Рішення
від 24.07.2018 по справі 917/586/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.07.2018 Справа № 917/586/18

за позовною заявою Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області вул. Старо-Троїцька,13, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500

Управління освіти виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, вул. Г. Тютюнника, 19 - а, м. Лубни, Полтавська область, 37500

до 1)Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" вул. Небесної Сотні, 91, м. Полтава, Полтавська область,36022

2) Лубенської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів №10 Лубенської міської ради Полтавської області, вул. Генерала Ляскіна,2, м. Лубни, Полтавська область, 37500

про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути приміщення

Суддя Ціленко В. А.

Секретар судового засідання Білоус О.В

Представники:

від прокуратури: Собольт Т.В., посвідчення № 035936

від позивача: не з'явився

від відповідача1: Первакова М.А. (директор)

від відповідача2: не з'явився

Суть справи: розглядається позовна заява Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах Управління освіти виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області до 1)Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" м. Полтава 2) Лубенської загальноосвітньої школи I - III ступенів № 10 Лубенської міської ради Полтавської області м. Лубни про визнання недійсним договору оренди та повернення балансоутримувачу нерухомого майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" позов заперечує, посилаючись на те, що діяльність школи із підготовки водіїв транспортних засобів підпадає під дію Постанови Кабінету Міністрів України № 487 від 20.05.2009р. "Про затвердження порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів" та кваліфікується як забезпечення одержання громадянами знань, що наявна ліцензія Міністерства освіти України АЕ № 636907 від 19.06.2015 року надає право освітніх послуг.

Лубенська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів №10 Лубенської міської ради Полтавської області позовні вимоги не підтримує, просить проводити розгляд справи без участі представника.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

Між Лубенською загальноосвітньою школою І - ІІІ ступенів №10 Лубенської міської ради Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" 01.08.2012 року укладено договір оренди № 14 об 'єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни. Пунктами 1.1. - 2.2,3.1 договору передбачено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування індивідуально визначене нерухоме майно за адресою Полтавська область, м. Лубни, вул. Генерала Ляскіна, 2, загальною площею 142,34 м. кв. для погодинного навчання автомобільної справи. Пунктами 12.1., 12.2, 12.3 встановлено, що цей договір діє з 01 серпня 2012 року по 31 грудня 2016 року, всі зміни та доповнення до нього оформляються у письмовій формі і набувають чинності з моменту їх підписання сторонами. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, що підтверджується підписанням додаткової угоди, яка є невід'ємною частиною договору та після обов'язкового погодження з органом, уповноваженим управляти об'єктом оренди.

Факт передачі майна підтверджується актом прийому - передачі нежитлового приміщення від 01.08.2012, згідно якого Товариством з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" прийнято в оренду частину нежитлового приміщення загальною площею 142,34 м. кв. вартістю 106 195,00 грн., розташованого за адресою м. Лубни, вул. Генерала Ляскіна,2.

02.01.2013 сторонами за договором укладено угоду про внесення змін та доповнень до договору № 14 від 01.08.2012, продовжено термін його дії з 01.01.2013 до 30.11.2015. Аналогічні зміни були внесені угодою 01.12.2015 і продовжено термін дії договору до 31.10.2018. Укладення договору оренди № 14 від 01.08.2012 та змін до нього від 02.01.2013 та 01.12.2015 погоджено начальником управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради.

02.01.2018 сторони підписали угоду про внесення змін та доповнень до п.2.1 договору оренди об'єкту нерухомого комунального майна №14 від 01.08.2012, змінивши об'єкт оренди та визначивши до оренди нежитлове приміщення за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Генерала Ляскіна, 2, загальною площею 90,2 м. кв, 2 аудиторію на першому поверсі школи, без нормативно грошової оцінки. Нежитлове приміщення передано Орендарю відповідно акту прийому - передачі від 02.01.2018. Попередньо орендовану частину нежитлового приміщення загальною площею 142,34 м. кв., розташованого за адресою м. Лубни, вул. Генерала Ляскіна,2, повернуто Орендодавцю згідно акту прийому - передачі від 02.01.2018.

Угода від 02.01.2018 про внесення змін та доповнень до договору оренди не погоджувалась Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради, хоча згідно з рішенням Лубенської міської ради від 24.06.2011 "Про визначення повноважень щодо управління майном" йому надано повноваження погоджувати саме договори оренди, які укладаються іншими комунальними підприємствам, бюджетними установами та організаціями.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Лубенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10 Лубенської міської ради Полтавської області є комунальною організацією, розташовується за адресою 37500, Полтавська обл., місто Лубни, вул. Генерала Ляскіна, будинок, 2. Засновником є виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області. Відповідно до пунктів 1.3, 1.4,1.5 Статуту Лубенської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів № 10, затвердженого рішенням Лубенської міської ради від 22.09.2016 загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою, яка має самостійний баланс, рахунок в установі банку, печатку, штамп, ідентифікаційний номер. Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.

Спір по справі виник внаслідок того, що на думку Прокурора договір оренди суперечить законодавству України, оскільки укладений з порушенням вимог Закону України Про освіту , Закону України Про оренду державного і комунального майна Закону України "Про приватизацію державного майна", тому підлягає визнанню недійсним, а приміщення поверненню балансоутримувачу - Лубенській загальноосвітній школі І - ІІІ ступенів № 10 виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області.

При вирішенні спору суд виходить з наступного:

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст.ст. 626,628 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, а зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частинами 1,5 ст. 283 Господарського кодексу України визначає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності , законом може бути встановлено перелік державних та комунальних підприємств, цілісні майнові комплекси яких не можуть бути об'єктом оренди.

Так відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 4 Закону України Про оренду державного та комунального майна не можуть бути об'єктами оренди, зокрема об'єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини 2 ст. 5 Закону України Про приватизацію державного майна . До таких об'єктів відносяться казенні підприємства, зокрема, об'єкти освіти, фізичної культури, спорту і науки, що фінансується з державного бюджету.

Частинами 2 ст. 18, ст. 61 Закону України Про освіту визначено, що навчальні заклади, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу, встановлено, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування. Додатковими джерелами фінансування є, зокрема, доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання.

Відповідно до частини 1 та 5 ст. 63 Закону України Про освіту матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством. Об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Отже, об'єкт освіти - це не тільки навчальний заклад, а й будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання та інші цінності підприємств системи освіти, а тому передача будь-яких приміщень шкільних навчальних закладів у оренду суб'єктам господарювання для проведення господарської діяльності не пов'язаної з наданням освітніх послуг, прямо заборонена законом.

Згідно з п. 3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затверджених постановою Головного Державного санітарного лікаря України від № 63 14.08.2001, здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється. Ці норми затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України №63 від 14.08.01 та розповсюджуються на загальноосвітні навчальні заклади І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів, спеціалізовані школи І, ІІ, ІІІ ступенів, гімназії, ліцеї, колегіуми, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання сторонами вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, яким передбачено, що : зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Договір оренди № 14 від 01.08.2012, укладений між Лубенською загальноосвітньою школою № 10 та ТОВ "Автошкола на Подолі" не містить положень про проведення заходів, пов'язаних з освітнім процесом школярів. У зв'язку з чим порушуються вимоги законодавства про освіту, про оренду державного майна, а разом з цим інтереси держави.

Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" № 9 від 06.11.2009 р. передбачено, що угода може бути визнана недійсною лише з підстав і з наслідками, передбаченими законом. Вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ч. 2 ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Прокурором доведено факт того, що оспорюваний Договір суперечить нормам чинного законодавства, а тому є правові підстави для визнання Договору оренди недійсним.

Витрати по оплаті судового збору покласти на відповідачів.

На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, ч. 5 ст. 327 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати недійсним укладений 01.08.2012 між Лубенською загальноосвітньою школою І - ІІІ ступенів № 10 виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі " (36022, вул. Небесної Сотні, 91, м. Полтава, код ЄДРПОУ: 36864739) договір № 14 оренди об'єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни, - індивідуально визначеного нерухомого майна за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Генерала Ляскіна, 2, площею 90,2 м. кв.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" (36022, вул. Небесної Сотні, 91, м. Полтава, код ЄДРПОУ: 36864739) повернути балансоутримувачу Лубенській загальноосвітній школі І - ІІІ ступенів № 10 виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області згідно акту прийому - передачі індивідуально визначене нерухоме майно загальною площею 90,2 м. кв., вартістю 182 100, 00 грн. розміщене за адресою : Полтавська область, м. Лубни, вул. Генерала Ляскіна, 2.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошкола на Подолі" (вул. Небесної Сотні, 91, м. Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄДРПОУ 36864739) на користь Прокуратури Полтавської області ( м. Полтава, вул. 1100 - річчя Полтави, 7, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у розмірі 2 246,75 грн.

5. Стягнути з Лубенської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів № 10 виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області (вул. Генерала Ляскіна,2, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 25165765) на користь Прокуратури Полтавської області ( м. Полтава, вул. 1100 - річчя Полтави, 7, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у розмірі 2 246,75 грн.

6. копію рішення направити сторонам по справі.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено 27.07.2018.

Суддя В.А. Ціленко

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.07.2018
Оприлюднено02.08.2018
Номер документу75629435
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/586/18

Постанова від 07.11.2018

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Геза Таісія Дмитрівна

Ухвала від 17.10.2018

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Геза Таісія Дмитрівна

Ухвала від 18.09.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Плахов О.В.

Ухвала від 31.08.2018

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Плахов О.В.

Рішення від 24.07.2018

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

Ухвала від 24.05.2018

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ціленко В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні