Рішення
від 28.07.2006 по справі 46/395-04
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

46/395-04

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" липня 2006 р.                                                            Справа № 46/395-04

вх. № 10852

Колегія суддів господарського суду в складі:

Головуючий суддя   Ільїн О.В. 

суддя                         Доленчук Д. О.

суддя                         Черленяк М.І.

при секретарі судового засідання Бакіна О.Б.

за участю представників сторін:

позивача - не з*явився, прокурора - Кравченко В.В. 3-й особи - Тітова Л.І. - заст.нач. юр. відділу, дов. № 55 від 02.03.2006 року відповідача - Ільченко Ю.П. - ген. директор, Ханецька В.П. - юрисконсульт, дов. № 65 від 02.03.2006 року

розглянувши справу за позовом Прокурора Київського району м. Харкова інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики України, м. Київ 3-я особа Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків

до  Господарської асоціації "Харківцукор", м. Харків  

про стягнення 92221,98 грн.

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Мінагрополітики України з позовом про відшкодування відповідачем - Господарською асоціацією "Харківцукор", завданих державі, внаслідок неотримання орендної плати за користування державним майном, матеріальних збитків в розмірі 92221,98 грн.

Прокурор у судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судове засідання не з*явився, про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні та у додатковому відзиві на позов від 15 червня 2006 року проти позову заперечує, посилаючись на пропущення  позивачем  строку позовної давності щодо подачі позовної заяви до Господарського суду Харківської області.

Представник третьої особи у судовому засіданні заявлений прокурором позов вважає обгрунтованим і таким що підлягає задоволенню.

У судовому засіданні 17 липня 2006 року було оголошено перерву до 28 липня 2007 року, та продовжено до 01.08.2006 р. з метою виготовлення повного тексту процесуального документа.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників третьої особи на стороні позивача та відповідача, судом встановлено, що  проведеною перевіркою із залученням фахівців регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області встановлено, що згідно з наказом Міністерства харчової промисловості УРСР № 63 від 27 лютого 1976 року "Про схему управління харчовою промисловістю Української РСР" ліквідовано трести харчової промисловості, в тому числі і Харківський Цукробурякотрест, внаслідок чого утворено Харківське виробничо-аграрне об'єднання цукрової промисловості (копія наказу додається).

Всі активи та пасиви, що обліковувались на балансі Тресту (як державної структури) перейшли до Харківського виробничо-аграрного об'єднання, яке в свою чергу, відповідно до наказу № 6 від 04 лютого 1986 року, було реорганізовано в об'єднання по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків (копія наказу додається).

Наказом № 54 від 29 серпня 1991 року Харківського виробничо-аграрного об'єднання по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків ("Облбурякоцукорагропром"), у зв'язку із створенням трудовими колективами підприємств і організацій цукрової промисловості Харківської області -Господарської асоціації "Харківцукор", прийнято рішення про ліквідацію Харківського виробничо-аграрного об'єднання по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків ("Облбурякоцукорагропром").

Однак, мало місце не ліквідація останнього, а реорганізація, тобто створення на базі Харківського виробничо-аграрного об'єднання по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків, Господарської Асоціації "Харківцукор", відповідний запис в Установчий договір асоціації внесено лише у 1995 році (реєстрація від 14 червня 1995  року, пункт 1.1 Установчого договору).

Згідно акту приймання-передачі від 01 січня 1991 року Харківським виробничо-аграрним об'єднанням по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків на баланс Господарської асоціації "Харківцукор" передано основні засоби на суму 614,0 тис. руб., а саме: житловий будинок - 324 тис. руб;           адміністративний будинок - 205,5 тис. руб; садові будинки вартістю - 5,7 тис. руб; флігель одноповерховий  7,5 тис. руб; гараж залізний - 0,3 тис. руб;           гараж цегляний - 8,2 тис. руб;           автомобіль -22,7 тис. руб; інші основні засоби - 40,1 тис. руб.

Таким чином, майно, що належало Харківському виробничо-аграрному об'єднанню по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків, як державній структурі, перейшло до Господарської асоціації "Харківцукор".

Відповідно до статті З Закону України "Про підприємства в Українській РСР" асоціації - це договірні об'єднання, які засновуються підприємствами (учасниками) з метою координації їх господарської діяльності і створюються за рахунок їх внесків (п.З Установчого договору, розділ "Майно і засоби асоціації "Харківцукор").

В той же час, майно Харківського виробничо-аграрного об'єднання по виробництву, заготівлі і переробці цукрових буряків не було внесками підприємств (засновників).

Відповідно до п.п. 1-2, 5 розділу Установчого договору Господарської асоціації "Харківцукор", зареєстрованого від 14 травня 1995 року вказано, що майно асоціації складають матеріальні цінності та фінансові ресурси, що перебувають на її балансі.

Майно асоціації належить їй на праві повного господарського відання.

Нова редакція Установчого договору Господарської асоціаії "Харківцукор" від 10 жовтня 2001 року, містить аналогічні положення щодо майна та коштів асоціації, запис про правонаступництво відсутній.

Пунктом 1.11 установчого договору редакції 1995 року визначено перелік засновників (учасників) асоціації, які в процесі приватизації перетворені в господарські товариства.

Згідно довідки Облстатуправління про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 06 квітня 2004 року Господарська асоціація "Харківцукор" має "колективну" форму власності.

В той же час, документи, які б свідчили про те, що державне майно Харківського виробничо-аграрного об'єднання (на базі якого було створено Господарську асоціацію, і яка була його правонаступником) на законних підставах перейшло в колективну власність відсутні.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про підприємства в Україні" в редакції 1991 року, статті З7 Закону України "Про власність" право повного господарського відання здійснюють державні підприємства, які володіють, користуються та розпоряджаються майном на свій розсуд, вчиняють щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству і статуту підприємства.

В інших випадках розпорядження майном, що є у державній власності і належить до основних фондів підприємства, здійснюється лише з дозволу органу, уповноваженого управляти відповідним держмайном.

Факт знаходження майна на балансі підприємства не є доказом того, що це майно належить йому на праві власності.

Вимогами пункту 1 Декрету Кабінету Міністрів України №8-92 від 15 грудня 1992 року "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" функції щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності, покладені на Міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної влади.

Таким чином, державне майно, що обліковувалось на балансі державних структур (тресту та виробничо-аграрного об'єднання) безпідставно визнано Господарською асоціацією "Харківцукор" колективною власністю.

Крім того, упродовж багатьох років, а саме: з 1991 року по теперішній час, асоціація здійснює використання державного майна без дозволу власника -держави, чим суттєво порушуються її законні права та інтереси.

Протягом 2003 року керівництвом Господарської асоціації "Харківцукор" було укладено 6 договорів оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі асоціації.

Згідно доданих розрахунків орендної плати за вказаними договорами 70 % орендної плати надходить на користь орендодавця, т.б. Господарської асоціації "Харківцукор", 30 % до державного бюджету.

Вказаний факт порушення вимог діючого законодавства з боку Господарської асоціації "Харківцукор" призводить до негативних наслідків, а саме: ненадходження коштів до державного бюджету, позбавлення можливості розпорядження державним майном повноважним органом, прийняття щодо нього управлінських рішень, зокрема щодо передачі майна в оренду.

Згідно наданого начальником контрольно-ревізійного відділу регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області розрахунку, сума завданих державі матеріальних збитків, внаслідок неотримання орендної плати, що підлягала сплаті Господарською асоціацією "Харківцукор" за користування державним майном складає 92221, 98 грн.

Таким чином, суд вважає вимоги прокурора та позивача обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно зі статтею 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути на користь державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів “Про державне мито”, що становить 922,21 грн., та на підставі статті 44 Господарського процесуального кодексу України стягнути 118 грн. судових витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Враховуючи викладене та керуючись статтями  6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 33, 43, 47-49, 75,  82-85  Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИЛА:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Господарської асоціації "Харківцукор", розрахунковий рахунок 260072830 ХОД АППБ "Аваль", МФО 350589, код 00373161, поштова адреса: м. харків, вул. Гаршина, 9 на користь Міністерства аграрної політики, розрахунковий рахунок 31131515042026 ДК України, МФО 820172, код 20055032, поштова адреса: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24 - 92221,98 грн. матеріальних збитків, внаслідок неотримання орендної плати за користування державним майном.

Стягнути з Господарської асоціації "Харківцукор", розрахунковий рахунок 260072830 ХОД АППБ "Аваль", МФО 350589, код 00373161, поштова адреса: м. харків, вул. Гаршина, 9 на користь Державного бюджету України (одержувач ВДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок № 31113095600002, код бюдж. класифікації доходів 22080200, банк УДК у Харківській області, МФО 851011) 922,21 грн. державного мита.

Стягнути з Господарської асоціації "Харківцукор", розрахунковий рахунок 260072830 ХОД АППБ "Аваль", МФО 350589, код 00373161, поштова адреса: м. харків, вул. Гаршина, 9 на користь Державного підприємства “Судовий інформаційний центр”, 03057, м. Київ, пр. Перемоги, 44 (р/р 26002014180001 у ВАТ "Банк Універсальний" м. Львів, МФО 325707, код ЄДРПОУ 30045370) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Головуючий суддя                                                                     Ільїн О.В. 

суддя                                                                                            Доленчук Д. О.

суддя                                                                                            Черленяк М.І.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.07.2006
Оприлюднено22.08.2007
Номер документу74964
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —46/395-04

Ухвала від 05.03.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Дроботова Т.Б.

Постанова від 29.11.2006

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Сіверін В.І.

Рішення від 28.07.2006

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ільїн О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні