Справа № 444/2372/17 Головуючий у 1 інстанції: Мікула В.Є.
Провадження № 22-ц/783/1153/18 Доповідач в 2-й інстанції: Крайник Н. П.
Категорія: 54
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2018 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючої: Крайник Н.П.
суддів: Бойко С.М., Савуляка Р.В.
при секретарі: Куцику І. Б.
з участю позивача ОСОБА_2 та її представника ОСОБА_3, представників відділу освіти Жовківської РДА - Бакум О.В., Тарасюка П.П., представників Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів - Канюки М.В.та Борюка М.В., представника Профспілки працівників освіти і науки Львівської областіМалярчина М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Відділу освіти Жовківської РДА та Комунального закладу Жовківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Жовківської районної ради Львівської області на рішення Жовківського районного суду Львівської області від 15 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу освіти Жовківської РДА, треті особи: Профспілковий комітет Жовківської ЗОШ № 2, Профспілка працівників освіти і науки Львівської області, Інспекція з питань праці у Львівській області про поновлення трудових правовідносин, -
в с т а н о в и л а:
17.10.2017 року ОСОБА_2 звернулася з позовом до Відділу освіти Жовківської РДА та Комунального закладу Жовківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Жовківської районної ради Львівської області в якому просила скасувати наказ від 15.09.2017р. №1423-к відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області про звільнення з 17.09.2017р. ОСОБА_2 з посади вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів за п.1 ст.40 КЗпП України; поновити ОСОБА_2 з 17.09.2017р. на посаді вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів; стягнути з відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 18.09.2017р. по день ухвалення рішення у справі без утримання податків та інших обов'язкових платежів. Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць просила допустити до негайного виконання.
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що 24.05.2017 р. згідно наказу №72 Жовківської ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів їй - ОСОБА_2 надано чергову основну щорічну відпустку з 26.06.2017р. до 22.08.2017 р.
01.06.2017 р. листом від 30.05.2017р. №642 відповідач повідомив її, що вона буде звільнена із займаної посади за п.1 т.40 КЗпП України, у зв'язку з змінами в організації виробництва (у випадку зменшення кількості початкових класів у школі), що є підтвердженням того, що на час доведення до її відома інформації про її можливе вивільнення, відповідач не знав, і не був переконаний в тому, що у школі зменшиться кількість початкових класів. Натомість вже на випередження повідомив про звільнення саме з цієї підстави.
26.06.2017р., у перший день відпустки, вона перебувала на стаціонарному лікуванні, що засвідчується медичною випискою медичного закладу, з якої вбачається, що вона перебувала в медичному закладі з 20.06.2017р. по 26.06.2017 р. Під час перебування у відпустці, вона з 27.06.2017р. по 19.07.2017р. також перебувала і на амбулаторному лікуванні, що засвідчується листком непрацездатності. З 12.09.2017 р. до 16.09.2017р. також перебувала на лікуванні, що підтверджується листком непрацездатності.
Наказом відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області від 15.09.2017р. №1423-к її звільнено з роботи з посади вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів у зв'язку зі змінами в організації навчального процесу (зменшення кількості початкових класів у школі) за п.1 ст.40 КЗпП України у вихідний день - 17.09.2017 року (неділю). На день її звільнення з роботи об'єктивний порівняльний аналіз роботи вчителів початкових класів Жовківської ЗОШ №2 за посадовими обов'язками, навантаженням та результатами роботи відповідно до вимог ч. 1 ст. 42 КЗпП України відповідачем не було зроблено. При з ясуванні питання переважного права на залишенні її на роботі відповідачем не враховано, що вона розлучена, має доньку, яка навчається на платній формі навчання і знаходиться на повному її утриманні, крім того на її утриманні є також двоє батьків пенсіонерів віком 70 та 72 роки. Вказана інформація відповідачем не була надана профспілковому комітету, який вирішував питання про дачу згоди на її звільнення з роботи на підставі п.1 ст.40 КзПП України. Крім того, що у Жовківській ЗОШ №2 I-III ступенів є 9 посад вчителів початкових класів, проте лише її було попереджено про наступне вивільнення та в подальшому звільнено з роботи на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. Вважає, що при звільненні її з роботи відповідачем порушено процедуру звільнення та не запоновано іншої роботи. Лише в подальшому, з відповідей на її заяви та з Акту від 18.09.2017 р. вона довідалася, що їй пропонувалася посада вихователя групи продовженого дня. Вважає, що процедура скорочення посади вчителя молодших класів Жовківської ЗОШ № 2 була спланована відповідачем з метою звільнення саме її з посади вчителя.
Оскаржуваним рішенням позов задоволено.
Скасовано наказ від 15.09.2017 р. №1423-к відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області про звільнення з 17.09.2017 р. ОСОБА_2 за п.1 ст.40 КЗпП України з посади вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів.
Поновлено ОСОБА_2, з 17.09.2017 р. на посаді вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів.
Стягнуто з Відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 18.09.2017 р. по 15.03.2018 р. в сумі 45396,15 грн. без утримання податків та інших обов'язкових платежів.
Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів та стягнення на її користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайного виконання. Стягнуто з Відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області в дохід держави судовий збір в розмірі 1948,80 грн.
Рішення суду оскаржив Відділ освіти Жовківської РДА.
Вважає його незаконним, необґрунтованим, таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з ясуванням усіх обставин справи та з невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Апелянтом зазначено, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення не дослідив та не спростував належні докази у справі та не врахував правовий висновок Верховного Суду України у справі № 6-2485цс16. Суд дійшов помилкового висновку, що засновником відділу освіти Жовківської райдержадміністрації є Жовківська РДА Львівської області, оскільки засновником Жовківської ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів згідно установчих документів школи є Жовіківська районна рада, а органом управління освітою в Жовківському районі є відділ освіти Жовкіської РДА. Жовківська ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів є самостійною юридичною особою, зареєстрованою в установленому законом порядку. Вважає, що рішення суду першої інстанції в частині внесення змін до штатного розпису Жовківської ЗОШ №2 не відповідає наказу Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 року № 1205 Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів та наказу Міністерства освіти України від 15.04.1993 року № 102 Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти . Станом на дату звільнення позивача (17.09.2018 року) в повноваження відділу освіти входило призначення та звільнення педагогічних працівників, затвердження шатних розписів, тарифікаційних списків закладів освіти. Суд прийшов до помилкового висновку, що відділом освіти не було зроблено об'єктивного порівняльного аналізу продуктивності праці вчителів початкових класів Жовківської ЗОШ №2, та що при звільненні з роботи відповідачем не було враховано, що позивач має педагогічний стаж 25 років, кваліфікаційну категорію спеціаліст вищої категорії , розлучена, виховує дочку, яка здобуває освіту за рівнем магістр . Звертає також увагу суду на те, що при визначенні преважного права на залишення на роботі слід враховувати не весь педагогічний стаж, а стаж роботи на даному підприємстві, установі, який у позивача є найменшим серед вчителів початкових класів Жовківської ЗОШ №2 і становить 4 роки. Крім того, станом на день попередження про звільнення та на день звільнення позивача з роботи дочка позивача досягла 23-річного віку та здобула базову вищу освіту. Відтак, відділом освіти при виборі кандидатури на вивільнення, кандидатура ОСОБА_2 була визначена об єктивно з дотриманням вимог ст. 42 КЗпП України. Крім того, зазначає, що в рішенні суду невірно надано правову оцінку протоколам профспілкового комітету Жовківської ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів, що є належними доказами у справі.
Просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду оскаржив Комунальний заклад Жовківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Жовківської районної ради Львівської області , який не брав участі у справі.
Вважає його незаконним, необґрунтованим, таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з ясуванням усіх обставин справи та з невідповідністю висновків суду обставинам справи.
В апеляційній скарзі покликається на те, що незалучення до участі в справі школи призвело до ухвалення незаконного та необґрунтованого судового рішення. У зв язку з неможливістю залучення на стадії апеляційного розгляду іншого відповідача чи співвідповідача у справі, рішення районного суду в частині поновлення позивача на посаді вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів підлягає скасуванню. Наказом по відділу освіти Жовківської РДА від 15.09.2017 р. №1423-к, так і відповідним наказом по школі від 15.09.2017 р. № 63-к ОСОБА_2 звільнена з роботи за погодженням з профспілковим комітетом, на підставі п.1 ст. 41 КЗпП України зв'язку із змінами в організації навчального процесу (зменшення кількості початкових класів у школі), що по суті не заперечується самою позивачкою, яка визнає, що кількість початкових класів на 2017-2018 рр. у школі зменшилась, що і є підставою для звільнення її з роботи з посади вчителя початкових класів школи. Відповідачем було дотримано вимоги ст. 42 КЗпП України щодо переважного права залишення на роботі при звільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, а також щодо завчасного попередження її про вивільнення та їй пропонувалась інша робота.
Просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
У засіданні суду апеляційної інстанції представники відділу освіти Жовківської РДА - Бакум О.В. , Тарасюк П.П. та представники Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів - Канюка М.В. та Борюк М.В. скарги підтримали, надали пояснення, аналогічні доводам скарг, просили рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Позивач ОСОБА_2, її представник ОСОБА_3 та представник Профспілки працівників освіти і науки Львівської області Малярчин М.В. проти апеляційних скарг заперечили. Просять рішення суду залишити без змін, апеляційні скарги без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи в межах доводів скарг та позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення з наступних мотивів.
Відповідно до положень п.1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Звільнення з підстав, зазначених у пункті 1 ст.40 КЗпП, України допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Відповідно п. 1 ст. 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією та продуктивністю праці.
Відповідно до положень ст.49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Судом встановлено, що наказом управління освіти, молоді і спорту Жовківської районної державної адміністрації Львівської області № 905-к від 30.08.2013 року ОСОБА_2 переведена на роботу на посаду вчителя Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів з посади вчителя початкових класів Зарудцівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Наказом Відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області №1423-к від 15.09.2017р. ОСОБА_2 звільнена з посади вчителя початкових класів Жовківської ЗОШ-№2 І-ІІІ ступенів на підставі п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку зі змінами в організації навчального процесу (зменшення кількості початкових класів у школі).
До звільнення позивача з роботи Відділом освіти Жовківської районної державної адміністрації Львівської області, розпорядження щодо змін в організації виробництва та праці, навчального процесу, зменшення кількості початкових класів у Жовківській ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів не приймалося, зміни в штатний розпис не вносились.
Попередження про можливе вивільнення було надіслано роботодавцем лише позивачу ОСОБА_2 Інші вчителі молодших класів Жовківській ЗОШ №2 І-ІІІ про можливе наступне вивільнення не попереджувалися.
24.05.2017р. згідно наказу №72 Жовківської ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів, позивачу ОСОБА_2 надано чергову основну щорічну відпустку з виплатою допомоги на оздоровлення з 26.06.2017р. до 22.08.2017р.
01.06.2017р. листом від 30.05.2017р. №642 відповідач повідомив ОСОБА_2, що її буде звільнено з займаної посади за п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку зі змінами в організації виробництва (у випадку зменшення кількості початкових класів у школі).
Матеріалами справи встановлено, що з 26.06.2017р., першого дня відпустки, позивач перебувала на стаціонарному лікуванні, що засвідчується медичною випискою стаціонарного хворого з 20.06.2017 р. по 26.06.2017 р. Під час перебування у відпустці позивач з 27.06.2017 р. по 19.07.2017 р. перебувала також на амбулаторному лікуванні, що засвідчується листком непрацездатності. З 12.09.2017 р. до 16.09.2017 р. позивач перебувала на амбулаторному лікуванні, що стверджується листком непрацездатності.
Протоколами від 21.08.2017 р., 29.08.2017 р. профспілкового комітету первинної профспілкової організації відмовлено у дачі згоди на звільнення позивача з посади вчителя за п.1 ст.40 КзпП України, оскільки їй не було запропоновано іншої роботи за наявними вакансіями.
Згідно витягу з протоколу №3 від 31.08.2017р. засідання первинного профспілкового комітету, профспілковий комітет надає згоду на звільнення позивача із займаної посади лише у випадку відмови ОСОБА_2 від запропонованої відділом освіти посади.
Матеріалами справи встановлено, що з часу письмового попередження позивача про наступне вивільнення їй пропонувалися посади вчителя початкових класів Добросинської ЗОШ, Дублянської ЗОШ, вихователя групи продовженого дня Жовківської ЗОШ № 2, станом на 18 вересня 2017 року.
Про те, що відповідач намагався працевлаштувати позивача і після її звільнення з роботи, вбачається зі змісту листа відділу освіти від 21.08.2017р. № 920 в якому йдеться про перспективу працевлаштування позивача на посаду вихователя групи продовженого дня Жовківської ЗОШ №2, від якої вона відмовилася (а.с. 41,том 1).
Матеріалами справи встановлено, що позивач має повну вищу освіту, стаж роботи - понад 25 років, має великий досвід роботи з дітьми. За час роботи не мала жодного стягнення, а навпаки неодноразові заохочення - премії. Систематично проходила курси підвищення кваліфікації, атестації. За весь час трудової діяльності роботу виконувала своєчасно та якісно. Має високий рівень продуктивності праці.
Однак, з долучених до апеляційної скарги Жовківської ЗОШ №2 матеріалів вбачається, що позивач не має переважного права на залишення на роботі порівняно з іншими вчителями молодших класів ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, які є спеціалістами вищої категорії та мають звання старший вчитель , вчитель-методист та ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, які, як і позивач, є спеціалістами вищої категорії.
Відтак, допущені відповідачем порушення процедури звільнення ОСОБА_2 з роботи, а саме попередження лише її про можливе вивільнення, з ясування переважного права на залишення на роботі до офіційного її попередження про можливе вивільнення, внесення директором школи до відділу освіти подання про звільнення з роботи лише ОСОБА_2, на думку колегії суддів не вплинули на її право на залишення на роботі, оскільки судом не встановлено її переважного права на залишення на роботі, а згідно тарифікаційних списків Жовківської ЗОШ №2 на 2017-2018 навчальний рік кількість вчителів молодших класів дійсно скоротилася на одну одиницю.
Однак, враховуючи, що позивач звільнена з роботи під час перебування у відпустці, колегія суддів погоджується з висновком районного суду, що таке звільнення відбулося з порушенням положень ст.40 КЗпП України, згідно якої не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці, що є підставою для поновлення працівника на роботі.
Відповідно до положень ст. 3 Закону України "Про відпустки", за бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки, а не останній день роботи працівника перед відпусткою. Натомість позивач не висловлювала та не надавала своєї згоди на звільнення в останній день її відпустки 17.09.2017 р.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.05.2017 р. наказом №72 Жовківської ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів позивачу надано чергову основну щорічну відпустку з 26.06.2017р. до 22.08.2017р., яка відповідачем була продовжена по 17.09.2017 р. включно. Відпустка позивачу була надана з 24.05.2017 р., тобто задовго до винесення наказу №1423-к 15.09.2017 р. про її звільнення з роботи з 17.09.2017 р. Відтак, покликання відповідача на ст. 3 Закону України Про відпустки , як на правову підставу звільнення позивача в останній день перебування у відпустці, не відповідає вимогам ст. 3 вказаного Закону.
З наведених мотивів, колегія суддів погоджується з висновком районного суду про наявність підстав для поновлення позивача на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Доводи апеляційних скарг правильних висновків суду не спростовують, підстав для їх задоволення та скасування рішення суду колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. 367, ст. 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375, ст. 381, ст. 382, ст. 384 ЦПК України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційні скарги Відділу освіти Жовківської РДА та Комунального закладу Жовківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Жовківської районної ради Львівської області залишити без задоволення.
Рішення Жовківського районного суду Львівської області від 15 березня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Повний текст постанови складено 23.07.2018 року.
Головуючий: Крайник Н. П.
Судді: Бойко С. М.
Савуляк Р. В.
Суд | Апеляційний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2018 |
Оприлюднено | 25.07.2018 |
Номер документу | 75474160 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Львівської області
Крайник Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні