Ухвала
від 01.08.2018 по справі 923/602/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

01 серпня 2018 року Справа № 923/602/18

Господарський суд Херсонської області у складі судді Остапенко Т.А., при секретарі Фінаровій О.Л. , розглянувши справу

за позовом: ОСОБА_1, місце реєстрації: 74900, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1

до: Обслуговуючого гаражного кооперативу Южний , місцезнаходження: 74900, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Соборна, 44, ідентифікаційний код: 24111342

про визнання недійсним рішення загальних зборів уповноважених Обслуговуючого гаражного кооперативу Южний , оформлене протоколом №1 від 03.02.2018 р.

за участю представників сторін

від позивача - ОСОБА_1

від відповідача - Федорчук М.П., керівник

в с т а н о в и в:

03.07.2018 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до обслуговуючого гаражного кооперативу Южний про визнання недійсним рішення загальних зборів уповноважених обслуговуючого гаражного кооперативу Южний , оформлене протоколом № 1 від 03.02.2018 року.

Позовні вимоги, на підставі ст.ст. 1, 2, 12, 15, 20 Закону України Про кооперацію , ст. 55, 167 ГК України, ст. 20 ГПК України, обґрунтовані тим, що спір у даній справі є корпоративним та підвідомчий господарським судам, оскаржуване рішення загальних зборів уповноважених Обслуговуючого гаражного кооперативу Южний , оформлене протоколом №1 від 03.02.2018 року, прийнято із порушенням вимог Статуту кооперативу та Закону України Про кооперацію , позачергові збори скликані з порушенням строку скликання, без зазначення порядку денного, невідомими особами, на зборах не було додержано кворуму при прийнятті рішення, присутні на цих зборах не мали права голосувати за будь-яким питанням щодо діяльності кооперативу, оскільки не набули належним чином відповідних повноважень, в кооперативі відсутній орган управління - відкриті загальні збори уповноважених .

Своє звернення до суду Позивач, який є засновником та членом кооперативу, мотивує порушенням оскаржуваним рішенням його корпоративних прав, а саме права брати участь в управлінні кооперативом, обирати та бути обраним.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу від 03.07.2018 р., справу розподілено у провадження судді Остапенко Т.А. Ухвалою суду від 06.07.2018 р. відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 01 серпня 2018 року.

На виконання ухвали від 06.07.2018 р. Відповідачем до суду надані відзиви на позов датовані 09.07.2018. р. та 19.07.2018 р. з доказами, в яких останній заперечує обставини, викладені Позивачем у позові, та посилається на самоусунення Позивача, який був головою кооперативу, від виконання посадових обов'язків, що спричинило погіршення господарської діяльності кооперативу, кооператив було відключено від електропостачання внаслідок заборгованості. Зазначені обставини стали підставою для проведення зборів по обранню уповноважених в рядах. Порядок денний загальних зборів уповноважених обслуговуючого гаражного кооперативу Южний , рішення за якими оформлене протоколом №1 від 03.02.2018 року, був змінений за погодженням присутніх уповноважених.

Сторони, повідомлені належним чином про дату, час, місце розгляду господарського спору, що підтверджено поштовими повідомленнями про вручення ухвали про відкриття провадження, які долучені до матеріалів справи, з'явились в судове засідання.

Заслухавши усні пояснення Позивача та представника Відповідача, з'ясувавши підстави позовних вимог, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Під час визначення підвідомчості (підсудності) справ цієї категорії необхідно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним частиною 1 статті 167 Господарського кодексу України.

Згідно з частиною 3 статті 167 Господарського кодексу України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Частиною 1 статті 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

З огляду на наведені положення статтей 167, 55 Господарського кодексу України, корпоративні права характеризуються такими ознаками: 1) особа має частку у статутному капіталі господарської організації; 2) особа має права на участь в управлінні господарською організацією, 3) має право на отримання певної частини прибутку (дивідендів) господарської організації.

Однак, відповідно до статті 2 Закону України "Про кооперацію" обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про кооперацію" кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Відповідно до частини 1 статті 85 Цивільного кодексу України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Так, Статутом кооперативу - відповідача частку членів у статутному капіталі (майні) організації не визначено. За інформацією, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відносно Відповідача, організаційно-правова форма - обслуговуючий кооператив, розмір внесків до статутного фонду, як позивача, який є засновником кооперативу, так і інших фізичних осіб - 0,00 грн.

Статутом Відповідача передбачено, що Гаражний кооператив Южний організовано для утримання приватного транспорту і кооперативних господарських споруд за власні кошти членів кооперативу (п.1.1.). Кооператив утворений та зареєстрований в порядку, визначеному Конституцією України, законом України Про кооперацію №1087 від 10.07.2003 р. та іншими законами, що регулюють діяльність кооперативу. (п.1.2.). Заборонено розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів кооперативу, працівників, членів органів управління та пов'язаних з ними осіб. Доходи (прибутки) кооперативу використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кооперативу, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених Статутом кооперативу (п.п.4.9.- 4.10.). У разі припинення діяльності кооперативу (в результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету (п.9.3.).

Отже, частка члена кооперативу у статутному капіталі не визначена, Гаражний кооператив Южний утворений як обслуговуючий кооператив без мети отримання прибутку та розподілу його між членами кооперативу.

Таким чином, члени кооперативу - відповідача не є носіями корпоративних прав, а відносини між членами Гаражного кооперативу Южний та Кооперативом не є корпоративними. Відповідно, спір у цій справі між фізичною особою - членом (засновником) кооперативу та Кооперативом не є корпоративним та, враховуючи положення статті 20 Господарського процесуального кодексу України, не відноситься до юрисдикції господарських судів.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до частин 2, 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом. Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Відповідно до частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

З огляду на те, що спір у даній справі не є корпоративним, не є спором, що виник з господарських правовідносин та не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, а виник з цивільних правовідносин між фізичною особою - членом (засновником) кооперативу, та Гаражним кооперативом Южний , позивач у справі не є суб'єктом господарювання в розумінні частини 2 статті 55 Господарського кодексу України, а суб'єктний склад учасників даної справи відповідає положенням частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції загальних судів та має здійснюватись в порядку цивільного судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23 січня 2018 року і у справі 925/1321/16.

За вказаних обставин провадження у справі підлягає закриттю.

Суд роз'яснює Позивачу, що, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 231, ст.ст. 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Закрити провадження у справі № 923/602/18.

2. Роз'яснити позивачу право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).

Ухвалу складено та підписано 01.08.2018 року

Суддя Т.А. Остапенко

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення01.08.2018
Оприлюднено02.08.2018
Номер документу75629733
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/602/18

Рішення від 06.11.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Закурін М. К.

Ухвала від 16.10.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Закурін М. К.

Ухвала від 03.10.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Закурін М. К.

Постанова від 24.09.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 24.09.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 12.09.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 27.08.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 02.08.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Остапенко Т.А.

Ухвала від 01.08.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Остапенко Т.А.

Ухвала від 06.07.2018

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Остапенко Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні