Справа № 562/184/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2018 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді: Кучиної Н.Г.
при секретарі: Довбенко Г.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Рівне цивільну справу №562/184/18 за позовом ОСОБА_2 до Урвенської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до Урвенської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3, який помер 12 липня 2015 року.
Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що починаючи з 03.06.2001 року у зв'язку з невиліковним психічним захворюванням його брат, ОСОБА_3, був поміщений до психо-неврологічного інтернату, що знаходиться в с. Урвена, Здолбунівського району, Рівненської області. ОСОБА_3 перебував у психо-неврологічному інтернаті по час його смерті.
11 січня 2018 року, він поїхав до психо-неврологічного інтернату в с.Урвенна, Здолбунівського району, Рівненської області провідати хворого де його повідомили про те, що його брат ОСОБА_3, помер. Похований на кладовищі в с. Урвена, Здолбунівського району.
Йому стало відомо, що ОСОБА_3, помер 12 липня 2015 року у віці 68 років про, що 13 липня 2015 року у свідоцтві про смерть серії І-ГЮ № 175438, виданому Виконавчим комітетом Урвенської сільської ради Здолбунівського району, Рівненської області, зроблено відповідний запис.
Про факт смерті, ОСОБА_3, йому як брату від Урвенської сільської ради, Здолбунівського району, або КЗ Урвенського психоневрологічного інтернату , повідомлень не надходило.
Відповідно, до Ордера на житлове приміщення №.4718 від 22.07.1999 року, та Свідоцтва про право власності на житло реєстраційний № 173-111-47811 від 24.10.2000 року, на праві приватної-спільної сумісної власності йому, ОСОБА_2 та померлому його брату, ОСОБА_3 належить квартира за адресою: АДРЕСА_1.
Таким чином, після смерті померлого, ОСОБА_3 залишилась ? квартири АДРЕСА_2.
Померлим, ОСОБА_3, заповіт складений не був. За відсутності заповіту має місце спадкування за законом. Позивач належить до спадкоємців другої черги і є спадкоємцем померлого.
Для отримання спадщини він не зміг звернутися до нотаріальної контори на території Здолбунівського району із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк, оскільки про смерть свого брата довідався тільки в січні 2018 року.
Просить позов задоволити.
Представник позивач позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві та просить суд позов задоволити.
Відповідач в судове засідання не з явився, однак подав суду заяву вх. №36165/18 від 04.07.2018 року про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 13 липня 2015 року відповідно до свідоцтва про смерть серії І-ГЮ №175438 від 13.07.2015 року
З довідки №5 від 17.01.2018 року вбачається , що ОСОБА_3 дійсно на момент смерті був зареєстрований в Урвенському ПНІ, за адресою: Рівненська область, Здолбунівський район, с. Урвення, вул. Жовтнева, 53а.
З листа Департаменту соціального захисту населення Рівненської області Державної адміністрації КЗ Урвенський психоневрологічний інтернат Рівненської обласної ради оглянутого в судовому засіданні встановлено, що по факту смерті ОСОБА_3, який помер 12.07.2017 року в журналі реєстрації померлих записано До родичів не додзвонилися .
З листа Урвенської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області встановлено, що факт смерті ОСОБА_3 нікому не повідомлялося, так як відомостей родичів померлого у сільській раді немає.
З оглянутого свідоцтва про право власності на житло від 16.10.2000 року вбачається, що квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 належить на праві приватної спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
В судовому засіданні оглянуто лист Здолбунівського районного нотаріального округу Рівненської області приватний нотаріус ОСОБА_4 з якого вбачається, що позивачу відмовлено у відкритті спадщини після смерті померлого 12 липня 2015 року гр. ОСОБА_3, у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України .
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 258 , 259 , 263 , 264 , 265 , 268 ЦПК України ст. ст. 1265 , 1268 , 1269 , 1270 , 1272 ЦК України , суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 до Урвенської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_3, який помер 12 липня 2015 року, терміном у три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до апеляцiйного суду Рівненської області через Рiвненський мiський суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_2, місце проживання: 33000, АДРЕСА_4, інд.код.1794104837
Відповідач - Урвенська сільська рада Здолбунівського району Рівненської області, 35715, с.Гільча Друга, вул.Першотравнева, 65-а Здолбунівського району Рівненської області, ЄДРПОУ 04386568
Cуддя:
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2018 |
Оприлюднено | 08.07.2018 |
Номер документу | 75157567 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Кучина Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні