. За результатами обстеження фахівцем Департаменту було встановлено, що земельна ділянка за вказаною адресою використовується під розміщення АЗС "Катарал". Прилегла частина вказаної земельної ділянки (за межами орендованої землі) використовується для розміщення паливних та пожежних резервуарів, влаштування під'їздів та доріг, конструкцій рекламних носіїв. Фактична площа відповідно до плану-схеми земельної ділянки М 1:500 за результатами вимірювань КП БТІ ОМР складає 1486 м 2 , що на 706 м 2 перевищує площу наданої ТОВ фірмі "Володимир ЛТД" в оренду земельної ділянки.
За результатами огляду фахівцем Департаменту в акті було зазначено, що оскільки в Департаменті відсутня інформація відносно розроблених проектів землеустрою, затверджених рішенням ОМР, зазначена земельна ділянка використовується за відсутності оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землекористування, що не відповідає положенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України та є самовільним зайняттям частини земель комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що є порушенням, яке передбачене п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України. До акту надано план-схема земельної ділянки, виготовлена КП БТІ ОМР.
22.02.2018р. ТОВ фірма "Володимир ЛТД" листом за № В-Б-2 надала департаменту комунальної власності ОМР відповідь на вимогу щодо надання документів, викладену в листі №01-13/619 від 05.02.2018р. (т.с.1, а.с.103), зокрема, зазначивши в своєї відповіді про те, що листом № ФВ-ОМР-2/2 від 02.02.2017р. ТОВ фірма "Володимир ЛТД" своєчасно повідомило ОМР про поновлення договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 16.09.1995р. за яким Орендарю в платне користування була надана земельна ділянка загальною площею 0,0780 га, яка розташована по вул. Балківська, 54 на перехрещенні з вул. Розкидайлівською в м. Одесі. До зазначеного листа-повідомлення були додані проект додаткової угоди в 4-х прим, про поновлення договору оренди земельної ділянки та інші документи. Відповідно до ст. 33 ЗУ "Про оренду землі у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Будь-які заперечення від орендодавця на адресу ТОВ фірма "Володимир ЛТД" не поступали, тому договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 16.09.1995 року на думку відповідача є поновленим на 20 років з урахуванням його реєстрації до 18.03.2037 року.
Також відповідачем було обґрунтовано неможливість надати до департаменту розробленої документації із землеустрою відповідно до рішення ОМР за № 7003-VI від 10.09.2015р. та ще раз наголошено про його намір купити земельну ділянку на який розташована належна йому АЗС (т.с. 1, а.с. 103-104).
26.02.2018р. у зв'язку із зверненням департаменту комунальної власності ОМР від 07.02.2018р. за № 01-13/637, керівником ГУ Держгеокадастру в Одеській області був виданий наказ № 209-ДК, відповідно до якого державним інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у м. Одеса було наказано у термін з 26.02.2018р. по 26.04.2018р. здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форми власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо самовільного зайняття земельної ділянки орієнтовною площею 0,1391 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 та про результати виконання вищезазначеного заходу доповісти у термін до 27.04.2018р.
24.04.2018р. державним інспектором управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на виконання наказу № 209-ДК від 26.02.2018р. була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо самовільного зайняття земельної ділянки, орієнтованою площею 0,1391 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54. За результатами перевірки було складено Акт перевірки за № 209-ДК/263/АП/09/01-18. В результаті обстеження було встановлено, зокрема, що земельна ділянка орієнтованою площею 0,706 га прилягає до земельної ділянки площею 0,0780 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 та використовується ТОВ фірма "Володимир ЛТД" для розміщення паливних та пожежних резервуарів, влаштування під'їздів та доріг до земельної ділянки площею 0,0780 га, встановлення конструкцій рекламних носіїв. Керівнику ТОВ фірма "Володимир ЛТД" неодноразово надсилалися повідомлення про виклик для надання пояснень у зв'язку з проведенням перевірки, однак його представник, який з'являвся до управління від надання пояснень та документів стосовно перевірки відмовився. З урахуванням наведеного та документів отриманих в ході перевірки, державним інспектором в акті було зазначено що ним вбачається з боку ТОВ фірма "Володимир ЛТД" порушення вимог земельного законодавства України, а саме використання земельної ділянки площею 0,0780га без правовстановлюючих документів та самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,0706га.
26.04.2018р. управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області було направлено до департаменту комунальної власності ОМР лист за № 18-15-0.4-716/90-18 в якому було зазначено про те, що на лист департаменту комунальної власності ОМР від 07.02.2018р. за № 01-13/637 щодо вжиття заходів державного контролю на предмет дотримання вимог земельного законодавства суб'єктами господарювання, зокрема, ТОВ "Володимир ЛТД" при використанні земельною ділянкою за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 було проведено перевірку, за результатами перевірки державним інспектором було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 209-ДК/263/АП/09/01/-18 від 24.04.2018р. та керівнику ТОВ фірма "Володимир ЛТД" внесений припис щодо усунення порушення земельного законодавства. До листа надано копію акту перевірки.
27.04.2018р. департамент комунальної власності ОМР листом за № 01-18/852-09-04 скерував лист Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області лист за № 18-15-0.4-716/90-18 від 26.04.2018р. до прокуратури Одеської області для вжиття відповідних заходів.
21.05.2018р. на виконання доручення департаменту комунальної власності ОМР від 18.05.2018р. № 01-13/2211 КП "Одеський міський землевпорядний центр" було виконано дослідження та зйомку земельної ділянки, що перебуває у користуванні ТОВ фірма "Володимир ЛТД" та складено Технічний звіт щодо визначення площ земельних ділянок, які займає ТОВ фірма "Володимир ЛТД" за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 (т.с.2, а.с. 13-44). У Технічному звіті зазначено, зокрема, що самовільно зайняту земельну ділянку визначено на Схемі № 4 по точкам: -2-17-18-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-1, а саме: по точкам 5-6-7-8-9-10-11- 12-13-14 (межа асфальтової території який розділений газоном, на якому розміщені флагштоки АЗС, рекламний стенд АЗС та металевий стовп з логотипом АЗС), 15-16-1-2 (межа по бортовому каменю), 14-15 (межа по бортовому каменю), 2-17-18-5 (визначено по межі земельної ділянки, площею 0,0780 га, наданої ТОВ фірмі "Володимир ЛТД" на підставі Договору на тимчасове користування землею від 16.09.1995р.). Площа самовільно зайнятої земельної ділянки, складає 0,0706 га. Окрім описаних об'єктів по межі, на самовільно зайнятій ділянці розміщені дві бензоколонки та навіс, з капітальним фундаментом. На схемі №5 та Схемі №6 відмічені об'єкти, які розміщені на самовільно зайнятій земельній ділянці. В результаті проведеного КП "Одеський міський землевпорядний центр" дослідження землекористування земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Банківська, 54, яка надана у користування ТОВ фірмі "Володимир ЛТД"на підставі договору на право тимчасового користування землею від 16.09.1995р., виявлене самовільне зайняття земельної ділянки під двома елементами благоустрою: під двома бензоколонками та навісом з капітальним фундаментом, асфальтованим під'їздом до АЗС, газоном, рекламним стендом АЗС. флагштоками АЗС, металевим стовпом з логотипом АЗС, площа якої складає 0,0706 га. В той же час фактична площа земельної ділянки, складає 0, 1486 га. До складу Технічного звіту включено пояснювальну записку з фотофіксацією спірної земельної ділянки, схему розміщення земельної ділянки по координатам з проекта відведення земельної ділянки і технічної документації по встановленню зовнішніх меж землекористування та фактично використовуємої земельної ділянки на топографічній зйомці М 1:500. Також до складу Технічного звіту включено архівну копію проекта відведення земельної ділянки і технічної документації по встановленню зовнішніх меж землекористування для складання договору на право тимчасового користування землею фірмі "Володимир ЛТД", розташованої в Центральному районі м. Одеси по вул. Балківській, 54, квартал № 729 по матеріалам ОМБТІ (1997р.).
Листом за № 01-16/195 від 21.05.2018р. КП "Одеський міський землевпорядний центр" направило Технічний звіт до департаменту комунальної власності ОМР.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Прокурор зазначає, що відповідачем будь-яких правових підстав здійснено самовільне зайняття та використання для власних господарських потреб спірної земельної ділянки та приймаючи до уваги той факт, що Одеською міською радою та Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області, як відповідними органами, уповноваженими здійснювати функції держави у виниклих спірних правовідносинах, не вжито жодних заходів, направлених на захист інтересів держави в сфері земельних відносин, ним вбачаються підстави для вжиття заходів представницького характеру, у зв'язку з чим, з метою поновлення державних інтересів Прокурор звернувся до Господарського суду з даним позовом.
Розглянувши та дослідивши в судовому засіданні всі обставин справи в їх сукупності, дослідивши докази які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 ст.16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 20 ЦК України визначено, що право на захист особа здійснює на свій розсуд.
З огляду на положення зазначеної норми та принцип диспозитивності у господарському судочинстві, позивач має право вільно обирати способи захисту порушеного права чи інтересу.
У п.2 ст.121 Конституції України зазначено, що на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Приписами ч.1-4 ст.11 ГПК України встановлено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права; розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України; застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999р. № 3-рп/99 встановлено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
З дня набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Відповідно пп. "а" п. 3 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Підпунктом 1 п.а ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо... надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
Згідно із п.п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Приписами ст.83 ЗК України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Таким чином, у комунальній власності територіальної громади міста Одеси перебувають усі землі в межах міста Одеси, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за межами міста Одеси, право комунальної власності територіальної громади міста Одеси на які посвідчено відповідними державними актами. Набуття права на землю територіальною громадою міста Одеси та передача землі з комунальної власності державі, юридичним та фізичним особам здійснюється Одеською міською радою в порядку та на умовах, визначених ст. 83 Земельного кодексу України.
Як встановлено судом, спірна земельна ділянка площею 0,0706 га, що використовується Відповідачем знаходиться в м. Одесі та відповідно перебуває в розпорядженні представницького органу територіальної громади міста - Одеської міської ради, яка є належним Позивачем у вказаній справі, в інтересах якої прокурор звернувся до суду за захистом порушеного права.
Згідно з положеннями чинного законодавства, саме до виключної компетенції Одеської міської ради, як органу місцевого самоврядування, відноситься право розпоряджатися земельними ділянками в межах міста.
Пунктом 1 "Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру", затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015р. № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до п. 3 вказаного Положення, основними завданнями Держгеокадастру є, зокрема, реалізація державної політики у сфері державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно пп. "а" п.25-1 ч.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Таким чином, державним органом, що здійснює функцію контролю за додержанням земельного законодавства, у тому числі за дотриманням органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.
Враховуючи вищевикладені положення чинного законодавства України, а також повноваження прокурора самостійно визначати, в чому полягає порушення інтересів держави й визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурором правомірно подано вказаний позов в інтересах Одеської міської ради.
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Приписами ст.12 ЗК України передбачено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (п.п. а, б, в ч. 1 наведеної статті).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності
Нормами ч.1 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч.1 ст.95 ЗК України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі. Відповідно до частини другої цієї статті порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Статтею 96 ЗК України передбачені обов'язки землекористувачів, зокрема, землекористувачі зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Відповідно до ст. 116 ЗК України юридичні громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст.125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
При цьому нормами ст.126 ЗК України визначено, зокрема, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним і зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно з ч.2 ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Окрім того відповідно до п.б 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища у галузі делегованих повноважень належать, зокрема, здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
Суд зазначає, що оскільки спірна земельна ділянка розташована у м. Одесі по вул. Балківській, 54, вона належить до комунальної власності територіальної громади міста і виключно до повноважень Одеської міської рад віднесено законодавством функції самоврядного контролю за використанням земель комунальної власності та має право вирішувати питання щодо розпорядження цією земельною ділянкою, а саме надання її у користування або у власність.
Як встановлено матеріалами справи, департамент комунальної власності ОМР є виконавчим органом ради. Відповідно до "Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради", затвердженого рішенням ОМР за № 2752-VI від 19.02.2013р., до основних завдань Департаменту у сфері земельних правовідносин віднесено: у сфері земельних відносин: забезпечення реалізації повноважень ОМР у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України (п.п.б п.2.1.2. ч.2.1.); здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель та контроль за дотриманням земельного законодавства (п.п.є п.2.1.2. ч.2.1.). Департамент відповідно до покладених на нього основних завдань і в межах своїх повноважень виконує такі функції: контроль за виконанням договорів оренди землі (п.п.2.2.2.15.); здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель міста та контролю за додержанням земельного законодавства.
Відповідно до ст.187 ЗК України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом комунальної власності ОМР проведено обстеження земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54, про що складено Акт огляду земельної ділянки від 21.02.2018р. Вказаним актом встановлено, що фактична площа яку використовує відповідач складає 1486 м 2 , що на 706 м 2 перевищує площу наданої ТОВ фірмі "Володимир ЛТД" в оренду земельної ділянки, а тому оскільки в Департаменті відсутня інформація відносно розроблених проектів землеустрою, затверджених рішенням ОМР, зазначена земельна ділянка використовується відповідачем за відсутності оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землекористування, що не відповідає положенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України та є самовільним зайняттям частини земель комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що є порушенням, яке передбачене п. б ч.1 ст. 211 ЗК України
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
У відповідності до ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведення перевірок.
До повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" відносить, зокрема, можливість безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, складати акти перевірок.
Матеріалами справи також встановлено, що у зв'язку із зверненням департаменту комунальної власності до ГУ Держгеокадастру 24.04.2018р. державним інспектором управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на виконання наказу № 209-ДК від 26.02.2018р. була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо самовільного зайняття земельної ділянки, орієнтованою площею 0,1391 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54. За результатами перевірки було складено Акт перевірки за № 209-ДК/263/АП/09/01-18. В результаті обстеження державним інспектором в акті було зазначено що ним вбачається з боку ТОВ фірма "Володимир ЛТД" порушення вимог земельного законодавства України, а саме використання земельної ділянки площею 0,0780га без правовстановлюючих документів та самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,0706га що відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є самовільним зайняттям земельних ділянок та згідно п.б ч. 1 ст. 211 ЗК України вказане порушення тягне настання юридичної відповідальності.
За приписами ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (ч. 3 наведеної статті).
Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" № 6 від 17.05.2011 р. зазначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.
Як зазначено у абз. 1 п. 3.1 вищенаведеної постанови Пленуму Вищого господарського суду України, відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.
Разом з тим, як зазначено в абзаці 2 п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
Згідно зі ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Як встановлено судом, підставою для користування відповідачем земельною ділянкою площею 0,0780 га є рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 393 від 16.09.1995 р. на підставі якого 16.09.1995 р. відповідач уклав з виконкомом ОМР договір на право тимчасового користування землею, відповідно до якого відповідачу була надана в строкове платне користування земельна ділянка площею 780 м 2 строком на 20 років для експлуатації АЗС на 300 заправок на добу. Згаданий договір набув чинності з моменту його державної реєстрації 18.03.1997 року та в силу приписів ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" на час розгляду справи є чинним.
Проте, судом також встановлено, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 393 від 16.09.1995 р. відповідачу було також вирішено надати в тимчасове користування терміном до одного року земельна ділянка площею 834 м 2 для організації будівництва АЗС, але в цій частині рішення виконавчого комітету Одеської міської ради. Не було реалізоване, відповідний договір на право користування зазначеною земельною ділянкою між відповідачем та власником землі - ОМР не був укладений. Відомості щодо укладання такого договору матеріали справи не містять, а відповідач зазначеного у встановленому законом порядку не спростував.
Натомість, матеріали справи свідчать, що відповідачем без отримання будь-яких документів на спірну земельну ділянку було розроблено проект модернізації та проведено модернізацію АЗС на спірній земельній ділянці, доказів отримання відповідачем дозвільної документації на проведення будівельних робіт з модернізації належної йому на праві власності АЗС за адресою м. Одеса, вул. Балківська, 54 відповідач суду не надав.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, КП "Одеський міський землевпорядний центр" за дорученням департаменту комунальної власності ОМР було виконано дослідження та зйомку земельної ділянки, що перебуває у користуванні ТОВ фірма "Володимир ЛТД" та складено Технічний звіт щодо визначення площ земельних ділянок, які займає ТОВ фірма "Володимир ЛТД" за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54, з якого судом встановлено, що відповідачем самовільно зайнято земельну ділянку під два елемента благоустрою, під дві бензоколонки та навіс з капітальним фундаментом, асфальтовані під'їзди до АЗС, асфальтований майданчик (вздовж вул. Розкидайлівської), рекламним стендом АЗС, флагштоками АЗС, металевим стовпом з логотипом АЗС, площа якої складає 0,0706 га. В той же час фактична площа земельної ділянки, складає 0, 1486 га.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач використовує земельну ділянку площею 0,0706 га розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 без дотримання вимог, передбачених ст.ст.124, 126 Земельного кодексу України, без жодних правових підстав, що спірна земельна ділянка є самовільно зайнятою відповідачем.
З приводу чого суд вважає за доцільне зазначити наступне.
За змістом ч.1 ст.376 ЦК України самочинним вважається будівництво жилого будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво, або відведена не для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Таким чином, виходячи зі змісту цієї норми самочинним є будівництво об'єкта нерухомого майна за наявності будь-якої із зазначених умов.
Отже, відсутність дозволу на будівництво, проекту або порушення умов, передбачених у цих документах, дає підстави для визнання такого будівництва самочинним відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України.
Тобто, хоч проект модернізації АЗС, виготовлений відповідачем було погоджено з відділом Державтоінспекції УМВС України в Одеській області, погоджено із Приморською райадміністраццією ОМР та управлінням містобудування та архітектури ОМР, це відповідно до чинного законодавства України не є доказами наявності у відповідача дозволу на початок будівельних робіт з модернізації АЗС, а експлуатація об'єкта самочинного будівництва не змінюють правової природи цих об'єктів та не усувають порушення земельного законодавства, допущене відповідачем при їх будівництві. А тому відповідач в силу приписів закону не набув права користування спірною земельною ділянкою площею 0,0706 га на підставі ч.2 ст.120 ЗК України.
Стаття 120 ЗК України не гарантує прав на земельну ділянку у разі самочинного будівництва об'єкта нерухомості на ній та його відповідної реєстрації.
Порядок набуття права власності на новозбудовану річ (нерухоме майно) регулюється законодавством про містобудівну діяльність та відповідними державними будівельними нормами.
Доказів набуття прав власності на об'єкти, які розташовані на самовільно зайнятої земельній ділянці відповідач суду не надав.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ("Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод") та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.
Враховуючи практику Європейського Суду з прав людини при з'ясуванні питання щодо порушення положень ст.1 Протоколу Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод слід з'ясовувати наступні питання.
1. Чи є в справі власність або володіння майном у розумінні ст.1 Протоколу Конвенції ?
2. Чи мало місце втручання у право мирного володіння майном ?
3. Чи втручання "передбачене законом" і чи відповідає такий закон критерію "якості" ?
4. Чи здійснене втручання в "інтересах суспільства" ?
5. Чи дотримано "справедливий баланс" між суспільним інтересом та правом особи на мирне володіння майном ?
Відповідно до ст.1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
В даному випадку, втручання "передбачене законом" і такий закон відповідає критерію "якості". Втручання здійснено "в інтересах суспільства". "Справедливий баланс між суспільним інтересом та правом особи на мирне володіння майном" дотримано.
В процесі розгляду справи судом вживалися всі заходи для надання учасникам процесу можливості реалізувати свої процесуальні права щодо надання доказів по справі, обґрунтування доводів та заперечень на підтвердження своїх правових позицій учасників справи.
Одночасно, суд, перевіривши доводи та докази, якими сторони обґрунтовують свої правові позиції, зазначає наступне.
В силу приписів ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства, зокрема, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, … з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Суд, керуючись п.п.5 п.5 ст.13 ГПК України зберігаючи об'єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.ч.3, 4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі ст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст.79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
В якості заперечень щодо позову відповідачем зазначено наступне.
1. Позовна заява не містить підстави для звернення заступника прокурора до суду в інтересах держави, оскільки таке право має Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
Суд не погоджується із даним ствердженням відповідача, оскільки у позовній заяві прокурор обґрунтовано навів підстави для свого звернення до суду із позовною заявою.
2. Відповідач заперечує проти прийняття судом в якості належних та допустимих доказів:
- лист Департаменту комунальної власності ОМР від 07.02.2018 року № 01-13/635 в якому Департамент зазначає про те, що ТОВ фірма "Володимир ЛТД" додатково використовує земельну ділянку площею 611 м 2 для розміщення ємностей для палива без правовстановлюючих документів на землекористування, що являє собою самовільне зайняття земельної ділянки за адресою: м. Одеса, Банківська, 54 використовує земельну ділянку площею 780 м 2 під розміщення АЗС на підставі договору оренди земельної ділянки, термін дії якого сплив;
- лист Департаменту № 01-13/993 від 01.03.2018 року в якому, на підставі план-схеми земельної ділянки яку склало КП "БТІ" ОМР, вже зазначається площа прилеглої земельної ділянки 706 м 2 ;
- акт огляду земельної ділянки від 21.02.2018 року, що складений відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотримання вимог земельного законодавства Департаменту;
- листи Департаменту № 01-13/635 від 07.02.2018 року та від 01.03.2018 року № 01-13/993, оскільки вони суперечать один одному в частині зазначення площі земельної ділянки яку як вказує відповідач начебто він використовує (зазначені протилежні площі 611 м 2 та 706 м 2 ).
- лист Департаменту № 01-13/635 від 07.02.2018 року який не містить підставу на якій здійснювався самоврядний контроль.
Суд не погоджується із обґрунтуванням які в якості заперечень щодо вищенаведених доказів висуває відповідач, оскільки на думку суду вищезазначені листи Департаменту не є документами технічного характеру а містять інформацію щодо саме факту встановлення самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, а її розмір визначається відповідним фахівцями.
Щодо заперечень відповідача проти акту огляду земельної ділянки від 21.02.2018 року, що складений відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотримання вимог земельного законодавства Департаменту, суд звертає увагу відповідача на те, що департамент комунальної власності ОМР є виконавчим органом ради. Відповідно до "Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради", затвердженого рішенням ОМР за № 2752-VI від 19.02.2013р., до основних завдань Департаменту у сфері земельних правовідносин віднесено: у сфері земельних відносин: забезпечення реалізації повноважень ОМР у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України (п.п.б п.2.1.2. ч.2.1.); здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель та контроль за дотриманням земельного законодавства (п.п.є п.2.1.2. ч.2.1.). Департамент відповідно до покладених на нього основних завдань і в межах своїх повноважень виконує такі функції: контроль за виконанням договорів оренди землі (п.п.2.2.2.15.); здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель міста та контролю за додержанням земельного законодавства. Крім того відповідач помилково застосовує приписи законодавства, які регулюють правовідносини у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів до правовідносин у сфері самоврядного контролю за використанням і охороною земель та контроль за дотриманням земельного законодавства.
3. Посилання відповідача на те, що він законно користується спірною земельною ділянкою на підставі рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 393 від 16.09.1995 року яким йому були надані в тимчасове користування земельні ділянки площею 834 м 2 для організації будівництва АЗС, та земельна ділянка площею 780 м 2 строком на 20 років після закінчення будівництва та прийомки її до експлуатації судом до уваги не приймаються, оскільки матеріалами справи встановлено, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 393 від 16.09.1995 року в частині оформлення правовстановлюючих на користування земельною ділянкою площею 834 м 2 , яку було вирішено надати відповідачу для організації будівництва АЗС терміном до одного року не реалізоване, договір на землекористування цією земельною ділянкою відповідач не уклав, а тому й прав на користування земельною ділянкою площею 834 м 2 у відповідача не винило.
Інші запереченні відповідача не спростовують висновків, до яких дійшов суд при розгляді цієї справи.
При цьому, суд звертає увагу сторін на те, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЧ), яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів… мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. І хоча п.1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суду обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Саме такі висновки викладені у рішенні ЕСПЧ від 10.02.2010р.у справі "Серявін та інші проти України".
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Підсумовуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо позовні вимоги заступника прокурора Одеської області законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог, судові витрати по сплаті судового збору згідно до п. 9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.13, 74, 79, 129, 233, 238, 240, ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов - задовольнити повністю.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю фірма "ВОЛОДИМИР ЛТД" (буд. №23/25, вул. степова, м. Одеса, 65005, код 19046192) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 706 м 2 , що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 54 та повернути її Одеській міській раді (буд. 1, площа Думська, м. Одеса, 65004, код 26597691) за актом приймання-передачі.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю фірма "ВОЛОДИМИР ЛТД" (буд. №23/25, вул. степова, м. Одеса, 65005, код 19046192) на користь прокуратури Одеської області (буд. 3, вул. Пушкінська, м. Одеса, 65004, код 03528552) судові витрати по оплаті судового збору у сумі 1762 грн.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Накази видати в порядку, передбаченому ст.327 ГПК України
Повний текст рішення складено 18 червня 2018 р.
Суддя О.В. Цісельський
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2018 |
Оприлюднено | 19.06.2018 |
Номер документу | 74750410 |
Судочинство | Господарське |