Справа № 815/1927/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Орленко А.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області про визнання протиправним та скасування Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка" в частині п.1, відповідно до якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, заключено тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка" в частині п.1, відповідно до якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, заключено тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01.12.2016р. Депараментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, реалізуючи свої повноваження центрального органу виконавчої влади у сфері розвитку водного господарства ОСОБА_1 видано дозвіл на спецводокористування №УКП 4141-А/Оде (Полянецький ставок №1, бесейн р.Гидзилів Яр), терміном дії до 29.11.2021р. Водночас, підміняючи функції місцевих державних адміністрацій, яким Земельним кодексом України надано повноваження з розпорядження землями державної власності, Полянецькою сільською радою Савранського району Одеської області 16.02.2018р. прийнято Рішення "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка", пунктом 1 якого з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, вирішено заключити тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.04.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №815/1927/18 за позовом ОСОБА_1 до Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області про визнання протиправним та скасування Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка" в частині п.1, відповідно до якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, заключено тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3
Відповідач - Полянецька сільська рада Савранського району Одеської області відзиву на позовну заяву не надала, незважаючи на те, що Ухвалу суду від 27.04.2018р. отримано своєчасно, про що свідчить наявний у матеріалах справи звіт про надіслання вказаного судового рішення на електронну адресу суб'єккта владних повноважень, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_1. Натомість, 11.07.2018р. до суду надійшло клопотання (від 11.07.2018р. вхід.№19891/18), у якому відповідачем викладено прохання розглянути дану справа за відсутності Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що позивач - ОСОБА_1, та відповідач - Полянецька сільська рада Савранського району Одеської області звернулись до суду з клопотаннями (від 19.07.2018р. вхід.№20932/18, від 11.07.2018р. вхід.№19891/18) про розгляд справи без їх участі, судом, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 16.02.2018р. Полянецькою сільською радою, з урахуванням положень ст.33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , ст.ст.59,60,61,62 Земельного кодексу України, ст.10 Водного кодексу України, заслухавши заяву жителя с.Глибочок Пчелінського Михайла Володимировича Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта, який знаходиться за межами села Острівка , прийнято Рішення №330-VІІ Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкту (ставка), який знаходиться за межами села Острівка , згідно пункту 1 котрого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, вирішено заключити тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3
Не погодившись з означеним Рішенням Полянецької сільської ради Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта, який знаходиться за межами села Острівка від 16.02.2018р. №330-VІІ Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта, який знаходиться за межами села Острівка в частині пункту 1 щодо заключення тимчасового договору оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка" в частині п.1, відповідно до якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, заключено тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 01.12.2016р. Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації на ім'я ФОП ОСОБА_1 видано Дозвіл на спецводокористування №УКР 4141-А/Оде на Полянецький ставок №1 (басейн р.Гридзилів Яр), терміном дії до 29.11.2021р.
При цьому, як з'ясовано судом, та зазначено вище, 16.02.2018р. Полянецькою сільською радою прийнято Рішення №330-VІІ Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкту (ставка), який знаходиться за межами села Острівка , пунктом 1 якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, вирішено заключити тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України Про місцеве самоврядування в Україні .
Так, статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Повноваження органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлено Земельним кодексом України, відповідно до ч.1 ст.58 якого до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Частиною 4 статті 59 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначено статтею 116 Земельного кодексу України, гідно з частиної 1 якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачено статтею 122 Земельного кодексу України, відповідно до частини 1 якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що повноваження сільських, селищних, міських рад поширюються лише на передачу у власність або у користування земельних ділянкок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно зі статтею 51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.
Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.
Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 21 закону України Про місцеві державні адміністрації до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться, зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Відповілно до ч.3 ст.122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Таким чином, вищенаведеними положеннями чинного земельного законодавства передбачено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, у тому числі, для ведення водного господарства.
Крім того, у наявному у матеріалах справи Листі Полянецької сільської ради від 12.02.2018р. №50, надісланому на ім'я ФОП ОСОБА_1, питання надання в оренду водного об'єкта за межами села Острівка знаходиться в компетенції Одеської ОДА.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що приймаючи спірне Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка", пунктом п.1 якого вирішено заключити тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3, Полянецька сільська рада Савранського району Одеської області вийшла за межі наданих органу місцевого самоврядування повноважень, щодо розпорядження земельною ділянкою державної власності (об'єктом водного фонду), оскільки положеннями ст.122 Земельного кодексу України чітко встановлено повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок для ведення водного господарства у користування.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області про визнання протиправним та скасування Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка" в частині п.1, відповідно до якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, заключено тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3, задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення №330-VІІІ від 16 лютого 2018року пленарного засідання 29 сесії cьомого скликання Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області "Про заключення тимчасового договору оренди водного об'єкта (ставка), який знаходиться за межами села Острівка" в частині п.1, з урахуванням якого, з метою наповнення бюджету Полянецької сільської ради, вирішено заключено тимчасовий договір оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення (ставок) із земель державної власності, загальною площею 63,19га, кадастровий НОМЕР_2, яка знаходиться за межами села Острівка із гр.ОСОБА_3
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полянецької сільської ради Савранського району Одеської області (66223, Одеська область, Савранський район, село Полянецьке, вул.Центральна,104, код ЄДРПОУ 04380608) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 704(сімсот чотири)грн. 80коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2018 |
Оприлюднено | 08.08.2018 |
Номер документу | 75700318 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Харченко Ю. В.