Справа №478/567/18
пров. №2-о/478/41/2018
Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
31 липня 2018 року Казанківський районний суд Миколаївської області
в складі : головуючої судді Сябренко І.П.
за участю: секретаря Поліщук С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду смт. Казанка цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Вітовська районна державна адміністрація Миколаївської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме - місця відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2.
Свої вимоги мотивував тим, що його мати ОСОБА_2, яка померла 03 жовтня 2015 року, до смерті постійно проживала у житловому будинку №208, який розташований по вулиці Родинна (Колонтай) Вітовський (Жовтневий) район в м. Миколаєві. За життя ОСОБА_2 заповіту не залишила. Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді права власності на земельну ділянку, площею 0,0552 га, з кадастровим номером 4823380600:07:000:0216, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану Миколаївська область Вітовський (Жовтневий) район, за межами населеного пункту. При зверненні до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв'язку з необхідністю встановлення в судовому порядку місця відкриття спадщини, оскільки документів, що свідчили б про останнє місце проживання померлої, нотаріусу надано не було.
Посилаючись на необхідність підтвердження юридичного факту, що має значення для створення умов щодо здійснення ним права на спадщину після смерті ОСОБА_2, просив встановити, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка мала місце 03 жовтня 2015 року, є Вітовський (Жовтневий) район Миколаївської області.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про можливість розгляду справи в його відсутність, заявлені вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши письмові докази, суд приходе такого висновку.
В силу вимог п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд в порядку окремого провадження розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст.ст.315, 319 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення фактів від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, в випадках коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядаються за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини тощо.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 03 жовтня 2015 року у віці 86 років в селі Мар'ївка Баштанського району Миколаївської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть (копії) серії І-ФП №268557, виданого повторно Миколаївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області від 05.12.2017 року, на підставі актового запису №4031 (а.с.44).
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, в тому числі і земельна ділянка, яка їй належала згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №251489, виданого 20.10.2011 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.10.2009 року зареєстрованого за №3-1201 (а.с.12, 47).
В силу приписів ст.ст.1216, 1217, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За життя ОСОБА_2 заповіту не складала, тому має місце спадкування за законом.
В порядку ст.1261 ЦК України до спадкоємців першої черги за законом входять діти померлого, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 є син померлої (заявник) - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження (копія) серії ЯШ №839662 від 03.09.1957 року (а.с.45).
Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом заявнику було відмовлено, про що нотаріусом винесено відповідну постанову від 06.12.2017 року.
Із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії вбачається, що однією із підстав для відмови у видачі свідоцтва єнеобхідність встановлення в судовому порядку місця відкриття спадщини, оскільки документів, що свідчили б про останнє місце проживання спадкодавця, нотаріусу надано не було (а.с.51).
Вимогами ст.1221 ЦК України встановлено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.
Як визначено ч.1 ст.29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до абзацу 1 п.п.1.12., п.п.1.13., п.п.1.14. пункту 1 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України.
Згідно п.п.1.13. Порядку місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою про реєстрацію / останнє місце проживання виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільського голови (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.
Підпунктом 1.14. передбачено, що у разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз'яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.
З довідки виданої Департаментом з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради від 11.12.2017 року за №1902.02.10/3078/17 вбачається, що станом на 08.12.2017 року за відомостями департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради відсутні відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, на момент смерті 03.10.2015 року, за адресою: вулиця Родинна (Колонтай), буд. №208 в м. Миколаєві (а.с.52).
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Таким чином, беручи до уваги наведені правові норми та даючи оцінку наявним у справі доказам, суд вважає їх належними, допустимими і достовірними, а у своїй сукупності та взаємозв'язку такими, що дають змогу дійти висновку про те, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла 03 жовтня 2015 року в селі Мар'ївка Баштанського району Миколаївської області , є Миколаївська область, Вітовський (Жовтневий) район, що вказує на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст.13, 259, 263-265, 268, 319 ЦПК України, суд
В и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Вітовська районна державна адміністрація Миколаївської області про встановлення факту, що має юридичне значення, - задовольнити повністю.
Встановити, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла 03 жовтня 2015 року в селі Мар'ївка Баштанського району Миколаївської області, є Миколаївська область Вітовський (Жовтневий) район.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Апеляційного суду Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Повний текст рішення складено 31.07.2018 року.
Суддя
Суд | Казанківський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2018 |
Оприлюднено | 08.08.2018 |
Номер документу | 75731351 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Казанківський районний суд Миколаївської області
Сябренко І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні