Справа № 581/60/18
Провадження № 2/581/61/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 червня 2018 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі судді Кузьмінського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Мазур О.А.,
в присутності представника позивача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Липоводолинської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_4 до ОСОБА_3, третя особа: орган опіки і піклування Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області,
про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
в с т а н о в и в :
Служба в справах дітей Липоводолинської районної державної адміністрації в інтересах малолітнього ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом та просила позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно його сина та стягнути з відповідача аліменти на утримання ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімум для дитини відповідного віку.
Мотивує свої вимоги тим, що ОСОБА_3 ухиляється від виконання обов'язків по вихованню своєї малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка на даний час перебуває в комунальному закладі Сумської обласної ради Хоружівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей області. Мати ОСОБА_4 - ОСОБА_5 позбавлена материнських прав. Згідно нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_3, він дав згоду на усиновлення свого сина ОСОБА_4 Батько малолітнього ОСОБА_4 не цікавиться станом здоров'я, фізичним та духовним розвитком дитини, не надає матеріальної допомоги, постійної роботи не має, перебуває на профілактичному обліку в Липоводолинському ВП ГУНП в Сумській області, як раніше судима особа, перебуває під адміністративним наглядом, зловживає спиртними напоями, притягувався до адміністративної відповідальності.
Представник служби в справах дітей Липоводолинської районної державної адміністрації ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Зазначила, що з метою захисту прав дитини та надання соціально-правового статусу, відповідач має бути позбавлений батьківських прав.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що намагається створити умови для того, щоб забрати сина до себе, але у зв'язку з наявністю судимості йому важко знайти роботу. Власного житла не має. Зараз він проживає в с. Панасівка разом з ОСОБА_6 та її 3 дітьми. Хотів би, щоб син проживав з ним.
Представники органу опіки і піклування Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області Зеленська І.В. та Хекало І.П. в судовому засіданні позов підтримали.
Неповнолітній ОСОБА_4 в судовому засіданні 30 травня 2018 року дав показання, що йому на даний час 14 років, навчається в 8 класі Яснопільщанської НВК. Батька востаннє бачив у березні 2018 року, коли він хворів та перебував у лікарні. Коли батько приїжджає в гості він радий його бачити. До березня 2018 року був у Хоружівці в інтернаті 8 років 9 місяців, йому там подобалось. В прийомній сім'ї ОСОБА_9 живеться добре, дітей 5, спільна мова з усіма є. За межами України був в Італії, в США, останній раз перебував в США протягом 3 місяців, йому там сподобалось, контакт з родиною американців підтримує через інтернет. Його також відвідує дядько та тітка, останній раз в квітні 2018 року, привезла гостинець, батько на день народження не приїжджав. Була обіцянка американців, що його усиновлять в США.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, судом встановлені такі фактичні обставини.
ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а.с. 19).
Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 2 грудня 2004 року ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та передано дитину на виховання батькові ОСОБА_3 (а.с. 16).
Відповідно до довідки Комунального закладу Сумської обласної ради - Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області № 149 від 10 жовтня 2017 року, з 10 листопада 2010 року по 1 квітня 2017 року перебував у Комунальному закладі Сумської обласної ради - Хоружівському дитячому будинку Недригайлівського району. З 1 квітня 2017 року по час видачі довідки є вихованцем Комунального закладу Сумської обласної ради - Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області. За час перебування дитини у закладі батько ОСОБА_3 сина відвідував два рази (а.с. 6).
З повідомлення директора Комунального закладу Сумської обласної ради - Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області від 18 січня 2018 року вбачається, що ОСОБА_4 на запрошення МБФ Золота Рибка перебував з 15 червня по 30 серпня 2017 року на відпочинку та оздоровленні в США, сім'я, в якій перебував ОСОБА_4, виявила бажання усиновити дитину (а.с. 21).
Відповідно до довідки, виданої Сумською виправною колонією управління ДДУПВП у Сумській області (№116) № 17/9 від 4 лютого 2018 року, ОСОБА_3, 1978 року народження відбував покарання у Сумській виправній колонії управління ДДУПВП у Сумській області (№116) з 27 квітня 2007 року по 16 червня 2013 року (а.с. 5).
За повідомленням Липоводолинського ВП ГУНП в Сумській області № 447/64/01-2018 від 23 січня 2018 року, ОСОБА_3 перебуває на профілактичному обліку в Липоводолинському ВП як раніше судима особа. 25 березня 2014 року постановою Липоводолинського районного суду відносно ОСОБА_3 встановлено адміністративний нагляд на 1 рік, який в подальшому продовжено ще на 6 місяців. За період - 1 січня 2017 року по 20 січня 2018 року ОСОБА_3 чотири рази притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с. 13).
Згідно інформації, наданої Липоводолинським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 5 червня 2018 року за №01-08/144 сім'я ОСОБА_3 в 2014 році перебувала на обліку, працівниками центру надавалась соціальна підтримка та комплекс соціальних послуг (а.с. 86).
Згідно рішення виконавчого комітету Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області від 31 жовтня 2017 року надано згоду на доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_4 (а.с. 7).
Наказом начальника Служби у справах дітей Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 27 листопада 2017 року ОСОБА_4 поставлено на облік, як дитину, яка опинилася в складних життєвих обставинах, оскільки батько ОСОБА_3 неналежно виконує батьківські обов'язки (а.с. 20).
29 грудня 2017 року ОСОБА_3 своєю заявою відмовився забирати свого сина ОСОБА_4 з Комунального закладу Сумської обласної ради - Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та сімейними обставинами (а.с. 15).
14 грудня 2017 року ОСОБА_3 своєю заявою, посвідченою приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мельник І.Л., реєстровий номер 991, діючи добровільно без будь-якого примусу як фізичного, так і морального, дав згоду на усиновлення свого сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 22).
Розпорядженням голови Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 3 березня 2018 року №88-ОД ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с. 99).
Згідно розпорядження голови Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 19 березня 2018 року №103-ОД ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 20 березня 2018 року влаштовано до дитячого будинку сімейного типу ОСОБА_9 та ОСОБА_11 в с. Яснопільщина Липоводолинського району (а.с. 71).
Відповідно до акту обстеження сім'ї, яка опинилась в складних життєвих обставинах від 23 травня 2018 року, було обстежено житлово-побутові умови сім'ї ОСОБА_6, до складу якої входять 3 неповнолітніх дітей та співмешканець ОСОБА_3 Була проведена бесіда про необхідність піклуватися батьків про дітей. Висновок про те, чи придатні умови для проживання дітей комісією не зроблений (а.с. 81).
При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.
Відповідно до ст. 4 Закону України Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей до завдань служб у справах дітей належить, зокрема, представлення у разі необхідності інтересів дітей в судах.
Частиною 3 статті 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 лютого 1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно з положеннями абз. 3 ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України (далі - СК України) дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Частиною 8 ст. 7 СК України передбачено, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до вимог ст. 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно зі ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Суть позовних вимог поданого позову зводиться до того, що батько не бере участь, не цікавиться вихованням та розвитком сина, ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, відмовився забрати свого сина з Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей.
У пункті 49 рішення Європейського суду з прав людини у справі Савіни проти України від 18 грудня 2008 року зазначено, що розірвання сімейних зв'язків означає позбавлення дитини її коріння, а це можна виправдати лише за виняткових обставин.
Позивачем надано ряд доказів, які, на його думку, вказують на неналежне виконання відповідачем батьківських обов'язків. Проте, суть позовних вимог зводиться до позбавлення батьківських прав виключно для надання дитині соціально-правового статусу.
Судом встановлено, що неповнолітній ОСОБА_4 не проживає разом з батьком та його влаштовано у більш сприятливе для виховання середовище - до дитячого будинку сімейного типу. Тому, в даному випадку розірвання між батьком і дитиною родинних зв'язків шляхом позбавлення батьківських прав не є необхідним та не може вважатися заходом, спрямованим на захист інтересів дитини.
Також суд зазначає, що відсутність постійної роботи у відповідача, перебування на профілактичному обліку в Липоводолинському ВП ГУНП в Сумській області, як раніше судима особа, перебування під адміністративним наглядом, притягнення до адміністративної відповідальності, відмова забрати сина з Хоружівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей за відсутності у відповідача належним умов його проживання, не є самостійними підставами для задоволення позову.
Тому суд не вбачає обставин, які б свідчили про наявність підстав для позбавлення відповідача батьківських прав.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.
Частиною 2 статті 182 СК України встановлено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. 3 ст. 193 СК України за рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України. Можливість стягнення аліментів на користь прийомних батьків СК України не передбачена.
Враховуючи, як того вимагають положення ч. 1 ст. 182 СК України, матеріальне становище дітей, платника аліментів, відсутність відомостей про наявність у платника аліментів інших утриманців, та керуючись правилами ст. 184 і 191 вказаного Кодексу, з дня звернення до суду з позовом слід стягнути з відповідача аліменти на утримання сина в твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов служби у справах дітей Липоводолинської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти на утримання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 29 січня 2018 року.
Аліменти перераховувати на особистий рахунок ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, відкритий у відділенні Державного ощадного банку України, який має бути відкритий у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
У задоволенні позову в частині позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 704 грн. 80 коп. судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: служба у справах дітей Липоводолинської районної державної адміністрації (вул. Полтавська, 17 сел. Липова Долина Сумської області, ЄДРПОУ 41602293).
Відповідач: ОСОБА_3 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Роменським МРВУМВС України в Сумській області 23 травня 2001 року, РНОКПП НОМЕР_1).
Третя особа: орган опіки і піклування Московської сільської ради Липоводолинського району (вул. Дериземлі, 18, с. Московське Липоводолинського району Сумської області, код ЄДРПОУ 04388389).
Повне рішення складене 27 червня 2018 року.
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2018 |
Оприлюднено | 28.06.2018 |
Номер документу | 74999795 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні