Справа № 2-3613/11
2/609/9276/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" листопада 2011 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі: головуючого-судді Галасюка Р.А.,
при секретарі ЯрошукТ.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1к цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5, третя особа Відкрите акціонерне товариство Державний експортно-імпортний банк України про поділ майна подружжя, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася з вимогою до відповідача про поділ спільного майна подружжя - квартири АДРЕСА_1. На обгрунтування вимог у позові зазначено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з лютого 2008 р. по вересень 2011 р., який було розірвано за рішенням суду. В період шлюбу за спільні кошти ку¬пили квартиру АДРЕСА_1. Договір купівлі-продажу житла було укладено 25 квітня 2008 року між ОСОБА_6, ОСОБА_7 та відповідачем ОСОБА_5, і таким чином право власності на вказану квартиру було зареєстровано за відповідачем. Дане поме¬шкання було придбано за 323200 грн.. Оскільки на момент купівлі квартири сторони не ма¬ли достатніх коштів для придбання житла, відбулось їх звернення до ВАТ УКРЕКСІМБАНК за наданням кредиту. Відповідно до кредитного договору від 25.04.2008 року, укладеного між вказаним банком і ОСОБА_5, останньому був наданий кредит у сумі 116000 грн.. В забезпечення виконання ОСОБА_5 зобов'язань за названим кре¬дитним договором був укладений договір іпотеки, згідно якого предметом іпотеки є прид¬бана ними квартира АДРЕСА_2. Кредитні кошти були використані для придбання саме цієї квартири даної квартири. Враховуючи, що сторони на цей час проживають окремо, позивач залишилась проживати у придбаній квартирі, а відпо¬відач має інше місце проживання, за ст. 65 СК України договір, укладений відповідачем в інтересах сім'ї, створює обов'язки для позивача, оскільки житло використане в інтересах сім'ї, позивач просила провести поділ спільного майна подружжя з визнанням зобов'язання ОСОБА_5 за кредитним договором № 52108С28 від 25.04.2008 р. спільними зобов'язаннями подружжя та переведенням цих зобов'язань на неї.
В судовому засіданні, після залишення судом без розгляду за п. 5 ч. 1 ст. 207 ЦПК частини позову щодо вимог про визнання кредитних зобов'язань відповідача спільними та переведення їх на позивача, остання та її представник уточнивши свої вимоги і в порядку ст. 31 ЦПК України фактично зменшивши позовні вимоги просили розділити вказане нерухоме майно в рівних частках.
В судовому засіданні представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав за його безпідставністю, з посиланням на іпотечний статус спірного майна та здійснення поділу з врахуванням внесених виплат за зобов'язаннями.
Представник третьої особи в судовому засіданні у вирішенні справи послався на розсуд суду.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення
представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі доказ в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення даного позову, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні і не заперечувалась учасниками процесу справі, сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з 02.02.2008 року, який було розірван рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 01.09.2011 року.
В період шлюбу за спільні кошти сторонами було придбано нерухомість - кварти¬ру № 36 по вул. Космонавтів, 14-а в м. Житомирі.
Договір купівлі-продажу вказаного житла, укладено 25 квітня 2008 року і прав: власності на дану квартиру було зареєстровано за відповідачем ОСОБА_5. Дане помеш¬кання було придбано за 323200 грн.. Для придбання вказаного житла, за відповідним звер¬ненням, третьою особою у справі - ВАТ УКРЕКСІМБАНК було надано кредит на ім'я відпо¬відача. Відповідно до кредитного договору від 25.04.2008 року № 52108С28, укладеного мі;- вказаним банком і ОСОБА_5, останньому був наданий кредит сумі 116000 грн.. В забезпечення виконання ОСОБА_5 зобов'язань за названим креди¬тним договором був укладений договір іпотеки, згідно якого предметом іпотеки є придбана ними квартира АДРЕСА_2. Кредитні кошти були вико¬ристані для придбання саме цієї квартири даної квартири.
У відповідності до ч. З ст. 61 СК України, якщо одним із подружжя укладено дого¬вір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, у тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Отже, за загальним правилом майно, придбане подружжям у кредит, є спільною власністю чоловіка та дружини. Також ст. 70 СК України передбачено, що в разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Згідно ст. 65 СК України, договір, укладений одним з подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, викорис¬тане в інтересах сім'ї. Це означає, що дружина та чоловік незалежно від припинення шлюбу мають рівні права та обов'язки щодо спільно нажитого у шлюбі майна, оскільки розірвання шлюбу не звільняє подружжя від зобов'язань за кредитом.
У керівних роз'ясненням Пленуму Верховного Суду України в п.п.23,24 постанови від 21 грудня 2007 року № 11 Про практику застосування судами законодавства при розг¬ляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спіль¬ного майна подружжя зазначено, що вирішуючи спори між подружжям про майно, необхід¬но встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ве¬дення господарства, з'ясовувати джерело і час його придбання. До складу майна, що підлягає поділу, включається загальне майно подружжя, наявне у нього на час розгляду справи, та те, що знаходиться у третіх осіб. При поділі майна враховуються також борги подружжя та пра¬вовідносини за зобов'язаннями, що виникли в інтересах сім'ї (ч.4 ст.65 СК України).
Таким чином, у результаті придбання подружжям квартири у кредит, боргові зо-бов'язання перед позикодавцем несуть як чоловік, так і дружина, а не тільки той з подружжя, хто підписав кредитний договір.
Виділяючи у власність позивача те майно на яке вона претендує, суд враховував також і те, що з нею проживає неповнолітня дитина.
На підставі ст.ст.65,66,70 СК України, керуючись ст.ст. 10,60,88,213,215 ЦПК Украї¬ни, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_5, третя особа Відкрите акціонерне товариство Державний експортно-імпортний банк України про поділ майна подружжя - задовольнити.
Виділити ОСОБА_1 та визнати за нею право власності на 1/2 квартири АДРЕСА_3.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1
171 грн. понесених судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його
проголошення до апеляційного суду Житомирської області через Корольовський районний суд м. Житомира. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти
Суддя Р. А. Галасюк
Суд | Корольовський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2011 |
Оприлюднено | 13.07.2018 |
Номер документу | 75252630 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Галасюк Р. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні