Справа № 628/451/18
Провадження № 2/628/476/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 року Куп'янський міськрайоний суд Харківськоїобласті
в складі: головуючогосудді - Клімової С.В.
за участю секретаря - Разєнкової Т.О.,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп'янську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання договору укладеним та дійсним, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_3 звернувся до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з позовною заявою, яку згодом уточнив, до відповідача ОСОБА_4 про визнання договору укладеним та дійсним, мотивуючи свої вимоги тим, що 08.08.2012 р. у відповідача придбав автомобіль марки SCODA моделі SUPERB CLASSIC, чорного кольору, 2006 року випуску, тип: легковий СЕДАН-В, державний номерний знак НОМЕР_1 за 7400 дол. США , що підтверджується відповідною розпискою.
За певних обставин відразу не звернувся в державтоінспекцію для проведення процедури зняття автомобіля з реєстраційного обліку, у зв'язку з чим відповідачем була надана позивачу довіреність засвідчена приватним нотаріусом про право укладати від імені довірителя правочини, пов'язані з розпорядженням та експлуатацією (продавати, обміняти, передавати в оренду (найм), укладати договори позички, страхування, тощо).
Після отримання довіреності, позивач перегнав автомобіль по місця свого проживання, робив ремонт, проходив технічний огляд.
Так як автомобіль фактично знаходиться у володінні позивача, він вважає, що набув право власності на нього, у зв'язку з чим просить суд визнати договір купівлі-продажу зазначеного автомобіля укладеним та дійсним.
Ухвалою Куп'янського міськрайсуду Харківської області від 05.04.2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, які просить суд задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Направлені на його адресу судові повідомлення повернулися до суду з відмітками про отримання ним судової повістки особисто. Про причини неявки відповідач суд не повідомив, відзив на позов та заяви про розгляд справи у його відсутність не надав.
У відповідності до п.1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день вручення судової повістки під розписку.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлені наступні фактичні обставини.
Так, з письмової розписки вбачається, що відповідач підтверджує, що 08.08.2012 р. він отримав від позивача грошові кошти в розмірі 7 400 дол. США по договору продажу автомобіля марки SCODA моделі SUPERB CLASSIC, чорного кольору, 2006 року випуску, тип: легковий СЕДАН-В, державний номерний знак НОМЕР_1.
Відповідачем 08.08.2012 р. була надана позивачу довіреність засвідчена приватним нотаріусом про право укладати від імені довірителя правочини, пов'язані з розпорядженням та експлуатацією (продавати, обміняти, передавати в оренду (найм), укладати договори позички, страхування, тощо).
Зазначені цивільно-правові відносини регулюються нормами ЦК України, та Правилами державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою КМ України від 07.09. 1998 року №1388.
Згідно із ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання .
Відповідно до ч.1 ст.202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, що передбачено ч.1 ст.638 ЦК України.
Належною формою договору купівлі-продажу автомобіля є письмова, що відповідає положенню п.3 ч.1 ст.208 ЦК України, яка передбачає необхідність вчинення правочинів між фізичними особами у письмовій формі на суму, що перевищує у 30 і більш разів розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Частина 1 ст.328 ЦК України регламентує, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно з частиною 2 статті 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, а у відповідності до частини 5 статті 656 ЦК України, особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися.
Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні покупцеві, а покупець приймає або зобов'язується передати майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
На підставі ст. 34 Закону України Про дорожній рух № 3353-XII від 30.06.1993 року з відповідними змінами та доповненнями, перереєстрація, зняття з обліку транспортних засобів здійснюється згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07 вересня 1998 року Про затвердження Правил дорожньої реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, реконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок .
Відповідно до пункту 1 вищевказаних Правил встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів; розділом Державна реєстрація транспортних засобів , визначено документи, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів.
При цьому, відповідно до частини 2 пункту 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, є зокрема, - договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, договори купівлі-продажу транспортних засобів, оформлені в Державтоінспекції, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби;
У пункті 2 Правил вказано, що вони є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів.
Такі вимоги є суттєвими умовами при укладені договору купівлі-продажу автомобіля і їх недотримання не дає підстав вважати, що такий правочин відбувся.
В розумінні ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів.
Відповідно до положень ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, законодавством визначено виключний перелік документів, які підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, а тому договір купівлі-продажу від 08.08.2012 року, укладений між сторонами в усній формі, без дотримання обов'язкового порядку, щодо відчуження транспортного засобу, відповідно до статті 77 ЦПК України, не може вважатись належним доказом, так як суперечить вимогам чинного законодавства, яке встановлює особливий порядок укладання договорів щодо транспортних засобів.
Отже, посилання позивача на письмову розписку та довіреність, яка дає право особі на ім'я якої вона видана, від імені довірителя укладати правочини, пов'язані з розпорядженням та експлуатацією, укладати договори позички, страхування тощо, як на докази укладання оплатної угоди по відчуженню спірного майна, не відповідають вимогам діючого законодавства.
Виходячи в вище наведеного суд вважає, що позов позивача є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12 13, 15, 77, 78, 79, 88, 89, 141, 206, 264, 265, 268, 280,351, 352, 354, ЦПК України, ст..ст. 202,203,208,328, 655, 656, ЦК України, ст..34 Закону України Про дорожній рух , суд -
УХВАЛИВ :
В задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання договору укладеним та дійсним - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після складання повного судового рішення відповідно до ст.268 ЦПК України - в цей же строк з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/
Повний текст рішення виготовлений 24.07.2018 року
Суддя Куп'янського міськрайонного
суду Харківської області С.В.Клімова
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2018 |
Оприлюднено | 25.07.2018 |
Номер документу | 75467159 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Клімова С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні