ПОСТАНОВА
Іменем України
19 липня 2018 року м. Кропивницький
справа № 398/2884/16-ц
провадження № 22-ц/781/1053/18
Апеляційний суд Кіровоградської області в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:
головуючого судді - Письменного О.А.,
суддів - Єгорової С.М., Чельник О.І.,
при секретарі - Демешко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області у складі судді Бугайченко Т.А. від 20 березня 2018 року у справі за позовом керівника Олександрійської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, ОСОБА_1, треті особи - фермерське господарство Перспективне Агро та фермерське господарство ОСОБА_2 Плюс про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди землі та зобов'язання повернути земельні ділянки, -
встановив:
У серпні 2016 року керівник Олександрійської місцевої прокуратури звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, ОСОБА_1, в якому просив визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29.01.2016 року № 11-71/14-16-СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачі земельної ділянки в оренду та № 11-72/14-16-СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачі земельної ділянки в оренду , визнати недійсними на майбутнє договори оренди землі укладені 24.03.2016 року між Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та ОСОБА_1, на підставі вказаних наказів та зареєстровані 05.04.2016 року Реєстраційною службою Олександрійського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області. Зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельні ділянки площею 32,52 га та 14,76 га, що знаходяться на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що на підставі наказу Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області № 11-1666/14-15-СГ від 09.04.2015 року ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельної ділянки площею 32,52 га на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області для ведення фермерського господарства.
Також наказом Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області № 11-1667/14-15-СГ від 09.04.2015 року ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельної ділянки площею 14,76 га на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області для ведення фермерського господарства .
Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-71/14-16-СГ та № 11-72/14- І6-СГ від 29.01.2016 року затверджено документацію та передано ОСОБА_3 в оренду вказані земельні ділянки для ведення фермерського господарства.
У подальшому, 24.03.2016 року між Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та ОСОБА_3 були укладені договори оренди спірних земельних ділянок.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Фермерське господарство Задесенець зареєстровано 16.10.2001 року та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 31733306. Засновником вищезазначеного фермерського господарства є ОСОБА_1, який наразі є керівником вказаного господарства.
Підставою для визнання недійсними договорів оренди землі вказує те, що вказані земельні ділянки отримані в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства вже після державної реєстрації юридичної особи, що є порушенням вимог ст.ст. 7,8 Закону України Про фермерське господарство , ст.ст. 123,124,134 ЗК України.
Під час розгляду справи судом до участі у справі залучено третіх осіб - фермерське господарство Перспективне Агро та фермерське господарство ОСОБА_2 Плюс .
Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 березня 2018 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі скаржник посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Зокрема, зазначає, що судом першої інстанції не було враховано те, що після отримання спірних земельних ділянок в оренду ним було створено два нових фермерських господарства, які й використовують їх у своїй діяльності.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши докази по справі в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.10.2001 року було створено та зареєстровано фермерське господарство Задесень , одним із засновників якого та керівником є ОСОБА_1 Крім ОСОБА_1 засновниками вказаної юридичної особи є ОСОБА_4, ОСОБА_5 Одним із видів діяльності та основним якого є вирощування зернових, бобових , олійних культур, насіння /а.с. 15-24/.
У 2015 році ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Держземагенства в Кіровоградській області із заявами, у яких повідомив, що має намір одноосібно створити фермерське господарство та взяти в оренду земельні ділянки площею 32.52 га та 14.76 га в межах Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області. Зазначив, що земельні ділянки має намір використовувати на умовах оренди для ведення фермерського господарства та має для цього всю необхідну сільськогосподарське техніку, агрегати та інші засоби для господарювання /а.с. 28-32/.
Наказом Головного Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-71/14-16-СГ від 29.01.2016 року було затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства та передано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 32,52 га на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району для ведення фермерського господарства /а.с. 34/.
Також наказом Головного Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-72/14-16-СГ від 29.01.2016 року було затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства та передано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 14,76 га на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району для ведення фермерського господарства /а.с. 43/.
На підставі зазначених наказів, 24.03.2016 року між Головним Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та ОСОБА_1 строком на 7 років були укладені договори оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 3520383500:02:000:9115 площею 32,52га та земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 3520383500:02:000:9117 площею 14,76 га із земель запасу, що перебувають у державній власності на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області /а.с. 37-42, 46-51/.
Відповідно до змісту статей 22, 31, 93 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення можуть надаватися громадянам для ведення фермерського господарства та використовуватися цим господарством, зокрема, на умовах оренди.
За правилом статті 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Частинами другою та третьою статті 134 Земельного кодексу України визначені випадки, коли земельні торги не проводяться, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Зокрема, земельні торги не проводяться при передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Відповідно до частини другої статті 123 Земельного Кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, в якому зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Органам, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною третьою статті 123 Земельного Кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Статтею 1 Закону України Про фермерське господарство визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької
діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили
бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію,
займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку
на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського
господарства, відповідно до закону.
Так, відповідно до частин 1, 2 статті 7 Закону України Про фермерське господарство для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону.
Статтею 8 Закону України Про фермерське господарство передбачено, що після одержання засновником державного акта на право
власності на земельну ділянку або укладення договору оренди
земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське
господарство підлягає державній реєстрації у порядку,
встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Як встановлено судом, фермерське господарство Перспективне Арго і Фермерське господарство ОСОБА_2 Плюс , керівником і засновником яких є ОСОБА_1 було створено та зареєстровано 07.11.2016 року, вже після звернення прокурора в суд із зазначеним позовом /а.с. 101-106/.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновків судів не спростовують, на їх законність не впливають.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст. 375 ЦПК України, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381 - 384 ЦПК України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 березня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 27.07.2018 року.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2018 |
Оприлюднено | 28.07.2018 |
Номер документу | 75541587 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Кіровоградської області
Письменний О. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Бугайченко Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні