Рішення
від 19.07.2018 по справі 664/296/18
ЦЮРУПИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

19.07.2018

Справа № 664/296/18

РІШЕННЯ

Іменем України

19 липня 2018 року м. Олешки

Цюрупинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Сіденко С. І.,

секретаря судових засіданнь ОСОБА_1,

за участю сторін та їх представників,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АМЕТИСТ-87 , третя особа: відділ з питань надання адміністративних послуг Олешківської районної державної адміністрації, про визнання недійсним та скасування рішення установчих зборів від 22.07.2017 р. щодо створення ОСББ Аметист-87 , затвердження статуту, обрання членів правління та ревізійної комісії, протоколу установчих зборів від 02.08.2017 р. та скасування державної реєстрації ОСББ Аметист-87 ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом, в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона є власником квартири 41-а у будинку по вул. Миру 1, корп. 4. Їй стало відомо, що 22.07.2017 року по вул. Миру, 1 було начебто проведено установчі збори щодо створення ОСББ АМЕТИСТ-87 по вул. Миру, 1 в. м. Олешки Херсонської області. За запитом позивача їй надано державним реєстратором протокол установчих зборів відповідно до якого на установчих зборах були присутні тільки 36 співвласників вказаного будинку, тоді як кількість квартир у будинку складає 355 квартир. Позивач не отримувала повідомлення про проведення установчих зборів ініціативною групою. Як з'ясувалось із наданих державним реєстратором документів голову ОСББ ніхто не обирав. Також відповідно до протоколу установчих зборів в письмовому опитуванні прийняло участь ще 173 співвласника будинку, завдяки якому була здійснена реєстрація ОСББ. Письмове опитування проводилось, оскільки належної кількості голосів за в 36 осіб не було достатньо. Яким чином проводилось дане опитування їй не відомо, оскільки вона участі в ньому не приймала і взагалі не знала, що воно було проведено. Керівники ОСББ АМЕТИСТ-87 відмовляються на її запити надавати документи щодо створення ОСББ. При цьому підрахунок результатів пропорційно голосу кожного власника не проводився. Не було визначено точну кількість співвласників будинку та загальну площу усіх квартир та нежитлових приміщень, тому без наявності таких даних неможливо в законний спосіб організувати проведення установчих зборів. Відсутність необхідної кількості голосів на установчих зборах для прийняття рішення про створення ОСББ, затвердження статуту, доручення здійснити реєстрацію ОСББ є підставою для визнання їх недійсними. Вважає, що установчі збори ОСББ, оформлені протоколом установчих зборів від 02.08.2017 р. були проведені з порушенням норм закону, тому рішення, прийняті на зазначених зборах підлягають визнанню недійсними, при створенні ОСББ АМЕТИСТ-87 були порушені норми законодавства, в результаті чого порушені права позивача на добровільне волевиявлення та вираження своєї думки з приводу створення ОСББ. Просила суд постановити рішення, яким

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2та її представники адвокат ОСОБА_3 та адвокат ОСОБА_4 зазначені позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити з підстав, викладених у позові, зазначили, що створення ОСББ АМЕТИСТ-87 було здійснено з порушенням Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , було порушено право позивача щодо права голосу при прийнятті зазначених рішень.

Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні повністю заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав створення ОСББ з додержанням процедури, визаченої Законом.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника (а.с. 74).

В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що 22.07.2017 року випадково дізнався про збори співвласників квартир щодо проведення зборів по утворенню ОСББ. Був присутній на зборах, але не зрозумів суті їх проведення. Підтвердження права власності на квартири ніхто на зборах не перевіряв та не установлював осіб присутніх. Особи встановлювались усно без пред'явлення посвідчення особи. Повідомлення про проведення зборів у письмовому вигляді не отримував.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_7 Р Г. пояснила, що дізналася про збори з приводу створення ОСББ з об'яви на під'їзді. Була присутня на зборах, поряд з тим її не зареєстрували з невідомих причин. Повідомлення про проведення зборів у письмовому вигляді не отримувала.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснив, що він був членом ініціативної групи по створенню ОСББ. Вважає, що створення ОСББ було проведено з дотриманням закону.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення сторін та свідків, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог із наступних підстав.

Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-яким не забороненим законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" , кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_2 є власником квартири 41-а у будинку по вул. Миру 1, корп. 4, що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло, витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а. с. 34, 35).

Відповідно до протоколу установчих зборів від 22 липня 2017 року створено ОСББ АМЕТИСТ-87 , затверджено статут створеного ОСББ, обрано правління та ревізійну комісію, надано повноваження представнику установчих зборів щодо державної реєстрації ОСББ АМЕТИСТ-87 (а. с. 20, 21).

Згідно ст.385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати обєднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке обєднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Законом України Про об'єднанняспіввласників багатоквартирного будинку визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та не жилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Відповідно до ст. 6 ЗУ Прооб'єднанняспіввласників багатоквартирного будинку об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).

Для створення об'єднання скликаються установчі збори.

Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Час і місце проведення обираються зручним для більшості можливих учасників зборів.

Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.

Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").

Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.

Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Державна реєстрація змін до статуту об'єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Установчі документи об'єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України , кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 2 статті 78 ЦПК України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Положеннями ч. 1 ст.15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

В порядку цивільного судочинства підлягає захисту саме порушене право, тому суд повинен встановити чи дійсно порушуються права особи, яка звертається до суду.

Виходячи із змісту вказаної норми права, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів. Обставину дійсного (реального) порушення відповідачами суб'єктивного права позивача має бути доведено належними та допустимими доказами саме позивачем.

Враховуючи, що судом встановлено неповідомлення в установленому законом порядку позивача, про проведення загальних зборів щодо утворення ОСББ, у зв'язку з чим він не був присутній при проведенні 02 серпня 2017 року загальних зборів при вирішенні питання про утворенняОСББ, затвердження статуту, обрання правління ОСББ та ревізійної комісії, в результаті чого відбулося порушення його прав при скликанні та проведенні установчих зборів об'єднання, передбачених ч. 4 ст. 6 ЗУ Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , а представник ОСББ на спростування доводів позивача не надали відповідних доказів, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, оскільки створення ОСББ відбулося з порушенням процедури його створення, визначеною законом.

Крім того в судовому засіданні відповідачем суду не надано доказів про належне повідомлення про проведення установчих зборів інших 412 співвласників будинку відповідно до ч. 4 ст. 6 ЗУ Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку з направленням повідомлення в письмовій формі і вручення кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) з зазначенням в повідомленні ініціаторів скликання зборів, місця і часу проведення зборів, порядку денного.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України "Промісцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.

З врахуванням того, що позовні вимоги про визнання недійсними установчих документів судом підлягають задоволенню із-за недотримання процедури створення ОСББ, а позовні вимоги про скасування державної реєстрації є похідними від них, тому вимоги про скасування державної реєстрації ОСББ також підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.141 ЦПК України .

Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 76 , 81 , 89 , 263-265 , 355 ЦПК України , ст. 6 ЗУ Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку суд, -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1 - задовольнити повністю.

Визнати недійсним і скасувати рішення, прийняте на установчих зборах 22.07.2017 року про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АМЕТИСТ-87 , затвердження статуту, обрання членів правління та ревізійної комісії, що оформлені протоколом установчих зборів від 02.08.2017 року.

Скасувати державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АМЕТИСТ-87 , ідентифікаційний код юридичної особи 41597378, зареєстрованого 15.09.2017 року, про що в Єдиний державний реєстр юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено реєстраційний запис № 14971020000002905.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АМЕТИСТ-87 на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір в сумі 704,80 (сімсот чотири грн. 80 коп.) грн. та 4500 (чотири тисячі п'ятсот) грн. витрат на правову допомогу.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів, шляхом подання скарги до апеляційного суду Херсонської області з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя підпис ОСОБА_9

Згідно з оригіналом

Суддя Сіденко С. І.

СудЦюрупинський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення19.07.2018
Оприлюднено24.07.2018
Номер документу75443609
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —664/296/18

Постанова від 03.06.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Калараш Андрій Андрійович

Ухвала від 26.05.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Калараш Андрій Андрійович

Ухвала від 14.12.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Карпенко Світлана Олексіївна

Постанова від 29.11.2018

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Базіль Л. В.

Постанова від 29.11.2018

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Базіль Л. В.

Ухвала від 29.10.2018

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Базіль Л. В.

Ухвала від 28.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Ухвала від 03.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Рішення від 19.07.2018

Цивільне

Цюрупинський районний суд Херсонської області

Сіденко С. І.

Рішення від 19.07.2018

Цивільне

Цюрупинський районний суд Херсонської області

Сіденко С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні