Рішення
від 19.06.2018 по справі 927/286/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

19 червня 2018 року м. Чернігів

Господарським судом Чернігівської області у складі судді Федоренко Ю.В.

розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження справу 927/286/18

за позовом Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради, пр. Миру, 49а, м. Чернігів, 14005

до Громадської організації Волонтерський центр "Єдність",

юридична адреса: пр. Перемоги, 45, кв. 17, м. Чернігів, 14000;

фактична адреса: пр. Миру, 20, кімнати №№ 1,3,4, м. Чернігів, 14000.

Про стягнення 6793,29 грн.

Представники сторін не викликались.

ВСТАНОВИВ:

16.04.2018 до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради в якій просить суд стягнути з відповідача суму боргу з відшкодування витрат за комунальні послуги та утримання будівлі - 5184,95 грн, суму пені за прострочення оплати витрат за комунальні послуги та утримання будівлі - 603,91 грн., суму 3% річних 90,20 грн., суму інфляційних нарахувань 332,74 грн., суму 10,0% штрафу 518,49 грн. за договором оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 25/15 від 15.06.2015 та договором № 23-15 про відшкодування витрат за надані комунальні послуги та витрат на утримання орендованого майна орендарем від 15.06.2015.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 20.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також цією ухвалою встановлено сторонам строк для подання заяв по суті, зокрема, відповідачу - п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу відзиву на позов з доданими до нього документами.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі № 927/286/18 від 20.04.2018, яка була направлена судом відповідачу рекомендованими листами на адресу вказану у позовній заяві позивачем: юридична адреса: пр. Перемоги, 45, кв. 17, м. Чернігів, 14000 повернулась без вручення адресату з відміткою відділу поштового зв'язку „інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення" та фактична адреса: пр. Миру, 20, кімнати №№ 1,3,4, м. Чернігів, 14000 повернулась без вручення адресату з відміткою відділу поштового зв'язку п/не знайдено .

Копією безкоштовного витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який міститься в матеріалах справи, підтверджується, що зазначена у позовній заяві адреса відповідача: м. Чернігів, пр. Перемоги, 45, кв. 17 є його місцезнаходження.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Оскільки ухвала суду від 20.04.2018 направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві і ЄДР повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв'язку „інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення" суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву.

Відповідач відзив на позов не надав, а тому судом справа вирішується за наявними матеріалами на підставі ст.165 ч.9 ГПК України.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив наступне.

15.06.2015 між Комунальним підприємством Діловий центр Чернігівської обласної ради (надалі - Орендодавець) та Громадською організацією Волонтерський центр Єдність (надалі - Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області № 25/15 (далі - Договір) (а.с. 17-22).

Відповідно до п. 1.1-1.1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення в будівлі, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (надалі-майно), розташованій за адресою: проспект Миру, 20 у місті Чернігові та перебуває в господарському віданні комунального підприємства Діловий центр Чернігівської обласної ради.

Приміщення з трьох кімнат №№1,3,4, які знаходяться в підвальному приміщені вищезазначеної будівлі, загальною площею 100,5 кв.м., корисною площею 54,5 кв.м., що не мають окремого входу.

Згідно п. 3.1-3.2 Договору орендна плата є платежем у грошовій формі, який орендар вносить орендодавцю та до обласного бюджету незалежно від наслідків діяльності орендаря і сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акту приймання-передачі в оренду та акту приймання-передачі майна з орендного користування.

До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, податок на додану вартість.

Факт передачі майна в оренду за Договором підтверджується підписаним сторонами Актом № 1 прийому-передачі від 01.07.2015, який є додатком № 1 до Договору( а.с. 23).

15.06.2015 між Комунальним підприємством Діловий центр Чернігівської обласної ради (надалі - Орендодавець) та Громадською організацією Волонтерський центр Єдність (надалі - Орендар) укладено договір № 23-15 про відшкодування витрат за надані комунальні послуги та витрат на утримання орендованого майна орендарем (далі - Договір № 2).

Згідно п. 1.1-1.2 Договору 2 орендодавець забезпечує обслуговування та експлуатацію нежитлового приміщення-приміщення в будівлі, що знаходиться за адресою: проспект Миру, 20 у місті Чернігові (надалі-будівля), загальною площею 4689,3 кв.м., а також утримання прибудинкової території, а орендар бере участь у витратах орендодавця щодо обслуговування та експлуатації пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих орендодавцем за договором.

Орендар згідно Договору оренди від 15.06.2015 № 25/15 користується приміщенням трьох кімнат №№1,3,4, які знаходяться в підвальному приміщенні вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) 100,5 кв.м., корисною площею 54,5 кв.м., оціночною вартістю станом на 28 травня 2015 і становить за незалежною оцінкою 211 280,49 грн. (надалі - орендоване приміщення).

До витрат на утримання орендованого майна відносяться: послуги електрика та слюсаря-сантехника.

До плати за надані комунальні послуги входить: електрична та теплова енергія.

В розрахунок вартості комунальних послуг включається сума відшкодування орендарем земельного податку, пропорційно площі, що орендується.

Орендарем сплачується податок на додану вартість на всі види послуг, згідно Договору та діючого законодавства.

Згідно п. 2.2.3 Договору 2 орендар зобов'язується компенсувати орендодавцю у 5-ти денний термін відповідно виставленого рахунку, який надається орендарю одночасно з рахунком про сплату орендної плати, здійснені ним витрати по сплаті рахунків за надані комунальні послуги постачальною організацією згідно показників електролічильника та вартість експлуатаційних витрат пропорційно орендованій площі.

У відповідності до п. 2.2.4 з метою попереднього відшкодування орендодавцеві витрат, пов'язаних з відпуском електричної та теплової енергії згідно Договорів, укладених між орендодавцем та постачальними організаціями, компенсувати орендодавцю у 5-ти денний термін відповідно виставленого рахунку, який надається орендарю одночасно з рахунком про сплату орендної плати, здійснені ним витрати на попередню оплату:

- у розмірі 100% вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період пропорційно орендованій площі;

- у розмірі 50% вартості заявленого обсягу споживання теплової енергії на розрахунковий період пропорційно орендованій площі.

Орендодавець одночасно з рахунками надає орендареві Акт наданих комунальних послуг, який останній повинен підписати та повернути орендодавцю не пізніше трьох днів з моменту його отримання.

В подальшому до договорів приймались додаткові угоди.

Позивачем надано відповідачу рахунки для оплати комунальних послуг та витрат з утримання будівлі на загальну суму 5507,30 грн., які отримані останнім, про свідчать підписи працівника відповідача на рахунках, а саме:

Рахунок № СФ-0000087 від 31.01.2017 на суму 876,86 грн.

Рахунок № СФ-0000264 від 28.02.2017 на суму 1051,45 грн.

Рахунок № СФ-0000460 від 31.03.2017 на суму 432,11 грн.

Рахунок № СФ-0000640 від 30.04.2017 на суму 109,04 грн.

Рахунок № СФ-0000833 від 31.05.2017 на суму 109,03 грн.

Рахунок № СФ-0000997 від 30.06.2017 на суму 86,09 грн.

Рахунок № СФ-0001243 від 31.07.2017 на суму 839,48 грн.

Рахунок № СФ-0001425 від 31.08.2017 на суму 94,80 грн.

Рахунок № СФ-0001623 від 30.09.2017 на суму 91,79 грн.

Рахунок № СФ-0001766 від 31.10.2017 на суму 95,78 грн.

Рахунок № СФ-0001991 від 30.11.2017 на суму 837,25 грн.

Рахунок № СФ-0002214 від 31.12.2017 на суму 883,62 грн.

Судом встановлено, що в порушення умов Договорів у відповідача виникла заборгованість з відшкодування витрат з оплати комунальних послуг та утримання будівлі в сумі 5184,95 грн., що підтверджується наданими позивачем розрахунком заборгованості (а.с. 4-5), рахунками на оплату, актами надання послуг (а.с. 41-63).

Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

У відповідності зі ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Відповідно до ч.1, 4 ст.74, ч. 3 ст.80, ч.1 ст.86, ч.4 ст.165 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Відповідачем не висловлено заперечень щодо наявності заявленої до стягнення заборгованості, її розміру, не подано доказів про відсутність боргу та про те, що заборгованість є меншою.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем належними та допустимими доказами підтверджено наявність заборгованості з відшкодування витрат з оплати комунальних послуг та утримання будівлі за період січень-грудень 2017 на суму 5184,95 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення 5184,95 грн. боргу є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Також позивач просить стягнути з відповідача 603,91 грн. пені за період з 02.09.2017 по 12.03.2018 та 10% штрафу в розмірі 518,49 грн. згідно розрахунку (а.с. 13-16).

Згідно з ст. 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Штрафними санкціями у розумінні ст.230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Як встановлено ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

У відповідності до пунктів 4.3 - 4.4 Договору 2 плата з відшкодування комунальних витрат, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.

У разі, якщо на дату сплати плати за надані комунальні послуги та утримання орендованого майна заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує орендодавцю штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені суд встановив, що розрахунок здійснено у відповідності до умов договору та чинного законодавства, а тому на користь позивача слід стягнути 603,91 грн. пені.

Розмір штрафу позивачем розраховано вірно, а тому вимоги про стягнення штрафу у розмірі 518,49 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем вірно розраховано розмір 3 % річних 90,20 грн., та інфляційних витрат - 332,74 грн. які підлягають стягненню на його користь.

На підставі викладеного позов задовольняється повністю з покладенням судових витрат на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232,233, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю і стягнути з Громадської організації Волонтерський центр "Єдність", пр. Перемоги, 45, кв. 17, м. Чернігів, 14000, (код 39615654, р/р 26003051408874 в ПАТ ПриватБанк , МФО 353586) на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради, пр. Миру, 49а, м. Чернігів, 14005, (код 33469496, п/р 26003212000701 АБ УКРГАЗБАНК м. Київ, МФО 320478) 5184,95 грн боргу, 603,91 грн. пені, 518,49 грн. штрафу, інфляційні нарахування у сумі 332,74 грн, три відсотки річних у сумі 90,20 грн та 1762 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Рішення підписано 19.06.2018.

Суддя Ю.В. Федоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.06.2018
Оприлюднено19.06.2018
Номер документу74750728
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/286/18

Рішення від 19.06.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

Ухвала від 20.04.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Федоренко Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні