УХВАЛА
09 серпня 2018 року
Київ
справа №821/325/18
адміністративне провадження №К/9901/58385/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 у справі №821/325/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЛАНА до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю ЛАНА звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, в якому просило суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0047591203 від 26.09.2017 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 8600,42грн. за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку; №0047601203 від 26.09.2017 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 4299,62грн. за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2018, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018, позовні вимоги - задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі 02.08.2018, тобто в межах строку на касаційне оскарження, звернулося до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 у справі №821/325/18 та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з наступного.
Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України Про судоустрій і статус суддів від 02.06.2016 №1402-VIII.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (в редакції від 03.10.2017) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України (в редакції від 03.10.2017) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України (в редакції від 03.10.2017) не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 4 КАС України розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1762,00грн. (стаття 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2018 рік від 07.12.2017 №2246-VIII).
Враховуючи викладене, справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує 176200,00грн., відносяться до категорії справ незначної складності (за винятком випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України).
З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом позову у справі №821/325/18 є вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0047591203 від 26.09.2017 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 8600,42грн. за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку; №0047601203 від 26.09.2017 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 4299,62грн. за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку, що у розумінні пункту 6 частини шостої статті 12 КАС України, що є підставою для віднесення цієї справи до категорії справ незначної складності.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний адміністративний суд, виходив з того, що ознаки складу правопорушення у вигляді несплати узгодженої суми податкового зобов'язання у даній справі відсутні, оскільки позивачем було вчасно виконано свої зобов'язання щодо сплати податку за землю, про що свідчить вирішальний факт - зарахування сплачених коштів саме до державного бюджету. Головним управлінням Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі не доведено наявність складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийнятих спірних податкових повідомлень-рішень і, як наслідок, безпідставно нараховано Товариству з обмеженою відповідальністю ЛАНА суму штрафу.
Випадків, які б виключали можливість застосування положень пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, не вбачається. У касаційній скарзі таких застережень, також не міститься.
Отже, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018, ухвалена за результатами апеляційного перегляду рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 у справі щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0047591203 від 26.09.2017 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 8600,42грн. за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку; №0047601203 від 26.09.2017 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 4299,62грн. за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку., не підлягає касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись статтею 333 КАС України, -
у х в а л и в:
Відмовити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 у справі №821/325/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЛАНА до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна
Судді Верховного Суду
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2018 |
Оприлюднено | 13.08.2018 |
Номер документу | 75807794 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Хохуляк В.В.