УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/174/18
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Сидорчук О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача: не прибув
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Імперія-Пауер" (м. Черкаси)
до ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай" (с. Скаківка, Бердичівського р-ну, Житомирської обл.)
про стягнення 786245,41 грн.
12.03.2018 через діловодну службу Господарського суду Житомирської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Імперія-Пауер" до відповідача ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай" про стягнення 786245,41грн., з яких: 577920,00грн суми основного боргу, 17310,97грн дооцінки вартості неоплаченого товару, 110580,64 грн 36% річних, 80433,80грн пені.
В якості фактичних підстав позову позивач посилається на Договір купівлі-продажу нафтопродуктів №ВН-4/17-НФ від 18.07.2017, в якості правових підстав позову - на ст.ст. 524, 525, 529, 610, 611, 692, 712 ЦК України.
Ухвалою від 15 березня 2018р. господарський суд порушив провадження у справі №906/174/18 за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 12 квітня 2018р. господарський суд відклав підготовче засідання суду.
19 квітня 2018р. позивач надіслав суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримував в повному обсязі (а.с. 37).
20 квітня 2018р. до господарського суду надійшов відзив відповідача СТОВ "Урожай", згідно якого останній проти позовних вимог заперечує частково, просить суд відмовити позивачу в стягненні 17 310, 97 грн. дооцінки вартості неоплаченого товару, посилаючись, зокрема, на наступне:
- сторони погодили для визначення курсу долара США застосовувати дані інтернет-сайту mezhbank.org.ua (показник "Архив торгов" -"Продажа" - "Максимум");
- згідно Специфікації №1 від 18.07.2017р. до Договору купівлі-продажу нафтопродуктів №ВН-4/17-НФ від 18.07.2017р. курс долара США становить 26,04;
- позивач здійснював обрахунки дооцінки вартості неоплаченого товару виходячи з курсу долара США у розмірі 26,82;
- станом на 19.04.12018р. згідно інформації з сайту mezbank.org.ua максимальний курс продажу долара США становить 26,265;
- курс долара США наразі є нижчим ніж у здійснених позивачем розрахунках, тому вважає, що підлягає стягненню 4993, 55 грн. (577920, 00/26,04*26,265-577920,00) дооцінки вартості неоплаченого товару (а.с. 40).
Ухвалою від 02 травня 2018р. господарський суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 календарних днів по 15.06.2018р.
29 травня 2018р. позивач надіслав суду клопотання від 22.05.18р. за №561/П в якому підтримував позовні вимоги та просив суд розглядати справу без участі його представника.
Ухвалою від 31.05.18р. господарський суд закрив підготовче засідання суду та призначив справу до судового розгляду.
18 червня 2018р. до господарського суду надійшло клопотання позивача від 12.06.18р. за №521/П, в якому позивач підтримував позовні вимоги та просив суд розглядати справу за відсутності його представника.
Як свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення
Розглянувши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
18 липня 2017р. між позивачем ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Імперія-Пауер" (позивач, постачальник) та відповідачем ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю "Урожай" (відповідач, покупець) був укладений Договір купівлі-продажу нафтопродуктів №ВН-4/17-НФ, відповідно до якого продавець зобов'язався передати у власність покупця нафтопродукти, а покупець зобов'язався прийняти та оплатити товар в кількостях та за ціною (вартістю), що наводяться в Специфікаціях до цього Договору, які підписуються та скріплюються печатками обох Сторін та є невід'ємною частиною цього Договору (надалі за текстом - Договір №ВН-4/17-НФ) (а.с. 19-23).
Умови про кількість, асортимент, ціну (вартість), умови оплати та поставки партії товару узгоджуються сторонами шляхом укладення (підписання) письмових Специфікацій до цього Договору або узгодження Продавцем поставки згідно Заявки Покупця шляхом виставлення рахунків-фактур та підписання видаткових накладних, що є підтвердження поставки товару без підписання Специфікації (п. 1.2. Договору №ВН-4/17-НФ).
Зобов'язання сторін сторони погодили в розділі 2 Договору №ВН-4/17-НФ, зокрема відповідно до підп. 2.1.1. п. 2.1. якого вказано, що продавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі поставити покупцю товар протягом строків погоджених сторонами, зазначених в Специфікаціях та/або видатковими накладними, що є невід'ємною частиною цього Договору.
Серед іншого, покупець зобов'язаний, згідно підп. 2.2.3. п. 2.2. Договору №ВН-4/17-НФ, своєчасно та в повному обсязі сплатити вартість поставленого товару, а також витрати на його транспортування (у випадку здійснення доставки товару покупцю).
У п. 3.1. Договору ВН-4/17-НФ сторони домовились, що продавець може здійснювати поставку товару на одній з таких умов: FCA - (пункт (станція) відвантаження) або СРТ - (пункт (станція) призначення), або EXW - (місце зберігання) відповідно до офіційних правил тлумачення торговельних термінів INCOTERMS в редакції 2010 року. Конкретні умови поставки вказуються в заявці покупця та фіксуються в тексті відповідної Специфікації до цього Договору та/або вказуються в документах продавця що підтверджують поставку. При цьому фактичним вантажоотримувачем товару може бути як сам покупець, так і вказані ним треті особи, які не є сторонами цього Договору.
Ціна (вартість) конкретної партії товару узгоджується сторонами у відповідній Специфікації до цього Договору або вказується в рахунках-фактурах та документах, що підтверджують поставку без підписання Специфікації. Ціна на товар, поставка (передача у власність) якої здійснюється відповідно до умов цього Договору, встановлюється в національній валюті України - гривні. В ціну товару включено податок на додану вартість (п. 4.1. Договору №ВН-4/17-НФ).
Розрахунки за цим Договором здійснюються на підставі виставленого продавцем рахунку в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок продавця або підписанням акту зарахування зустрічних однорідних вимог (п. 4.2. Договору №ВН-4/17-НФ).
Вартість Договору визначається шляхом складання вартості всього поставленого товару протягом строку дії Договору (п. 4.4. Договору №ВН-4/17-НФ).
Оплата за поставлений товар здійснюється покупцем на умовах 100% попередньої оплати, якщо інші умови не зазначені в Специфікаціях (ях) та/або інших додаткових угодах до даного Договору (п. 4.5. Договору №ВН-4/17-НФ).
У п. 4.6. вказаного Договору сторони домовились, що відповідно до положень ч. 2 ст. 524 та ст. 533 ЦК України погоджуються застосовувати при проведенні розрахунків за цим Договором курс долара США до гривні, що встановлений на міжбанківській валютній біржі на день підписання даного Договору та/або Специфікації.
Згідно п. 4.7. Договору №ВН-4/17-НФ вказано, що у тому випадку, коли курс на міжбанківській валютній біржі щодо продажу долара США до гривні на день проведення розрахунків (перерахування коштів, звернення з відповідним позовом до суду), відвантаження товару в рахунок погашення заборгованості є вищим за курс відповідної іноземної валюти на день укладення Специфікації (й), оплата грошових коштів за отриманий товар, відбувається відповідно до курсу долара США до гривні на дату здійснення розрахунку (курс продажу долара США згідно даних опублікованих на сайті: http://mezhbank.org.ua (показник - "Архив торгов" - "продажа" - "максимум"), у разі відсутності потрібної інформації сторони користуються даними опублікованими на сайті http://minfin.сom.ua/currency/mb/ (показник - "Рыночные курсы" - "Продажа"). У виняткових випадках (відсутність з будь-яких причин інформації на зазначених сайтах) продавець повідомляє в письмовому вигляді, факсимільним зв'язком або на зазначену електронну адресу покупцю курс гривні до долара США за яким буде здійснено розрахунок, перерахунок (дооцінку) вартості товару поставленого покупцю.
Сторони для визначення суми, яка підлягає оплаті використовують формулу:
С=А1/А2 х В, де С- сума належна до оплати, В - ціна товару на момент підписання Специфікації, А1 - (курс на міжбанківській валютній біржі щодо продажу долара США до гривні) на день проведення розрахунків; А2 - (курс на міжбанківській валютній біржі щодо продажу долара США до гривні) на день підписання відповідної Специфікації.
Всі платежі за цим Договором здійснюються покупцем з врахуванням пункту 4.7. Договору. При цьому відповідно до положень ст. 632 ЦК України Сторони дійшли згоди, що право на перерахунок вартості товару (дооцінку) у продавця виникає автоматично після збільшення курсу долара США до гривні, враховуючи визначення ціни еквівалентно в доларах США. Продавець не зобов'язаний надсилати покупцю жодних листів, повідомлень, перерахунків, тощо, щодо вартості товару, який підлягає оплаті, оскільки така вартість вираховується за погодженою у пункті 4.7. Договору сторонами формулою.
Відповідальність сторін сторони погодили у розділі 5 Договору №ВН-4/17-НФ, згідно п. 5.2. якого сторони домовились, що у випадку прострочення (порушення, невиконання, протермінування, несвоєчасного виконання) покупцем строків (термінів) оплати товару, визначених умовами цього Договору та Специфікаціями до нього, покупець зобов'язаний сплатити на користь продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (тобто у період впродовж якого існувала заборгованість), від суми грошової заборгованості за кожен день прострочення (протермінування, несвоєчасного виконання, порушення, невиконання).
Крім того, у п. 5.8. Договору №ВН-4/17-НФ сторони домовились, що в разі невиконання покупцем зобов'язань щодо оплати отриманого товару та невиконання зобов'язань передбачених розділом 4 цього Договору покупець, відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, сплачує на користь продавця, крім суми заборгованості 36 % річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідною Специфікацією та/або додатковою (додатковими) угодою (угодами) до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати.
Строк дії Договору №ВН-4/17-НФ, згідно п. 8.1. якого, з моменту підписання і діє до 31 грудня 2017 року.
Згідно Специфікації №1 від 18 липня 2017р. до договору купівлі-продажу нафтопродуктів №ВН-4/17-НФ від 18 липня 2017р. сторони погодили, що поставці підлягав товар в наступному асортименті, кількості, ціні та вартості, а саме: дизельне пальне в кількості 24 080, 00, ціною в гривнях без ПДВ - 20, 00; сума в гривнях без ПДВ 481 600, 00 грн.; строки поставки до 25.07.17р.; курс - 26,0400; ціна в доларах США - 0,92; вартість в доларах США - 22 193, 55 доларів; загальна суму з ПДВ - 577 920, 00 грн.; середній курс підписання даної Специфікації: 1 долар США - 26,04 грн.
Загальна сума товару за даною Специфікацією становить 577 920, 00 грн. (еквівалент у доларах США: 22 193, 55 доларів).
За умовами п. 3 цієї Специфікації сторони погодили, що покупець оплачує постачальнику 100% вартості товару, що складає 577 920, 00 грн. (еквівалент в доларах США: 22 193, 55 доларів), шляхом перерахування грошових коштів на р/р постачальника в строк до 21 серпня 2017р.
Поставка товару здійснюється в строки, передбачені в п. 1 цього Додатку на умовах СРТ (міжнародні правила по тлумаченню термінів "Інкотермс" в редакції 2010) (пункт призначення), за адресою: вул. Остальського, буд. №20, село Скаківка, Бердичівського р-ну, Житомирської області, 13326 (п. 4 Специфікації №1 від 18 липня 2017р.) (а.с. 24).
За видатковою накладною №7/022 від 19 липня 2017р. позивачем видано, а відповідачем прийнято товар - дизельне пальне (ДП-Л-Євро 5) в кількості 24 808 л. на загальну суму 577 920, 00 грн. (а.с. 25).
Відповідач свої зобов'язання по сплаті коштів за отриманий товар не виконав, у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості в сумі 577920, 00 грн. основного боргу.
Додатково, позивач заявив матеріально-правові вимоги про стягнення вартості неоплаченого товару в розмірі 17 310, 97 грн., 36% річних в розмірі 110 580, 64 грн. та 80 433, 80 грн. пені.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши наявні у справі докази, з урахуванням ст. 86 ГПК України, господарський суд прийшов до висновку частково задовольнити позовні вимоги, з огляду на наступне.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Укладений між сторонами Договір ВН-4/17-НФ є договором купівлі-продажу і відповідає вимогам статті 712 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає з характеру відносин сторін.
Відносини купівлі-продажу урегульовані Главою 54 Цивільного кодексу України, відповідно до положень якої за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві) та отримати розрахунок, а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Поставка є різновидом відносин купівлі-продажу.
Відповідно до статті 663 ЦК України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено, відповідач у встановлений п. 3 Специфікації №1 строк, а саме до 21.08.2017р., кошти за відпущений товар не сплатив.
Відповідно до ст.193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст.ст.525, 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За умовами ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Враховуючи наведене, суд вважає вимогу про сплату боргу в сумі 577 920, 00 грн. доведеною, тому задовольняє її в повному обсязі.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ч.1 т.610 ЦК України).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України).
Позивачем нарахована пеня в розмірі 80 433, 80 грн. за період з 21.08.2017р. по 21.02.2018р. із суми боргу 577 920, 00 грн.
Як зазначалось раніше, сторони у п. 5.2. Договору №№ВН-4/17-НФ передбачили, що покупець зобов'язаний сплатити на користь продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (тобто у період впродовж якого існувала заборгованість), від суми грошової заборгованості за кожен день прострочення (протермінування, несвоєчасного виконання, порушення, невиконання).
Судом перевірено розрахунок позивача та встановлено, що обґрунтованою до стягнення є сума пені 79 420, 46 грн. проти заявленої позивачем в сумі 80 433, 80 грн., тому у стягненні 1 013, 34 грн. суд відмовляє.
Положенням ст.625 ЦК України передбачено право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інший розмір процентів річних сторони визначили у Договорі №ВН-4/17-НФ у п. 5.8. - 36%.
Слід зазначити, що наслідки такого прострочення є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Позивач заявив до стягнення 36% річних на суму 110 580, 64 грн. виходячи із суми боргу 577 920, 00 грн.
Господарський суд, перевіривши розрахунок 36% річних визнає його арифметично правильним, тому задовольняє у повному розмірі на суму 110 580, 64 грн.
Щодо перерахунку вартості товару (дооцінку) на суму 17 310, 97 грн.
Як зазначалось раніше, сторони у п. 4.7. Договору №ВН-4/17-НФ домовились, що оплата грошових коштів за отриманий товар, відбувається відповідно до курсу долара США до гривні на дату здійснення розрахунку.
Частиною 1 ст. 533 ЦК України передбачено, що грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях.
Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом (ч. 2 ст. 533 ЦК України).
Позивачем проведено перерахунок вартості товару (дооцінку) станом на 01.03.18р. за формулою: 577 920, 00/26,04 х 26,8200 - 577 920, 00 = 17 310, 97 грн.
Господарський суд провів розрахунок цієї позовної вимоги станом на 26.06.18р. (на дату винесення рішення суду) за формулою: 577 920, 00 / 26,04 х 26,20 - 577 920 = 3550, 97 грн., де 26, 20 - це курс продажу валюти долару США на міжбанківській валютній біржі. Правові підстави для такого розрахунку : ч. 3 ст. 623 ЦК України.
У зв'язку з цим, суд відмовляє у стягненні 13 760, 00 грн. ( 17 310, 97 грн - 3550, 97 грн).
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Звертаючись із позовом до суду позивач сплатив судовий збір в сумі 11793, 69 грн. згідно платіжного доручення №1171 від 02.03.2018р. розраховуючи із суми позову 786 245, 41 грн.
З огляду на часткове задоволення позовних вимог, на підставі ст.129 ГПК України, судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай" (13326, Житомирська область, Бердичівський район, с. Скаківка, вул. Остальського, буд. 20, код ЄДПРОУ 30651668 ) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Імперія-Пауер" ( 18029, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 34608972) : 577920,00грн основного боргу, 3550,97 грн дооцінки вартості неоплаченого товару; 110580,64 грн 36% річних,79420, 46 грн пені, 11572,09грн судового збору.
3. Відмовити у стягненні 13760,00 грн дооцінки вартості неоплаченого товару, а також 1013, 34 грн. пені.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 04.07.18
Суддя Машевська О.П.
Віддрукувати: 1- у справу, 2- сторонам (рек. з повідомл.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2018 |
Оприлюднено | 04.07.2018 |
Номер документу | 75073095 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Машевська О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні