ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" липня 2018 р.м. ХарківСправа № 922/1232/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
позовом Комунального підприємства Харківські теплові мережі , 61037, м. Харків, вул.. Мефодіївська, 11, код 31557119 до ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА фірми «Айзберг і К» , 61162, м. Харків, вул. пр.. ОСОБА_2, 142, кв. 54 про стягнення коштів за участю представників:
позивача - Назаревська, А.О. за довіреністю №40-1264/33 від 26.03.2018
відповідача - не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" звернулося до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з Приватного підприємства фірми Айзберг і К 73 420, 25 грн. (в т.ч. заборгованість за невиконання договірних зобов'язань у сумі 58445 грн. 43 коп. за договором № 4941 від 01.03.02 р. за період з березня 2015 р. по лютий 2018 р., 8 646,95. інфляційних втрат, 2074,93 3% річних, 4252,94 пені).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.05.2018 позовні матеріали було передано судді Прохорову С.А.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження по справі, судом було встановлено наступне.
Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб, ФОП та громадських формувань від 14.05.2018 № НОМЕР_1 10.06.2014 було внесено запис № 14801130001059363 про внесення судового рішення щодо припинення юридичної особи Приватного підприємства фірми Айзберг і К . Правонаступництва даної юридичної особи, також, не вбачається.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.05.2018 року у відкритті провадження у справі відмовлено та повернуто позивачу матеріали позовної заяви з доданими до неї документами.
Позивач з вказаною ухвалою місцевого господарського суду не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить вказану ухвалу скасувати, постановити нову ухвалу, якою прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження по справі.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 12.06.2018 ухвалу господарського суду Харківської області від 14.05.2018 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до господарського суду Харківської області.
Ухвалою суду від 02.07.2018 було відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24.07.2018, яке було перенесено на 30.07.2018 у зв'язку з відрядженням судді.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.
За змістом ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, яка набула чинності 15.12.2017р.) встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції. Викладене вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка про направлення ухвали про призначення справи до розгляду
В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України» ).
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України, ч.2 ст.178 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно із ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами без явки в судове засідання відповідача.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 30.07.2018 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд
ВСТАНОВИВ:
КП «Харківські теплові мережі» на підставі Розпоряджень про початок та кінець опалювальних сезонів 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 рр. та тимчасового договору про постачання теплової енергії № 4941 від 01.03.2007 року здійснювало постачання теплової енергії до нежитлових приміщень житлового будинку за адресою: м. Харків, пр. Гагаріна 199 А.
Система теплопостачання приміщення відповідача є невід'ємною частиною системи теплопостачання вказаного житлового будинку. Підключення та відключення споживачів, що мають єдину з житловими будинками систему опалення, здійснюється одночасно з підключенням та відключенням внутрішньої системи опалення та гарячого водопостачання житлових будинків в цілому. На підставі зазначеного відповідачу були направлені рахунки за спожиту теплову енергію. Відповідач не сплачує рахунки.
Відповідно до п.1 Договору Споживач зобов'язався оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим Договором.
Факт споживання відповідачем теплової енергії підтверджується актами на підключення теплової енергії до житлового будинку, де розташовано приміщення, яке займає відповідач. Акти на включення та відключення опалення підписані та скріплені печатками повноважених представників КП «Харківські теплові мережі» та балансоутримувача житлового будинку за адресою м.Харків, пр. Гагаріна 199 А.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 28.03.2018 року заборгованість за неналежне виконання договірних зобов'язань складає 58445,43 грн. за період з березня 2015 року по лютий 2018 року.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського кодексу України господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.
Відповідно до ст.ст. 627, 628, 629 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, зміст договору складається з умов, які визначаються на розсуд та за погодженням сторін, та умов, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, договір укладений (підписаний сторонами) є обов'язковим для виконання кожної із сторін.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 611 ЦК одним з наслідків порушення зобов'язань є сплата неустойки, розмір якої встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п.7.2.3. Договору у разі несвоєчасної оплати за спожиту теплову енергію нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ належної до сплати суми за кожен день прострочення.
Згідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три процента річних з простроченої суми.
Отже, за наявності встановленого факту несвоєчасної сплати відповідачем за надані позивачем послуги згідно Договору перевіривши арифметичний розрахунок 3% річних, інфляційних та пені за допомогою програми ОСОБА_3, суд зазначає, що наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат відповідає вимогам діючого законодавства, є правомірним, а тому, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення 3% річних в сумі 2074,93 грн., 4252,94 грн. пені а також інфляційних втрат в сумі 8646,95 грн., а відтак позов в цій частині підлягає задоволенню.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому ст.ст. 32, 33 ГПК України порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, відзив на позов не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір, відповідно приписів ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73-74, 76-79, 86, 126, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства Харківські теплові мережі до ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА фірми «Айзберг і К» задовольнити повністю.
Стягнути ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА фірми «Айзберг і К» (61162, АДРЕСА_1) на користь Комунального підприємства Харківські теплові мережі (61037, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11, код 31557119) - 58 445,43 грн. основної заборгованості за договором № 4941 від 01.03.2002 за період з березня 2015 року по лютий 2018 року, 8 646,95 грн. інфляційних втрат, 2 074, 93 грн. 3% річних та 4 252,94 грн. пені.
Витрати Комунального підприємства Харківські теплові мережі по сплаті судового збору за подання позовної заяви покласти на відповідача - ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО фірму «Айзберг і К» .
Стягнути ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА фірми «Айзберг і К» (61162, АДРЕСА_1) на користь Комунального підприємства Харківські теплові мережі (61037, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11, код 31557119) 1 762,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Позивач - Комунальне підприємство Харківські теплові мережі (61037, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11, код 31557119).
Відповідач - ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА фірми «Айзберг і К» (61162, АДРЕСА_1).
Повне рішення складено 01.08.2018 р.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2018 |
Оприлюднено | 03.08.2018 |
Номер документу | 75661614 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Прохоров С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні