Рішення
від 27.07.2018 по справі 596/967/18
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Справа № 596/967/18

Провадження № 2/596/453/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" липня 2018 р. Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого суду ОСОБА_1

за участю секретаря Перцової В.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в смт. Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визначення розміру часток у приватній спільній сумісній власності та визнання права власності на майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_4 сільської ради про визначення розміру часток у приватній спільній сумісній власності та визнання права власності на майно та просять суд визначити, що розмір частки у спільній сумісній власності ОСОБА_5, який помер 03 липня 2016 року та ОСОБА_3 на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: с.Сухостав, вул.Січових Стрільців, 25, Гусятинського району Тернопільської області, загальною площею 60,3 кв.м., житловою 35,5 кв.м., який належить на праві спільної сумісної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно САС №284214 виданого 21.08.2009 року на ім'я ОСОБА_3 зареєстрованого Гусятинським РК БТІ 09.09.2009 року за реєстраційним №28095327, запис 161 в книзі №2, становить по 1 /2 частки та визнати за ОСОБА_2, право власності на 1/2 частку житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: с.Сухостав вул. Січових Стрільців, 25, Гусятинського району Тернопільської області, загальною площею,- 60,3 кв.м., житловою - 35,5 кв.м. в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_6. Даний будинок належав спадкодавцю та його дружині на праві спільної сумісної власності подружжя, оскільки набутий ними за час перебування у зареєстрованому шлюбу, однак через те, що не визначено частки кожного із співвласників, немає змоги нотаріально оформити право власності на вказане спадкове майно.

Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання не з явилися, попередньо надіслали письмову заяву, позовні вимоги підтримали повністю, просили справу слухати у їх відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Гусятинського району Тернопільської області подав суду письмову заяву, проти позовних вимог не заперечує, просить справу розглянути без участі їх представника.

Перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 на праві приватної власності належить житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами та знаходиться за адресою с.Сухостав вул. Січових Стрільців, буд 25, загальною площею 60,3 кв.м, житловою 35,5 кв.м, згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серії САС№284214, Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно Серії ССР№532609, технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок, Форми №6-а Експлікації.(а.с.5-8)

Згідно копії повторно виданого свідоцтва про шлюб Серії 1-ИД№053409 ОСОБА_5 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 28 серпня 2008 року. Прізвище після реєстрації шлюбу: чоловіка - Івачевський , дружини - Ковальчук .(а.с.11)

ОСОБА_7 16.12.1989 року уклав шлюб з ОСОБА_8. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище Кириченко .(а.с.14)

Із копії свідоцтва про смерть ОСОБА_9 І-ИД№207530 від 05.07.2016 року вбачається, що ОСОБА_5 помер 03 липня 2016 року. (а.с.12)

Відповідно до копії заповіту від 12.02.2016 року ОСОБА_5 все своє майно заповів ОСОБА_2.(а.с.13).

Згідно висновку про вартість майна,ринкова вартість житлового будинку загальною площею 60,3 м.кв. з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: Тернопільська область, Гусятинський район, с.Сухостав, вул. Січових Стрільців, 25 становить 77540 грн. (а.с.4).

Як слідує із змісту листа приватного нотаріуса Гусятинського районного нотаріального округу Тернопільської області ОСОБА_10 від 27.06.2018 року №379/01-16 позивачу ОСОБА_2 роз'яснено її право звернутись до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦК України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 361 ЦК України, співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

Відповідно до ст. 355 ЦК України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно); майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності; право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом; спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 357 ЦК України, частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом; якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.

Згідно ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю ч.3 ст.368 Цивільного Кодексу України.

Згідно ст. 370 ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 364 цього Кодексу.

У відповідності до положень ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Відповідно до роз яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ викладених в листі Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. відповідно до ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасники спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

Згідно ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.

Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Як роз'яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.

Оскільки під час розгляду справи відповідач визнав позов у повному обсязі, обставини в справі сторонами визнаються та не потребують доказуванню і таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що є підстави для визначення, що розмір частки у спільній сумісній власності ОСОБА_5, який помер 03 липня 2016 року та ОСОБА_3 на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: с.Сухостав, вул. Січових Стрільців, 25, Гусятинського району Тернопільської області, загальною площею 60,3 кв.м., житловою 35,5 кв.м., який належить на праві спільної сумісної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно САС №284214 виданого 21.08.2009 року на ім. я ОСОБА_3 зареєстрованого Гусятинським РК БТІ 09.09.2009 року за реєстраційним №28095327, запис 161 в книзі №2, становить по ? частці та визнання за ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителькою с.Яблунів, Гусятинського району, Тернопільської області, право власності на ? частку житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: с.Сухостав, вул. Січових Стрільців, 25, Гусятинського району Тернопільської області, загальною площею 60,3 кв.м., житловою 35,5 кв.м., в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, ч.4 ст.206, 258, 259,263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, ст.ст. 346, 355, 357, 361, 364, 368, 370, 1216-1218,1225, 1258, 1261, 1268 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительки с.Яблунів, Гусятинського району, Тернопільської області), ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НЮ191359, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, жительки с.Сухостав, Гусятинського району, Тернопільської області) до ОСОБА_4 сільської ради (Код ЄДРПОУ: 02044935,КОАТУУ: НОМЕР_3, Тернопільська область, Гусятинський район, с. Сухостав, 48265 ) про визначення розміру часток у приватній спільній сумісній власності та визнання права власності на майно, задовольнити.

Визначити, що розмір частки у спільній сумісній власності ОСОБА_5, який помер 03 липня 2016 року та ОСОБА_3 на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: с.Сухостав, вул. Січових Стрільців, 25, Гусятинського району Тернопільської області, загальною площею 60,3 кв.м., житловою 35,5 кв.м., який належить на праві спільної сумісної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно САС №284214 виданого 21.08.2009 року на ім. я ОСОБА_3 зареєстрованого Гусятинським РК БТІ 09.09.2009 року за реєстраційним №28095327, запис 161 в книзі №2, становить по ? частці.

Визнати за ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителькою с.Яблунів, Гусятинського району, Тернопільської області, право власності на ? частку житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: с.Сухостав, вул. Січових Стрільців, 25, Гусятинського району Тернопільської області, загальною площею 60,3 кв.м., житловою 35,5 кв.м., в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: підпис

З оригіналом вірно

Суддя Гусятинського районного суду І.О.Лисюк

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.07.2018
Оприлюднено05.08.2018
Номер документу75682176
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —596/967/18

Рішення від 27.07.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Рішення від 27.07.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 02.07.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 21.06.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні