ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.07.2018р. Справа №914/942/18
Господарський суд Львівської області в складі:
судді Запотічняк О.Д.
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Солодка вишиванка» , м. Львів
про внесення змін у договір від 18.12.2009 р. оренди земельної ділянки кадастровий № 4610136600:02:002:0018 загальною площею 0, 0995 га на вул. Дорошенка, 2 у м. Львові, укладений між Львівською міською радою та ТзОВ «Солодка вишиванка» .
Представники:
Прокурор: Леонтьєва Н.Т.
від позивача: ОСОБА_2
від відповідача: не з'явився
Суть спору: Заступник керівника Львівської місцевої прокуратури №1 звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Львівської міської ради
з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Солодка вишиванка» про внесення змін у договір від 18.12.2009р. оренди земельної ділянки кадастровий № 4610136600:02:002:0018 загальною площею 0, 0995 га на вул. Дорошенка, 2 у м. Львові, укладений між Львівською міською радою та ТзОВ «Солодка вишиванка» .
Прокурор просить суд внести зміни до згаданого договору та викласти пункти 5, 9 цього договору оренди в наступній редакції:
п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6490186 грн. ;
п.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 194705,58 грн. (сто дев'яносто чотири тисячі сімсот п'ять гривень п'ятдесят вісім копійок) в рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33217812700004 ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014. Отримувач: міський бюджет для Галицького району м. Львова, ЄДРПОУ 38007573. Код платежу 18010600 .
Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що згідно із п.5 Договору оренди землі укладеного між позивачем та відповідачем, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1543394,25 грн, а згідно п. 9 договору орендна плата становить 46301,83 грн. в рік, що дорівнює 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалою Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Львова та встановлено, що ця нормативна грошова оцінка земель м. Львова вводиться у дію з 01.01.2017, а також покладено на орендарів земельних ділянок у м. Львові обов'язок внести зміни до договорів оренди землі у частині розрахунку орендної плати за землю.
Згідно з відомостями відділу у м. Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області у 2018 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий № 4610136600:02:002:0018 становить 6490186 грн.
Прокурор вважає, що ухвала Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Львова , є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Обставини справи: ухвалою від 29 травня 2018 року суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив розгляд справи в підготовчому судовому засіданні на 03 липня 2018 року.
В підготовче судове засідання 09 липня 2018 року з'явився прокурор. Позивач та відповідач не забезпечили явки уповноважених представників, причин неявки не повідомили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час та місце розгляду справи.
Поштовий конверт, яким суд скеровував відповідачу ухвалу про відкриття провадження у справі, повернувся на адресу суду без вручення адресату, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Суд звертає увагу на те, що поштова кореспонденція направлялась відповідачу на адресу вказану в позовній заяві та витязі з ЄДР ЮО ФОП та ГФ.
Відповідно до п.7 ГПК України, учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Пленум Вищого господарського суду України у своїй постанові від 26.12.2011р. №18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції зазначив, що якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У зв'язку із неявкою представників позивача та відповідача, суд відклав підготовче засідання на 10 липня 2018року
В підготовче засідання яке відбулось 10 липня 2018 року з'явився прокурор та представник позивача, в наданих суду поясненнях підтримали позовні вимоги та просили суд їх задоволити з підстав наведених в позовній заяві та матеріалах справи. Відповідач повторно не забезпечив явки уповноваженого представника в підготовче засідання, причин неявки не повідомив, відзиву на позов не подав.
Прокурор та представник позивача подали заяву в якій підтвердив вирішення всіх питань передбачених ч.2 ст.182 ГПК України та дали згоду на перехід до розгляду справи по суті.
Ухвалою від 10 липня 2018р. суд закрив підготовче провадження у справі та перейшов до розгляду справи по суті в судовому засіданні, яке призначив на 26 липня 2018року.
В судовому засіданні 26 липня 2018 року, розгляд справи було відкладено на 31 липня 2018року.
В судове засідання 26 липня з'явився прокурор та представник позивача, просили позовні вимоги задоволити в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві та матеріалах справи.
Відповідач не забезпечив явки уповноваженого представника в судове засідання, причин неявки не повідомив.
Суд заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, з'ясувавши обставини на які прокурор і позивач посилаються як на підставу своїх вимог, повно, всебічно і об'єктивно оцінивши докази, встановив наступне:
Відповідно до ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України , цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Частиною 2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як вбачається з матеріалів справи, 18 грудня 2009 між Львівською міською радою (орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю Солодка вишиванка (орендар) укладено договір оренди землі за умовами якого орендодавець надав а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий №4610136600:02:002:0018 загальною площею 0,0995 га на вул. Дорошенка, 2 у м. Львові для будівництва торгового центру.
Договір було зареєстровано у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.03.2010 за № 04:10:467:00002 кн. 04-1, а також зареєстрований у Львівській міській раді 18.12.2009 за № Г-829, про що вчинено запис у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі Г-2.
Договір укладено на 10 років до 19.03.2019р. Сторони погодили, що після закінчення строку договору оренди орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8).
Згідно із п. 5 Договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1543394,25 грн.
Відповідно до п. 9 Договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 46301,83 грн. в рік, що становить 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалою Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Львова та встановлено, що ця нормативна грошова оцінка земель м. Львова вводиться у дію з 01.01.2017, а також покладено на орендарів земельних ділянок у м. Львові обов'язок внести зміни до договорів оренди землі у частині розрахунку орендної плати за землю.
Дана ухвала була оприлюднена в газеті Ратуша (число 25 (1792) 7-13 липня 2016 року), копія якої долучена прокурором до справи. Жодною із сторін не надано суду доказів, що дана ухвала втратила чинність чи скасована у встановленому законом порядку.
Згідно листа Відділу у м.Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 07.05.2018р. №10-13-0.37-517/109-18, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий № 4610136600:02:002:0018 у 2018 році становить 6490186 грн.
Прокурор вважає, що оскільки ухвала Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова є чинною і на сьогоднішній день визначено нову нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, наявні підстави для внесення відповідних змін до договору оренди землі щодо розміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.
Зі змісту позовної заяви та встановлених обставин вбачається, що між сторонами виникли правовідносини щодо внесення змін до договору які стосуються розміну нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки та розміру орендної плати у зв'язку із тим, що Львівською міською радою було затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Львова.
Дані правовідносини врегульовано Законом України Про оренду землі , Законом України Про оцінку земель , нормами Глав 35, 53, 58 ЦК України, Главою 15 земельного кодексу України, Глави 20 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як передбачено ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до положень ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст.13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до положень ст.206 ЦК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно зі ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області
З системного аналізу наведених положень законодавства випливає, що основною метою укладання договору оренди земельної ділянки є отримання орендодавцем орендної плати у розмірі, не меншому, ніж встановлено законодавством.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом статті 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється й річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За приписами статті 13, частини 1 статті 15 та статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Згідно з частиною 1 статті 23 цього ж Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
За змістом статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як встановлено судом, ухвалою Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Львова та покладено на орендарів земельних ділянок у м. Львові обов'язок внести зміни до договорів оренди землі у частині розрахунку орендної плати за землю.
Дана ухвала є чинною, у встановленому законом порядку незаконною не визнавалась, та відповідно є обов'язковою для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, впровадження нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 01.01.2017 є підставою для зміни розміру орендної плати за договором оренди землі від 18.12.2009р. укладеним між позивачем та відповідачем.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.06.2018 у справі 922/518/14
В п. 36 договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 ЗУ «Про оренду землі» ).
Відповідно до п.13 вищезгаданого договору оренди землі, сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України Про оренду землі та згідно з цим договором, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відтак оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є обов'язковою підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої сторонами в договорі оренди землі.
Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
З приводу надсилання пропозиції щодо зміни умов договору стороною, яка бажає внести такі зміни, іншій стороні, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішення КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди землі є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 76 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати прокурора по сплаті судового збору в сумі 1762,00 грн покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 10,12,20,73-76,79,123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд , -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Внести зміни до укладеного 18 грудня 2009 року Львівською міською радою (79006, м.Львів, пл.Ринок,1, ідентифікаційний код 04055896) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Солодка вишиванка» (79000, м.Львів, вул. Дорошенка,2, ідентифікаційний код 20790079) Договору оренди землі (кадастровий номер земельної ділянки: 4610136600:02:002:0018), шляхом викладення п.5 та п.9 Договору в наступній редакції:
п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6490186 грн. ;
п.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 194705,58 грн. (сто дев'яносто чотири тисячі сімсот п'ять гривень п'ятдесят вісім копійок) в рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33217812700004 ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014. Отримувач: міський бюджет для Галицького району м. Львова, ЄДРПОУ 38007573. Код платежу 18010600 .
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Солодка вишиванка» (79000, м.Львів, вул. Дорошенка,2, ідентифікаційний код 20790079) на користь Прокуратури Львівської області (79000, м.Львів, пр. Шевченка,17-19, ідентифікаційний код 02910031) 1762,00грн судового збору.
5. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
6. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського
апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повне рішення складено та підписано 02.08.2018р.
Суддя Запотічняк О.Д.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2018 |
Оприлюднено | 02.08.2018 |
Номер документу | 75635555 |
Судочинство | Господарське |