16.07.2018
Справа № 664/443/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2018 року м. Олешки
Цюрупинський районний суд Херсонської області
в складі: судді Сіденко С.І.,
при секретарі Скорик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Цюрупинську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку розташовану на території Виноградівської сільської ради, площею 11,64 га.
В судове засіданні позивач не з'явися, суду надав заяву в якій просив справу розглянути без його участі, позов просив задовольнити.
При розгляді справи, позивач заявив суду, що починаючи з березня 2001 року, відповідач передав позивачу всі документи на землю, а також просив позивача обробляти його земельну ділянку, оскільки в нього не було для цього необхідних коштів. Позивач пропонував відповідачу укласти договір оренди, щоб він міг на законних підставах обробляти цю земельну ділянку, однак відповідач відмовився, мотивуючи це тим, що земля не родюча, і витрати пов'язані з обробкою не окупляться, що відповідало дійсності. Сторони домовилися, що позивач буде здійснювати рекультивацію земельної ділянки відповідача, знищуючи бур'яни, щоб земельна ділянка не була в занедбаному стані.
Починаючи з березня 2001 року до теперішнього часу позивач фактично володіє земельною ділянкою відповідача. Позивач раз на рік звертався до відповідача, щоб укласти договір оренди землі, однак відповідач відмовлявся, вказуючи, що йому це не потрібно, тим більше йому відомо, що позивач слідкує за земельною ділянкою. Така ситуація з цією земельною ділянкою відбувається протягом останніх сімнадцяти років, позивач нею відкрито і безперервно володіє, ніяких прав на цю земельну ділянку відповідач не заявляв і не заявляє дотепер. Тому позивач звернувся до суду з позовом з метою визначення правового статусу цієї земельної ділянки, визнавши за ним право власності на вказану земельну ділянку в порядку набувальної давності.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3, позов визнав в повному обсязі, проти його задоволення не заперечував. Суду пояснив, що дійсно, позивач протягом останніх сімнадцяти років відкрито та безперервно володіє спірним майном.
Відповідач та його представник ОСОБА_3, в наступні судові засідання не з'явилися, про дату і час судового засідання були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомляли.
За нормою ч. 4 ст.223 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Відповідно до ст. 280 ЦПК України судом постановлена ухвала про заочний розгляд справи.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду показав, що сторони знає давно, це його односельчани. Позивач дійсно володіє земельною ділянкою відповідача, здійснює його рекультивацію восени і навесні. Відповідачу неодноразово пропонували укласти договір оренди на земельну ділянку, але той відмовлявся, хоча земельна ділянка позивача по сусідству і він фактично нею володіє. Ця ситуація продовжується вже продовж сімнадцяти років. Свідку це відомо, бо його земельна ділянка по сусідству.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду показала, що сторони знає давно, вона з ними проживає в одному селі. Позивач дійсно володіє земельною ділянкою відповідача, здійснює його рекультивацію восени і навесні. Відповідачу неодноразово пропонували укласти договір оренди на земельну ділянку, але той відмовлявся, хоча земельна ділянка позивача по сусідству. Ця ситуація продовжується вже продовж сімнадцяти років.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 в якості спеціаліста, суду показав, що він є агрономом за освітою, перебуває на посаді начальника відділу сільського господарства Олешківської РДА. Як спеціаліст він вказав, що не обробка і занедбання земельної ділянки сільськогосподарського призначення призводить до його захаращення, розмноження на цих ділянках мишових і саранових, що створюють загрозу іншим земельним ділянкам. Ці дії приводять до погіршення ґрунтів і втрату їх цільового призначення.
Судом встановлено, що на території Виноградівської сільської ради знаходиться земельна ділянка яка належить ОСОБА_2, площею 11,64 га, яка належить йому на підставі державного акту ІІІ-ХС №025831 на право приватної власності на землю, від 15 березня 2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 122, кадастровий номер ділянок 6525081000:02:001:0522 та 6525081000:02:001:0521. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.05.2018 року, відомості про реєстрацію іншого речового права відсутні, про державну реєстрацію іпотеки відсутні, про державну реєстрацію обтяжень відсутні. Починаючи з березня 2001 року вказаною земельною ділянкою володіє ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим нерухомим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти ним протягом десяти років, набуває на нього право власності. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 119 ЗК України, громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 9 Постанови пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , відповідно до частини першої статті 344 ЦК особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК. При вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке: володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна; володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред'явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя статті 344 ЦК). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга статті 344 ЦК).
Таким чином суд приходить до висновку, що ОСОБА_1. добросовісно заволодів майном яке належить ОСОБА_2, а саме земельною ділянкою , яка розташована на території Виноградівської сільської ради, площею 11,64 га, кадастрові номери ділянок 6525081000:02:001:0522 та 6525081000:02:001:0521, відкрито володіє ним протягом сімнадцяти років, відповідно має право на визнання за ними права власності на цю земельну ділянку в порядку набувальної давності.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76, 81, 128, 259, 263 - 265, 280, 282, 354 ЦПК України, ст. 328, ч. 1 ст. 344 Цивільного Кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку, розташовану на території Виноградівської сільської ради, Олешківського району Херсонської області, 11,64 га, кадастрові номери ділянок 6525081000:02:001:0522 та 6525081000:02:001:0521, в порядку набувальної давності.
Заочне рішення може бути переглянуто Цюрупинським районним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області через Цюрупинський районний суд в 30-денний строк з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.
Суддя підпис ОСОБА_7
Копія вірна
Суддя С.І.Сіденко
Суд | Цюрупинський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2018 |
Оприлюднено | 18.07.2018 |
Номер документу | 75342860 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Цюрупинський районний суд Херсонської області
Сіденко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні